• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potencjał wschodniego sąsiada

Martyna Bildziukiewicz
24 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Mieszkańcy Pomorza, połączeni Zalewem Wiślanym z regionem Kaliningradu, mają szczególnie duże możliwości kontaktów gospodarczych z sąsiadem ze wschodu. Mieszkańcy Pomorza, połączeni Zalewem Wiślanym z regionem Kaliningradu, mają szczególnie duże możliwości kontaktów gospodarczych z sąsiadem ze wschodu.

Prawie 142 mln mieszkańców, obszar sięgający ponad 17 mln km.kw. - tak ogromny rynek z równie ogromnym potencjałem rozwoju od zawsze interesuje polskich przedsiębiorców. Pomorzanie mają szczególnie duże możliwości kontaktów z sąsiadem ze wschodu. Jednocześnie Rosja kojarzy się z rozbuchaną biurokracją i autorytaryzmem rządzących. Jak zaistnieć na rynku, będącym taką mieszanką sprzeczności i możliwości?



Kryzys gospodarczy dotkliwie odbił się na rosyjskiej gospodarce (w 2009 r. gospodarka "skurczyła się" najbardziej od 15 lat, o niecałe 8 proc.); mimo tego Rosja pozostaje jednym z najbardziej interesujących dla inwestorów krajem o ogromnym potencjale ekonomicznym i ludzkim. Minimalna płaca w Rosji wynosi obecnie 2,3 tys. rubli miesięcznie (ok. 210 zł), a średnie wynagrodzenie - ponad 17 tys. rubli (ok. 1550 zł).

- Nie można wejść do rosyjskiego biznesu ad hoc - konieczne jest bardzo staranne i wszechstronne przygotowanie - podkreśla Ivan Rassokhin, zastępca dyrektora Centrum Współpracy Biznesowej Polska-Rosja.

Aby rozpocząć biznes w Rosji, trzeba przebrnąć przez dość skomplikowany system przepisów i opłat. Poniżej kilka wskazówek, od czego zacząć.

Gdy wwozisz lub wywozisz towary...

Musisz pamiętać o dwóch elementach. Po pierwsze, system celny w Rosji jest bardzo złożony i podlega wielu regulacjom. Procedury obejmują m.in. dopuszczenie do wewnętrznego użytku, przetwarzanie na obszarze celnym i poza nim, wwóz czasowy, skład celny, reimport i reeksport, przemieszczanie zapasów i wiele innych. Drugim elementem są opłaty.

Wwozowa opłata celna (wynosi 5-25 proc. wartości towaru, zależnie od jego rodzaju, nie może jednak przekraczać 100 tys. rubli (ok. 3,5 tys. dolarów); oprócz stawek od wartości towaru stosuje się stawki celne, naliczane za jednostkę towaru, a także stawki łączące oba powyższe elementy. Stawka bazowa różni się w zależności od kraju pochodzenia towaru. Polskę, z racji podpisania z Rosją umowy o wzajemnym wspieraniu, obowiązuje stawka podstawowa (podobnie jak m.in. Francję, Rumunię czy Japonię).

VAT (czyli NDS, wynosi 0, 10 lub 18 proc., wyliczany na podstawie wartości towaru); istnieje jednak szereg zwolnień z tego podatku, m.in. dla sprzętu medycznego. Zerowy VAT obowiązuje m.in. na usługi transportowe i przewozowe oraz niemal wszystkie towary eksportowane za granicę pod warunkiem ich faktycznego wywozu poza obszar celny Federacji Rosyjskiej. Stawka 10 proc. obowiązuje przy sprzedaży niektórych produktów żywnościowych (m.in. mięsa, mleka, ryb i pieczywa) oraz towarów dziecięcych, odzieży i obuwia. Na pozostałe towary obowiązuje 18 proc. NDS.

Akcyzy - obowiązuje na takich towarach, jak wino, piwo, spirytus, tytoń, samochody osobowe i paliwo. Wysokość akcyzy może być ustalana bądź w postaci absolutnej sumy za jednostkę towaru (specyficzna lub "twarda" stawka podatkowa), bądź w formie procentu od wartości celnej towaru lub stawki kombinowanej.

Kilka wskazówek

Po uiszczeniu opłat przed przedsiębiorcą jeszcze kilka trudnych decyzji, m.in. jaką formę prawną firmy wybrać, jak podpisywać umowy, a przede wszystkim - jak przekonać do swojego produktu znanych z wysokich wymagań klientów rosyjskich. Na początek na pewno warto zrobić rozpoznanie rynku, a klienta dobrze zaznajomić z produktem. Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych form dotarcia do rosyjskiego klienta są targi i wystawy - zarówno lokalne, jak i moskiewskie.

Współpraca z rosyjskim dystrybutorem uważana jest za najskuteczniejszą formę zaistnienia w Rosji, lepszą niż zakładanie filii czy przedstawicielstwa. Kontakty dystrybutora i jego obecność na miejscu zdecydowanie ułatwią robienie biznesu. Bardziej szczegółowe informacje i wiele przydatnych wskazówek mogą Państwo uzyskać na bezpłatnym szkoleniu, organizowanym przez Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu "Wolna Przedsiębiorczość". Szkolenie odbędzie się 27 września w godz. 9.30-16 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, ul. Długa 35. Szczegóły na www.een.sopot.pl i www.swp.gda.pl - zakładka "Seminaria i konferencje".
Martyna Bildziukiewicz

Miejsca

Opinie (3) 1 zablokowana

  • jak najdalej od rosji

    • 1 1

  • kondominium (1)

    czas zaczac

    • 0 0

    • Ty w ogóle znasz znaczenienie tego słowa?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...

Najczęściej czytane