Wiceprezydent Gdyni w radzie turystycznych ekspertów. Postawią branżę na nogi?
12 naukowców, w tym kilku lekarzy z całej Polski, także z Trójmiasta, napisało specjalny apel do rządu, premiera Morawieckiego i ministra zdrowia ws. zmiany strategii walki z koronawirusem. - Obecna bazuje na założeniu maksymalnego ograniczania szerzenia się wirusa po to, żeby nie zabijał on osób szczególnie narażonych. Efektem są szerokie restrykcje epidemiczne, zamykanie wielu dziedzin gospodarki i szkół, a w skrajnej sytuacji także powszechna, narodowa kwarantanna - czytamy w petycji.
Czy uważasz, że obecne działania przeciw pandemii koronawirusa przynoszą pożądane efekty?
Petycja powstała w odpowiedzi na konsultacje rządowe w sprawie nowych zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Autorzy proponują:
- Alternatywna strategia zakłada wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na lepsze izolowanie od wirusa osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (głównie seniorów i przewlekle chorych) z pełnym poszanowaniem ich praw i wolności. Dzięki temu mimo rozprzestrzeniania się wirusa mniej osób będzie wymagać hospitalizacji i mniej osób będzie umierać.
Jeżeli zrobimy wszystko, żeby zabezpieczyć osoby z grup ryzyka, to pozostałe będą mogły w miarę normalnie funkcjonować (z zachowaniem podstawowych zasad sanitarnych) i nie będzie potrzeby odgórnego zamykania gospodarki, szkół, teatrów, kin, siłowni czy kościołów - czytamy w piśmie skierowanym do rządu.
Naukowcy uważają, że w nowej strategii możliwe będzie także zniesienie nakazowej izolacji i kwarantanny osób z dodatnim testem PCR oraz ich kontaktów.
Według nich "rząd powinien w większym stopniu kierować się liczbą przypadków hospitalizacji i terapii respiratorowych z powodu COVID-19 niż liczbą stwierdzonych zakażeń, a także kryterium dostępności służby zdrowia i efektywności jej funkcjonowania dla wszystkich chorych. Przy tak sformułowanej strategii szczepionka będzie potrzebna przede wszystkim dla osób z grup ryzyka (a także personelu medycznego i opiekuńczego, który ma z nimi częsty kontakt) oraz będzie mogła być stosowana na zasadzie dobrowolności".
Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście
Apel 12 naukowców i lekarzy
Pod petycją do rządu podpisało się 12 osób, w tym m.in. Maciej Dzierżanowski, niezależny ekspert - w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego, Stanisław Szultka, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdańsk, w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pod petycją są zbierane w tej chwili podpisy w internecie.