• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca detektywa: wymagania, predyspozycje, zadania

Aleksandra Wrona
16 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (21)
Długi płaszcz, kapelusz, szkło powiększające, tablica pełna poszlak to atrybuty detektywa w popkulturze. Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Długi płaszcz, kapelusz, szkło powiększające, tablica pełna poszlak to atrybuty detektywa w popkulturze. Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej.

Detektyw to jeden z tych zawodów, który kryje w sobie nutkę tajemnicy. Przywodzi nam na myśl filmy akcji, zagadki rodem z kryminałów i dziecięce marzenia o pracy pełnej niezwykłych zagadek i wyzwań. Ale czy tak jest naprawdę? Na czym współcześnie polega praca detektywa i czy każdy może zostać jednym z nich?

Czy praca detektywa wydaje ci się ciekawa?

- Żeby zostać detektywem, przede wszystkim trzeba poczuć "to coś". Zdać sobie sprawę, że się naprawdę chce to robić. Pracę detektywa trzeba wykonywać z pasją, ponieważ wymaga ona określonych predyspozycji psychicznych oraz fizycznych. Umysł i mięśnie często muszą równocześnie pracować na najwyższych obrotach. Liczy się też ciekawość, umiejętność analizowania sytuacji, szybkość reagowania. Ale w pracy detektywa trzeba mieć też cierpliwość i wytrwałość. Inaczej nie da się wytrzymać prowadzenia obserwacji przez wiele dni i tygodni - mówi Wojciech Koszczyński, prezes InvestProtectGrupy Detektywistycznej Trójmiasto.

Detektyw: kto może nim zostać?

Legalne wykonywanie pracy detektywa umożliwia licencja detektywistyczna wydana przez Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji. Kto może ją otrzymać?

- W tym celu należy spełnić szereg wymagań, m.in. odpowiednie wykształcenie (minimum średnie), ukończone 21 lat, niekaralność, uzyskanie dokumentu potwierdzającego odbycie szkolenia z zakresu zagadnień ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa, a także zasad wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych. Niezbędnym jest również zaświadczenie lekarskie o fizycznej i psychicznej zdolności do wykonywania tego zawodu oraz nienaganna opinia wydana przez Komendanta Powiatowego Policji - tłumaczy Aleksandra Krzan, Biuro Ochrony Osób i Mienia oraz Usług Detektywistycznych Mustang.
Choć wśród detektywów znajduje się sporo byłych policjantów, w żadnym wypadku nie jest to warunek konieczny do wykonywania tego zawodu.

- Praktycznie do zawodu detektywa trafiają ludzie z bardzo różnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Detektywami zostają nie tylko - jak się powszechnie uważa - byli policjanci. Jest wśród nas wielu informatyków (cyberbezpieczeństwo to ważny temat), psychologów, menadżerów, medyków. Osobiście znam inżyniera chemika, który jest świetnym detektywem - dodaje Wojciech Koszczyński, InvestProtect, Grupa Detektywistyczna Trójmiasto.

Sprawy kryminalne z Trójmiasta

Detektyw: predyspozycje i cechy charakteru

A jakie predyspozycje muszą cechować idealnego kandydata na detektywa?

- Bardzo przydają się zdolności analityczne oraz naturalne predyspozycje do pracy w terenie, czyli duża wytrzymałość pęcherza - śmieje się Wojciech Koszczyński, InvestProtect, Grupa Detektywistyczna Trójmiasto. - Trochę żartuję, ale spędzanie wielu godzin na obserwacji jest w zawodzie detektywa koniecznością. I nie zawsze można "wyskoczyć na chwilę". Żeby być naprawdę dobrym w tym fachu, potrzeba dużo praktyki, wiedzy z dziedziny prawa, psychologii, a nawet fizyki, elektroniki czy teleinformatyki.

Nasza praca jest często żmudna i bez normowanego czasu pracy. Nie każdy jest w stanie sobie z nią poradzić. Bywa niebezpieczna, stresująca, niejednokrotnie odbywa się w warunkach ekstremalnych i często zdarzają się nieoczekiwane zwroty akcji. Kiedy działamy "pod przykryciem", przydaje się trochę zdolności aktorskich, bo trzeba wcielić się w zupełnie inną osobę. Potrzebna jest też umiejętność improwizacji oraz szybki refleks, żeby reagować na zmieniającą się sytuację. Stale jesteśmy narażeni na dekonspirację i spotykamy się z różną reakcją figurantów po otrzymaniu dowodów przeciwko nim od naszych klientów.

Rzeczywistość detektywa to często wielogodzinne obserwacje. Rzeczywistość detektywa to często wielogodzinne obserwacje.
- Jest wiele cech, jakimi powinien odznaczać się dobry detektyw. Wśród nich można wymienić m.in. pomysłowość, cierpliwość, opanowanie i dyskrecję. Głowa pełna pomysłów niewątpliwie jest pomocna w rozwikłaniu trudnych i skomplikowanych spraw. Detektyw musi wykazać się ogromną cierpliwością, bo pracy tej nie wykonuje się mechanicznie w określonym czasie, a na wyniki niekiedy trzeba długo poczekać. Czasami detektyw stawiany jest w sytuacjach nerwowych o bardzo dynamicznym przebiegu, gdzie opanowanie jest dużym atutem. Poza cechami charakteru istotna jest także sprawność fizyczna, a przynajmniej dobra kondycja, aby sprawnie poruszać się za śledzoną osobą. Niezbędne w tym zawodzie jest również posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, bo jest to nieodzowny element tej pracy. Detektyw musi być czujny, dyskretny i inteligentny, a obycie technologicznie znacznie ułatwi wykonywanie obowiązków - mówi Aleksandra Krzan, Biuro Ochrony Osób i Mienia oraz Usług Detektywistycznych Mustang.

Detektyw: zadania

Czy praca detektywa jest w rzeczywistości tak pasjonująca jak w filmach?

- Gdyby ktoś chciał nakręcić film pokazujący godzina po godzinie prawdziwą pracę detektywa, to byłby on śmiertelnie nudny - śmieje się Wojciech Koszczyński, InvestProtect, Grupa Detektywistyczna Trójmiasto. - Detektyw często całymi dniami stacjonuje pod obserwowanym domem, dokładnie filmując i fotografując wszystkie osoby i samochody pojawiające się w pobliżu, albo podąża za obserwowaną osobą. A po zakończonej pracy w terenie zajmuje się przygotowaniem raportów dla klienta. A to pracochłonne zajęcie, które często trwa nawet kilka dni po sprawie, bo trzeba skrupulatnie przeanalizować zebrane dowody i przedstawić klientowi te najistotniejsze, nie do obalenia w sądzie.

Znajdź swój najbliższy komisariat policji

Współcześni detektywi działają w dwóch głównych obszarach:
  • detektywistyka prywatna: zdrady, sprawy rozwodowe, majątkowe, poszukiwanie osób zaginionych, ustalanie okoliczności samobójstw, odnajdywanie dłużników i pomoc w windykacji
  • bezpieczeństwo biznesu oraz sprawy gospodarcze: usługi detektywistyczne, ochronę VIP, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo łańcucha dostaw, współpraca z kancelariami adwokackimi, szkolenia, bezpieczeństwo elektroniczne oraz kwestie techniczne związane z ochroną firm i osób (sprawdzanie pomieszczeń, pojazdów i telefonów pod kątem ujawnienia podsłuchów, lokalizatorów GPS, złośliwego oprogramowania lub aplikacji szpiegujących)

- Praca detektywistyczna to praca zespołowa - "samotny wilk", taki jak Philip Marlowe z powieści Raymonda Chandlera, w dzisiejszych czasach nic by nie osiągnął. Tym bardziej że musimy również współpracować z policją, z prokuratorami, z kancelariami adwokackimi. Na koniec powiem tak: praca detektywa w żadnym wypadku nudna nie jest. Czasem dzieje się coś zupełnie nieoczekiwanego, następuje taki zwrot akcji, że nawet najlepszy scenarzysta hollywoodzki by tego nie wymyślił - mówi Wojciech Koszczyński, InvestProtect, Grupa Detektywistyczna Trójmiasto.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i...

Najczęściej czytane