• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca na emeryturze policyjnej

Paweł Kasprzyk
14 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków. Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków.

Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji. Policjant, który przeszedł na taką emeryturę może jednak podjąć inną pracę. Jak wtedy liczy się wysokość jego emerytury?



Jestem emerytką policyjną, mam 39 lat, otrzymuję również dodatek 15 proc. za III gr. inwalidztwa w związku ze służbą. Teraz dorabiam na umowę o pracę i firma odprowadza za mnie składki do ZUS. Czy mogę złożyć wniosek do MSWiA o zwiększenie stażu pracy o lata pracy w cywilu?
Na pytanie odpowiada Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Paweł Kasprzyk, radca prawny Paweł Kasprzyk, radca prawny
Problematyka emerytur policyjnych uregulowana jest w odrębnym akcie prawnym tj. w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, zwana dalej ustawą.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji (nie dotyczy to osób, które podjęły pierwszy raz służbę po 2012 r.). Na skutek odejścia ze służby po 15 latach funkcjonariusz uzyskuje jednak prawo do emerytury w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru, jaką co do zasady stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Każdy dodatkowy rok odbytej służby zwiększa wysokość świadczenia o 2,6 proc. Należy jednak pamiętać, że cytowana wyżej ustawa ustala maksymalną wysokość emerytury na 75 proc. podstawy wymiaru. Chyba że w okresie pełnienia służby funkcjonariusz stał się inwalidą i jego inwalidztwo powstało w związku z pełnioną wcześniej służbą. W takim wypadku świadczenie emerytalne byłego funkcjonariusza Policji może wzrosnąć nawet o 15 proc., nie więcej jednak niż do 80 proc. podstawy wymiaru.

Przywołana ustawa określa również zasady ponownego przeliczania wysokości emerytury policyjnej w sytuacji, gdy emeryt podjął pracę w "cywilu". Osoby, które przeszły na emeryturę policyjną, a następnie podjęły pracę, mogą okres jej wykonywania doliczyć do wysługi emerytalnej. Co istotne, dotyczy to jednak tylko tych, którzy pozostawali w służbie przed 2 stycznia 1999 r. Tylko bowiem takie osoby zgodnie z art. 14 ustawy, do wspomnianej wysługi doliczyć mogą następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:
1) zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy,
2) opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.


Czy policjantom powinna przysługiwać wcześniejsza emerytura?

Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków, tzn. emeryt mundurowy musi: otrzymywać świadczenie w wysokości niższej niż 75 proc. podstawy wymiaru, mieć ukończonych 55 lat życia (mężczyzna) i 50 lat życia (kobieta) albo być uznanym za inwalidę. Należy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, o ile zwiększy się wówczas świadczenie emerytalne byłego policjanta? Za każdy rok pracy po odejściu ze służby emeryturę zwiększa się o 1,3 proc. podstawy jej wymiaru.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt stanu faktycznego przedstawionego przez czytelniczkę, należy zauważyć, że w sytuacji, gdy spełnia ona ww. warunki, w szczególności podjęła służbę przed dniem 2 stycznia 1999 r., to po ukończeniu przez siebie 50 roku życia może wnioskować o doliczenie do wysługi emerytalnej czasu przepracowanego w "cywilu". Tym samym czytelniczka nie ma takiej możliwości będąc w obecnym wieku, tj. 39 lat.

O autorze

autor

Paweł Kasprzyk

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski

Kasprzyk Waliszewski Kancelaria Radcow Prawnych

Opinie (208) 4 zablokowane

  • Jeszcze jedno

    Jeśli tak boli to, że mundurowi mogą iść szybciej na emeryturę to co powiecie na rolników, którzy rozliczają się z "krus'em"

    • 6 1

  • Chyba nie do końca rzetelny artykuł

    Dlaczego w artykule nigdzie nie jest wspomniane że ta emerytura tej pani wynosi 45 procent, poza tym przecież każdy mógł iść do pracy w policji,wojsku, straży,ABW , straży granicznej, każdy miał szansę na te "kokosy",jak mówi stare przysłowie,"każdy jest kowalem swojego losu, wolność wyboru a nie narzekanie, zazdrość i pewnie jeszcze marzenie o równej emeryturze dla wszystkich,tych w mundurach, więźniów,panów na wiecznym bezrobociu,tych co pracują na czarno,nie odprowadzają składek przez całe życie itp wtedy byłaby sprawiedliwość....

    • 5 3

  • A dlaczego ruski na zdjęciu?

    co to ma być.

    • 5 1

  • a co z uprzywilejowaniem

    kleru, rolników, górników, nauczycieli, niby interniwanych zwiazkowcow i innych swietych krow

    • 7 1

  • Nie zazdroszczę im emerytur po 15 latach, czy 20

    Gdybym chciał taką mieć, to poszedłbym do policji, wojska itp. Nie poszedłem bo to nie dla mnie. Ale jak czytam, że ciężko jest się dostać do pracy w policji to ogarnia mnie śmiech. Sam mam chyba z 6 czy więcej kolegów ze szkoły (podstawowej, średniej) którzy dzielnie kroczą w mundurze policji. Żaden z nich nie był dobry w nauce i w sporcie, znam tylko jednego co szybko biegał i był w reprezentacji szkoły ze mną. Reszta to przeciętniacy, którzy nie potrafili się odnaleźć na rynku pracy, lub poszli do policji, bo rodzice wywodzili się z tego środowiska. Jeden z moich kolegów długo pracował jako sprzedawca w sklepie sportowym, nie chciał już dłużej tego ciągnąć i został policjantem. Drugi pracował na wózkach widłowych i czasem w piekarni rozwoził pieczywo. W zeszłym roku został policjantem (miał 34 l.). Co ich wszystkich łączy? Robili wszystko aby nie pójść wcześniej do wojska (obaj kat. D). A teraz dostali broń i patrolują ulicę. Takich historii mam mnóstwo.

    • 5 4

  • Zmieńcie zdjęcie, bo śmiech ogarnia

    specjaliści od siedmiu boleści

    • 6 1

  • Żyć nie umierać przywileje większe niż dla tych

    Co walczyli na wojnie - skandal

    • 3 1

  • mam 39 lat jestem emerytką?! to nie polska to żerowisko dla różnej maści państwowców...

    • 2 2

  • (2)

    emerytury w wieku który zakrawa na kpinę z nas wszystkich a na dodatek nie płacą ZUS i za co to wszystko?
    za spanie w aucie, walkę z kserokopiarką czy komputerem, przenoszenie papierów z pokoju 101 do 102...?
    no ale wierność rządowi musi się wiązać z przywilejami
    a ty robolu pracuj na to wszystko

    • 2 6

    • (1)

      Papierosek, kawa, ozet, Facebook, ciastko, ozet.

      • 0 0

      • normalny

        Ty wiesz bo tak robisz ?

        • 0 0

  • zdjecie rosyjskiego policjanta

    to juz polskich zdjec nie macie ?

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów...

Najczęściej czytane