• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawcy potrzebują zawodówek. Zawodówki potrzebują odświeżenia

Wioletta Kakowska-Mehring
31 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Konferencja "Pomorskie perspektywy zawodowe" w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
  • Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Szkołom zawodowym potrzebny jest... rebranding i ścisła współpraca z przedsiębiorcami. To podstawowe wnioski z debaty, jaka odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana.


Czy współpraca szkół zawodowych z pracodawcami zwiększa twoim zdaniem szanse na zdobycie pracy?


Po latach marginalizacji szkolnictwa zawodowego przyszedł czas na przywrócenie mu należnej rangi. Okazuje się bowiem, że współczesny rynek pracy potrzebuje nie tylko inżynierów i magistrów, ale również wykwalifikowanych profesjonalistów z przysłowiowym "fachem w ręku". W tym zarówno poprzedni, jak i obecny rząd są jednomyślne. Poprzedni program realizowany od 2014 roku nazywał się "Zawodowcy na start", ten "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana". Oba mają na celu wzmocnienie roli szkół zawodowych. Wiele już zrobiono, wiele jeszcze jest do zrobienia.

Czytaj też: Szkolnictwo zawodowe wraca do łask

O tym, co nas czeka dyskutowano na konferencji zorganizowanej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w ramach ogólnopolskiej akcji. Od lutego do lipca resort edukacji i resort rozwoju prowadzą we wszystkich województwach spotkania na temat systemu oświaty, w tym właśnie szkolnictwa zawodowego. Na pomorskim spotkaniu dyskutowali przedstawiciele szkół, władz ministerialnych i samorządowych oraz przedsiębiorcy.

W gdańskich szkołach zawodowych uczy się obecnie blisko 7 tys. osób, które mają możliwość przyuczenia się do ponad 100 zawodów. W zawodowych szkołach gdyńskich uczy się natomiast ok. 4 tys. osób. W roku szkolnym 2015/2016 placówki te oferowały naukę 69 zawodów (w tym w 30 technikach, 30 zasadniczych szkołach zawodowych oraz w 9 szkołach policealnych). Czy to dużo, czy mało? Według statystyk niewystarczająco, bo potrzeby pracodawców są większe, a chętnych do nauki zawodu wciąż jest mniej, niż powinno.

- Gdzieś pokutuje opinia, że szkoły zawodowe są mniej ważne od szkół ogólnokształcących. To nieprawda. Pytanie, jak przekonać młodzież do tych szkół. Jak przekonać ich rodziców, bo w końcu to oni mają wpływ na wybory swoich dzieci - powiedziała Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Jedno jest pewne, szkołom zawodowym potrzebny jest rebranding.
Rebranding, czyli proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji niewątpliwie jest konieczny, aby zmienić nastawienie do szkół zawodowych.

Czytaj też: Brak piekarzy, mechaników i szwaczek - nie straszmy dzieci zawodówkami

- Co decyduje o wyborach uczniów? Jak dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy? Czy struktura szkół zawodowych jest odpowiednia? Jakie są oczekiwania pracodawców? Na te pytania właśnie poszukujemy odpowiedzi - powiedziała Teresa Wargocka, wiceminister edukacji narodowej. - Przez ostatnie miesiące - dzięki takim spotkaniom jak to dzisiejsze - udało nam się zdiagnozować sytuację i potrzeby. Teraz szukamy odpowiedzi, jak to zrobić.
Według ekspertów obecnych na spotkaniu wciąż wyraźna niechęć do szkół zawodowych wynika z kilku powodów. Według nich kierunki techniczne na poziomie średnim są unikane, ponieważ uważane są za trudniejsze. Kolejny powód to brak doradców zawodowych w gimnazjach, a to oni powinni zdiagnozować sytuację i pomóc w wyborze odpowiedniej drogi dla uczniów. Kolejną sprawą są ambicje rodziców, którzy posłanie dziecka do zawodówki traktują jak porażkę oraz często niski poziom współpracy pracodawców ze szkołami. Do tego często nieaktualny program nauczania, brak odpowiedniego sprzętu dydaktycznego, wiele teorii i mało praktyk.

Czytaj też: Zawodowcy na start. Mamy klaster edukacyjny

Spotkanie nie bez powodu organizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, ma ona bowiem - jak i inne strefy - odegrać dużą rolę w propagowaniu szkolnictwa zawodowego.

- Strefy mają być łącznikiem między pracodawcami a szkołami. Mają pomóc im zbliżyć się, poznać potrzeby i współpracować. Chodzi o wypracowanie kierunku rozwoju, chodzi o system atrakcyjnych staży - powiedziała Ewa Kowalczuk z Ministerstwa Rozwoju.
Faktycznie najbliżej przedsiębiorców są strefy ekonomiczne, które podlegają ministerstwu. Przy Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej już w 2014 roku powołany został klaster edukacyjny. Jest to forum, które ułatwia współpracę firm działających w strefie ze szkołami zawodowymi, tak, by placówki mogły lepiej przygotowywać uczniów do pracy w konkretnych przedsiębiorstwach.

Miejsca

Opinie (80)

  • Uczęszczałem do szkoły zawodowej , kolejny etap to technikum wieczorowe, równocześnie pracowałem w wyuczonym zawodzie..Po zdaniu matury poszedłem na "polibude".. Konsensus jest jeden -nic nie zastąpi realnego kontaktu z człowiekiem, resztę niech każdy dopowie sobie sam ...

    • 5 0

  • Ludzie nie liczbie na to ze fachowiec rzemieślnik odda za darmo swoją wiedzę i doswiadczenie ten czas już minął teraz mamy dziki kapitalizm i wiedza i doświadczenie to jest towar i do tego bardzo drogi

    • 1 1

  • (1)

    Pracodawcy potrzebują zawodówek? A ja myślałem, że pracodawcy to wykształceni ludzie, a tu się okazuje, że skończyli zaledwie podstawówkę.

    • 5 0

    • to nie żart

      ja mam takiego prezesa
      podstawówki nie skończył
      a właściciel, jego szwagier, tak
      ale ze 3 razy kibla strzelił

      • 1 0

  • Pracodawcy zacznijcie płacić godnie na poziomie europejskim (1)

    Dlaczego wciąż te same oferty pracy/pracodawcy??

    • 3 0

    • a przeprowadziłeś rozmowę o podwyżkę?

      przemyśl jakich argumentów użyjesz,
      idź i powiedz, że za twoją pracę należy ci się więcej,

      sam z siebie to nikt ci nie będzie dawał więcej,
      skoro nie pytałeś o podwyżkę to pracodawca uznał,
      że jesteś zadowolony

      • 0 1

  • Po co szkoły zawodowe jak są kursy...

    Ile trwają kursy?? (Dofinansowane przez UP). Dwa tygodnie i fach w ręku...

    • 1 3

  • wszystko ładnie

    pięknie,tylko młodzież nie umie pracować i nie chce się im,najlepiej jak rodzice dadzą telefon,komputer, samochód i jeszcze kasę i najważniejsze aby nic nie wymagali wzamian

    • 1 0

  • Rebranding

    "czyli proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji niewątpliwie jest konieczny, aby zmienić nastawienie do szkół zawodowych."

    Już zmieniam percepcje marki. Na euro :D
    I jak panisko jedno z drugim, zapłaci za usługę tyle co np. u sąsiadów zza Odry, mogie tu tyrać. Taki "franek" ci ja ;D

    • 7 0

  • A kiedy Polscy pracodawcy zaczną uczciwie płacić ?

    Ponoć brakuje w Polsce fachowców po zawodówkach ,i pilnie potrzeba rąk do pracy, narzekają Polscy pracodawcy, tyle że Polscy pracodawcy całymi długimi latami oszukiwali i okradali ludzi pracujących fizycznie, traktowali nas jak niewolników którym można dużo obiecać i nic nie dać ,pracowałem w różnych firmach i zawsze był problem z rozliczeniem się pracodawcy z płacą za wykonaną pracę, mam nie zapłacone łącznie za kilka lat pracy !!! dzisiaj prowadzę własną działalność jednoosobową ,i nareszcie nikt mnie nie okrada ,jestem sam sobie szefem i nie muszę harować na oszustów i wyzyskiwaczy, miałem zamiar wyjechać za granicę jak większość moich kolegów ,ale udowodniłem że i w Polsce dam sobie radę, jeżeli tylko nie pozwolę się okradać .

    • 9 0

  • skoro potrzebują zawodówek, to niech ida do szkół i je kończą

    • 3 0

  • Skączę zawodówkę zrobię fach i ŻEGNAM .

    Zrobię spawacza ślusarza i tokarza i wyjeżdżam do Norwegii . Już mam namiar na początek mogę wyciągnąć od 8 - 12 tysięcy złotych .Umowa na czas próbny a potem na stałe . Dziękuję za Polskie realia gdzie mam robić na umowie śmieciowej lub na czarno za 3000 zł . I zaznaczam nie jestem roszczeniowy ! Chcę ciężko pracować za godziwe pieniądze ale nie ma na to szans w Polsce . Do widzenia.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane