stat

Pracownicy Vistalu boją się o wypłaty. Akcje potaniały o 45 proc.

Najnowszy artukuł na ten temat

Vistal ma układ z wierzycielami. Czeka na zgodę sądu

Vistal Gdynia SA istnieje od 1991 roku. Od ponad 25 lat buduje konstrukcje stalowe dla przemysłu budowlanego, energetycznego, okrętowego i offshore.
Vistal Gdynia SA istnieje od 1991 roku. Od ponad 25 lat buduje konstrukcje stalowe dla przemysłu budowlanego, energetycznego, okrętowego i offshore. źródło:vistal.pl

Pracownicy spółki Vistal obawiają się, że nie dostaną wypłat. Informację o trudnościach z wypłatą wynagrodzenia mieli otrzymać na początku września. Pracownicy i podwykonawcy (duża część pracowników to prowadzący własną działalność gospodarczą) obawiają się, że spółka jest niewypłacalna i grozi jej upadłość. Wcześniej spółka poinformowała o milionowych odpisach. We wtorek na warszawskiej giełdzie notowania akcji Vistalu spadły już o ponad 45 proc. Obecnie obrót akcjami jest zawieszony.


Czy zawsze dostajesz wynagrodzenie na czas?

tak, nigdy nie było z tym problemu 68%
zazwyczaj tak, czasem tylko pojawiają się niewielkie opóźnienia 20%
to bardzo duży problem i pracodawca często spóźnia się z wypłatą 12%
zakończona Łącznie głosów: 691

Kilka dni temu pracownicy zostali poinformowani, że nie zostanie im wypłacone wynagrodzenie w bieżącym miesiącu. W poniedziałek rano część załogi zebrała się pod zakładem spółki na Nabrzeżu Indyjskim zobacz na mapie Gdyni w oczekiwaniu na wyjaśnienia ze strony zarządu. Grozili nawet strajkiem, do protestu jednak nie doszło. Ostateczni pracownicy zostali poinformowani, że dostaną część należnego im wynagrodzenia.

Kilka dni wcześniej spółka poinformowała o ogromnych odpisach jakich ma zamiar dokonać w najbliższym czasie. Spowodowało to znaczny spadek akcji Vistalu na warszawskiej giełdzie.

W poniedziałek notowania akcji Vistalu Gdynia były zawieszone z powodu nierównowagi rynku wywołanej dużą podażą. We wtorek rano nie zostały one wznowione. Odwieszono je na chwilę w ciągu dnia. Kurs akcji spadł wówczas o ponad 45 proc. i notowania natychmiast znów zostały zawieszone.

- Spółka szacuje, że w wyniku aktualizacji budżetów, może dojść do obniżenia wyniku na realizowanych i zakończonych kontraktach budowlanych spółki, co wpłynie negatywnie na jednostkowy wynik finansowy brutto spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. o kwotę około 42,9 mln zł oraz skonsolidowany wynik finansowy brutto Grupy Kapitałowej Vistal Gdynia SA za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. o kwotę około 88,1 mln zł - poinformowała spółka Vistal w komunikacie giełdowym.
Spółka poinformowała także, że podjęła decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego należności przeterminowane zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności w kwocie około 3,4 mln zł.

Pojawiły się też spekulacje dotyczące przejęcia Vistalu przez inny podmiot lub ogłoszenia przez spółkę upadłości. Jak na razie nie udało nam się uzyskać oficjalnego stanowiska zarządu Vistalu. Uzyskaliśmy jedynie zapewnienie, że spółka nad nim pracuje.

Niedawno spółka postanowiła pozbyć się nieruchomości na Nabrzeżu Węgierskim zobacz na mapie Gdyni w gdyńskim porcie. Powodem jest słaba sytuacja na rynku wydobywczym. Dlatego Vistal zdecydował się na rezygnację z części aktywów nieprodukcyjnych i produkcyjnych.

Vistal Gdynia SA istnieje od 1991 roku. Od ponad 25 lat buduje konstrukcje stalowe dla przemysłu budowlanego, energetycznego, okrętowego i offshore. Obecnie Grupę tworzy kilkanaście spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych, działających w kraju i za granicą.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. W 2016 roku z tych samych powodów protestowali pracownicy i podwykonawcy Vistal Offshore.

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Wojciech Czajko

W 1978 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Samochodów i Maszyn Politechniki...