• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Prawo podatkowe - skomplikowane, niejasne, często nowelizowane

Robert Kiewlicz
27 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jak twierdzą eksperci, polskie prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane, a dodatkowym utrudnieniem jest jego częsta nowelizacja.
Jak twierdzą eksperci, polskie prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane, a dodatkowym utrudnieniem jest jego częsta nowelizacja.

Kilka kilogramów ważą książkowe wydania pełnego zestawu ustaw podatkowych. Jednak nie tylko o masę tu chodzi. Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi są zgodni - polski system podatkowy jest skomplikowany, niejasny i zbyt często nowelizowany. Dodatkowo to podatnik musi dopasować się do oczekiwań fiskusa, a nie odwrotnie.Czy polski system podatkowy powinien zostać zmieniony?

W ostatnim International Tax Competitiveness Index - corocznym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD przygotowanym przez Tax Foundation - Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych.

Podatnik jest dla fisku, a nie odwrotnie- Polskie prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane. W wielu państwach Europy systemy podatkowe są równie zawiłe, ale w Polsce dodatkowym utrudnieniem jest ich częsta nowelizacja. W konsekwencji przeciętny obywatel ma problem z poznaniem aktualnych regulacji prawnych. Dodatkowo polski ustawodawca wprowadza liczne wyjątki (tj. odstępstwa od zasad ogólnych), co dodatkowo komplikuje i tak rozbudowany już system prawa podatkowego - tłumaczy Adam Mudław, z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego S.C. Krzysztof i Kalina Kunowscy. - Przykładowo, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosowana przez osoby prowadzące indywidualne działalności gospodarcze, to kilkaset stron tekstu prawnego, który jest nowelizowany nawet kilka razy do roku.
W rankingu International Tax Competitiveness Index Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych. 
W rankingu International Tax Competitiveness Index Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych.

Eksperci z Tax Foundation wskazali na wyjątkowe skomplikowanie regulacji oraz funkcjonowania licznych wyjątków i preferencji. To powoduje, że polski system podatkowy wymaga większej uwagi firm, co oznacza też dodatkowe koszty.

- Wynika to w dużej mierze z tego, że system podatkowy w Polsce kroczy "o krok przed biznesem", a w idealnym świecie powinien o krok za. Ewentualnie - ramię w ramię. Dlatego to przedsiębiorcy muszą dostosowywać się do oczekiwań fiskusa, a nie odwrotnie. Na szczęście Ministerstwo Finansów coraz szerzej otwiera się na różne formy dialogu. To optymistyczne. Ale nie sądzę, aby wpłynęło to na zmniejszenie liczby przepisów podatkowych. Wszystko to oznacza, że zawód doradcy podatkowego stał się niezbędny, a korzystają z niego nie tylko wielkie firmy, ale też drobni przedsiębiorcy - dodaje Wojciech Kieszkowski, doradca podatkowy i partner w Solveo Advisory, pełnomocnik Pracodawców Pomorza ds. podatkowych.

Dla obcokrajowca polski system jest niezrozumiałyCzy nasze prawo podatkowe jest rzeczywiście tak skomplikowane w porównania z podobnymi przepisami z innych krajów na świecie?

- Podam przykład: na Pomorzu działa wiele firm sięgających źródłami do Skandynawii. Przykładowemu zaś Szwedowi, tłumaczyć dlaczego zgodnie z polską praktyką podatkową "jest jak jest" mógłbym śmiało po szwedzku właśnie. A nie znam tego języka. Dlatego wiele spotkań z zagranicznym klientem, przymierzającym się do rozpoczęcia bądź rozwoju biznesu w Polsce, warto zakończyć: "witamy w Polsce", w odpowiedzi na nieco przerażony wzrok. Niestety w praktyce odbija się to później na wzroście ryzyka podatkowego. Po prostu pewnych mechanizmów obcokrajowcy przyzwyczajeni np. do tzw. skandynawskiej kultury pracy nie są w stanie przyswoić - mówi Wojciech Kieszkowski.

Przepisów zbyt dużo i zbyt często się zmieniająWedług Adama Mudława, najbardziej absurdalnymi przepisami są te dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej.

- Przeciętny przedsiębiorca nie ma możliwości zaznajomienia się ze wszystkimi przepisami prawa podatkowego. Jest ich zbyt dużo i są zbyt często zmieniane. Ponadto krótkie okresy przejściowe uniemożliwiają podatnikom rzetelne przygotowanie się do stosowania nowych przepisów. Dodatkowym utrudnieniem są regulacje prawne wprowadzane na ostatnią chwilę - twierdzi Adam Mudław. - Przykładem są zmiany w terminie złożenia zeznania o podatku dochodowym od osób prawnych. Co do zasady jest to 31 marca, ale ustawodawca ogłosił, iż termin ten z uwagi na pandemię koronawirusa zostanie przedłużony do 30 czerwca 2021 roku. Do 25 marca nie opublikowano jednak w Dzienniku Ustaw teksu przepisu wydłużającego ten termin.
Jakie jeszcze przepisy podatkowe uznawane są za najbardziej skomplikowane?

- Na tak postawione pytanie odpowiedzią mógłby być całkiem ciekawy doktorat. Mam jednak swojego faworyta. Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca zakłada na dachu swojego zakładu panele słoneczne. Będzie zużywał wytworzoną przez siebie energię elektryczną, a to potencjalnie rodzi skutki w akcyzie. Na szczęście, wytwarzanie energii w instalacji fotowoltaicznej najczęściej z akcyzy jest zwolnione. Nie trzeba się rejestrować, nie trzeba też często prowadzić ewidencji. Trzeba za to... składać do urzędu deklaracje akcyzowe! Tylko po to, by wykazać w nich 0. Nie muszę dodawać, że wielu przedsiębiorców tego nie robi. A grozi za taką niewiedzę odpowiedzialność karnoskarbowa! - tłumaczy Wojciech Kieszkowski.

Uproszczenie prawa jest praktycznie niemożliweEksperci są zgodni, że uproszczenie polskiego systemu podatkowego nie jest sprawą prostą.

- W jaki sposób uprościć przepisy prawa podatkowego? - jest to bardzo trudne pytanie, przy dzisiejszej objętości i licznych zmianach prawa podatkowego, uproszczenie jest praktycznie niemożliwe. Wiele ustaw należałoby napisać na nowo, aby stworzyć spójny system podatkowy - mówi twierdzi Adam Mudław.
- Co do uproszczeń, czasem może lepiej, żeby fiskus nie brał się za to. "Furorę" robi ostatnio tzw. pakiet slim VAT, w którym Ministerstwo Finansów faktycznie nieprzystępne przepisy o fakturach korygujących zastąpiło... trzy razy obszerniejszymi i cztery razy trudniejszymi do zastosowania. Ot, uproszczenie w wersji polskiej - podsumowuje Wojciech Kieszkowski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....

Najczęściej czytane