stat

Prezes Szymborski odchodzi z terminalu BCT

Krzysztof Szymborski zasłynął jako gorący orędownik rozwoju  korytarza transportowego  Bałtyk-Adriatyk, który pomógłby w rozwoju trójmiejskich portów.
Krzysztof Szymborski zasłynął jako gorący orędownik rozwoju korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, który pomógłby w rozwoju trójmiejskich portów. fot. materiały prasowe

Szykują się zmiany we władzach gdyńskiej spółki portowej BCT. Po 10 latach zarządzania terminalem kontenerowym ze stanowiska prezesa odchodzi Krzysztof Szymborski. Terminal należy do filipińskiej spółki International Container Terminal Services Inc.Krzysztof Szymborski pozostanie na stanowisku do końca maja. Załogę BCT poinformowano, że prezes odchodzi z "powodów osobistych". Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na stanowisko prezesa mianowany zostanie Wojciech Szymulewicz, do tej pory prezes terminalu w Chorwacji, należącego również do ICTSI.

Szymborski stanowisko prezesa w BCT objął w styczniu 2009 roku. Obejmując je już miał wieloletnie, także międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie logistyki morskiej i transportu. W latach 80. pracował w zarządzie Portu Gdańsk. Po trzech latach przeszedł do Portu w Gdyni, w którym ponad trzy lata był dyrektorem Elewatora Zbożowego, a w latach 1993-1994 kierował pracami Biura Rozwoju. Od połowy lat 90. pracował w Dubaju, gdzie był kierownikiem utrzymania ruchu mechaników w przedsiębiorstwie Dubai Drydocks. Pełnił też stanowiska kierownicze, m.in. we francuskiej firmie Farm Frites, norweskiej King Oskar oraz brytyjskim przedsiębiorstwie przetwórczym Lisner.

Będąc prezesem BCT Krzysztof Szymborski zasłynął jako gorący orędownik rozwoju korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, który pomógłby w rozwoju trójmiejskich portów. Działał też na rzecz dostosowania Portu Gdynia do przyjmowania większych statków.

Prezes BCT wciąż walczy o korytarz transportowy Bałtyk-AdriatykInformacja o odejściu prezesa Szymborskiego wywołała niepokój wśród załogi. Pracownicy obawiają się, że może to być pierwszy sygnał zmian, jakie czekają BCT. Mówi się o połączeniu terminalu z sąsiednim terminalem kontenerowym GCT, a także o pierwszym kroku do zakończenia przez ICTSI współpracy z Portem Gdynia. Umowa dzierżawy terminalu kończy się już w 2023 roku.

Przypomnijmy, że informacja o ewentualnym połączeniu BCT i GCT pojawiła się w sierpniu 2016 roku. Wówczas okazało się, że trwają rozmowy na ten temat na poziomie właścicielskim. Nie chodziło o przejęcie, a o fuzję. Ten ruch miał wzmocnić gdyńskie terminale i podnieść ich konkurencyjność. Okazuje się jednak, że sprawa fuzji jest już nieaktualna.

- Rozmowy o połączeniu terminali zakończyły się bez sukcesu na początku ubiegłego roku i temat nie jest kontynuowany - poinformował Michał Kużajczyk, dyrektor handlowy/CCO BCT.
A co z dalszą obecnością ICTSI w Gdyni?

- Pomimo niedługiego końca koncesji ICTSI deklaruje chęć dalszego pozostania w Gdyni - dodał Michał Kużajczyk.
BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy od 2003 należy do międzynarodowego operatora terminali kontenerowych ICTSI - spółki, która zajmuje się zakupem, rozwojem, zarządzaniem i obsługą portów oraz terminali kontenerowych na całym świecie. Została założona w 1987 na Filipinach.

Opinie (75) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...