• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Punkt tankowania wodoru w Gdańsku coraz bliżej

mJ
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (136)
Wszystko wskazuje, że już niebawem rozpocznie się budowa pierwszej w Trójmieście stacji tankowania wodoru. Wszystko wskazuje, że już niebawem rozpocznie się budowa pierwszej w Trójmieście stacji tankowania wodoru.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Grupa Lotos przymierza się do budowy pierwszego punktu tankowania wodoru w Trójmieście. Premierowy dystrybutor powstanie na stacji paliw Lotos przy ul. Spacerowej, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy w stronę Gdyni.Czy twoim zdaniem wodór to przyszłość motoryzacji?

Przedstawiciele Lotosu już pod koniec 2018 roku zapowiedzieli, że pierwsze dwa punkty tankowania wodoru powstaną w Gdańsku oraz w Warszawie. Oba stanowiska to część projektu Pure H2, który w 20 proc. będzie opłacany ze środków unijnych, a cała inwestycja pochłonie 10 mln euro.

- W ramach projektu Pure H2 powstaną trzy główne instalacje: instalacja do oczyszczania wodoru do czystości 99,999 H2, instalacje do dystrybucji wodoru i dwie stacje tankowania. Realizacja prac inwestycyjnych w projekcie planowana jest na lata 2021-2023, przy czym poszczególne elementy instalacji będą oddawane w różnych terminach. Będzie to pierwsza stacja tankowania wodoru Grupy Lotos w Trójmieście. Obecnie nie znamy planów innych podmiotów odnośnie do budowy podobnych instalacji - informuje biuro prasowe Grupy Lotos.
Kiedy dokładnie rozpocznie się montaż punktu tankowania wodoru na gdańskiej stacji? Przedstawiciele Grupy Lotos nie precyzują dokładnego terminu, ale wygląda na to, że podejmowane są już pierwsze kroki. W biuletynie informacji publicznej gdańskiego magistratu można przeczytać o wydaniu decyzji na wniosek Energa-Operator, który tyczy się budowy sieci elektroenergetycznej oraz stacji transformatorowej do zasilenia punktów tankowania wodorem oraz LNG na wspomnianej stacji przy ul. Spacerowej.

Stacja będzie przystosowana do użytkowania przez wszystkie pojazdy zasilane wodorem. Punkty nalewu będą zarówno w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów oraz transportu wagi ciężkiej.

  • Toyota Mirai.
  • Hyundai NEXO.
Póki co w Polsce ze świecą szukać aut zasilanych wodorem. W regularnej sprzedaży, głównie na rynkach Azji i Europy, jest kilka modeli napędzanych ogniwami wodorowymi. Liderami w skali światowej są modele Toyota Mirai i Hyundai Nexo. Ponadto na Starym Kontynencie znane są Hyundai ix35 FCEV oraz Honda Clarity FCEV.

Niewykluczone, że wraz z rozwojem rynku pojazdów wodorowych Grupa Lotos zbuduje w Trójmieście więcej stanowisk przeznaczonych do tankowania takich aut.

mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka...

Najczęściej czytane