stat

Pytanie do notariusza. Można zrzec się służebności mieszkania

Jeśli osoba, na rzecz której zapisana była w testamencie służebność zrzecze się jej w czasie otwarcia testamentu, to nie zostaje wpisana do księgi wieczystej i właściciel nieruchomości nie ma wobec niego żadnych zobowiązań.
Jeśli osoba, na rzecz której zapisana była w testamencie służebność zrzecze się jej w czasie otwarcia testamentu, to nie zostaje wpisana do księgi wieczystej i właściciel nieruchomości nie ma wobec niego żadnych zobowiązań. fot. fotolia/WavebreakMediaMicro

Przekazując nieruchomość w formie darowizny czy testamentu właściciele nieruchomości często umieszczają zapis o tzw. służebności mieszkania. Dzięki temu osoba dla której określona została służebność, może zamieszkiwać w danej nieruchomości aż do śmierci. Jednak jeśli służebność nie została ostatecznie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, można jej się zrzec.Czy kiedykolwiek zrzekłeś się prawa do nieruchomości?

tak, w najbliższej rodzinie wiadomo co się komu należy i czasem trzeba się zrzec prawa właśności

21%

tak, tylko raz, w najbliższej rodzinie

13%

nie było jescze takiej sytuacji, żebym musiał podjąć taką decyzję

40%

nie, nie widzę powodu żeby rezygnować z czegoś co mi się należy

26%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 156
Nad swoimi prawami i obowiązkami zastanawia się nasza czytelniczka, pani Hania.

- Pięć lat temu zmarła moja babcia, która pozostawiła akt notarialny - testament, w którym określiła że całe mieszkanie należy do mnie i mam być jego głównym właścicielem widniejącym w księdze wieczystej. Był tam też zapis na rzecz jej syna, Janka. Babcia chciała by miał on dożywotni bezpłatny dostęp do pokoju, z używalnością kuchni i łazienki. Na rozprawie w sądzie wszyscy uprawieni członkowie rodziny zrzekli się spadku, również wujek. Zostałam jedyną właścicielką, wujek nie jest wpisany w żadnej części księgi wieczystej - opisuje swoją sytuację pani Hania. - Teraz chciałabym sprzedać to mieszkanie. Czy wujek musi wyrazić na to zgodę? Czy po prostu musi zamieszkać tam, gdzie ja zamieszkam? Wujek od 60 lat jest zameldowany pod tym adresem. Co powinnam zrobić?
Odpowiada Joanna Mędraś, notariusz w Gdańsku

W sporządzonym w formie aktu notarialnego testamencie znalazł się zapis, który nakładał na panią obowiązek ustanowienia służebności mieszkania (zapewnienia bezpłatnego, dożywotniego dostępu do pokoju z używalnością kuchni i łazienki). W polskim prawie przyjęto konstrukcję zapisu (zwykłego) o skutkach obligacyjnych co oznacza, że zapisobierca uzyskuje tylko roszczenie o wykonanie zapisu. Zapisobierca mógł zatem, niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu, zażądać (zgodnie z art. 970 k.c.) wykonania zapisu i ustanowienia służebności mieszkania na swoją rzecz poprzez zawarcie umowy. Do sytuacji takiej jednak nie doszło.

Czytaj także: testament z opóźnieniem wydania


Zapisobierca "zrzekł się", czyli najprawdopodobniej nie chcąc być zapisobiercą odrzucił zapis, na skutek czego została pani zwolniona z obowiązku jego wykonania (art. 973 k.c.). Nie nastąpiło ustanowienie służebności mieszkania na rzecz zapisobiercy, a zatem nie było podstawy do wpisania go w księdze wieczystej. Będąc właścicielką mieszkania może pani w każdej chwili je sprzedać. Zapisobierca, który nie skorzystał z możliwości ustanowienia służebności osobistej mieszkania na swoją rzecz powinien wymeldować się z zajmowanego mieszkania i opuścić je wraz z panią w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Zgodnie z art. 981 k.c. roszczenie o wykonanie zapisu przedawnia się z upływem 5 lat od daty wymagalności zapisu, a zapis zaczął być wymagalny niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu (art. 970 k.c.)

Jeśli od daty nabycia spadku upłynęło ponad 5 lat nie będzie pani zobowiązana do uregulowania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (30)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane