• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekordowe ceny węgla. Dla kogo dopłaty do zakupu węgla?

Robert Kiewlicz
27 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Ceny węgla w 2022 r. są coraz wyższe. Rząd wprowadza cenę gwarantowaną za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych. Ceny węgla w 2022 r. są coraz wyższe. Rząd wprowadza cenę gwarantowaną za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych.

Sejm przyjął ustawę, która ma chronić odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalono maksymalną cenę jednej tony węgla na 996,60 zł. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel po niższej cenie gospodarstwom domowym. Obecnie ceny tego surowca biją rekordy, a za tonę trzeba płacić ok. 3 tys. zł. Jak twierdzą eksperci węgla, z dopłatą nie wystarczy dla każdego, a brak zastosowania progu dochodowego przy dopłatach spowoduje, że opał może nie trafić do najuboższych.Tarcze antyinflacyjne przedłużone do końca października 2022 r.Dopłaty do węgla to:

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rekompensata dla firm sprzedających węgiel po zaniżonej cenie wynosić będzie 1070 zł. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł. Do uzyskania rekompensaty będą uprawnieni przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Podczas zakupu trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022 r.Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny wynosiła 4,3 mln.

Tani węgiel nie dla wszystkich- Aby jakoś opanować rosnące ceny węgla, potrzebne byłyby rozwiązania systemowe, a nie niepewne doraźne ustawy. Dobrym pomysłem byłoby np. utworzenie własnej sieci składów przez spółki węglowe, przez co tańszy polski węgiel byłby dostępny u źródła - twierdzi Stanisław Wolniewicz Duda, ekspert finansowy i prezes Finlef. - Ogłoszone dopłaty nie wpłyną znacząco na rynkową sytuację - deal proponowany przez rząd nie zainteresuje importerów, którzy po prostu straciliby na takiej transakcji. Zamiast 2,5 tys. zł za tonę na wolnym rynku dostaliby 1750-2 tys. zł i to z odroczonym terminem płatności. Kolejnym problemem jest to, że taniego węgla z dopłatą nie wystarczy dla każdego, a brak zastosowania progu dochodowego spowoduje, że opał może nie trafić do najuboższych. A ci, którzy się nie załapią, możliwe, że będą musieli kupować tonę surowca nawet za 4 tys. zł. Problemem jest bowiem dostępność węgla i nie uda się go magicznie wyczarować, dopłacając sprzedawcom 750 zł do tony. Poza tym systemy dopłat tylko napędzają konsumpcję, a tym samym inflację. W ten sposób nie wygramy z drożyzną.

Inflacja konsumencka wzrosła do 13,9 proc. Za miesiąc będzie jeszcze gorzejCeny węgla w górę nawet o 300 proc.- Rynek węgla, który nie zdołał jeszcze zbalansować się po globalnej pandemii, po raz kolejny został bardzo mocno zachwiany w wyniku obecnej sytuacji na świecie - czytamy w opinii Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Perspektywa ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu spowodowała wielką niepewność na rynku węgla i znaczącą podwyżkę jego cen.
To wszystko nałożyło się na i tak już trudną sytuację na rynku węgla, na którą wpłynęły takie sytuacje, jak:

  • ograniczenia eksportowe węgla z Indii,
  • zmniejszone wydobycie węgla spowodowane zjawiskami pogodowymi w wielu regionach świata,
  • ograniczona dostępność węgla z Kolumbii, USA, Australii i RPA,
  • zakaz importu węgla z Australii do Chin,
  • bardzo niskie stany zapasów węgla w terminalu węglowym Richards Bay (RPA) i centrum przeładunkowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia.

Węgiel z Kolumbii, zboże z Ukrainy. Wojna wpływa także na trójmiejskie portyWysokie ceny węgla w Polsce i na świecieCena tony węgla wzrosła w ostatnich miesiącach z 800 zł do nawet 3 tys. zł za tonę. Podrożał też węgiel kamienny energetyczny w portach Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam - do ok. 350 dolarów za tonę.

- Ceny węgla w Polsce są w oczywisty sposób bardzo mocno powiązane z cenami na rynku globalnym. Dlatego także u nas ceny węgla wystrzeliły w ostatnim czasie mocno w górę - piszą eksperci Izby. - Na dzisiaj nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jest to tylko chwilowa podwyżka, czy trend zwyżkowy będzie się utrzymywał. Bowiem jest to zależne głównie od tego, jak będzie przebiegał konflikt na Ukrainie, oraz od tego, jak będzie wyglądało przechodzenie światowej gospodarki na odnawialne źródła energii.
19:34 27 CZERWCA 22

Polski węgiel wywożony z kraju (16 opinii)

Pociąg z węglem jadący mostem kolejowym w stronę Portu Północnego. Stamtąd zapewne już tylko na export drogą morską. Innej możliwości nie ma. Jak to się ma do deficytu węgla na rynku i jego absurdalnych cen?
Pociąg z węglem jadący mostem kolejowym w stronę Portu Północnego. Stamtąd zapewne już tylko na export drogą morską. Innej możliwości nie ma. Jak to się ma do deficytu węgla na rynku i jego absurdalnych cen?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (155)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje prace Regionalnej Instytucji Finansującej, Działu...

Najczęściej czytane