stat

"Remontowa" pomoże przy remoncie platformy "Petrobaltic"

Pierwszy przetarg odbył się w 2014 roku.
Pierwszy przetarg odbył się w 2014 roku. fot. materiały prasowe

Gdańska Stocznia Remontowa przeprowadzi operację dokowania platformy "Petrobaltic", której remont prowadzi Stocznia Remontowa Nauta. To już kolejne podejście do remontu tego obiektu.Spółka Petrobaltic od 2014 roku borykała się z przebudową tej jednostki i co rusz koryguje zakres prac do wykonania na platformie. Oficjalnie chodziło o dołujący kurs ropy naftowej, w związku z czym Lotos, do którego należy Petrobaltic, musiał znacznie ograniczyć prace dotyczące przebudowy platformy. Ostatecznie po trzech nieudanych przetargach i licznych zmianach dotyczących zakresu prac przebudowa platformy ruszyła w kwietniu 2016 roku, a kontrakt trafił do stoczni Nauta. Sprawa zaś do prokuratury.

Czytaj też: Nogami platformy "Petrobaltic" zajmie się prokuratura

Ostatnio zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z remontem platformy "Petrobaltic" trafiło do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Za zawiadomieniem stoi obecny zarząd Petrobalticu, który zarzuca byłym władzom niegospodarność i straty szacowane na kilkadziesiąt milionów złotych.

Do operacji dokowania użyta zostanie barka zanurzalna Rem Lift 25000, należąca do Gdańskiej Stoczni Remontowa. Barka została kupiona przez stocznię od holenderskiej firmy Smit. Wcześniej służyła głównie do transportowania obiektów morskich, ale nie tylko. Barka, jeszcze jako Giant 4, została użyta przez poprzedniego właściciela do podniesienia wraku rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego "Kursk", który zatonął w sierpniu 2000 roku w wyniku eksplozji podczas przygotowywania do odpalenia torped ćwiczebnych. Po przebudowie przeprowadzonej przez GSR barka może podnosić obiekty o masie do ok. 25 tys. ton.

Barka Rem Lift 25000 w akcji. Operacja zadokowania platformy "Safe Caledonia".

Opinie (39) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Piotr Soyka

Piotr Soyka, twórca, a także prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding i autor jej globalnego...