• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ruch w spółkach, branża kosmiczna i znów IT. Rok 2016 w trójmiejskiej gospodarce

Wioletta Kakowska-Mehring
30 grudnia 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 
W 2016 roku w spółkach Skarbu Państwa trwała wymiana kadr. W 2016 roku w spółkach Skarbu Państwa trwała wymiana kadr.

Nowy terminal DCT, rozwój gdańskiego Intela i sen o branży kosmicznej, a z drugiej strony wnioski do prokuratury, zwolnienia w sprzedanej części BPH i  karuzela, a właściwie rollercoaster stanowisk. To był emocjonujący rok w trójmiejskiej gospodarce.Zaczęło się jeszcze w 2015 roku, ale najwięcej zmian dokonało się w pierwszej połowie tego roku. Mowa o zmianach na stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa. Od prezesów, członków rad nadzorczych, po dyrektorów średniego szczebla. Zmiany dotyczyły wszystkich możliwych podmiotów, od lokomotyw regionu, czyli Energi i Lotosu, przez trójmiejskie porty, po państwową stocznię Nauta. Jeszcze w ub. roku nowym prezesem Energi został Dariusz Kaśków, z kolei w maju tego roku prezesem Lotosu został Robert Pietryszyn. Jak się okazało, drugi z panów nie na długo. Na początku listopada Pietryszyn stracił stanowisko, a krótko po nim swoje stracił również Przemysław Marchlewicz, wiceprezes ds. korporacyjnych w Lotosie zaledwie od maja. Nie podano oficjalnej przyczyny zmian na stanowisku. Jednak mówiło się, że to pokłosie odwołania szefa resortu skarbu, Dawida Jackiewicza. Pietryszyn jest dobrym znajomym Jackiewicza. Dziś obowiązki prezesa Lotosu pełni Marcin Jastrzębski.

Zmiany zmianami, a praca w dwóch największych spółach toczy się. Lotos rozpoczął realizację projektu EFRA, wartego 2,3 mld zł, dzięki któremu gdański zakład ma się stać najnowocześniejszą rafinerią w UE i przyjął największą dostawę ropy. Tankowiec Atlantas przywiózł 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla Lotosu. Za to Energa i Enea ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MWe. Inwestycja ma wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla.
Akcjonariusze udzielili absolutorium byłemu zarządowi Lotosu z Pawłem Olechnowiczem (z prawej) na czele, byli przeciwni udzieleniu go zarządowi Energi, m.in. pod rządami Mirosława Bielińskiego. Akcjonariusze udzielili absolutorium byłemu zarządowi Lotosu z Pawłem Olechnowiczem (z prawej) na czele, byli przeciwni udzieleniu go zarządowi Energi, m.in. pod rządami Mirosława Bielińskiego.

Na zmiany przygotowany był gdański port. Kończyła się kadencja dotychczasowej prezes - Doroty Raben, wiadomo było, że umowa nie zostanie przedłużona. Nowym prezesem został Łukasz Greinke. Z kolei prawdziwym zaskoczeniem była zmiana w gdyńskim porcie. Na początku lipca odwołano z funkcji prezesa Janusza Jarosińskiego, który w porcie przepracował ponad 30 lat. Na stanowisko prezesa ZMPG został powołany Adam Meller.

Z kolei w atmosferze wzajemnych oskarżeń nastąpiła zmiana zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na początku lutego z funkcji prezesa została odwołana Teresa Kamińska. Stanowisko stracił też Józef Bela, jej zastępca. Prezesem PSSE została Aleksandra Jankowska, a jej zastępcą Andrzej Marszk. Kamińska, jako że była w tzw. okresie ochronnym, do czasu przejścia na emeryturę miała pozostać pracownikiem PSSE, niestety pod koniec czerwca nie otrzymała absolutorium za rok 2015 i została zwolniona dyscyplinarnie, a nowe władze Strefy zarzuciły jej liczne nieprawidłowości i skierowały sprawę do prokuratury. Teresa Kamińska nie godząc się z oskarżeniami również zapowiedziała skierowanie sprawy do sądu.

Absolutorium za rok 2015 nie otrzymali też byli prezesi Energi. Mirosław Bieliński kierował Energą do 29 kwietnia 2015 roku, a Andrzej Tersa do 7 grudnia 2015 roku. Bez nerwów potoczyło się natomiast ZWZ Grupy Lotos, na którym udzielono absolutorium Pawłowi Olechnowiczowi. Okazało się także, że Olechnowicz dalej pracuje w Lotosie, bo jego również - tak jak byłą prezes PSSE - chronią przepisy emerytalne.

To już nie była karuzela stanowisk, to był prawdziwy rollercoaster. Do tego w większości posady obejmowali ludzie związani z PiS, czy to członkowie partii, radni, samorządowcy czy sympatycy. Opozycja grzmiała, działacze PO tworzyli listę nominacji w spółkach Skarbu Państwa, Nowoczesna tropiła pomorskich "Misiewiczów", a rządzący tłumaczyli, że nowe zarządy, członkowie rad czy szeregowi dyrektorzy, a nawet rzecznicy prasowi to przede wszystkim świetni fachowcy.
Statek naukowo-badawczy "Oceanograf". Statek naukowo-badawczy "Oceanograf".

Sprawa PSSE nie była niestety jedyną, która trafiła do prokuratury. Nowy zarząd państwowej stoczni Nauta złożył doniesienie do prokuratury w sprawie kontraktu na budowę statku naukowo-badawczego "Oceanograf" budowanego dla Uniwersytetu Gdańskiego. Według zarządu, ten kontrakt przyniósł wykonawcy, czyli stoczni Nauta, milionowe straty. Z kolei obecny zarząd Petrobalticu należącego do Grupy Lotos złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z remontem platformy "Petrobaltic". Nowy zarząd zarzuca byłym władzom niegospodarność i straty szacowane na kilkadziesiąt milionów złotych.

Za to sam statek naukowo-badawczy "Oceanograf" udał się, zresztą jak kilka innych ciekawych jednostek, które powstały lub powstają w trójmiejskich stoczniach. Na początku roku stocznia Crist przekazała francuskiemu konsorcjum specjalistyczną barkę samopodnośną, która jest wykorzystana przy budowie autostrady wzdłuż wybrzeża wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim. Zourite, czyli z francuskiego "ośmiornica ", powstała w 400 dni. Kontrakt na prace wykonane w Gdyni opiewał na ok. 40 mln euro. Z kolei w czerwcu w Remontowa Shipbuilding odbył się nietypowy, bo podwójny chrzest. Imiona nadano dwóm promom pasażersko-samochodowym. Promy zbudowano dla największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej - BC Ferries.

We wrześniu stocznia Crist poinformowała o podpisaniu bardzo ciekawego kontraktu. Chodzi o NB56, czyli dok, dzięki któremu będzie możliwe wzniesienie osiedla apartamentów w Księstwie Monako w miejscu, gdzie dziś znajduje się zatoka. W doku będą powstawać kesony, które zostaną użyte przy budowie osiedla. Z kolei na początku grudnia Remontowa Shipbuilding zdobyła kontrakt na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych o napędzie hybrydowym dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Transport for London. Promy, które powstaną w gdańskiej stoczni będą obsługiwały przeprawę przez Tamizę, łączącą dzielnice Woolwich i North Woolwich.
Niszczyciel min "Kormoran". Niszczyciel min "Kormoran".

Jednak wydarzeniem roku w branży stoczniowej jest niewątpliwie zakończenie budowy niszczyciela min "Kormoran". W połowie lipca najnowszy polski okręt wyruszył w swój pierwszy rejs, czyli tzw. próbny, podczas którego sprawdzona została szybkość i stateczność. Budowa jednostki rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku. Wówczas odbyła się uroczystość palenia pierwszych blach, a 23 września miało miejsce położenie stępki. Chrzest i wodowanie odbyły się rok później, czyli we wrześniu 2015 roku. Obecnie trwa wyposażanie. Jednostka trafi do służby na początku 2017 roku, w przeciwieństwie do patrolowca ORP "Ślązak", którego budowa znów się przedłużyła. Okręt miał trafić do służby z końcem listopada 2016. Teraz okazuje się, że budowany już 15 lat okręt czekają kolejne opóźnienia, a jego przekazanie Marynarce Wojennej RP może nastąpić dopiero pod koniec lipca 2018 roku, czyli po 17 latach od rozpoczęcia budowy.

Stocznię Marynarki Wojennej, która buduje "Ślązaka", czekają zmiany. Pod koniec tego roku została wystawiona na sprzedaż. Oferty można składać do 18 stycznia 2017 roku. Cena wywoławcza, czyli 224 mln 909 tys. zł, stanowi wartość netto przedmiotu sprzedaży. Nie obejmuje ona podatku od towarów i usług. Przetarg jest nieograniczony, pisemny i ofertowy. Środki uzyskane ze sprzedaży majątku mają posłużyć na spłatę długów stoczni. Na powierzchni utrzymuje się za to Stocznia Gdańsk, a właściwie to, co po niej zostało. GSG Towers, spółka z Grupy Stoczni Gdańsk w październiku uruchomiła kolejną linię produkcyjną wież wiatrowych oraz konstrukcji stalowych i tym samym zakończyła kilkuletni proces inwestycyjny. Według zapewnień władz spółki najnowocześniejsze urządzenia do gięcia, spawania i malowania podwajają obecne moce produkcyjne.

Dużo działo się też w trójmiejskich terminalach kontenerowych. Dla tych, którzy odnotowują kolejne kolosy odwiedzające DCT, terminal miał kolejną niespodziankę. Tym razem gdański port odwiedził MSC Maya, czyli statek, który zabiera na pokład ponad 19 tys. TEU. Jest to w tej chwili jeden z największych kontenerowców świata. Jego pokład jest wielkości czterech boisk piłkarskich. Takich pewnie będzie więcej, bo i terminal się powiększył. Pod koniec października otwarto drugie, głębokowodne nabrzeże terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Projekt T2 to największa prywatna inwestycja sektora portowego w Polsce. Ma przyczynić się ona do podwojenia potencjału przeładunkowego DCT do 3 mln TEU rocznie. Na tym jednak nie koniec. Optymistyczne prognozy wzrostu ładunków w rejonie Bałtyku mogą w najbliższych latach doprowadzić do powstania nabrzeża T3. Być może na tych prognozach skorzysta też Gdynia, której na razie coraz trudniej konkurować z Gdańskiem. Dlatego pojawił się pomysł połączenia BCT i GCT, czyli gdyńskich terminali kontenerowych.
Kosmiczne technologie to nie tylko wysyłanie na orbitę satelitów. Wiele rozwiązań z tej sfery wykorzystywanych jest na ziemi. Kosmiczne technologie to nie tylko wysyłanie na orbitę satelitów. Wiele rozwiązań z tej sfery wykorzystywanych jest na ziemi.

Jednak najmodniejszą branżą, choć dopiero tworzącą się, była w tym roku tzw. branża kosmiczna. Powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku rozgrzało trójmiejskie firmy, które widzą swoją szansę w tym sektorze. Inżynierowie z firmy SpaceForest rozpoczęli współpracę z koncernem RUAG Space AB ze Szwecji nad projektem (Jupiter Icy Moon Explorer), którego celem jest zbadanie księżyców Jowisza - Ganimedesa, Kallisto i Europy. Specjaliści ze SpaceForest zajmą się systemem zarządzania danych kontrolnych pojazdu kosmicznego zaprojektowanego przez Airbus Defence and Space. Z kolei szwajcarska spółka Syderal, wspólnie z trójmiejską firmą 3City Electronics utworzyła spółkę Syderal Polska. Jej inżynierowie mają się zająć projektowaniem elementów, a w przyszłości całych satelitów badawczych. A konsorcjum, którego liderem jest firma Blue Dot Solutions, opracuje studium wykonalności dotyczące przyszłościowych technik i technologii kosmicznych dla Polskiej Agencji Kosmicznej. Mówi się nawet o powstaniu inkubatora technologii kosmicznych.

Z kosmosu wracamy na Ziemię. Sprzedaż większości banku BPH w kwietniu stała się faktem. O zamiarze sprzedaży Banku BPH z siedzibą w Gdańsku jego większościowy udziałowiec, czyli General Electric Company oficjalnie poinformował w 2014 roku. Wydzieloną części kupił Alior Bank. Transakcja nie obejmowała zakupu portfela kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich, innych walutach obcych i polskich złotych oraz BPH TFI. Cena za 87,23 proc. udziałów GE w podstawowej działalności Banku BPH wynosi 1,225 mld zł. Niestety w listopadzie poinformowano, że szykują się zwolnienia.

Za to z rozmachem rozwija się Intel. W marcu poinformowano, że po latach wynajmu Intel Technology Poland zdecydował się kupić gdański kompleks biurowy Allcon@park od spółki Allcon Investment. Transakcja obejmowała zakup wszystkich pięciu budynków wchodzących w skład kompleksu, czyli 27 tys. m kw. Do tego zapowiedziano rozbudowę. Do czasu jej zakończenia wciąż rozrastający się Intel wynajął 10 tys. m kw. w biurowcu Tryton Business House w centrum Gdańska. Taka przestrzeń to miejsca pracy dla około tysiąca osób. Mówi się, że Gdańsk ma przejąć część zadań centrum Intela w Monachium. Zdecydowano też, że gdańskie centrum przejmie obowiązki przenoszonego właśnie z Rosji centrum Intela. To dobry sygnał dla całego rynku IT w Trójmieście, który jest jedną z najprężniej rozwijających się lokalnie branż.

Startup Eve. Podsumowanie Gdańsk/Gdynia/Sopot.


Zresztą nie tylko IT świetnie sobie radzi. W Trójmieście jest coraz więcej większych i mniejszych firm, które swoją pomysłowością i rozwojem potrafią zadziwić. Przez cały rok opisywaliśmy wiele takich ciekawych firm, jak chociażby VR Visio, gdyńską firmę, której wizualizacje pojawiły się podczas największego w Chinach muzycznego talent show "Super Girl", emitowanego przez kanał należący do jednej z największych stacji telewizji satelitarnych Chin - TV Hunan. Z kolei firma MpicoSys skonstruowała i wyprodukowała system Zifra, który został wykorzystany w krzesłach zaprojektowanych przez firmę Casala dla Westminster Abbey w Londynie. System ten jest oparty o technologię ePapieru, którą MpicoSys od lat rozwija. Grupa Vistal wykonała dwa dźwigi portowe typu "grab unloader". Umowa obejmuje produkcję dźwigów, kompletny montaż, testy ruchowe oraz ich dostawę do Algierii. Wartość kontraktu to 50,9 mln zł.

Za to Korporacja Budowlana Doraco rozpoczęła prace w ramach projektu budowy bazy systemu AEGIS Ashore w Redzikowie. Według planów amerykańska baza rakiet przechwytujących pociski balistyczne ma osiągnąć pełną gotowość do działania w 2018 roku. Z kolei Exofin produkuje najbardziej innowacyjne płetwy do nurkowania. Składanych płetw z gdyńskiej firmy używają obecnie na co dzień żołnierze jednostek specjalnych. Dodatkowo testowane są one przez wojska specjalne Izraela, Włoch, Korei Południowej, Japonii, Australii, Grecji czy Niemiec. W 2017 roku dostępna będzie także wersja cywilna płetw.

W tym roku rozpoczęliśmy też cykl wywiadów "Na swoim", w ramach którego rozmawiamy z ludźmi prowadzącymi własne firmy oraz serię tekstów o wielopokoleniowych firmach rzemieślniczych. Podobno najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Zdecydowanie lepiej słuchać mądrych rad. Własny biznes to często trudny kawałek chleba, ale - jak staramy się pokazywać - warto spróbować. A pomocna może się okazać garść wiedzy od praktyków w biznesie.

Miejsca

Opinie (37) 8 zablokowanych

 • Trójmiejska gospodarka? Większość wydarzeń związanych z Gdańskiem. (6)

  Gdynia innowacyjna? Gdynia przedsiębiorcza? a jedyne co kojarzę w naszym mieście z tego roku to 83 rocznica powstania dworca morskiego, prace nad kosmodromem, triathlon. tragedia

  • 31 9

  • Nie trolluj człowieku z Gdańska. (3)

   Tak, większość w gospodarce działa się w Gdańsku, jesteście więksi, lepsi, nowocześniejsi, ale nie musisz się podszywać pod mieszkańca Gdyni i pod każdym artykułem wychwalać Gdańsk i naśmiewać się z Gdyni. No i oczywiście komentarz na Szczurka musi być, bo przecież on jest odpowiedzialny za wszystko w mieście, a nawet za państwowe i prywatne firmy, w których miasto nie ma nic do gadania.

   • 3 15

   • po co jest szczurek skoro nic nie może? po co mu 1000 urzędasów i 4 służbowe luksusowe auta? (1)

    • 8 3

    • a po co Gdańskowi ponad 1000 urzędników????

     po co w ogóle urzędnicy, przecież praca sama się wykona,
     zliwkidować i nic nie będzie,
     to jest twój program pisowski?

     to jest pisowska wersja Polski?
     średniowiecze i rządy kleru???

     • 0 1

   • Nie przeszkadzaj 'zawodowemu pisarczykowi' w jego pracy :P
    Ma za zadanie w komentarzach jeździć po Szczurze że Gdynia niegospodarna, zła, nepotyzm itp
    Wybory samorządowe się zbliżają (teoretycznie w 2018) i istnieje możliwość wykopania Szczurka.
    Więc już teraz pod każdym artykułem pojawiają się 'płatne wpisy'.
    Urabianie wyborców uważam za rozpoczęte. :P

    • 2 6

  • Słabe (1)

   Jestem z Gdańska, ale strasznie irytują mnie komentarze takie jak ten. Nie świadczą one wcale źle o Gdyni czy Gdańsku, a jedynie o autorze posta. Trójmiasto to jeden organizm i żadna jego część nie byłaby tak atrakcyjna dla prowadzenia biznesu czy zamieszkania gdyby wokół nie było całej reszty. Cieszę się rozwojem Gdańska, ale trzeba zauważyć, że wiele nowych inwestycji nie miałoby tu miejsca gdyby nie fakt, że obok jest Gdynia ze swoją ćwierćmilionową populacją (konsumentów i pracowników). Dopiero całość jest na tyle atrakcyjna, że w przyciąganiu inwestorów może konkurować z największymi polskimi miastami, takimi jak Wrocław, Kraków, a nawet Warszawa.

   • 4 1

   • A ty co, Urzędu Marszałkowskiego?

    • 1 2

 • Trójmiejska gospodarka? (4)

  W Gdyni jej praktycznie nie ma czego dowodem jest ten artykuł, gdzie sporo ponad 90% procent treści dotyczy Gdańska.

  • 28 7

  • Pierwsze dwa komentarze twoje, pochwaliłeś swój Gdańsk, lokalny obowiązek już spełniłeś. (3)

   • 4 8

   • masz jakąś manie? ostatni wyznawca szczurka?

    • 5 4

   • Oczywiście ty wiesz lepiej. (1)

    Moje komentarze to tylko te, które podpisane są "S".

    • 3 3

    • jaaasne, pisoruski kijowy janusz 1001 wpisów

     teraz S jutro Karolina, co jeszcze nam powiesz kaftaniarzu?

     • 1 0

 • Z roku na rok coraz trudniej wcisnąć do artykułu coś o firmach w Gdyni (5)

  A jeszcze 15 lat temu Gdynia była bardziej probiznesowa od Gdańska. Teraz Gdańsk zdecydowanie dominuje, a Gdynia ma coraz bardziej marginalne znaczenie

  • 25 5

  • Gdynia miała zawsze marginalne znaczenie.

   To od zawsze był tylko PR, trzeba przyznać, że sprytny i na krótką chwilę się udał. Niektórzy dali się na to nabrać ale rzeczywistość i fakty zawsze będą po stronie Gdańska. Inwestorzy nie reagują na jakiś tandetny PR tylko robią szczegółowe analizy a z tych wynika, że Gdańsk to najlepsza lokalizacja.

   Gdynianie nie wiedzieć czemu nie mogą pogodzić się z tym, że Gdańsk jest dużo dużo lepszy, wręcz zaprzeczają faktom. Muszą zrozumieć gdzie jest ich miejsce w szeregu a jest ono daleko daleko za Gdańskiem.

   • 10 6

  • Przecież Gdańsk była zawsze większy, lepszy i bardziej nastawiony na gospodarkę od Gdyni. (3)

   Tylko ty w swoich komentarzach budujesz w czytających wrażenie, że Gdynia sądzi, że jest lepsza, bardziej innowacyjna od Gdańska. To twoje umysłowe ograniczenia, że musisz wykazać wyższość Gdańska nad Gdynią powodują, że wszystkie 3 główne komentarze pod tym artykułem są autorstwa jednego gdańskiego trolla. Megalomania na całego.

   • 3 3

   • po adresach IP widzę, że z 3 różnych lokalizacji za to twój z urzędu miasta Gdynia:)

    • 6 3

   • Oczywiście ty wiesz lepiej. (1)

    Nie jestem trollem.
    Moje komentarze to tylko te, które podpisane są "S".

    • 3 1

    • pisoruski troll 1001 wpisów znów gada sam ze sobą

     i znów myli datę z IP a sam pisze z 200 IP z ruskich serwerów,
     brawo pisoruski trol,
     czekamy na kolejne odsłony teatru

     • 0 0

 • alez potworne komplelsy maja ci gdanszanie (2)

  Normalnie mi ich zal.... Rzekomo 90% artykulu o Gdansku a potem wchodze zobaczyc ilość miejsc opisywanych pod artykułem a tam 10 Gdansk 8 Gdynia. No faktycznie 90%. Ale zyjcie dalej w swojej wirtualnej rzeczywistości

  • 4 21

  • Cytat: (1)

   "...wchodze zobaczyc ilość miejsc opisywanych pod artykułem a tam 10 Gdansk 8 Gdynia..."
   Masakra co za imbecyl. Oceniasz ilość treści artykułu po WYMIENIONYCH nazwach firm i instytucji pod artykułem. Ja pier...e co za głąb.

   • 11 4

   • Większość artykułu jest o Gdańsku, bo połowę stanowi opis zawirowań na stanowiskach w Lotosie i Energi. Biorąc pod uwagę ilość firm o których jest mowa, gdzie dokonał się rozwój lub jakieś inwestycje, jest mniej więcej po połowie.

    • 2 1

 • Brak zmian.

  No i co z tego, że niby zmiany w Enerdze jak pracownicy dalej są przymuszani do pracy w nadgodzinach za które nie mają płacone. Podstawa kodeksu pracy.
  A i tak nikt z tym nic nie robi.

  • 10 2

 • A gdzie fundusze na startupy? (4)

  Zachwycanie się firmami które już działają to bezsens.
  Powinny iść pieniądze na startupy, dla ludzi z pomysłami, żeby nie musieli rezygnować z własnych pomysłów, dlatego że muszą pracować na etacie i utrzymać siebie i rodzinę.
  Ludzie z pomysłami powinni otrzymywać pieniądze od państwa na rozwijanie myśli i robienie z tego biznesów.
  A nie na patologię z masą dzieci czekającą w kolejce do 500+!

  • 7 3

  • (2)

   Zgodzę się, ale nie dać, tylko udzielić niskooprocentowanej pożyczki na rozpoczęcie działalności.

   • 2 1

   • Pożyczka nie jest rozwiązaniem (1)

    Pożyczka czy kredyt to związanie rąk.
    Bo co jeśli interes nie wypali?
    Osoba ma zostać z kredytem na resztę życia dlatego że chciała coś zrobić, czegoś dokonać?

    • 2 1

    • A jak sobie wyobrażasz biznes bez ryzyka? Socjalizm przez lata zrobił wodę z mózgów.

     Biznes bez ponoszenia ryzyka to nie biznes. Tak to se mogą urzędnicy zza biurka wymyślać startupy, gdzie nikt nie ryzykuje "swoim" tylko pieniędzmi podatników.

     • 4 0

  • Stratapy czy inaczej atrapy zgodnie z oczekiwaniami

   wykonały plan dojingu

   • 2 1

 • Dużo państwa i polityki

  w tej naszej gospodarce. Smutne to.

  • 11 1

 • Dobra zmiana. (3)

  Eletrownie budują na węgiel.
  Tylko patrzeć jak samochody będą nakręcane na sprężynę robić.

  • 10 3

  • (2)

   A co mają budować? Nieefektywne słoneczne, czy szkodliwe dla okolicznych mieszkańców wiatrowe? Miała być atomowa, ale tylko Grad na ty zarobił.

   • 2 4

   • Pierwszy raz w historii odnawialna energia tańsza od paliw kopalnych

    Energia słoneczna stała się właśnie tańsza niż energia pozyskiwana z paliw kopalnych. Tak wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego.  To wydarzenie bez precedensu, które może popchnąć świat w kierunku odnawialnych źródeł energii.
    Energia ze słońca i wiatraków w ponad 30 krajach jest dziś tak samo tania lub tańsza od tej pozyskiwanej z paliw kopalnych czytamy w grudniowym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum WEF). Ponieważ ceny energii odnawialnej będą w dalszym ciągu spadać, aż dwie trzecie z spośród wszystkich krajów przekroczy tę bari
    erę w ciągu kilku najbliższych lat. Nawet bez dopłat i dotacji.
    Energia odnawialna osiągnęła punkt krytyczny podkreśla Michael Drexler który w WEF odpowiada za obszar inwestycji i rozwoju. Jego zdaniem odnawialne źródła stwarzają również bardzo atrakcyjne i stabilne możliwości inwestycyjne.
    Nie są to słowa bez pokrycia. Z danych Solar Energy Industry Association wynika, że tylko w 2016 roku fotowoltaiczna sieć energetyczna Stanów Zjednoczonych była rozbudowywana w tempie 125 paneli słonecznych na minutę, co przełożyło się na zwiększenie jej mocy o 9,5 gigawatów (lub nawet 11,2 GW, jeśli doliczymy inwestycje poczynione przez biznes i gospodarstwa domowe). Tym samym był to pierwszy rok w historii, w którym słońce stało się w USA wiodącym źródłem pozyskiwania energii.

    Z wyliczeń WEF wynika, że w ciągu dwóch dekad energia słoneczna stanie się o połowę tańsza od energii pozyskiwanej z węgla i gazu ziemnego. W niektórych krajach ten milowy krok ostał już osiągnięty. Dla przykładu, w sierpniu br. firma Solarpack podpisała kontrakt na sprzedaż energii słonecznej w Chile w cenie 29,1 dolara za megawatogodzinę, czyli o 58 proc. taniej niż w przypadku energii z gazu ziemnego.

    • 6 2

   • Najlepiej zbudować kaplice i koscioły

    dobrobyt wymodlimy:-)

    • 2 0

 • Ale sobie kadzicie oj jakie to miasto raj

  Bo prawda jest taka ze brud smrod i ubostwo na kazdym kroku. Dziadostwo i szarzyzna. Ludzie bez przyszlisci za place niewolnika ze nie maja co odlozyc.
  Jedyne co to banksterzy siecwybili na udzielaniu kredytow tej biedocie. A wy cieple kawalki o startupach i firmach monopolistach......

  • 5 8

 • Super

  Bardzo porzadny i rzeczowy artykul!

  • 3 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Szpilman

Prezes zarządu i właściciel firmy Rubo. Firma działa od roku 1991. Początkowo jako spółka...

Najczęściej czytane