• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skarb Państwa wstrzymał wydanie opinii o sprzedaży PGE

Robert Kiewlicz
15 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne zmiany personalne w Porcie Gdańsk
Port Gdański Eksploatacja jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego. Do sprzedaży przeznaczono 100 proc. kapitału zakładowego spółki. 
Port Gdański Eksploatacja jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego. Do sprzedaży przeznaczono 100 proc. kapitału zakładowego spółki.

W środę Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk miała wydać ostateczną opinię na temat zakupu spółki Port Gdański Eksploatacja przez maltański Mariner Capital Limited. Opinia ta jest niezbędna do zakończenia procesu prywatyzacji spółki. Nieoczekiwanie ogłoszono jednak przerwę w obradach. Opinii nie wydano na wniosek przedstawicieli Skarbu Państwa.


Co najbardziej utrudnia rozwój naszych portów morskich?


Zarejestrowana na Malcie spółka Mariner Capital Limited jeszcze pod koniec 2014 roku otrzymała wyłączność na ustalenie z PGE szczegółów umowy przejęcia, jak i na porozumienie się w sprawie pakietu socjalnego ze związkami zawodowymi. Spółka była już pewna przejęcia PGE. Złożyła nawet w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ogłosiła także wstępne plany inwestycyjne.

Według wcześniejszych zapowiedzi, środowe spotkanie Rady Nadzorczej ZMPG, miało na celu wydanie opinii zezwalającej na sprzedaż portowej spółki. - Rada Nadzorcza ZMPG SA ogłosiła przerwę w obradach - opinia o procesie sprzedaży akcji PG Eksploatacja SA. została przełożona na wniosek Skarbu Państwa. Termin Walnego Zgromadzenia pozostaje bez zmian tj. 23 stycznia 2015 roku. - poinformowała Anna Niedziółka, dyrektor biura administracji ZMPG.

Rada Nadzorcza ani Skarb Państwa nie podały przyczyn przerwy w obradach. Przyczyn nie znają także związki zawodowe działające w gdańskim porcie.

- Związki zawodowe negocjowały w maltańskim inwestorem pakiet socjalny. Poszło to sprawnie i zajęło jedynie cztery dni - mówi Edward Fortuna, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Portu Gdańsk. - Wiemy o tym, że inwestor działa już w krajach bałtyckich. Jednak nie mamy konkretnych informacji na jego temat.

- Związki zawodowe nie ingerują w proces prywatyzacji spółki, to należy do naszego właściciela. Naszym zadaniem jest obrona pracowników - mówi Piotr Ratkowski, szef NSZZ "Solidarność" w PGE. - Wynegocjowany pakiet socjalny daje naszym pracownikom gwarancje zatrudnienia oraz podwyżek w czasie obowiązywania tego pakietu. Inwestor zgodził się także na to aby wynegocjowany wcześniej układ zbiorowy nadal obowiązywał.

Maltański inwestor wzbudza od początku procesu sprzedaży PGE duże kontrowersje. Decyzja o jego wyborze spowodowała reakcję konsorcjum, PKP Cargo i Weglokoksu, które także złożyło ofertę przejęcia PGE. Obydwie spółki postanowiły interweniować w sprawie procesu prywatyzacji u ministra skarbu, i minister infrastruktury i rozwoju.

Miejsca

Opinie (47)

  • skarb....

    to wszystko jedno chamstwo

    • 2 0

  • niech sie nasi menedzerowie wezma konkretnie za robote to nietrzeba obcego kapitalu

    • 3 0

  • No i już po prywatyzacji,teraz tylko pozostało nam czekać na upadłość i na to aż jakiś burżuj kupi port za złotówkę na poczet stawiania apartamentów.Dziękujemy chachmęciarze

    • 1 0

  • nie ma wyjścia

    Wszystkie porty czy w kraju , czy na świecie rozwijają się a eksploatacja stoi w miejscu ,Rozwój, rozwój ;;;;;

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka...

Najczęściej czytane