• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Startują szkolenia dla kreatywnego biznesu

Wioletta Kakowska-Mehring
12 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat ARP pomoże rozpoznać zagraniczne rynki

Agencja Rozwoju Pomorza SA rozpoczyna realizację projektu "Sieć Kreatywnego Biznesu". Do kogo jest on skierowany? Do tych, którzy prowadzą lub zamierzają prowadzić biznes oparty na indywidualnej twórczości, zdolnościach i talencie, który ze względu na wytwarzaną wartość intelektualną ma potencjał tworzenia nowych miejsc pracy i kreowania określonego dochodu. Na początek seria dwudniowych szkoleń.Projekt "Sieć Kreatywnego Biznesu"  jest realizowany we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego i Województwem Pomorskim. Jego celem jest wsparcie i rozwój przemysłów kreatywnych w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

- W tym projekcie chodzi o pomoc w rozwoju, a nie o dotacje na działalność - wyjaśnia Emilia Drozd - Kochanowicz z Agencji Rozwoju Pomorza SA, kierownik projektu "Sieć Kreatywnego Biznesu" - Przede wszystkim chodzi o szkolenia, które ułożone będą w trzy bloki tematyczne - c-start up, c-basic oraz c- development.

Na pierwszy ogień szkolenia c-start-up, czyli dla tych, którzy dopiero rozważają założenie działalności gospodarczej. A w tym pakiecie garść niezbędnych informacji dla początkujących, czyli obowiązki formalno-prawne przy zakładaniu działalności. Będzie się można dowiedzieć jakie są rodzaje form prawnych działalności gospodarczej, co pozwoli szkolącym wybrać odpowiednią dla siebie.

Uczestnicy dowiedzą się też wszystkiego na temat rejestracji działalności gospodarczej, czyli jak uzyskać numer REGON czy zgłosić obowiązek ubezpieczeniowy. Eksperci pomogą też dokonać analizy kosztów niezbędnych do rozpoczęcia działalności i co szczególnie ważne, przeprowadzą analizę predyspozycji i umiejętności w prowadzeniu firm biorących udział w szkoleniu.

Do tego dojdzie pakiet informacji z zakresu księgowości i podatków. Omówione zostaną podstawowe zasady prowadzenia księgowości (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatkowa księga przychodów i rozchodów, księga handlowa), a do tego charakterystyka podatków dochodowych oraz podatek od towarów i usług. Szkolenia dla początkujących w biznesie odbędą się w Gdańsku, w dwóch terminach. Pierwsze 27 i 28 października, drugie 14 i 15 listopada w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

- Kwestie związane z rejestracją firmy być może nie są trudne. Ale wybór formy działalności czy kwestie podatkowe, to już bardziej skomplikowana sprawa. Dla kogoś, kto jest twórcą i dopiero ma się stać przedsiębiorcą, pomoc w zdobyciu wiedzy na ten temat może być cenna - uważa Rafał Żabiński z ARP SA, pracujący przy projekcie.

ARP SA ma ofertę nie tylko dla początkujących, ale też dla właścicieli i pracowników sektora przemysłów kreatywnych - c-basic. 1 i 2 grudnia odbędzie się szkolenie z zakresu marketingu, czyli wszystko o strategii marketingowej mikrofirmy, profesjonalnym przygotowaniu oferty, o tym jak przygotować port folio, czy jak wykorzystać internet jako narzędzie marketingu.

- Z naszych obserwacji wynika, że firmy z sektora kreatywnego najczęściej mają problem z tym, aby dobrze sprzedać swoje produkty czy talenty - mówi Karolina Freda z ARP SA, pracująca przy projekcie. - Dziś, kiedy wszystkiego jest pełno, aby dobrze się sprzedać, trzeba się odróżnić, trzeba być zauważalnym. Należy stworzyć dla siebie jakąś strategię marketingową. W obszarze marketingu i promocji wiele się zmienia, wchodzą nowinki, dzięki nowym technologiom poszerzają się możliwości. Dla wielu jest to materia nieznana.

Właśnie nowym obszarom marketingowym i możliwościom jakie daje internet poświęcono dużo uwagi tworząc plan szkoleń. Jak powinna wyglądać strona internetowa? Dlaczego Google działa i jak działa? Social Media - blogi, mikroblogi, społeczności, Facebook, Google Plus, Twitter i reszta świata... na poważnie o blogowaniu i blogerach, a także ćwierkaniu i mobilnych checkinach. O tym wszystkim dowiedzą się uczestnicy.

Z kolei 6 i 7 grudnia będzie można skorzystać ze szkolenia na temat finansów, czyli wprowadzenie do finansów przedsiębiorstwa, zasady współpracy z biurem rachunkowym, optymalizacja podatkowa, zarządzanie przepływami pieniężnymi.

W przyszłym roku kolejna partia szkoleń. - Mamy w planie wprowadzić formę bardziej interaktywną szkoleń, czyli strategiczne gry symulacyjne. Dzięki nim będzie można przećwiczyć zgromadzoną wiedzę - dodaje Emilia Drozd-Kochanowicz.

Szkolenia to nie wszystko. W przyszłym roku w ramach projektu planowane są też spotkania networkingowe, które będą okazją do poznania innych uczestników programu i może staną się początkiem wspólnych biznesowych przedsięwzięć. Temu ma też pomóc profil na portalu społecznościowym, który umożliwi wymianę informacji i doświadczeń między przedsiębiorcami. Program ARP SA ma nie tylko uaktywnić sektor kreatywny. Ma też zaangażować w działania wspierające i promujące różnych aktorów działających w obszarze sektora kreatywnego - przedsiębiorstwa, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, władze samorządu terytorialnego czy jednostki naukowe.

Więcej informacji na temat szkoleń i rekrutacji można znaleźć na stronie www.kreatywni.arp.gda.pl

Projekt "Sieć Kreatywnego Biznesu"
Jest on realizowany przez Agencję Rozwoju Pomorza SA we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego i Województwem Pomorskim w ramach poddziałania 2.2.1 PO KL "Poprawa jakości usług świadczonych przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności".


Miejsca

Opinie (13) 4 zablokowane

 • Żeby dowiedzieć się jak zdobyć REGON to trzeba iść na szkolenie? (1)

  To jakaś porażka. To taki ktoś w ogóle nie powinen zakładać biznesu. Po co takie szkolenia? Wyciąganie kasy z UE po prostu. Najlepiej wychodzą na takich "szkoleniach" prowadzący.

  • 41 5

  • I nie zapominaj, że z 30 % z kwoty projektu (powiedzmy 1,5 mln zł) pójdzie do Agencji. I tak biznes się kręci.

   • 13 0

 • Co to jest współczesne lewactwo? To życie za cudze pieniądze najlepiej z budżetu. (2)

  .............

  • 28 1

  • (1)

   Odnośnie czego to stwierdzenie??

   • 2 6

   • Zapewne odnośnie finansowania bezsensownych szkoleń.

    Miliony są pakowane w błoto ale ok 10 osób ma zajęcie i pensje w projekcie.

    • 12 1

 • Co kolejnego będziecie "sieciować"? Zakłady fryzjerskie? Warsztaty samochodowe? A co potem? Będziecie sieci sieciować?

  Kolejny projekt służący do wyciągania kasy i finansowania stanowisk w projekcie. Wystarczyło ładnie opisać, oprzeć się o kilka strategii i badań, dołączyć umowę partnerską i mamy kolejny projekcik dofinansowany... Szkolenia z zakładania i prowadzenia dzialalności, czyli takie same jak setki innych...Prawda jest taka, że branża kreatywna jest taka sama jak inne, czego dowodem są chociażby tematy szkoleń,równie dobrze pasowałaby do innych, stolarzy, rzemieślników, krawcowych

  • 27 3

 • A potem jesteśmy zdziwieni jakim cudem przybyło w Polsce 100 tyś urzędasów

  • 20 1

 • niech zrobią szkolenie jak uprościć i obniżyć podatki ! (1)

  i niech przeszkolą Tuska ! Sam dałbym na takie szkolenie !

  • 16 2

  • tuskowi wystarczy szkolenie z PR Propaganda to podstawa tej władzy

   • 3 0

 • I tak trwonia pieniadze... (1)

  Zamiast po prostu obnizyc podatki i zlikwidowac dotacje, ktore sa przeznaczane w wiekszosci na drugne projekty, w stylu "kurs manicure na wsi" . Juz widze, w jak co drugiej chalupie otwieraja gabinety kosmetyczne...Wszedzie, gdzie urzednik probuje ingerowac w mechanizmy rynkowe jest marnotrawienie pieniedzy, sa przekrety i masa niekompetentynch i bezproduktywnych ludzi zyje dostatnie z rozdzielania pieniedzy podatnikow....

  • 20 0

  • ale tak jest łatwiej politykom i urzędnikomTak się robi słomiane misieNic sie nie zmienilo od czasów "Misia"

   • 6 0

 • Wy tu swoje

  a ONI i tak swoje.

  • 6 0

 • W POLSCE NAJKREATYWNIEJSZY JEST MINISTER FINANSOW I PRAWO PODATKOWE I TE DWA CZYNNIKI ZNISZCZA KAZDA WASZA KREATYWNOSC!

  Urzednicy wam pokaza taka kreatywnosc ze kreatywnosci sie w tym kraju odechciewa . Zus po dwoch latach to jeszcze dobije i tyle. W PL MOZNA MIEC NAJPIEKNIEJSZE WIZJE I KREATYWNOSC BIZNESOWA TYLKO ZE URZEDNIKOW MAMY Z EPOKI SOCJALIZMU....... OCZYWISCIE KAZDY URZEDNIK SIE TLUMACZY ZE TYLKO STOSUJE SIE DO PRZEPISOW KTORE NISZCZA PRZEDSIEBIORCOW I ZE NIC NIE MOZE BO MINISTER ZAKAZAL MU UZYWANIA MOZGU ! ..... Zaden urzednik wam nie bedzie sprzyjal bo urzednicy sie boja o swoje koryto i zamiast cos zmienic i wyslac ministrowi list w sprawie tych urzedniczych bzdur i glupot ze strachu siedza cicho i glupoty wykonuja i tak w kolko byle ciepla posadka byla i ciepla herbatka zamiast zmian. Mamy kapitalizm juz prawie trzydziesci lat wiec powinno juz byc wykreowanych wiele firm ktore sie w tym czasie rozwinelly i staly sie duzymi graczami na rynku Europy lecz niestety nic takiego sie nie stalo i to jest przyklad ze polski system gospodarczo prawno podatkowy jest chory i nie sprzyja przedsiebiorczosci. Oczywiscie zaraz ktos powie ze nalezy wierzyc itd itp etc .... co najwyzej biznes bedzie kolejnym sklepikiem lub warsztacikiem na poziomie malomiasteczkowego biznesiku ...... bo gdyby mialo byc inaczej to juz dawno by byly super firmy rozwiniete i konkurujace oraz podbijajace rynki Europy a niestety mamy myszy ktore sa miotła pod stol zamiatane ... BO POLSKA JEST PRZEJETA PRZEZ ZAGRANICZNE KORPORACJE NA PREFERENCYJNYCH WARUNKACH I PRAWIE Z NORMALNYCH PANSTW A POLSKIE FIRMY TO TYLKO "BRUKIEW DO KOPNIECIA" i nie ma nikt szans na konkurencje z korporacjami ktore posiadaja zaplecze i miliardy dolarow ... wielu sie cos juz marzylo jak zakladal biznes to szybko go rzeczywistosc ''otrzasnela'' ...niestety ...niestey

  • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane