stat

Statek mv.Taillevent zawitał do Gdyni

Taillevent cumował już w Porcie Gdynia w lecie 2013 roku. Wpłynął do portu, ponieważ podczas zakładania farmy wiatrowej u wybrzeży Szwecji na jednostce pojawiły się uszkodzenia, które należało usunąć.
Taillevent cumował już w Porcie Gdynia w lecie 2013 roku. Wpłynął do portu, ponieważ podczas zakładania farmy wiatrowej u wybrzeży Szwecji na jednostce pojawiły się uszkodzenia, które należało usunąć. fot. T.Urbaniak/ZMPG

Do gdyńskiego portu zawitał niezwykły statek. Jest to jednostka do instalacji morskich turbin wiatrowych o nazwie mv.Taillevent. W najbliższym czasie przejdzie ona modernizację.Statek przypłynął do Gdyni z powodu montażu na pokładzie nowego żurawia zbudowanego w gdyńskim zakładzie produkcyjnym firmy Palfinger. Operacja ta zostanie przeprowadzona w Stoczni Nauta, gdzie przy nabrzeżu Suchego Doku zobacz na mapie Gdyni znajduje się obecnie mv.Taillevent.

Jednostka ta to dawny MPI Discovery, który został odkupiony przez armatora holenderskiego Jan De Nul razem z częścią działalności biznesowej MPI z grupy Vroon. Ten niesamowity statek został zbudowany w 2011 roku w Chinach jako specjalnie zaprojektowany do transportu, podnoszenia i instalacji morskich turbin wiatrowych oraz ich fundamentów.

Samopodnośna jednostka o długości prawie 140 m i szerokości ponad 40 m wyposażona jest w sześć podpór, na których podnosi się, aby stabilnie pracować, bez wpływu falowania morskiego. Mv.Taillevent, o DWT 20739 ton, może pracować na akwenach o głębokości do 40 metrów i zabiera na pokład 112 osób załogi i techników offshore wind.

Ten sam statek odwiedził już kiedyś Gdańsk, gdy nosił jeszcze nazwę MPI Discovery

Opinie (27) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...