• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strajk kurierów rozwożących posiłki

VIK
3 lutego 2023, godz. 09:20 
Opinie (296)

Kurierzy pracujący dla platformy Pyszne.pl strajkują. Na razie jest to strajk jednodniowy, czyli utrudnienia w dostawach mają być tylko w piątek, 3 lutego. Tego dnia kurierzy mają nie zgłaszać swojej dyspozycyjności. Konflikt o wysokość płac trwa już od grudnia ub. roku.Czy zamawiając jedzenie, korzystasz z aplikacji dowozowych?

Dostawcy pracujący dla platformy Pyszne.pl pierwszą swoją akcję protestacyjną przeprowadzili w poniedziałek, 19 grudnia. Nie przyniosła ona jednak pożądanych efektów, więc 3 lutego na ulice wielu polskich miast znów wyjedzie mniejsza obsada kurierów.

- Po rozmowach ze związkiem zawodowym (OPZZ Konfederacja Pracy) w styczniu firma nie zadeklarowała jasno woli realizacji postulatów pracowników - m.in. przywrócenia dodatków stażowych odebranych kurierom na jesieni zeszłego roku" - poinformowała w mediach społecznościowych Konfederacji Pracy.
Jak twierdzą protestujący, władze Pyszne.pl obiecały, że przeliczą budżet w zakresie wynagrodzeń i do końca stycznia przedstawią swoją ofertę, ale tak się jednak nie stało.

Według władz Pyszne.pl firma 31 stycznia odniosła się do zarzutów.Czego domagają się kurierzy? Przywrócenia dodatku stażowego (stawka progresywna), wprowadzenia dodatku 2 zł za godzinę w weekendy i święta ustawowo wolne, przywrócenia dodatku godzinowego dla kapitanów wraz z utrzymaniem dodatku za wsparcie w szkoleniu kurierów oraz wprowadzenie dodatku za wykonywanie zleceń w trudnych warunkach pogodowych.Problemy z rozliczeniami i relacjami w tej branży to nie jest nowy temat. Już w 2021 r. strajkowali kurierzy dowożący jedzenie w imieniu Glovo. Poszło o zmianę sposobu rozdzielania zleceń i wynagradzania przez algorytm. Według protestujących po zmianie ich zarobki "znacznie spadły", choć miały utrzymać się na tym samym poziomie. Ostatecznie po kilku dniach strajku (w odstępach w ciągu pół roku), blokowaniu aplikacji do zamówień strajkującym przez Glovo udało się porozumieć.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (296)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane