Strefa Kobiet nie tylko od święta

Badania pokazują, że tylko 7 proc. kobiet z MBA zgłosiło się po podwyżkę po uzyskaniu certyfikatu. W przypadku mężczyzn o wyższe zarobki występuje aż 60 proc.
Badania pokazują, że tylko 7 proc. kobiet z MBA zgłosiło się po podwyżkę po uzyskaniu certyfikatu. W przypadku mężczyzn o wyższe zarobki występuje aż 60 proc. fot. 123rf/ Dmitriy Shironosov

Kobieta w biznesie, kobieta w pracy - doceniona czy ograniczona szklanym sufitem? Dzień Kobiet to jak zwykle okazja do dyskusji na ten temat. Takich jednak nigdy za wiele. Jak i inicjatyw takich jak Strefa Kobiet w OBC.

 

Czy kobietom w biznesie jest trudniej?

tak, muszą walczyć ze stereotypami 41%
nie, świetnie sobie radzą 15%
w biznesie nie ma znaczenia płeć tylko umiejętności 44%
zakończona Łącznie głosów: 119
Pod koniec lutego zamieściliśmy pięćdziesiąty wywiad w ramach cyklu "Jak to jest na swoim", w którym przedstawiamy historie ludzi prowadzących własne firmy. Aż 28 rozmów przeprowadziliśmy z panami "na swoim", trzy to historie par w biznesie, a 19 spotkań dotyczyło firm prowadzonych przez panie. Czy to mało czy dużo? Chyba nie jest tak źle. Jeszcze klika lat temu te proporcje byłyby o wiele bardziej niekorzystne dla pań. Dziś coraz częściej kobiety idą na swoje i co najważniejsze bardzo dobrze sobie radzą. Pojawiają się jednak głosy, że to wciąż poniżej potencjału. A można to zmienić dzięki aktywizacji.

Na szczeblu centralnym"Kierunek: Kobieta biznesu" to nowa platforma Pracodawców RP, której celem jest zachęcenie kobiet do biznesowej drogi kariery. Platforma to według jej twórców odpowiedź na trudną do zaakceptowania sytuację, w której kobiety nie wykorzystują posiadanej wiedzy i umiejętności - gwarantujących wręcz udaną karierę w biznesie.

Kobiety Trójmiasta okiem statystyków- Wiele badań potwierdza, że kobiety mimo lepszego wykształcenia, większych umiejętności, pozostają w cieniu - wyjaśnia Agnieszka Kłos, przewodnicząca platformy Pracodawcy RP Kierunek: Kobieta biznesu, prezes Provident Polska. - W ramach platformy chcemy zachęcać dziewczyny, aby miały odwagę być liderkami. Aby stawiały sobie śmiałe cele i odważnie je realizowały, dbając o własny rozwój. I co ważne, aby pamiętały, by budować doświadczenie w zakresie przywództwa, bo jest równie ważne jak wiedza ekspercka.
Na potrzeby prac Platformy powstał raport portretujący polskie studentki. Jego wyniki pokazują jak studentki oceniają swoje perspektywy na rynku pracy - w tym na drodze tworzenia własnego biznesu lub zdobywania wysokich stanowisk w korporacjach. Wyniki są zaskakujące.

- Badane przez nas studentki lepiej oceniają swoje umiejętności i jednocześnie oczekują wynagrodzenia o 23 proc. niższego niż mężczyźni. Rzadziej też niż mężczyźni oczekują awansu - tłumaczy Agnieszka Kłos.

Lokalnie: Stefa Kobiet w OBCO tym, że panie potrzebują wsparcia w drodze do sukcesu w biznesie przekonane są też firmy i środowiska skupione w Olivia Business Centre oraz O4. Dlatego powstał unikalny w skali kraju projekt Strefa Kobiet. Choć inicjatywa rozwija się wokół kompleksu OBC, to skierowana jest do całego środowiska trójmiejskiego.

Imprezowe pomysły na Dzień Kobiet- To spotkania, prelekcje i warsztaty dedykowane paniom, począwszy od it, a skończywszy na relacjach międzyludzkich. Stworzyliśmy taką strefę kobiecą, której celem jest dbałość i pomoc w rozwoju osobistym i zawodowym. Organizujemy spotkania autorskie, szkolenia i warsztaty dla pań, które chcą rozwinąć swoje zawodowe skrzydła, szukają motywacji oraz inspiracji, chciałyby wymienić się doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty - mówi Dominika Rossa, Head of Women's Coworking, O4.

Panowie mile widzianiW tym momencie wielu może zadać pytanie, dlaczego powstaje Strefa Kobiet. A co z mężczyznami? Po co takie podkreślanie płci?

- Kobiety są wspólnotowe i mają potrzebę bycia w pewnej społeczności, tworzenia tej społeczności, współpracy i udzielania się w niej. Mężczyźni są bardziej zadaniowi i takich potrzeb nie mają - wyjaśnia Dominika Rossa.
- Kobiety mają silną potrzebę wspólnego działania, wspierania się, dzielenia się przeżyciami, doświadczeniami. Mamy większą, kulturowo ukształtowaną, łatwość zwracania się do innych po pomoc. To wszystko wpływa na to, że chętnie działamy w grupach. I z tego wspólnego działania rodzi się wiele świetnych inicjatyw - rozwojowych, pomocowych, w końcu też takich, które służą po prostu przyjemnemu spędzaniu czasu - mówi z kolei Anna Fibak, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu. 
Jednak jak podkreśla Dominika Rossa, panowie również są mile widziani na spotkaniach dedykowanych paniom i przychodzi ich coraz więcej.

Czego pragną kobiety? Seksuolog: presja zabiera przyjemnośćWspólne działanie to jedno, kolejną kwestią jest potrzeba wzmacniania kobiet, ich samooceny.

- Badania pokazują, że ponad 80 proc. dziewcząt nie będzie miało w życiu dorosłym dobrej samooceny. To są przerażające wyniki. Kobiety nie oceniają siebie dobrze. To są kwestie stereotypowe i to trzeba zmienić. Kobiety mają tendencję do umniejszania swoich umiejętności. Badania pokazują, że tylko 7 proc. kobiet z MBA zgłosiło się po podwyżkę po uzyskaniu certyfikatu. W przypadku mężczyzn o wyższe zarobki występuje aż 60 proc. Różnica jest więc ogromna. Dzięki wspólnemu działaniu torujemy sobie drogę, ale nie chodzi o to, żeby się zrzeszyć i być w kontrze do czegoś, chodzi o pozytywne podejście. Jeżeli będziemy patrzyły pozytywnie na siebie, na swoją pracę, na pracę innych, również mężczyzn, to nasza sytuacja się zmieni. Kobiety czasem potrzebują impulsu, potem sobie świetnie radzą - dodaje Dominika Rossa.

Co proponuje Strefa Kobiet?Strefa Kobiet to unikalny w skali kraju projekt i choć inicjatywa rozwija się wokół kompleksu OBC w Gdańsku, to skierowana jest do całego środowiska trójmiejskiego.
Strefa Kobiet to unikalny w skali kraju projekt i choć inicjatywa rozwija się wokół kompleksu OBC w Gdańsku, to skierowana jest do całego środowiska trójmiejskiego. fot. materiały prasowe

Jednym z projektów Strefy Kobiet jest Olivia Techwoman, czyli spotkania kobiet pracujących w branży IT.

- Za sobą mamy już dwa spotkania, w maju planujemy trzecie. A skąd ten pomysł? Chcemy pokazać, że informatyk w spódnicy to nie jest jakieś zjawisko, ani efemeryda, to jest osoba, która może osiągnąć sukces w tym zawodzie. Wokół tej inicjatywy udało na się zjednoczyć firmy, które na co dzień ze sobą konkurują, a na potrzeby tego wydarzenia potrafią współpracować, m.in. Amazon, ThyssenKrupp, Aspayre System, Infoshare Academy, Natek, SII. Na tych spotkaniach prelegentki, czyli kobiety pracujące w branży dzielą się swoją wiedzą. Panowie też przychodzą na te spotkania, ale występują w roli... słuchaczy - mówi Dominika Rossa i dodaje, że coraz więcej osób przychodzi na te spotkania stąd plany rozbudowania tego projektu.
Kolejna propozycja w ramach Strefy Kobiet to cykliczne spotkania w ramach tzw. Warsztatowni.

- Jest to oferta nie tylko dla kobiet, jednak najczęściej i tak przychodzą tam kobiety. To właśnie panie szukają dodatkowych metod rozwijania nie tylko pasji, ale wiedzy w ogóle. Tam rozwijamy często tzw. kompetencje miękkie - są zajęcia ze sprzedaży, komunikacji, motywacji. Spectrum tematyczne jest szerokie - mówi Dominika Rossa.
Trzecim elementem projektu Strefa Kobiet jest cykliczne wydarzenie przygotowywane we współpracy z Anną Marią Wiśniewską, specjalistka od social mediów i właśnie temu obszarowi są poświęcone. Do tego są też cykliczne spotkania przygotowywane z partnerami projektu, czyli organizacjami kobiecymi, m.in. trójmiejską grupą skupioną wokół konkursu "Sukces pisany szminką", Strefą Kobiet Biznesu czy Polskim Stowarzyszeniem Kobiet Biznesu. Są to zwykle wykłady lub warsztaty.

- Najbliższe spotkanie jest już 13 marca i będzie poświęcone stylom komunikacyjnym. Z kolei 22 marca zapraszamy na spotkanie organizowane przez trzy wspaniałe kobiety biznesu - Ewę Sowińską, Magdę Benedę i Paulę Rettinger. Będzie o przyjaźni damsko damskiej. O tym dlaczego powinniśmy mieć przyjaciółki - mówi Dominika Rossa.

Kobiety potrzebują innych kobietJak się okazuje właśnie taka przyjaźń jest kluczowa. Strefa Kobiet musiała powstać, bo kobiety potrzebują innych kobiet.

- Badania pokazują, że kobiety mają ogólne poczucie dobrostanu wyższe, jeżeli spotykają się, ze swoimi przyjaciółkami często i regularnie. Najlepiej dwa razy w tygodniu. Ta regularna rozmowa na różne tematy sprawie, że lepiej się czujemy - dodaje Dominika Rossa.
A podobno kobiety nie wspierają się?

- To mit. Znam mnóstwo przykładów, które to stwierdzenie obalają. Sama nie raz korzystałam ze wsparcia innych kobiet, sama też chętnie wspieram inne. Ostatecznie jednak to przecież nie płeć jest decydująca, tylko kto jakim jest człowiekiem - dodaje Anna Fibak.

Opinie (23) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...