Suez sprzedaje biznes recyklingu odpadów w Polsce

W Trójmieście Suez odpowiada m.in za odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku.
W Trójmieście Suez odpowiada m.in za odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku. mat.prasowe

Francuski koncern Suez, który zajmuje się m.in odbiorem odpadów komunalnych w Gdańsku, szykuje się do sprzedaży biznesu recyklingu i odzysku odpadów w Polsce. Aktywami zainteresowana jest firma PreZero, należąca do niemieckiej Grupy Schwarz, właściciela m.in. sieci sklepów Lidl i Kaufland. Transakcja oczekuje na zatwierdzenie przez organy ochrony konkurencji. Suez zapewnia, że transakcja nie będzie miała negatywnych konsekwencji dla partnerów spółki i mieszkańców Trójmiasta.Wysokość opłat za wywóz śmieci jest:

nieuzasadniona, jest coraz więcej wymogów wobec mieszkańców a opłaty cały czas rosną 80%
ustalona w sposób, który trudno jest zrozumieć i ocenić 13%
uzasadniona, produkujemy przecież coraz więcej śmieci 7%
zakończona Łącznie głosów: 1182
W połowie września 2020 roku Suez oraz PreZero podpisały porozumienie w sprawie planowanego przejęcia obszarów działalności w zakresie utylizacji i recyklingu odpadów spółek grupy Suez w czterech europejskich krajach (Holandii, Luxemburgu, Niemczech oraz w Polsce) - podpisane porozumienie nie obejmuje segmentu recyklingu tworzyw sztucznych, utylizacji odpadów niebezpiecznych i specjalnych.

- Dzięki planowanemu przejęciu lokalizacji Suez możemy rozszerzyć zakres naszej działalności w Polsce. Szczególnych szans dla dalszego rozwoju upatrujemy w produkcji paliw alternatywnych. Absolutny priorytet po przejęciu będzie miało szybkie włączenie nowych lokalizacji, logistyki i instalacji przetwarzania w nasze istniejące struktury - mówi Thomas Sroka, CEO PreZero w Polsce.

Transakcja nie wpłynie negatywnie na klientówPreZero pozyska w Polsce około 2,4 tys. nowych pracowników. Transakcja wymaga jeszcze zgody uprawnionych przedstawicieli pracowników oraz właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Zakup powinien zostać sfinalizowany w pierwszym półroczu 2021 roku.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście- Z uwagi na fakt, że zakup spółek Suez w Polsce podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy ds. ochrony konkurencji, nie jesteśmy w stanie udzielić jeszcze żadnych szczegółowych informacji ani odpowiedzieć na pytania dotyczące wartości majątkowych. PreZero chce się dalej rozwijać i pragnie ugruntować swoją pozycję na europejskim rynku gospodarki odpadami. W nadchodzących miesiącach skupimy się głównie na integracji nowo pozyskanych pracowników oraz lokalizacji operacyjnych - informuje Patrycja Sopalska, starszy specjalista ds. marketingu i PR w PreZer.
Francuska centrala spółki Suez także nie chce na razie ujawniać dokładnych planów dotyczących sprzedawanych aktywów.

- Potwierdzamy, że rozmowy z PreZero dotyczą również działalności Suez związanych z recyklingiem i odzyskiem odpadów prowadzonych w Polsce. Jednocześnie zapewniamy o naszym pełnym zaangażowaniu w kontynuację współpracy z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, a także wszystkimi innymi gminami i klientami komercyjnymi, z którymi Suez ma w Polsce umowy, bez żadnych negatywnych konsekwencji dla naszych partnerów i mieszkańców. Na obecnym etapie prowadzone są negocjacje z warunkiem wyłączności, z zastrzeżeniem uzyskania zgody organów regulacyjnych i z zachowaniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym także konsultacji z organami przedstawicielskimi pracowników - poinformował Trojmiasto.pl Dział mediów Grupy Suez.

Suez Północ w GdańskuNa terenie Pomorza działa spółka Suez Północ. Obsługuje ona klientów instytucjonalnych oraz prywatnych. Ma także umowę dotyczącą odbioru odpadów na terenie Gdańska.

- Przedmiotem obowiązujących umów jest odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, oraz nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, położonych w granicach administracyjnych miasta Gdańska oraz ich transport do instalacji komunalnej. Umowy z firmą Suez Północ obejmują pięć sektorów miasta Gdańska - informuje Olimpia Schneider, kierownik Referatu Prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Umowa na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku, oraz ich transport do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku obowiązuje do 2023 r. Suez odpowiadał też za obsługę sprzątania i odbioru odpadów podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Opinie (169) ponad 10 zablokowanych

 • kazdy wie, że zaden recycling nie ma najmniejszego sensu (6)

  to ściema, która jest na rękę mafiom śmieciowym, które wyciągają pieniądze pod płaszczykiem ochrony środowiska.. jedyny sens ma spalenie tych śmieci w wyspecjalizowanej spalarni, która jest wyposażona w odpowiedniego rodzaju katalizatory i filtry.

  od lat słyszymy o pożarach wysypisk śmieci, przeciez to jest na rękę tym złodziejom

  • 196 42

  • ruski bot w akcji;)

   • 8 22

  • słabo zacząłeś

   powinieneś napisać,
   że znowu wyprzedają za bezcen polski majątek narodowy

   • 20 4

  • Ja nie wiem... i nie oświeciłeś mnie wcale... Wypowiedź w temacie nawiązuje do odpadów a tekst wydawało by się do odpadów komunalnych. To jak to jest? Bo to dwie różne rzeczy.

   • 1 4

  • W tym kraju tylko. Rządzący zniszczył to do tego stopnia ,że przestało się opłacać prowadzić recykling min. papieru. Tyle lasów wycieli ,że lepiej wyprodukować nowe, a stare będzie sobie gniło w oczekiwaniu na lepsze życie w spalarni na szadółkach.

   • 14 5

  • oczywiście mafir śmiecowe, mafie schroniskowe , itd itd.. strazsne to ale prawdziwe

   • 3 0

  • ta ściema jak coronavirus, okrągła ziemia i nieszkodliwe 5g... Wracaj do Kraśnika ;D

   • 3 1

 • (1)

  Oby tylko go nie kupił green serwis;)

  • 62 0

  • To teraz przyjmiemy śmieci od Merkelówny

   • 14 0

 • co za różnica, jedna mafia (3)

  kiedy podwyżki?

  • 148 4

  • jedna mafia (1)

   ale różnica taka ze to w kraju nie zostaje. I to jest duży problem.

   • 7 1

   • Ależ zostaną... śmieci zwożone z całej Europy. Toksyczne śmieci. Nie bez powodu w Internecie masz artykuły o 40 tysiącach ton toksycznych odpadów z Niemiec i czarnej mazi bateryjnej ze Szwecji. Nie od dziś wiadomo, że za skażony teren, który był kupiony, należy się odszkodowanie - czysty teren w innym miejscu lub kupa szmalu. Ktoś więc pozbędzie się 2 problemów - 1 własnego toksycznego szmelcu i 2 - zyska ziemie pod nowe inwestycje. Każdy by skorzystał :) Jedynie zyski wyparują do kraju gdzie działalność została założona. Cóż. Niczego się nie uczymy. To też kara za to, że pozwoliliśmy sobie na splajtowanie polskich firm, które wywozem i utylizacją się zajmowały. Nie opłacało się pozwolić na przegranie o kilka groszy. Mięliśmy coś własnego i powinniśmy byli tego pilnować. Do przewidzenia było, że chwilowa obniżka, szybko się odbije, a potem hulaj dusza bez konkurencji. Uczmy się na błędach. Rząd ma pole do popisu - oni dyrygują komisją zezwalającą na przejęcie, mogą to zablokować, choćby tylko na złość znienawidzonej opozycji. "Pomorski bastion" i tutejsi włodarze też mogą się wykazać - postawić na regionalne/polskie czy sprzedać za srebrniki i być wyklętym przez następne x pokoleń. Od tych decyzji zależy polityczne być albo nie być dla niektórych.

    • 7 0

  • Podwyżki to nic. Zaraz się okaże, że prawdziwym powodem odsprzedaży i zupełnym przypadkiem "zgody na przejęcie" biznesu przez niemiecką firmę, jest fakt, że z Niemiec zwożą do nas toksyczne śmieci. W "internetach" krąży artykuł o 40 tysiącach ton - tak, ton! - śmieci, które mają do nas trafić. Dorzucić do tego fakt, iż ze Szwecji sprowadza się czarną masę z baterii (i wykorzystuje do produkcji m.in. asfaltu!!) i inne syfy, stajemy się toksycznym wysypiskiem Europy :/ Jak tylko od siebie powywożą wszelkie toksyny, nas się karami obciąży :( Jesteśmy nad morzem, a pozwalamy na zatruwanie gruntu i wód. Wszelkie chemikalia, które dalej na dnie Bałtyku spoczywają, nagle przestaną mieć znaczenie, bo przecież to Polska niszczy przyrodę. Straszyli nas Niemcami, Ruskimi, kim się tam da, a dziwnym trafem nie przeszkadza to w kręceniu toksycznych biznesów. Ciekawe :) Teraz wiadomo po co ta spalarnia i nagłe przerzucanie sterty syfu w nowe miejsce. W starym nikt nie zauważy toksyn, bo smród niemiłosierny odstraszy ciekawskich. Powoli stajemy się Indiami Europy, jak nie gorzej :( Przyjdzie co do czego, to i reszta kraju zechce się nas pozbyć, bo na co komu takie zgniłe jajo. Sami będą żądali odłączenia Pomorza ;)

   • 5 1

 • Ma zbyt silną konkurencję ze strony tych firm, które wywożą odpady do lasu. (3)

  Są tansze.

  • 48 5

  • Konkurencja to byla przed reforma. Teraz to jest socjalizm tylko, ze taki wypaczony. Koszty ponosimy my a zyski dla nich. Smieci w lesie sa nadal a do tego jeszcze wszedzie indziej.

   • 11 0

  • (1)

   Gdzie masz niby tą konkurencję? Firmy zajmujące się legalnie(!) utylizacją, w większości poplajtowały albo właśnie plajtują. Wysypisko się zadem wypina, choć powinno śmieci odbierać (patrz Żukago, które nie może wywozić odpadków bio, choć miejsca przecież powinno wystarczyć). Konkurencja była, gdy nikt przetargami nie narzucał dostawcy usług! Sami decydowaliśmy kto ma nam śmieci zabierać i problemu nie było. Odbiór był cykliczny, więc i nagłych przepełnień nie było! W różne dni, a nie pół miasta w jednym terminie. Błędem było zezwolenie na te głupie przetargi. Włodarze mają jeszcze szanse się zreflektować. Mogą zablokować odsprzedaż biznesu i przejąć rynek na własność. Zezwolić resztkom polskich firm na powrót do biznesu i puścić karawanę dalej. Trochę to zajmie, ale da się wrócić do normalności. Pytanie czy chcą. Już widać różnice między rejonem obsługiwanym przez miasto, a tym, które obsługuje jedyna firma, która wykończyła pozostałe. Monopol nigdy dobry nie jest, bo najpierw cenę obniży, ale potem x-krotnie podbije, a nikt nic im nie zrobi za brak świadczonych usług. Politycy lubią się żreć, więc albo jedni, albo drudzy mogą się wykazać :)

   • 5 0

   • Zreflektować się

    Co Ty myślisz, że ktoś w UM tak logicznie mysli? Im tam trudno się zabrać do podstawowych spraw, a żeby coś błyskotliwego przeprowadzić?? Niedasię

    • 2 0

 • Zmieni się właściciel... (3)

  Potem nowe umowy no i nowe stawki ...

  • 142 1

  • (2)

   bo w pl się nic nie opłaca, jak w Niemczech wszystko tańsze

   • 9 1

   • (1)

    Ależ opłaca - politykom rozdawanie cudzej własności za własne korzyści ;) Dziwię się tylko Niemcom. Zwożą do nas swoje toksyczne śmieci (w zamian chwilowa oferta tańszych usług - jak zwykle, dla zachęty), a zapominają, że jesteśmy blisko morza! Straszenie karami w ramach UE nic im nie da, bo w ostateczności rosyjski misiu chętnie się do nas przytuli. Trzeba być cholernym egoistą, by zapomnieć, że skażenie naszego nadmorskiego terenu, odbije się na całym regionie, w tym na nich! Dobije się wszelkie morskie stworzenia, wszelkie ryby i co dalej? No tak, zostają jeszcze kopalnie. Wyeksploatowaną przestrzeń też można śmieciami zawalić. Skończymy jako Indie Europy. Najpierw regionalnie, potem całościowo, jako kraj. Powinni odpuścić i zostawić nam wolną rękę (powrót polskich firm), bo żaden "inżynier i lekarz", którego sprowadzają w ramach migracji, za nic w świecie nie pozwoli się u nas ulokować, a przecież nad tym ciągle się kombinuje ;)

    • 2 0

    • Indie Europy

     Bardzo trafne określenie ulokowania Polski w biznesie śmieciowym UE

     • 1 0

 • Woda Francja (39)

  Śmieci Francja a zaraz Niemcy. Jest coś Polskiego w Polsce jeszcze?

  • 235 18

  • GPEC jest (7)

   • 5 33

   • (1)

    GPEC jest niemiecki.

    • 41 1

    • gpec może tak, ale elektrownia należy do PGE

     • 1 6

   • gpec należy do niemiec ...zyski idą do miasta Lipsk (4)

    gdańsk jest miastem zaniedbanym - patrz stan dróg w mieście wojewódzkim tzn koleiny ,zapadnięte studzienki, zniszczone przejazdy tramwajowe ......
    tylko utracjusz oddaje energetykę,wodę, odpady a sam dostaje ochłapy i jak żule podwyższają sztucznie opłaty za parking w śródmieściu do godz 20 przez cały tydzień bo brakuje na utrzymanie urzędniczego dworu i na premie dla biurokracji ....po co na długich ogrodach płatność za parking do godz 20? tylko dla mamony

    • 49 3

    • Jak Lotos i Orlen zostanie połączony to kolejne set milionów pójdzie z Gdańska (1)

     Z podatków... Oj coś czuję że na "kolorową kredę" zabraknie w Gdańsku

     • 8 3

     • Zrobi się międzynarodową zrzutę na "pomorskie Indie Europy" i nam kredę w paczkach przyślą. W gratisie może ciut nieatestowanego medycznego szmelcu dorzucą ;) Lotos to nie jedyna instytucja, która już w Gdańsku podatków płacić nie będzie. W sumie, co za różnica do kogo należymy?! Skoro rodowici politycy nie chcą (nie potrafią?) o swoich podatników zadbać, skoro krajowa władza zadem się wypiera, bo uważa nas za obcy bastion, sami nas pchają w obce łapki. Człowiek zawsze pójdzie tam, gdzie go z otwartymi rękoma przyjmą.

      • 2 0

    • Premie dla biurokracji to są śmieszne pieniądze.

     Brakuje na wprowadzanie dalszych "genialnych" pomysłów rządu.

     Za głupią deformę edukacji mógłbyś parkować 5 lat za darmo.

     • 3 4

    • Haha

     Ty chyba nie byłeś w Gdyni?? Tu jest dopiero nedza

     • 2 1

  • matecznik PO-wski (7)

   jest, Urzad Miasta z marionetka dulkiewicz (prawdopodobnie)-usmiechnij sie

   • 39 14

   • (6)

    Marionetko pisowa czemu nie wspomniałeś o kradzieży dwóch najwiekszych podatników regionu przez pis, czyli enrgii oraz lotosu?

    • 26 37

    • Kto? (3)

     Kto ukradł? Niemcy, Rosjanie, Francuzi?

     • 21 9

     • Misiewicze ukradli. (1)

      A firmy niemieckie, francuskie itp są transparentne. Nie to co posady, stołki, odprawy, maseczki, respiratory, Srebrna........... za mało miejsca i czasu, żeby wymieniać.

      • 13 28

      • bzdura

       w Niemczech łapówka jest zgodna z prawem pod warunkiem opodatkowania. Tyle odnośnie transparentności.

       • 19 1

     • PIS

      • 1 1

    • matecznik PO-wski

     jestem raczej pismienny a nie pisowy a co do energii oraz lotosu to prosze sie zaglebic w jej historie do chwili obecnej ktora cie tak meczy a potem pisac swoje opinie

     • 5 2

    • Biedni POlszewicy tyle lat kradli i jeszcze im mało? Dajcie szansę PiSlamczykom. Oni też chcą się mieć cygara, drogie wina i gar

     Jak będziecie opluwać Polskę w niemieckim radiu tak jak ostatnio zrobiła to wyznawczyni gdańskiej waginy to nigdy nie wygracie z PiSlamczykami.

     • 2 2

  • Też tego nie pojmuje... (1)

   Polskie firmy śpią?!
   Dlaczego jest taka tendencja?

   • 20 4

   • Polskich firm w tych branżach już dawno nie ma

    • 25 1

  • Nasz Pan (1)

   Wielki i Mądry który wszystko relonizuje i oddaje wiernym Rodzinom za 50 tys. netto/mth czy jakieś grosze

   • 10 9

   • Spokojnie, jeszcze 10 lat i będziesz zarabiał 50tys/mc

    Co prawda to dalej będzie 700euro, ale jakoś to propaganda ogarnie.

    • 5 0

  • polskie g (2)

   • 2 0

   • pachnie lepiej niż fiołki w Neapolu

    • 1 0

   • Bo to kraj w ktorym wiekszosc siedzi na

    Posadkach od krewnych oraz kolesiow i nic z siebie nie daje, ciągnie tylko kasę na lewo. Polskie marki są dlatego nędzne i nie warte żadnych pieniedzy, nawet gdy firmy należą do zachodnich koncernów, nic to nie zmienia.

    • 6 0

  • Tak jest . Fabryka produkująca autobusy Autosan w Sanoku.

   Niskoemisyjne z silnikami parowymi na polski węgiel.

   • 7 3

  • Tak

   Mamy pensje polskie. Ceny itd. zachodnie.

   • 15 0

  • (1)

   Kolej i SKM-ka , którą wszyscy chcecie oddać Niemcom

   • 4 0

   • Bardzo chętnie.

    Może jak się skończą Misiewicze w zarządzie to zacznie w końcu po ludzku jeździć.

    • 2 2

  • (3)

   Jest, jest propolski rzad PIS ale lemingi włonczo tvn i onet i nienawidza pisuarów, wolo peło bo jest taki europejski ale ze peło wyprzedało wszystko co polskie a w gda to dalej trwa za dulcynei oczywiscie lemingusiów nie razi bo " im nikt z kieszeni kasy nie zabiera". A odbudowa gospodarki nie trwa 3 lat potrzeba dekad ale lemingusie kcą efektów w rok a jak efektów nie ma to PIS niedaje rady. Drogie Lemingusie sprzedac gospodarke to chwilka ale odbudowac to trzeba sie troche nameczyc i poczekac.

   • 13 9

   • Efekty są.

    Jest coraz gorzej, podatki rosną, inflacja szaleje.

    Deficyt budżetowy 2x większy niż kiedykolwiek w historii.

    Wszyscy mówili, że 500+ rozwali gospodarkę, a wynajęte trolle cały czas krzyczały "no i gdzie ta zapaść?"
    A zatem odpowiadam: Tutaj.

    • 7 3

   • i**otyczny

    tekst. Żadnej prawdy, żadnego sensu.

    • 3 1

   • najlepsze przykład umysłowego pisowskiego przygłupa, któremu kur(ew)ska propaganda całkiem rozum wyżarła. Odbudowa gospodarki? Przez kolesiów znających się na wszystkim a potrafiącym tylko "zawierzyć Matce Boskiej" zamiast zatrudnić fachowców. Ale wierna sekta zawsze będzie modlić się do Prezesa za "pińcet"

    • 2 1

  • twoje marudznenie

   • 2 8

  • bieda jest polska

   • 3 0

  • Tak telekomunikacja ... a nie czekaj to tez sprzedane za czasów PO Francuzom

   Orange to Francuzi..... No to nic już nie zostało ...

   • 8 0

  • W Polsce tak

   W Gdańsku już nie.

   • 0 0

  • tak

   niemieckie, francuskie czy brytyjskie śmieci płonące na polskich dzikich wysypiskach...
   ;)

   • 3 0

  • Śmieci

   • 0 0

  • Tak jest Arka

   Nasz klub ma 100 procent Polaków jest żar,adzany przez Polaka ..A w Gdańsku syf straszny

   • 0 0

  • jest

   polskie bezrobocie i polskie fraszki Krasickiego

   • 0 0

 • kolejny monopolista

  dyktuje ceny. Dorwały się buraki do koryt i wszystko sprzedały. A teraz płacz ze miasto biedne i trzeba opłaty popodnosić.

  • 113 2

 • tym co tak płaczą za narodowym PISowskim nieefektywnym centralizmem (5)

  przypominam, ze było coś takiego jak Społem

  nikt Polakom nie kazał rozwalać tej sieci

  zrobili to na własne życzenie

  • 75 28

  • Napisz coś jeszcze dowcipnego:)

   lol

   • 14 1

  • Balcerowicz i Lewandowski (2)

   Z PiS nie byli. Oni zaorali Polskę

   • 32 13

   • uratowali, pomyliło ci nie

    • 5 23

   • takie gadanie

    jasne - powiedzmy sobie szczerze jesteśmy głupim narodem i nie potrafimy się uczyć na błędach.
    Balcerowicz to jeden z większych plusów. Coś za coś - bez inwestycji zachodnich zachodnich koncernów też by było źle. Za dużo im pozwolono - każda partia - teraz za bezcen oddajemy wszystko usa. Jednak mimo łapuwkarskiego systemu peło - wyremonowało szyny kolejowe, kupiło pendolino, helikoptery.... a teraz . Polskie ...co - pis to jest mafia i to jest nasz koniec

    • 6 8

  • Do Pana eurodeputowanego Lewandowskiego te żale proszę kierować

   • 2 1

 • I znowu podwyżki.

  • 55 0

 • Ktoś ten biznes znoszący złote jaja kiedyś sprzedał zagranicznemu biznesowi. Zgadnij kto? (2)

  • 124 8

  • Wiadomo kto (1)

   Adamowicz a kto. Zbierał na następne mieszkanie.

   • 13 3

   • Nieprawda

    Była prywatną spółką akcyjną i Adamowicz nice miał nic do gadania w sprawie sprzedaży

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka...