• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Suez sprzedaje biznes recyklingu odpadów w Polsce

Robert Kiewlicz
30 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W Trójmieście Suez odpowiada m.in za odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku. W Trójmieście Suez odpowiada m.in za odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku.

Francuski koncern Suez, który zajmuje się m.in odbiorem odpadów komunalnych w Gdańsku, szykuje się do sprzedaży biznesu recyklingu i odzysku odpadów w Polsce. Aktywami zainteresowana jest firma PreZero, należąca do niemieckiej Grupy Schwarz, właściciela m.in. sieci sklepów Lidl i Kaufland. Transakcja oczekuje na zatwierdzenie przez organy ochrony konkurencji. Suez zapewnia, że transakcja nie będzie miała negatywnych konsekwencji dla partnerów spółki i mieszkańców Trójmiasta.



Wysokość opłat za wywóz śmieci jest:

W połowie września 2020 roku Suez oraz PreZero podpisały porozumienie w sprawie planowanego przejęcia obszarów działalności w zakresie utylizacji i recyklingu odpadów spółek grupy Suez w czterech europejskich krajach (Holandii, Luxemburgu, Niemczech oraz w Polsce) - podpisane porozumienie nie obejmuje segmentu recyklingu tworzyw sztucznych, utylizacji odpadów niebezpiecznych i specjalnych.

- Dzięki planowanemu przejęciu lokalizacji Suez możemy rozszerzyć zakres naszej działalności w Polsce. Szczególnych szans dla dalszego rozwoju upatrujemy w produkcji paliw alternatywnych. Absolutny priorytet po przejęciu będzie miało szybkie włączenie nowych lokalizacji, logistyki i instalacji przetwarzania w nasze istniejące struktury - mówi Thomas Sroka, CEO PreZero w Polsce.

Transakcja nie wpłynie negatywnie na klientów



PreZero pozyska w Polsce około 2,4 tys. nowych pracowników. Transakcja wymaga jeszcze zgody uprawnionych przedstawicieli pracowników oraz właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Zakup powinien zostać sfinalizowany w pierwszym półroczu 2021 roku.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście



- Z uwagi na fakt, że zakup spółek Suez w Polsce podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy ds. ochrony konkurencji, nie jesteśmy w stanie udzielić jeszcze żadnych szczegółowych informacji ani odpowiedzieć na pytania dotyczące wartości majątkowych. PreZero chce się dalej rozwijać i pragnie ugruntować swoją pozycję na europejskim rynku gospodarki odpadami. W nadchodzących miesiącach skupimy się głównie na integracji nowo pozyskanych pracowników oraz lokalizacji operacyjnych - informuje Patrycja Sopalska, starszy specjalista ds. marketingu i PR w PreZer.
Francuska centrala spółki Suez także nie chce na razie ujawniać dokładnych planów dotyczących sprzedawanych aktywów.

- Potwierdzamy, że rozmowy z PreZero dotyczą również działalności Suez związanych z recyklingiem i odzyskiem odpadów prowadzonych w Polsce. Jednocześnie zapewniamy o naszym pełnym zaangażowaniu w kontynuację współpracy z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, a także wszystkimi innymi gminami i klientami komercyjnymi, z którymi Suez ma w Polsce umowy, bez żadnych negatywnych konsekwencji dla naszych partnerów i mieszkańców. Na obecnym etapie prowadzone są negocjacje z warunkiem wyłączności, z zastrzeżeniem uzyskania zgody organów regulacyjnych i z zachowaniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym także konsultacji z organami przedstawicielskimi pracowników - poinformował Trojmiasto.pl Dział mediów Grupy Suez.

Suez Północ w Gdańsku



Na terenie Pomorza działa spółka Suez Północ. Obsługuje ona klientów instytucjonalnych oraz prywatnych. Ma także umowę dotyczącą odbioru odpadów na terenie Gdańska.

- Przedmiotem obowiązujących umów jest odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, oraz nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, położonych w granicach administracyjnych miasta Gdańska oraz ich transport do instalacji komunalnej. Umowy z firmą Suez Północ obejmują pięć sektorów miasta Gdańska - informuje Olimpia Schneider, kierownik Referatu Prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Umowa na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku, oraz ich transport do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku obowiązuje do 2023 r. Suez odpowiadał też za obsługę sprzątania i odbioru odpadów podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (173) ponad 10 zablokowanych

  • To polacy nie mają swoich firm ?

    Francuzi, Niemcy, i po Afrykę, i co? To my nie mamy polskich firm? No to wiadomo kto posyła nam śmieci z większych krajów. Masakra

    • 9 0

  • Fuj

    Ludzie nie dajmy sie nie segregujmy!!!

    • 6 2

  • To Polacy nie potrafią już własnych śmieci wywieźć?

    Ha ha ha ha

    • 3 1

  • a propo jarmarku nikt nie poinformował mieszkańców że w tym okresie nie obowiązuje na starówce segregacja śmieci.codziennie przyjeżdżała tylko jedna śmieciarka i ładowała zawartość wszystkich pojemników.

    • 5 0

  • Wiadomo w Gdansku

    Tam nie ma nic polskiego woda, śmieci, najlepiej to by cały Gdańsk sprzedała Pani prezydent popiecznik Adamowicza ..ale lepiej jechać na nasz naród polski w radio..masakra

    • 5 2

  • Tytuł bzdurny- firma niw ma bnic wspólnego z recyklingiem ( zbiera tylko odpady i wywozi na Szadółki (2)

    Recykling to przetwarzanie śmieci do powtórnego iżytku, i jest to pięta Achillesowa współczesnego przerobu odpadów - brak jest bowiem takich zakladów. Najprostrzy schemat to spalic byle jak byle gdzie byle szybko i aby nikt nie widział.
    Wywozemi zagospodarowaniem śmieci powinna zająć sie spólka miasta uwzgledniająca całokształt organizacyjny procesu ( począwszy od miejsca składowania na terenie posesji, procesu sortowania, recyklingu i przetwórstwa posortowanych odpadów ( plastik, makulatura, metal, złom, biomasa), sprzedaży materiałów po recyklingu, składowania i zgazowania biomasy, eweentualnie spalarnia. Ujęcie tych procesow w jedną całość powinno uporzadkować politykę odpadową miasta a co najważniejsze powinno przynosić miastu spore dochody(zysk) wspomagając budżet i ograniczając wydatki mieszkańców. Ale do tego potrzebni są kompetentni ludzie spoza układu (PO-SLD-PSL). PIS również nie ma kompetentnych rzedstawicieli w tej materii. Czekamy na aprezydenta z prawdziwego zdarzenia, który spośród przedstawicieli tych ugrupowań i nie tylko, wyłoni ludz kompetentnych, rzetelnych uczciwych i pracowitych. A po współczesnej edukacji nie będzie tołatwe i proste. A trzebazacząć od: 1) recyklingu; 2) sortowni z prawdziwego zdarzenia;3) zbiórki odpadów 4) spalarni.
    Gdańsk zaczął od strony "d***" czyli sspalarni, choć jest i pozytyw to biogazownia
    PS. zaraz opinie mi zablokuje za cztery gwiazdki

    • 3 2

    • Zgłoś swoje genialne pomysły do realizacji. Może dostaniesz Nobla. Gdyby ta dziedzina była dochodowa , to o recyklingu byś nie słyszał.

      • 0 1

    • Jestes sklonny zaplacic zz stworzenie takiej miejskiej spolki?

      • 0 0

  • Sugestywna opinia

    Prewencyjnie nie powinno się wpuszczać Niemców w ten biznes, bo wraz z upływem czasu wyjdzie pewna cecha przypisywana czasem tej nacji. Szwabia to autentyczny region Niemiec, a i mamy swoich 1000 lat doświadczeń. Czas się obudzić wg mnie i wszystko pod 1 wartość robić - - >> Polska.
    " Jak informuje branżowy serwis dlahandlu.pl , decyzja o przyznaniu grupie Schwarz, właścicielowi Kauflanda, pożyczki zapadła już w lipcu 2016 r., a pieniądze miano udostępnić pół roku później. Nie wiadomo, czy Kaufland już korzysta z kredytu, ponieważ nie pojawiła się w tej sprawie żadna oficjalna informacja.

    Projekt został sklasyfikowany jako inwestycja w oddziaływania środowiskowe i społeczne związane z budową, modernizacją i eksploatacją sklepów i magazynów. Według dlahandlu.pl specyfikacja pożyczki zakłada, że 100 mln euro ma zostać wydane na ochronę środowiska i zdrowia oraz bezpieczeństwo pracy, a także "operacje w sklepach i społeczną odpowiedzialność biznesu".

    Przypomnijmy, że w lipcu 2015 roku wyszło na jaw, że Grupa Schwarz, do której należą zarówno Lidl,, jak i Kaufland, dostała preferencyjne kredyty na kwotę ok. 900 mln dolarów na rozwój sieci sklepów w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pieniądze - na preferencyjnych warunkach - pożyczyły Bank Światowy i EBOiR."
    Za M0neykropkapl

    • 0 0

  • Dario

    Suez sprzedaje niemcowi A dlaczego normalna sprawa żeby nie płacić podatków sita była przez 10 lat sprzedali surowcowi teraz super sprzedaje niemcowi żeby podatków nie płacić proste jak pierdolę

    • 1 0

  • od mieszkańców żąda się wystawiania śmietników i worków to ok wczoraj pozostawiony nowy worek był rzucony 40 metrów dalej niż powinien jeżeli taka akcja będzie się powtarzać sprawa zostanie załatwiona w inny sposób ciężko zostawić worek w bramie ?było to wczoraj rano na Słowackiego w pobliżu lotniska

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane