• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szansa na Intel Global Challenge. Intel i GPN-T wspierają startupy

Wioletta Kakowska-Mehring
20 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Uczestnicy konferencji Intel Global Challenge, która odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-technologicznym. Uczestnicy konferencji Intel Global Challenge, która odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-technologicznym.

Masz pomysł, projekt, ale brak ci wsparcia merytorycznego oraz finansowego? Już tylko do 15 czerwca można zgłosić się do kolejnej edycji Intel Business Challenge Europe, która jest częścią konkursu Intel Global Challenge. Organizatorzy czekają na pomysły związane z  innowacyjnymi produktami, inteligentnymi technologiami oraz interaktywnymi stronami i aplikacjami mobilnymi. Partnerem konkursu został Gdański Park Nukowo-Technologiczny.


Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Krzysztof Jonak, dyrektor terytorialny CEE Intel podpisali umowę o współpracy. 
Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Krzysztof Jonak, dyrektor terytorialny CEE Intel podpisali umowę o współpracy.

Co w największej mierze decyduje o sukcesie startupu?


- Konkurs skierowany jest do osób zainteresowanych założeniem, prowadzeniem i rozwijaniem własnej firmy, ale także do wszystkich, którzy pracują nad ciekawymi rozwiązaniami i planują ich wdrożenie biznesowe w najbliższym czasie - mówi Michał Dżoga, manager corporate Affairs Group z Intel Technology. - Jednak jest to konkurs na projekty biznesowe, a nie na biznesplany. Z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo często ludziom nie brakuje dobrych pomysłów. Brakuje za to wiedzy, jak przygotować ofertę pod inwestora. Uczestnicy naszego konkursu mają możliwość wypromowania swoich projektów w środowisku biznesowym i naukowym, a także wśród potencjalnych inwestorów. Otrzymują też cenne rady i wskazówki od mentorów czy ekspertów z danej dziedziny.

I choć sam Intel kojarzony jest z branżą IT, to w swoim konkursie nie ogranicza się do projektów z tej dziedziny. W tym roku stawia również na opiekę medyczną oraz sprzęt medyczny, energię i czyste technologie, ludzi oraz społeczeństwo, biotechnologię oraz nanotechnologię. Uczestnicy konkursu rywalizują więc na pomysły związane z  innowacyjnymi produktami, inteligentnymi technologiami oraz interaktywnymi stronami i aplikacjami mobilnymi. Intel Business Challenge Europe jest częścią konkursu Intel Global Challenge, którego celem jest wyłonienie startupów o największym potencjale i udzielenie im wsparcia merytorycznego oraz finansowego. Przez 8 edycji udało się wykreować 166 projektów. Z tego 57 proc. do dziś świetnie funkcjonuje na rynku.

Na projekty jury czeka do 15 czerwca, potem rozpocznie się proces oceny zgłoszonych planów biznesowych, który potrwa do września. Wybrane drużyny zyskają prawo do dodatkowych sesji coachingowych, przygotowujących je do wrześniowych europejskich finałów. Po rundzie półfinałowej oraz finałowej zostanie wyłonionych pięć zespołów, które wezmą udział w globalnym konkursie, czyli Intel Global Challenge. Rozgrywki odbędą się w październiku w Dolinie Krzemowej, przy współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Zespoły z całego świata przez cały tydzień będą brać udział w spotkaniach z ekspertami i doskonalić swoje umiejętności przed prezentacją finałową. Wcześniej będą korzystać z sesji coachingu online.
Jury wybierze najbardziej innowacyjne projekty z największym potencjałem biznesowym.

Partnerem Intel Business Challenge Europe został Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Umowę o współpracy parafowała Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zarządza GPN-T i Krzysztof Jonak, dyrektor terytorialny CEE, Intel.

- Dla nas współpraca ta będzie na pewno dużą inspiracją. Mam nadzieję, że będzie to też wyjście to kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Projekt Intela sprawdził się w wielu krajach, mam nadzieje, że i u nas będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem - powiedziała prezes Kamińska.

- Zależało nam na współpracy z Gdańskiem. Jesteśmy tu obecni od 15 lat. Dziś nasze centrum R&D jest największym ośrodkiem badawczym Intela w Europie - powiedział Krzysztof Jonak. - Przypomnę też, że pierwszym biznesem, w jaki zainwestował nasz fundusz kapitałowy, była też inicjatywa z Gdańska, czyli Wirtualna Polska.

Po oficjalnej części, czyli podpisaniu umowy rozpoczęła się część szczególnie cenna dla potencjalnych zainteresowanych udziałem w konkursie, czyli konferencja "Intel Business Challenge Europe - szansa dla innowacyjnych startupów". Można było m.in. wysłuchać opowieści finalisty Intel Global Challenge 2011, czyli Łukasza Miądowicza, o własności intelektualnej w Startupach opowiedział Ophir Marko z eNitiatives, wiedzą na temat skutecznej komunikacji marketingowej podzielił się Krzysztof Winnik z OS3, a informacjami na temat tego, gdzie szukać dofinansowania - Krzysztof Gawrysiak, prywatny inwestor.

Miejsca

Opinie (5) 2 zablokowane

  • większość z tych naiwnych dzieciaków zostanie wydymana (2)

    • 22 5

    • przynajmniej poczuja jak to jest. Nauka kosztuje

      • 10 2

    • ale nabiorą doświadczenia, na które nie mieliby szansy siedząc przed fejsem...

      • 11 0

  • a tak w ogóle to co to za język, gdzie my k..wa jesteśmy ? (1)

    • 3 6

    • Bo widzisz, nie zawsze chodzi o to, zeby jezykiem zaszpanowac

      Wyobraz sobie, ze sa w Trojmiescie firmy/organizacje gdzie musisz rozmawiac TYLKO po angielsku, bo po polsku po prostu sie NIE DA. Stad angielskie nazwy, bo sa zrozumiale dla wszystkich.

      W takich firmach to codzienne narzedzie pracy, a nie szpan. Co innego "project manager" z Koziej Wolki, a co innego intelowska nazwa konkursu.

      No chyba, ze chodzilo ci o jezyk polski, ale tutaj jest podobna zasada- wszystkie specjalistyczne nazwy sa najczesciej zapozyczone, bo nie bylo polskich odpowiednikow.

      • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane