Tarcza antykryzysowa? Przedsiębiorcy zawiedzeni

Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy apelują o tarczę turystyczną dla Pomorza

Premier przedstawił założenia do programu, który ma być tarczą antykryzysową dla polskiej gospodarki w związku z koronawirusem.
Premier przedstawił założenia do programu, który ma być tarczą antykryzysową dla polskiej gospodarki w związku z koronawirusem. Fot. Krystian Maj / KPRM

Choć rząd ostatecznie nie przebywa na kwarantannie, to trudno powiedzieć, że działa szybko w sprawie specustawy gospodarczej. Przedsiębiorcy czekali na pakiet ustaw i rozporządzeń, a znów otrzymali deklaracje i plan w ogólnym zarysie. Ogłoszona kwota 212 mld złotych wydaje się imponująca, ale ile z tego faktycznie trafi do pracowników i przedsiębiorców - pytają właściciele firm.


Czy propozycje rządu dla przedsiębiorców są wystarczające?

tak, to wystarczy, przedsiębiorcy chcą za dużo 15%
nie, nie o taką pomoc chodziło przedsiębiorcom 62%
trudno powiedzieć, nie ma jeszcze konkretów 23%
zakończona Łącznie głosów: 1195

W środę premier Mateusz Morawiecki dwa razy przemawiał w tej sprawie, a i tak są to jedynie zapowiedzi, a nie pakiet przepisów. Wiemy tylko tyle, że pakiet antykryzysowy zostanie podzielony na pięć głównych części. Jego szacunkowa wartość to około 212 miliardów złotych. Według zapowiedzi ten program ma być przelany na teksty ustaw w tym tygodniu.

Co ma być w tym pakiecie?Przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej i co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. Ponadto szef rządu przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeW tym pakiecie dla przedsiębiorców znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Mają być też rozwiązania dostarczane przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu. Co ciekawe, rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zarówno zaopatrzenia sklepów, jak i handlu.

Inwestycje publiczne raczej nie pomogą tu i teraz restauratoromPremier przywołał też ogłoszone już przez ZUS wakacje w składkach oraz wakacje w spłacie kredytów, które zaproponowały banki. W przypadku kredytów zaciąganych przez przedsiębiorców będzie zwiększenie gwarancji przez BGK do 80 proc. wartości kredytu, a NBP i KNF mają realizować działania, które będą chronić polski system bankowy.

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego, a ostatnia poświęcona będzie inwestycjom publicznym. Jest to oczywiście ważna kwestia, ale dziś nie najpilniejsza dla właścicieli hoteli, restauracji, sklepów w centrach handlowych, firm eventowych czy branży transportowej.

Pomorski gospodarczy sztab kryzysowy- Zbudujemy fundusz, który będzie opiewał na wysokość co najmniej 30 mld zł i będzie używany na wzmocnienie wydatków na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej. I są to środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich - zapowiedział szef rządu.
Co ciekawe padło również, że aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców".

Organizacje pracodawców rozczarowaneOd kilku dni przedsiębiorcy zrzeszeni w różnych organizacjach apelowali o szybkie działanie i co najważniejsze przedstawiali własne propozycje, aby nie doszło do kryzysu. Niestety, rząd wciąż prowadzi monolog, a nie dialog w tej sprawie.

Przedsiębiorcy w sieci łączą siły. Chcą dialogu z rządem- Szumnie ogłaszany pakiet osłonowy to chyba najbardziej oczekiwany przez przedsiębiorców projekt rządowy od lat 90-tych. W takich sytuacjach władza ma tylko jedną szansę - ogłosić coś, co uspokoi rynki i da firmom przekonanie, że ktoś panuje nad sytuacją i wie co robić. Na podstawie zapowiedzi, które zaprezentowano na konferencji po Radzie Gabinetowej można wyciągnąć dwa wnioski. Albo Rząd i Prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki albo nie mają pomysłu co mogliby w tej sytuacji zrobić. W to drugie, jako organizacja pracodawców, nie możemy uwierzyć. Przekazaliśmy do rządu konkretny pakiet propozycji zebranych w szerokich konsultacjach z kilkuset firmami. Zatem, jeżeli te propozycje zostały wykorzystane w tak okrojonej formie jak ogłoszono, najwyraźniej mamy do czynienia z bagatelizowaniem skali zagrożenia - ocenia Lewiatan: Rząd i Prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki - ocenia dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy apelują. Podziel się zasobamiWedług Baczewskiego, zabrakło całego szeregu rozwiązań, które są oczekiwane tu i teraz, żeby firmy mogły w ogóle funkcjonować, czyli zawieszenie terminów procesowych, zawieszenia obowiązku badań lekarskich dla pracowników, skoro nie działa medycyna pracy, przedłużenia oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, uwolnienia środków z kont split payment VAT, odsunięcia podatków sankcyjnych czy zabezpieczenia przed odpowiedzialnością za niezrealizowanie umów.

- Brakuje też realnych rozwiązań dających wsparcie firmom z branż, które już dziś znalazły się na granicy upadłości. Gwarancje i wakacje kredytowe nie wystarczą. Ważne jest również, że ogłoszona kwota 212 mld złotych wydaje się imponująca, ale pytanie ile z tego faktycznie trafi do pracowników i przedsiębiorców - mówi dr Grzegorz Baczewski.

Najważniejsza jest płynność finansowa- Podstawowym problemem dzisiaj są przede wszystkim płynność finansowa, niezapłacone przez kontrahentów faktury, kłopoty z finansowaniem w bankach oraz liczne kwestie prawne - w tym kontraktowe oraz to, że wiele branż po prostu całkowicie stanęło (np. restauracje, branża rozrywkowa, transport, turystyka). W tych obszarach przedsiębiorcy nie dostaną w zasadzie nic. Kluczowe obszary sygnalizowane przez przedsiębiorców (np. płatności podatków, zaliczek na podatki, rozwiązań kontraktowych, urzędowych, zamówień publicznych) pozostały bez odpowiedzi. Co to oznacza dla biznesu? Że trzeba z tą nadzwyczajną sytuacją poradzić sobie istniejącymi narzędziami, mając nadzieję na zrozumienie po stronie urzędników, kontrahentów i instytucji - dodaje Michał Borowski, ekspert BCC.
- Kluczową kwestią w Polsce i na świecie pozostaje zapewnienie firmom wypłacalności. Największym zagrożeniem jest bowiem utrata płynności finansowej i zatory płatnicze. Jeśli firmy przestaną sobie wzajemnie płacić, może to spotęgować negatywne skutki jakie i tak gospodarce wyrządzi pandemia koronawirusa. Już na początku marca w naszych badaniach aż 39 proc. przedsiębiorców wskazywało, że koronawirus negatywnie wpływa na ich działalność. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że ta liczba wzrosła. Sytuacja jest dynamiczna i branże, które na początku marca nie dostrzegały jeszcze zagrożenia z powodu epidemii, dziś mogły już dostać rykoszetem na skutek problemów z płynnością swoich kontrahentów. Gospodarka to system naczyń połączonych i kłopoty jednej branży przekładają się prędzej czy później na problemy sektorów z nią współpracujących - komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
Jak twierdzi prezes Łącki, te obawy podzielają Polacy. Z najnowszego badania IMAS International (13-16 marca) wynika, że aż 70 proc. respondentów spodziewa się, że z powodu epidemii wiele firm może ogłosić bankructwo. Zaskakujące jest to, że w tej sytuacji tylko 22 proc. obawia się utraty pracy po zakończeniu epidemii.

- Aby to widmo wielu bankructw się nie spełniło konieczne jest utrzymanie dyscypliny płatniczej. Ale tego nie da się utrzymać bez pomocy rządowej - dodaje Łącki

Opinie (399) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • tragedia! (19)

  Nasłuchałem się jak we Włoszech zawieszono całkowicie kredyty hipoteczne, we Francji zawieszono czynsze i opłaty za media.

  A potem patrzę na polskie obietnice... których w sumie nie ma. Jedyne co to nie płać przez 3mc zusu, żeby za te 3miesiące zapłacić NA RAZ.

  Czy pożyczka 5000zł.

  Załamka... mam nadzieję, że się jeszcze ogarną bo ładnie się rozwali nasz kraj :(

  • 195 56

  • Przecież daliśmy wam niższe podatki bo ich chcieliście. Daliśmy wam 31 nowych niższych podatków, (2)

   jak chcecie możemy wymyślić jeszcze ze 20. A ludzie, którzy nie pracują przecież muszą z czegoś żyć to dostają te wasze podatki.

   • 28 1

   • (1)

    Odroczą ZUS, ale czy odstąpią od ukrytej składki emerytalnej Pracowniczego Programu Kapitałowego? Oj Mateuszek, a myślałem, że ktoś inny jest Pinokiem.

    • 2 1

    • czekajcie czekajcie a gdzie Wasza jaśnie Pani Kidawa?

     a gdzie Wasze słońce peru? Oni nic Wam jeszcze nie obiecali? przecież tyle nakradli... może oddadzą te 19mld które zniknęło przy OFE :)))))))))))

     • 3 6

  • (4)

   No a skad maja wziac jak rozdalnictwo harcowalao przez ostatnie kilka lat.

   • 11 3

   • (3)

    To "rozdawnictwo" w 99% wróciło do gospodarki w ciągu kilku tygodni od przekazania. No, w przypadku bogatszych ludzi - w ciągu kilku miesięcy. I bardzo dobrze! Rząd po prostu dwa razy obrócił tymi samymi pieniędzmi, po drodze pobierając oczywiście pit, cit i VAT. Bo uczciwy zysk robi się obrotem, a nie ceną jednostkową.

    • 6 17

    • a to dobre, to rzad lepszy niz Salomon, z proznego naleje

     • 6 3

    • Geniusz, po prostu geniusz !!!

     Do szkoły, podstawy ekonomi - przeczytaj a potem się wypowiadaj!!!!

     • 7 2

    • większość poszła do Chin

     • 2 0

  • Daj,daj, daj!!!

   To nasza mentalność! Jak kraść_ to nie my, to Oni. Jak płacić podatki to _ nima pinindzy!!!

   • 11 5

  • A gdzie.... (4)

   A gdzie sie nasluchales? Kryzys ogolnoswiatowy, ludzie umieraja, a tu juz maja byc gotowe ustawy zadowalajace kazdego, najlepiej zeby juz w tej chwili wyplacili, ludzie skupmy sie na tym zeby zwalczyć wirusa, obecne tozwiazani sa chwilowe nie da sie wypracowac tego w jedna noc a juz glos podnosza krytykanci, PO by sie zwinelo i tyle by ich bylo widac....

   • 9 9

   • to jest g*wnowirus! (2)

    niepotrzebna ta cała szopka, dajcie nam pracować do jasnej ciasnej!!!

    • 7 1

    • (1)

     Podpisz na zaś deklaracje żeby Cie do szpitala pod respirator nie przyjmowali, jedno łóżko więcej dla rozsadnego

     • 5 3

     • Jak im zależało, to w jedną noc mogli ustawę i napisać, i przegłosować. Ty się skup na wirusie, ja się muszę skupić jak wypłacić kilkunastu osobom siedzącym w domu przy zerowych obrotach. A ZUS i skarbówka też się kiedyś upomni o swoje. I jak ludzie, którzy dostaną okrojone wynagrodzenia będą w stanie rozkręcić gospodarkę?

      • 14 0

   • A ustawy przejmujące sądy można było napisać i uchwalić w 12 godzin???????

    • 2 1

  • Załamka i tragedia to zaczyna się w Niderlandach(Holandia) (2)

   Tam rząd nie dba o nikogo.Decyzje,które zapadły są grubo spóźnione.Także nie narzekajcie bo przynajmniej w Polsce podjęto jakieś działania.

   • 9 3

   • w Holandii mają maseczki, kombinezony, wysoki poziom leczenia, mają respiratory (1)

    a u nas nic. Gdybyśmy mieli Holendrów najaranych tutaj to wyniki leczenia było by 100% zgonów przy stanie przygotowania rządu (a raczej jego braku)

    • 2 1

    • Tak masz rację.Wysoki poziom leczenia paracetamolem :)

     • 0 0

  • On

   Zawieszono czyli nie będą musieli tego pozniej oddać?

   • 0 0

  • nie ma to jak malkontectwo... to może przenieś się tam zagranicę, jak Ci się tam tak podoba?

   • 1 1

 • Jak zwykle nic (4)

  Tak naprawdę nikt na tym nie zyska !wprowadzą takie kryteria że nikomu nie pomogą!
  Totalna masakra te programy ich, banda i**otów!
  Powinni pomagać wszystkim wszystkim przedsiębiorcom a nie jakieś tam sierdu pierdu!
  Wymyślają kryteria których nikt nie spełnia albo nieliczni i to ci którzy mają za co żyć i nic nie tracą na dzień dzisiejszy.
  Ot taka polityka!

  • 124 36

  • jak nie masz strat to pomoc ci się nie należy. A jak masz straty, to je wykazujesz i pomoc dostaniesz. Proste? bo już jaśniej wytłumaczyć się nie da.

   • 8 7

  • przeciez przedsiebiorcy zawsze mowia by sie nie wtracac w wolny rynek, a teraz dostaja pomocna dlon to jeszcze zle i niedobrze. ludziom nie dogodzisz.

   • 6 4

  • nie znasz się, obrażasz innych i masz niezłe roszczenia!

   • 5 0

  • To nie jest żadna banda i**otów. Ich celem jest utrzymanie władzy i osiągają go. Bandą i**otów to jesteśmy my.

   • 0 0

 • Zapewne odroczenie ZUSU w czasie (3)

  Coś da... Jak ktoś teraz nie zarabia to na kumulacje trzech miesięcy rat kasy nie będzie. Najmniej zarabiających i żyjących z miesiąca na miesiąc to nie satysfakcjonuje.

  • 117 17

  • (2)

   Najgorsza sytuacja jest w tej chwili w kościołach, dziś spotkałam naszego proboszcza, powiedział że jeszcze 3-4 takie niedziele i z powodu datków może wkrótce księżom zabraknąć na zaspokojnienie podstawowych potrzeb nie mówiąc i opłatach takich jak prąd.

   • 4 11

   • nie prowokuj głupio (1)

    • 7 5

    • Nie prowokuje, a już na pewno nie głupio. Kościół do firmy można pod jakimś względem porównać - nie ma mszy, nie ma tacy, nie ma wpływów, a koszty są.

     • 0 3

 • do Januszy (13)

  czy wiecie co to jest dywersyfikacja biznesu?

  • 49 90

  • (8)

   A czy Ty wiesz co to biznes w praktyce, czy dopiero przeczytales jakas ksiazke na ten temat? Firma sprzatajaca np. Dywersyfikuje klientow np. Biura, centra handlowe i klinci indywidualni, tylko ze niestety wszyscy oni wlasnie zamkneli biznesy i nie ma u kogo sprzatac. Nie slyszalem zeby np. firma sprzatajaca rownolegle inwestowala w firmy farmaceutyczne.
   Czlowieku ogarnij sie i nie zabieraj glosu jak nie masz pojecia!

   • 46 6

   • (2)

    Akurat dla firm sprzątających teraz to raczej hossa. podobnie jak dla producentów środków do dezenfekcji.

    • 12 18

    • Sadzisz, ze wlasciciele galerii i pustych biurowcow z radoscia placa za sprzatanie pustych korytarzy? Ty bys placil?

     • 19 5

    • hahaha

     Tak się garną aby płacić za utrzymanie porządku, że karzą nam siedzieć w domu i nie myśleć o robocie:D

     • 1 0

   • Jakbyś się jeszcze zdywersyfikował na wspólnoty mieszkaniowe to byś przeżył (4)

    Ale tak na poważnie to widzę, że nie rozumiesz co to jest dywerysyfikacja.

    • 7 12

    • (3)

     to wytłumacz nam, Jeffe!

     • 2 3

     • (1)

      Czy wg Ciebie jak produkuję garnki i patelnie to to jest dywersyfikacja biznesu?

      • 1 1

      • nie, to nie jest

       dywersyfikacja
       Ale jeśli budowałbyś kadłuby i cysterny oraz butle do gazów, to już blisko...

       • 0 0

     • Dywersyfikacja jest wtedy jak pobierasz ubecką emeryturę, a póżniej ci ją zabiorą.

      Wtedy wypisujesz na trójmieście, że jest wszystko żle i jak wróci Tusk to będzie jak w raju.

      • 6 8

  • Mam na imię Janusz

   O co chodzi ?

   • 10 0

  • (1)

   Że jak prowadzę gabinet stomatologiczny to powinienem to robić przez 3 dni w tygodniu, a przez kolejne dwa handlować węglem?

   • 10 2

   • tu chodzi o pomoc tym co nie będą mieli za co żyć a nie o tych, którym dochody spadną z 50 tys do 10 czy nawet 5 tys. A 5 tys to zarobi nawet byle Janusz stomatologii, tym bardziej, że marże w usługach dentystycznych są gigantyczne. Kuzyn dentysta zamknął na miesiąc gabinet i się nie przejmuje, dentysta to nie fryzjer i co się odwlecze to nie uciecze.
    p.s.
    ale dywersyfikację rozumiesz poprawnie, brawo

    • 3 0

  • Wiemy , dziś zasiłek z MOPSu, jutro 500+ a pojutrze dopłata do czynszu z miasta. Żyć nie umierać!

   • 0 0

 • Wybraliście komunistów do rządzenia krajem to teraz macie (24)

  Rozdali pieniądze ludzi pracujących na socjalki i propagandę, zamiast zapewnić rezerwy na takie sytuacje. Służba zdrowia leży i kwiczy od lat, to samo oświata. Inflacja rośnie i to nie przez wirusa. Jak oni mają teraz pomóc komukolwiek, skoro wydoili cały budżet na przekupienie wyborców?

  • 284 64

  • a lemingi będą Cie minusować (12)

   jak padnie ta delikatna tkanka małych i średnich przedsiębiorstw to będą wyciągać łapy po zasiłek dla bezrobotnych... za łatwo poszło nam w 2008r, kiedy reszta gospodarek szorowała brzuchem po dnie.
   Obecnie rządzące niedojdy, przeżarły wszelkie rezerwy

   • 62 12

   • (4)

    przejadly, przejadly ale juz slysze, jak beda mowic, ze to wszystko wina wirusa i jak pokrzyzowal ich wspaniale plany i reformy i dlatego kraj w ruinie. Nie, ze za 500+ i inne super decyzje glosy biednych ludzi kupowali.

    • 28 8

    • Też o tym pomyślałem, teraz będą przez dekady tłumaczyć że to przez wirusa (2)

     Jak kłamstwo katyńskie, domena komunistów.

     • 26 8

     • (1)

      Wszyscy zastanawiają się, skąd ten wirus? Moja nowa teoria spiskowa, że to nasz rząd go wypuścił, by ukryć wszystkie swoje machlojki i malwersacje.

      • 8 5

      • Tak, pani Pawlowicz rak nie umyla po toalecie i poszla jesc kanapke., tak sie to wszystko zaczelo.

       • 0 2

    • Wina Tuska!

     • 1 0

   • Ludzie niestety mają krótką pamięć. (3)

    Liczy się tu i teraz i jak mogę dostać 6000 zł rocznie to głosuję. Tylko, że to ma zawsze krótkie nogi. Teraz PiS nie udźwignie upadającej gospodarki. No, ale jak głosował naród tak ma. Szkoda, że ci rozsądni najbardziej na tym stracą.

    • 23 9

    • Ludzie niestety nie rozumieja (2)

     Oczywiscie, bo rodziny te pieniadze zakopaly w ogrodku a nie ze trafialy z powrotem do przedsiebiorcow. Dzieki 500+ moge przynajmniej raz w miesiacu pojsc z zona do normalnej restauracji, kupic sobie i dzieciom troche drobiazgow i pojechac na wczasy. Zgadnij komu miliony rodzicow te pieniadze wkladaja do kieszeni? Ja pracuje razem z zona w duzym korpo ale wciaz jestem za biedny na godne zycie bez odmawiania sobie. NIech mi zabiora te pieniadze, zlikwiduje sporo wydatkow. Zgadnij kto straci jako drugi, gdy miliony ludzi podejma takie decyzje.

     • 3 6

     • (1)

      500+ na restauracje z zona? Tylko za duzo wina nie zamowcie, bo nastepna pociecha bedzie a moze o to chodzi? PiS jest genialny. Perpetum mobile!!!

      • 2 2

      • nie, po prostu ty nie rozumiesz jak dziala gospodarka, naczynia polaczone i system redystrybucji. Tak jak pisalem, ja przezyje bez 500+. Zobaczymy jak sie bedzie mial lokalny biznes jak te pieniadze znikna z rynku. A wraz z nimi kolejna fala emigrujaca. W Polsce bez dotacji panstowej dzieci moga miec progrmiasci i moze przedsiebiorcy. Za 30 lat taki model was dojedzie, ale trzeba patrzyc dalej niz kwartal rozliczeniowy.

       • 2 2

   • (1)

    Czlowieku jakie rezerwy, z choinki spadles

    • 5 10

    • Ludzie normalni potrafią przewidywać i zabezpieczać się

     Komuchy tylko rozdają nie swoje pieniądze dopóki te się nie skończą. A u nas właśnie się skończyły.

     • 14 8

   • Y

    Jak padnie ale jeszcze nie padła.

    • 6 0

  • nam się po prostu należało!

   Beata Szydło

   • 39 10

  • jakich komunistow? (8)

   komunisci dawali, kapitalisci rzadza.

   • 2 25

   • Tak, komunistów! (5)

    A komuna zawsze upada, tylko wcześniej rujnuje gospodarkę. "Polska w ruinie" pamiętasz to hasło wyborcze komunistycznej partii PIS? Jak obiecali tak zrobili.

    • 35 7

    • Byk (4)

     Fakt ta poprzednia władza byla the best. Bylo wszystko tylko Ci ślepi pisowcy tego nie widzieli.Donald wracaj i ozdrawiaj nasz kraj.

     • 8 10

     • A kogo teraz obchodzi poprzednia władza? (3)

      Kiedy to było i co jest teraz? Myślisz ubeku że jak PO kradło to twój PIS jeat świętý?

      • 9 6

      • (2)

       Ubeków szukaj wśród swojej rodziny żałosny lemingu.

       • 4 4

       • w jego rodzinie nie ma, ale w twojej zapewne są (1)

        wystarczy spojrzeć na PISowców, sędzią TK jest komuch, drugą sędzie TK kolejny komuch, bliski przyjacielem Kaczynki jest esbek itp. Więcej komuchów niż w komunie, i tylko ciemniakom kit i makaron na uszy nawijają

        • 6 3

       • Standardowa odpowiedz leminga.Gdzie ja napisałem że jestem z pisu?

        • 3 0

   • no dobrze, moze bede bardziej precyzyjny, nie komunistów, a narodowych-socjalistów

    efekt i tak ten sam, ludzie wydymani z kasy :)

    • 8 5

   • bolszewicy

    To bolszewicy, a nie komuniści.

    • 1 1

  • Opozycja by nie miała pieniędzy jak zwykle

   Za ich rządów Rostowski mówił że w budżecie państwa nie ma kasy. Nie byłoby nic żadnej pomocy, wielkie zero dla wszystkich. Teraz to chociaż jest jakaś nadzieja...

   • 6 3

 • Śmiechu warte (5)

  I jeszcze ogłoszone to jako sukces. Kasa na lewo i naprawo. TVP dostaje 2 mln zł. A uczciwy człowiek dostaje kredyt 5 tys. Niestety sami wybraliśmy takich nie udacznikow

  • 158 38

  • Co znaczy sami wybraliśmy?! (1)

   Ja nie wybrałam. A jak ty na nich głosowałeś, niech ci dołożą jeszcze lepiej!

   • 15 6

   • Uuu, demokracja przestała się podobać jak jest nie po Twojej myśli? Uświadomię Ci coś - w demokracji jest tak, że raz wgrywa jeden a raz drugi. Tylko w komunie wygrywali ciągle Ci sami.

    • 1 0

  • Nie 2 mln tylko 2 tysiące mln (=2mld)

   Taka mała różnica.. ;)
   Na propagandę i tubę jednej jedynej partii pod przykrywką "telewizji polskiej"..

   • 13 6

  • Zachciało się !!

   Może miliony powinni rozdać????!!!!
   Nie dają - źle!!!!
   Dają - źle!!!!

   Najlepiej jak w czasach kryzysu wyczarują, wszystkim dadzą miliony i będzie miód w rzekach płynął !!

   • 4 11

  • Eeee

   Chyba 2 mld dla TVPiS

   • 4 2

 • Jechać z ku....mi na wyborach (7)

  Pozyczka do 5 tysi w d*pie takie coś mam jak kosztów w firmie mam z wypłatami pracowników zusami leasingami paliwo itp itd 240tysi miesięcznie mam kasę na 3 miesiące działania a co dalej? Rząd rąbany przyjaciel podczas wyborów a po to tylko pędzlem pomacha

  • 160 55

  • Duda ma zapewnione zwycięstwo w pierwsze turze (4)

   • 13 15

   • bo planujecie sfałszować wybory? A kto do nich pójdzie dobrowolnie, żeby się zarazić? (3)

    mam wrażenie, że PIS modlił się o koronawirusa, żeby jak najwięcej starszych ludzi zmarło, żeby nie trzeba było płacić emerytur

    • 5 12

    • co to za teorie spiskowe (2)

     w dodatku bzdurne

     • 9 2

     • gdzie tam widzisz teorie trolu? Myślisz, że ludzie chętnie pójdą do ciasnych lokali (1)

      wyborczych gdzie na niewielkiej przestrzeni będzie kilkanaście osób? Gdzie korzystać się będzie z tego samego długopisu? Gdzie kontakt podczas podpisywania jest ok.50cm, a nie minimum 150cm? Gdzie ludzie w komisji cały dzień bedą siedzieć z setkami wyborców, potencjalnych zakażających? Gdzie potem z członkami komisji całą noc liczyć głosy, po których nie widać że zakażają?

      • 3 5

      • Panie urzędniku

       Proszę nie trolować, nie siać bzdurnych teorii, a innych, którzy mają inne zdanie nie wyzywać od troli

       • 4 1

  • tia, tak jedziecie od kilku lat...

   • 1 3

  • Zzzz

   Pieniędzy nie ma i nie będzie. Gdzieś to juz slyszalem,pamiętacie?

   • 9 2

 • (20)

  Nie martwcie się - odwdzięczymy im się podczas wyborów

  • 136 54

  • (5)

   Wcale nie odwdzieczymy... gadamy tylko... a nic nie robimy... znajda jeleni... czcicieli tvp i ojca rydzyka i wygraja znowu... tak to bedzie niestety :(

   • 32 9

   • odwdzięczymy, odwdzięczymy (1)

    a po wyborach rozliczymy czerwonych pisowców

    • 24 13

    • Nic nie zrobimy bo u nas nie ma na kogo głosować więc nie ważne kogo wybierzemy nic się nie zmieni.

     • 4 2

   • Jeleniem to ty jesteś (2)

    Ja jestem wykształconym, patriotycznym obywatelem i hamuj się bo od dawna widać kto sieje nienawiść i agresję. Począwszy od p. Dulkiewicz a na Budce kończąc

    • 5 7

    • Dulkiewicz została prezydentem po tym, jak morderca poprzednigo prezydenta

     wykrzyczał, że kocha PIS

     • 4 4

    • idz pocałuj Adriana i Pinokia w rzyć

     • 4 4

  • na kogo będziesz głosował ? (13)

   ciekawa jestem

   • 6 5

   • (7)

    Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem, to jest dość trudna decyzja, ponieważ:
    Duda - wiadomo, PiS, nie ma własnego zdania, marionetka prezesa.
    Hołownia - chłopiec, który znudził się prowadzeniem programów rozrywkowych. Katolik bardzo mocno, średnio mnie przekonuje, ale bezpartyjny więc tu +.
    Kidawa - PO, też bez szału, nic nowego, ale może przyblokować działania PiSu. Generalnie nie zachęca, ale może być jedynym realnym przeciwnikiem dla Dudy, więc w teorii mniejsze zło. W praktyce..no cóż..
    Biedroń - w teorii spoko koleś, ale w praktyce bardzo stracił u mnie obietnicą oddania mandatu europosła, którego nie oddał czyli ma tendencję do pustych obietnic, może nawet kłamstwa. Co do jego obietnic to chyba najbardziej ze wszystkich trafiają w moje poglądy. Aczkolwiek średnio wierzę w ich realizację.
    Konferencja - no nie, nie czuję tego.

    Jestem ciekawa co Ty myślisz o kandydatach, chętnie poznam Twoje zdanie w tym temacie :)

    • 4 6

    • O mamo (2)

     Biedroń spoko koleś. A jaki ma plan na gospodarkę ten spoko koleś? W Słupsku mu nie wyszło

     • 11 1

     • a co ma prezydent do gospodarki ? (1)

      to rząd i premier czyli partia rządząca musi mieć pomysł na program i rządzenie.
      Prezydent jest od pilnowania czy wszystko jest zgodne z prawem ( konstytucją ) ewentualnie może mieć swoje zdanie ws. armii i spraw zagranicznych. ps. odnośnie Słupska mieszkańcy raczej są zadowoleni z jego kadencji

      • 2 4

      • więc tym bardziej

       się nie nadaje...
       W Słupsku są zadowoleni, ze pozbyli się wcześniejszej ekipy i sami robią porządki. Biedroń w tym nie przeszkadzał. Był zajęty czym innym...

       • 0 0

    • Basia (2)

     Kidawa mniejsze zło.....wszystko w temacie.

     • 4 2

     • Hahahaha.... (1)

      Że kto??? Z całym szacunkiem, ale ani zaplecza, ani dobrych chęci dla kraju ani odpowiedniej wiedzy.
      Sorry xD

      • 6 1

      • ani

       aparycji

       • 4 0

    • A to jest dyskusja o kandydatach?

     W dodatku bardzo wtórne to "własne zdanie" pani Przedsiębiorcy.
     Hołownia - bezpartyjny :)) Kidawa może przyblokować działania PISu ? A właściwie po co? Na tym miałaby polegać działalność, żeby "blokować"? A może warto się postarać o dobry pomysł, a nie tylko wiecznie coś blokować i apelować ?
     Duda -wiadomo? marionetka?
     A sądziłam, że to forum do wyrażania własnych opinii, a nie tego, co "wiadomo" i co wbili do głowy specjaliści medialni.

     • 3 2

   • (1)

    O to chodzi że w tym kraju nie ma na kogo. Wszyscy potrafią tylko dawać ładne obietnice przedwyborcze

    • 2 3

    • nikt tyle nie obieca co Pinokio

     • 3 3

   • Ja na PiS (2)

    Odkąd ukończyłem studia, zrozumiałem kto chce dobrze dla kraju, a kto dla siebie i swoich biznesów

    • 3 4

    • to przejżyj na oczy (1)

     oni nie chcą dobrze dla kraju tylko dla siebie. Zrobią wszystko żeby tylko utrzymać władzę. Na każdym kroku wtrącają przytyki do opozycji żeby zgnoić wszystkich pretendentów do władzy. O kradzieży w spółkach państwowych nie mówiąc. Dla nich najważniejsza jest partia i ich I sekretarz. Naród jest potrzebny tylko przy urnach wyborczych, więc korupcja i rozdawnictwo idzie całą falą. Widać to przy pracy w parlamencie, niczego nie konsultują, ustawy pod przykrywką nocy, łamanie konstytucji i gnojenie opozycji i tych którzy im się sprzeciwiają lub maja inne zdanie. To jest władza autorytarna jak komuniści bo model rządzenia jest przejęty wprost od PZPR.

     • 5 5

     • zdolność do przetrwania kryzysu

      jest testem spójności, wartości i determinacji opozycji.
      "Przytyki" są bardzo zasłuzone i należało brać to pod uwagę z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprzeciwiają? A jak można sprzeciwiać się w demokracji?
      Tworząc programi i skupiając wokół niego zwolenników.
      Czy widzisz takie działania?
      Żeby było, tak jak było...
      "ulica i zagranica"
      Nie, dziekuję...

      • 1 2

 • A ja zadowolony (5)

  Czy wyście powariowali???? co wam jeszcze państwo miałoby niby dać? Tacy z was przedsiębiorcy, więc nic dziwnego, że od 30 lat działam, a te poseudofirmy co chwilę bankruta strzelają!

  • 94 156

  • jak to "jeszcze" dać? na razie PIS nas ograbił i w dniu kryzysu nie jest wstanie nic zrobić (2)

   mogą tylko obserwować co się dzieje i czekać na rozwój wypadków.

   • 41 14

   • wam to pis napędził rynek tymi 500plusami, bez których mielibyście o połowę mniej klientów, bo ludzi nie byłoby stać na wasze produkty

    • 16 19

   • kji

    Czego byś oczekiwał od pis?Mam nadzieję że nie gotówki bo to rozdawnictwo i komunizm.Chętnie przeczytam.

    • 3 0

  • jak zdasz maturę choć na 3- znaffco to pogadamy

   póki co to możesz sobie gierkę koledze sprzedać, przedsiębiorco od 7 boleści :)

   • 20 4

  • Ty budowlańcy pewnie bez fv polowe zleceń robisz wiec nie bądź taki cwany

   • 20 7

 • (2)

  Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać te 2tys zł? Firma musi być czasowo zamknięta, a zleceniobiorca nie zarabia?
  Pracuję na zleceniu, firma działa jakby nic się nie stało. Pracować zdalnie nie mam możliwości. Ale niektóre działy moglyby pracować zdalnie, ale szef nie udostępnia takiej opcji.

  • 18 5

  • Śmiechem warte

   Rząd obiecuje na wizji aby Polacy myśleli że pomagają a w rzeczywistości tak utrudni aby nikt nic nie dostał , obroty mi spadły o 3/4 pracownicy na urlopach a rachunki muszę zapłacić , z czego. A rząd mi powie że mi dołoży , co ? Chyba odsetki za nie zapłacenie waty, dochodówki zusu , czy to jest tak ciężko im zrozumieć że ja nie chcę jałmużny tylko odroczenia abym przetrwała te 2 lub 3 miesiàce , nie chcę zwalniać pracowników bo mam nadzieję że to wróci do normy , jestem 20 lat na rynku i nie wiem co robić .

   • 0 0

  • Brak wsparcia

   Na ten moment stracimy wszystko , w związku że prowadzimy pub , zmuszeni byliśmy całkowicie zamknąć działalność. Prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą czyli jesteśmy na krusie. Od czwartku mamy zamknięty lokal , żadnego dochodu . Nic nam nie przysługuje żaden dodatek na dzieci, czy cokolwiek . Nie zajmujemy się gospodarstwem bo go nie mamy. Mamy kawałek pola i tyle .

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...