Tarcza antykryzysowa. Wnioski od 4 maja

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc.
Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż zakłada najnowsza odsłona "Tarczy antykryzysowej". Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można składać od 4 maja.Dzięki nowej odsłonie "Tarczy antykryzysowej" przedsiębiorcy ze wskazanych w rozporządzeniu branż uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski o nazwie RDZ-B7 będą mogli składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) od 4 maja do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Wnioski złożone do 30 kwietnia 2021 r. ZUS rozpatrzy na podstawie przepisów Tarczy 8.0.

Na podstawie nowych przepisów, czyli od 4 maja, przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o również o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot. Będzie też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

- Z Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, a należą do 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc, oraz 17 kolejnych rodzajów działalności. Są wśród nich przedsiębiorcy prowadzący salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 r., a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS-u.
Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS-u przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z września 2020 r. Nowością jest możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 r., czyli okresu sprzed pandemii.

Przedsiębiorcy z określonych branż na podstawie nowej odsłony "Tarczy antykryzysowej" będą mogli dostać świadczenie postojowe od jednego razu do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Opinie (56) 5 zablokowanych

 • Większość krajów pierwszego świata po obecnym kryzysie ma teraz wydatny dług publiczny. Z tego co się orientuję, to zapowiada to długi czas niskie stopy procentowe, więc chyba dla nas to dobry trend. Z resztą i tak miał nadejść kryzys do 2021 roku, także lepsze to co było niż to co miało miejsce 12 lat temu.

  • 6 7

 • Gdzie znajdę informację ile i komu rząd płaci za szczepionki i czy pomiędzy producentem a rządem są pośrednicy na prowizji?
  Czy to jest jakaś tajemnica? To są środki budżetowe.

  • 18 9

 • Zapomniałeś dodać o morderczym 5g, zabojczym wifi oraz czipach Billa Gatesa przenoszących koronę xD haha

  • 8 12

 • W Niemczech każda mikrofirma nie zależnie co robi dostaje 1800Euro

  ale Niemcy źli , fu to nie jest wzór do naśladowania ..ale rządowe mercedesy kupimy aby się masoneria woziła

  • 13 10

 • Nie, no super są te tarcze. Myśmy w firmie wzięli w zeszłym roku, i właśnie dostaliśmy wezwanie do zapłaty za niby zwolnienie od płacenia podatku za 3 miesiące. 10 koła! Właśnie państwo wbiło nam gwóźdź do trumny.

  • 16 6

 • Czy gospodarka to tylko restauracje i galerie handlowe? A gdzie reszta ?

  • 14 2

 • Przecież Janusz e by powiedziały, ze to zły socjalim heheh

  • 7 2

 • To jest niby pomoc niby państwa.

  Jak można mieć przychód o 40% niższy od przychodu z jakiegokolwiek miesiąca z ostatniego roku kiedy nie można było prowadzić działalności.Dlaczego nie można porównać przychodu z marca 2021do marca 2019.Bo wtedy dostali by wszyscy,a tak nie dostanie nikt.

  • 51 7

 • Przeczytalem ;,,Taczka antykryzysowa"

  • 5 2

 • Pytam ile rzad wydaje publicznych pieniedzy na szczepionki a ty o 5g i billu gatesie? Dobrze sie czujesz?

  • 11 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...

Najczęściej czytane