Tarcza finansowa. Przedsiębiorcy chcą dialogu

Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy apelują o tarczę turystyczną dla Pomorza

Pomorski sztab kryzysowy analizuje wszystkie projekty proponowane przez rządzących. Ma też własne propozycje, jednak wciąż nie może doprosić się dialogu w sprawach ratowania gospodarki.
Pomorski sztab kryzysowy analizuje wszystkie projekty proponowane przez rządzących. Ma też własne propozycje, jednak wciąż nie może doprosić się dialogu w sprawach ratowania gospodarki. fot. Anna Rezulak / KFP

Wczoraj premier ogłosił wprowadzenie tzw. tarczy finansowej o wartości 100 mld zł. To ma być program nieoprocentowanych subwencji finansowych, które będą udzielane dużym, średnim, małym i mikroprzedsiębiorcom. Czy na to czekał biznes?Aby skorzystać ze środków w ramach tarczy, należy spełnić dwa warunki: utrzymać działalność i nie zwalniać pracowników - tak przynajmniej wynika z zapowiedzi Mateusza Morawieckiego. Pieniądze będą wypłacane w oparciu jedynie o stosowne oświadczenie przedsiębiorcy, złożone drogą elektroniczną. Subwencje powinny zacząć trafiać na konta przedsiębiorców w ciągu dwóch-trzech tygodni, a aż 75 proc. udzielonego wsparcia może zostać umorzone.

Premier ogłosił program o wartości 100 mld złZapytaliśmy naszych czytelników, jak oceniają te propozycje. Tylko 20 proc. oceniło ją pozytywnie, mając nadzieję, że uratuje naszą gospodarkę. Negatywnie do tej propozycji odniosło się 35 proc. Z kolei 45 proc. wybrało odpowiedź "wstrzymuję się z oceną do czasu, aż zacznie ona działać".

Nic o nas bez nasByła tarcza antykryzysowa, potem propozycje nowelizacji tej tarczy, teraz jest tarcza 2.0 i jeszcze tarcza 1.1. Przeciętny Kowalski zaczyna się chyba już gubić w tych nowelizacjach nowelizacji. Dlatego i tym razem pewna nieufność względem kolejnych propozycji widoczna jest w wypowiedziach przedsiębiorców. Oceny są różne, ale w jednym biznes jest jednogłośny. Chce dialogu.

- Business Centre Club docenia że premier, najogólniej mówiąc - zwiększył pomoc finansową na wsparcie gospodarki o dodatkowe 100 mld zł. Wsparcie to, biorąc pod uwagę stan wojenny w gospodarce, będzie jednak za chwilę niewystarczające. Niemcy przeznaczyli na ratowanie swojej gospodarki 822 mld euro, 20 razy więcej, niż zadeklarował premier Morawiecki. Gospodarka niemiecka nie jest 20 razy większa od polskiej, najwyżej kilka - powiedział Marek Goliszewski, prezes BCC. I na koniec dodał: - Zbliża się czas mroku, czas Churchilla, który obiecał swojemu społeczeństwu krew, pot i łzy aż do zwycięstwa. BCC ponownie apeluje do pana premiera, aby nawiązał merytoryczną współpracę z finansistami, prawnikami, organizatorami z Rady Przedsiębiorczości.
Nie tego też spodziewały się pomorskie organizacje przedsiębiorców, które mają własne propozycje. Nie chodzi tylko o środki, a o proste przepisy i ulgi.

Propozycje Sztabu Kryzysowego Pomorskich Przedsiębiorców (PDF)

- Stanowczo domagamy się, aby przy planowaniu i wdrażaniu działań skierowanych do sektora przedsiębiorców uwzględnić głos i postulaty samych zainteresowanych - organizacji pracodawców, z wykorzystaniem także współpracy w ramach takich gremiów, jak Rada Dialogu Społecznego. Rozmiar ustawy oraz stopień skomplikowania procedur i generowana biurokracja stanowią bardzo poważne bariery w dostępności zaprojektowanych instrumentów. Wnosimy o pilne odejście od tworzenia skomplikowanych struktur prawnych niemożliwych do stosowania bez ponoszenia kosztów eksperckich. Apelujemy o tworzenie prostych i przyjaznych rozwiązań dla przedsiębiorców w postaci krótkich i czytelnych przepisów - zaapelowali członkowie pomorskiego sztabu kryzysowego.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeSztab kryzysowy jest to wspólna inicjatywa kilku organizacji przedsiębiorców z Pomorza, czyli Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pracodawców Pomorza, Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Gdańskiego Klub Biznesu, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Kaszubskiego Związku Pracodawców, Regionalnej Izby Przedsiębiorców Norda, Starogardzkiego Klub Biznesu, Wojewódzkiego Zrzeszenia Handlu i Usług, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej "Dobra Robota" oraz Loży Gdańskiej BCC.

Te organizacje od początku pandemii wspólnie apelują do władz rządowych i samorządowych. Co najważniejsze, wspólnie wypracowały program pomocy dla polskiej gospodarki.
źródło: www.facebook.com/pg/kancelaria.premiera

Środki owszem, ale przede wszystkim przepisy- Niezmiennie stoimy na stanowisku, że trzeba ograniczyć wszelkie ryzyka, obciążenia i obowiązki pracodawców, aby mogli oni skoncentrować się na przeciwdziałaniu zagrożeniom i skutecznie chronić i ratować swoje firmy oraz pracowników. Jednocześnie należy powstrzymać wszelkie planowane na ten rok zmiany legislacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ich sytuację finansową - apelują pomorskie organizacje.

Pomorski gospodarczy sztab kryzysowyPomorscy przedsiębiorcy już wnioskowali, że w celu poprawy płynności przedsiębiorców należy odsunąć w czasie nowe obowiązki, takie jak wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dla pracodawców zatrudniających do 50 pracowników oraz wstrzymanie obowiązku opłacania składek na PPK w firmach średnich i dużych. Ponadto zmianie powinien ulec termin obowiązywania rozbudowanej struktury JPK_VAT. Również przesunięciu musi ulec termin wprowadzenia podatków o charakterze ryczałtowym, płatnych niezależnie od dochodowości firm, w tym podatku od sprzedaży detalicznej, podatku cukrowego, a także zawieszenia poboru tzw. podatku minimalnego, płaconego także w sytuacji, kiedy firmy ponoszą straty.

- Nie usłyszeliśmy od premiera zapowiedzi, że firmy średnie i duże zostaną zwolnione z obowiązku płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Także deklaracji, że firmy, które odnotowały 30-procentowy spadek obrotów w marcu br., zostaną zwolnione z odprowadzania zaliczek na podatek PIT i CIT aż do poprawy ich standingu finansowego. Spodziewaliśmy się usłyszeć, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zostaną zwolnieni z odprowadzania składek na Pracownicze Plany Kapitałowe - twierdzi z kolei prezes BCC.

Nie będzie znacznych opóźnień na budowachZasadne jest pytanie, skąd budżet ma czerpać pieniądze. Jak wylicza BCC, rząd może spodziewać się tylko nadzwyczajnych dochodów związanych z likwidacją OFE (14,5 mld zł), dywidendą NBP (7,5 mld zł), sprzedażą częstotliwości 5G (3,5 mld zł), funduszami europejskimi, skierowanymi przez UE na pomoc dla naszego kraju (ok. 33 mld zł).

Mniej krytyczna jest Konfederacja Lewiatan- Program bezzwrotnych w 75 proc. dotacji dla firm na ochronę przedsiębiorstw i utrzymanie zatrudnienia może okazać się skutecznym instrumentem chroniącym naszą gospodarkę przed negatywnymi skutkami COVID-19. Wątpliwości może budzić podział środków ze względu na wielkość firm, w szczególności relatywnie niewielka kwota przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają w naszym kraju ponad 3 mln pracowników. To właśnie tam znajduje się znacząca część cennych miejsc pracy, które decydują o wysokiej pozycji konkurencyjnej naszej gospodarki. Teraz potrzebne są szczegółowe rozwiązania, które zobowiązujemy się skonsultować w ekspresowym tempie. Liczymy zwłaszcza na realne ograniczenie biurokracji i faktycznie bezproblemowy i szybki dostęp do tych środków - ocenia Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Opinie (92) ponad 20 zablokowanych

 • (12)

  No tak. Zysk z wieloletniego prosperity przygarniali właściciele. Teraz twierdzą że nie mają na wypłaty dla pracowników i po tygodniu przestoju juz szły zwolnienia ( gastro/ hotele). Pytanie czy nie lepiej skupić się na poszkodowanych pracownikach?

  • 51 51

  • (6)

   No tak. Rząd z wieloletniej prosperity porozdawał pieniądze na 500+, 13, 14, Rydzyków a jak przyszło co do czego to nie ma. Masz pretensję że zwalniają, to miej ją do rządu, załóż sobie firmę i niech cię Państwo łupi jak dojną krowę i wtedy zobaczysz jak miło gdy pracownik Ciebie wini że jest kryzys.

   • 34 17

   • Chodzi o pewną konsekwencję. (4)

    Państwo ustala minimalną pensję- to przedsiębiorcy płaczą, że to "socjalizm". Trzeba płacić składki za pracownika- słyszę płacz, że "socjalizm"! Okazuje się, że wystarczyły 2 tyg. przestoju aby już prosili państwo o pomoc bo firmowa kasa rozchodziła się w galeriach, kieszeniach utrzymanek i ratach leasingu;) To już nie jest socjalizm?

    • 25 11

    • jakie 2 tygodnie? Po co manipulujesz?

     • 8 14

    • masz na myśli, że wstrzymanie się od pobierania danin to pomoc?

     • 7 5

    • Jak przez lata ktoś buli na socjalizm to zupełnie mnie nie dziwi, że oczekuje że socjalizm zadziała.

     • 4 0

    • NIE

     Nie wiesz, o czym piszesz. Mieszasz fakty z mitologią, bo nie masz pojęcia ani o socjaliźmie, ani o kapitalizmie. Nie chodziłeś na wykłady z ekonomii politycznej, bo nie skończyłeś studiów. A jak skończyłeś, to nie te, co są potrzebne do zabierania głosu.

     • 4 3

   • Rozumiem że tylko rozdawnictwo Pisu jest winne wcześniejsze rządy były w porządku i nikt nas

    Nie okradał.

    • 0 1

  • w Niemczech to dopiero są Janusze (Helmuty)

   biznesu, że potrzebują 20x więcej, a oni maja prosperity od 45 r...

   • 14 2

  • NIE (3)

   Nie. Pracownik najemny - z definicji - znajdzie pracę, jak nie tu, to tam.

   • 1 1

   • (2)

    A ty możesz prowadzić firmę- jak nie tą, to założysz inną. To co, teraz będzie stosowanie podwójnych standardów, czy dopiero za chwilę?

    • 0 1

    • ...ech... (1)

     Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Nie o to chodzi - czyli - nie na temat...

     • 0 0

     • No tak- niewygodny argument, więc nie na temat. Klasyk.

      • 0 0

 • PiS, PO, Lewica i PSL nie poparli poprawki Konfederacji o zawieszeniu kredytów i leasingów na 6 miesięcy! (10)

  Banda czworga wspiera bardziej banki niż obywateli.

  • 26 26

  • Nie wsparli bo mają pejsy (5)

   i są obrzezani

   • 9 9

   • mówisz o sobie korwinisto-onanisto? (3)

    • 4 9

    • Nie kompromituj się nawet i nie pisz głupot w powadze sytuacji. (2)

     • 2 5

     • (1)

      To po co wyskakujesz ze swoją śmieszną zbieraniną ruskich konfidentów z konfederacji?

      • 4 6

      • Jak można być takim durniem i powielać bzdury z tvpis?

       Jesli masz na to dowody to do prokuratury

       • 3 4

   • NIE

    Śmieszne, ale nie na temat

    • 0 0

  • Człowieku (2)

   Ale Ty łączysz fakty i wiesz, że za 6 miesięcy będzie trzeba niemal naraz zapłacić sześciokrotny ZUS? Taka ustawa sprawiłaby jedynie, że firmy zamykałyby się za 6 miesięcy i to z masą długów. Jakaś zupełna bzdura.

   • 4 7

   • Jakich długów skoro firmy byłyby zwolnione z zusu i wszelkich podatków na czas postoju? Myslisz chociaż troszkę ?

    • 8 2

   • pisać umiesz, czy komuś dyktowałeś? Bo czytać nie...

    • 3 3

  • Bo brakowało zapisu o odstawieniu przedmiotu leasingu do banku

   na ten właśnie czas zawieszenia

   • 3 0

 • A Banki ? Gdzie pieniądze dla banków ja się pytam ? (3)

  • 1 17

  • pieniadze niech wam da wasza ojczyzna ze stolica w jerozolimie (1)

   • 8 0

   • Państwo położone w Palestynie

    • 0 0

  • a w d.... ja odpowiadam! Idz skomec do swoich miedzynarodowych centrali bankow o kase

   • 1 0

 • Ok biznesmeny .... (3)

  Jak będziecie produkować w Polsce , jak nie będziecie korzystać z rajów podatkowych, to wtedy możemy rozmawiac. A teraz niech wam pomogą te państwa gdzie macie fabryki i zarejestrowane różne spółki córki.

  • 43 14

  • Mowisz o LPP i Hiltonie nad motlawa (1)

   Czy coś jeszcze tak szczególnego;)

   • 6 2

   • a SAUR, a GPEC ...

    to polskie firmy?

    • 4 0

  • To niech Państwo nie okrada, powinno być przejrzyste prawo.

   • 0 1

 • Niech zmienią pracę, wezmą kredyt. (4)

  • 22 6

  • tak mówił Komoruski i dr. Ewa

   • 12 2

  • YYY

   Nie, to Ty załóż firmę i zatrudniaj ludzi. Fajnie na gotowe przychodzić do kogoś, kto bierze odpowiedzialność za wszelkie papierologie, odpykać i wychodzić, a na końcu jeszcze pouczać z rzeczy, na które samemu nie ma się odwagi siły i mózgu.

   • 8 8

  • Dobre rady (1)

   Oni bez problemu zmienia pracę, stworzą nowe firmy za kilka lat, poradzą sobie, bo przedsiębiorcą to taki właśnie człowiek. Problem że teraz im padną firmy to setki tysięcy pracowników straci pracę, a oni najczęściej są bierni i sami sobie nie poradzą. Więc ta pomoc tak naprawdę jest głównie dla pracowników i dla państwa bo państwo ma doi firmy i jak ich zabraknie to skąd weźmie pieniądze?

   • 4 1

   • No to padajcie, ludzie sobie dadzą rade

    • 0 0

 • Robcie tak dalej...

  ...i bedziecie rzadzic patykami w blocie. Wstyd, nawet bym takiego stolka nie przyjal, Minister Africa Bambata, jakby nie napisac tego w CV, oj cienasy,cieniasy. Historia pamieta, ksiazeczki beda po nazwisku palcem wskazywac ten caly bajzel i winnych, i to jeszcze w kilku jezykach. Hahhahahaha

  • 4 13

 • Teraz (4)

  Wam Rząd potrzebny? A niedawno krzyczeliście o swobodzie działaności gospodarczej. Trzeb będzie oddać bejce w leasingu.

  • 31 27

  • Janusze z kraju Cebuli się objawili widzę...

   Niepotrzebny. niech zrobią w końcu swobodę prowadzenia działalności gospodarczej zamiast karać ludzi Zusem i nowymi podatkami. Nie będzie wtedy potrzeby po jałmużnę do tych pseudo polityków przychodzić.

   • 13 8

  • nie można oddać

   widać, że nie masz pojęcia, to po co gadasz?

   • 5 2

  • Rząd nie jest potrzebny

   Poczytaj postulaty organizacji przedsiębiorców zgłaszane od kilku tygodni - tam chcą żeby rząd nie zabierał więcej i nie przeszkadzał w kryzysie. Ale rząd nie chce tak - musi pokazać kto rządzi i daje "pomoc" - niezrozumiale przepisy i tony papierów, znowu urzędnik Twój Pan.

   • 3 2

  • rząd potrzebny bo Zakazał działalności, a jednocześnie wymaga Danin, Podatków, Składek i by nie zwalniać Pracowników i im płacić

   To tak jakbym założył ci foliowy worek na łeb i kazał oddychać. Rozumiesz teraz czy nadal nędza umysłowa?

   • 7 2

 • Zestaw startowy janusza kapytalyzmu: (1)

  Zestaw startowy janusza kapytalyzmu:
  - Hurr Durr socjal
  - Pincet plus na madki i bombelków
  - Beneficjenci pincet plus to patole i nieroby
  - Stawka minimalna i godzinowa to komunizm i zamordyzm
  - Państwo minimum
  - Spokojnie, rynek zweryfikuje
  - No ale z kto za ten socjal zapłaci?
  - Ale dlaczego chcesz karać milionerów podatkami?
  - Byndzie druga Wenezuela
  - Socjal to przekupstwo obywateli
  - Za robote by sie wzili a nie tylko pienionżki z socjalu
  - Berni Sanders to komunista
  - Adrian Zandberg to trockista, maoista
  - Piotr Ikonowicz to komunisto-socjalista
  - Liberalny socjalizm, socjaldemokracja, socjalizm to jeden ten sam komunizm

  • 17 19

  • KARMA

   Trafione w sedno;) Zus ma płacić za pracownika to płacze, ale jak by mógł to by sam doił panstwo za sam fakt ze ma firme powinno mu się jeszcze dopłacać, żeby miał na leasing porsche dla utrzymanki;) Jak ktoś mu narzeka to słyszy, że na jego miejsce zaraz znajdzie się 10-ciu bezrobotnych. Januszy byznesu z gastro mi nie szkoda;)

   • 8 4

 • znowu

  kolesie z różnych grup, klubów się obłowią ...

  • 8 1

 • Pracodawca (5)

  Kurde wkurza mnie takie madrzenie się osób które nie prowadzą swojej działalności. Chciałabym aby każdy kto ma umowę o pracę choć przez 2 miesiące poprowadził własną działalność. Ciekawe jakie będą wtedy opinie.
  Rozumiem że są nieuczciwy pracodawcy ale, większość Stara się uczciwie prowadzić działalność. Na ile jest to możliwe w tym kraju. Zanim więc zaczniecie się mądrzyć, liznijcie choć odrobinę bycia na swoim.

  • 42 13

  • A wam kto kazał obcych ludzi do pracy przyjmować? (1)

   Prowadzicie sobie jakieś tam biznesiki to syna, córke, babcie i dziadka zatrudniajcie, niech wam to obrabiają. Ciekawe czy prędzej interes sie rozleci jak bedzie cała rodzina na swoim. Jak slysze tych prezesików śmiesznych spółeczek to mnie trzęsie... firmy im padają po 3 tyg. Auta w leasingu dla calej rodziny, zakupy , remonty i cuda wianki prywatne na fakture na firme, optymalizowanie kosztów by jak najmniej zaplacić a teraz do państwa: DAJ. Koronawirus wywróci to wszystko do gory nogami, może okazać sie, że tak naprawde wiele z tych branży nie bedzie nam kompletnie potrzebne, bo ludziom do normalnego spokojnego życia nie potrzeba aż tak wiele

   • 11 9

   • jak można być tak głupim człowiekiem, aby wypisywać takie bzdury?

    • 8 5

  • Pięknie to napisałeś. Większość ludzi nie ma pojęcia co to jest prowadzić firmę, i od ani jednego etatowca nie usłyszysz nic mądrego na temat gospodarki.

   • 7 8

  • Wystarczy, ze (1)

   Dostaną pensje brutto i sami będą musieli obliczyć i zapłacić podatek i ZUS. Oj szybko byłyby palone opony pod sejmem...

   • 3 2

   • I rozumiem, że ty to też sam robisz, a nie twoja księgowa...

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...