• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Torus gotowy na powrót do biur

14 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Badanie potrzeb i obaw pracowników związanych z pandemią oraz wprowadzenie nowych rozwiązań do standardu biurowego, w tym innowacyjna modyfikacja central wentylacyjnych podnosząca jakość powietrza i zwiększająca bezpieczeństwo w biurach. Ponadto eksperckie wsparcie najemców, oferta dedykowanych, sprawdzonych rozwiązań na postpandemiczne czasy, a także kampania edukacyjna. Torus podsumowuje działania ostatnich kilkunastu miesięcy, które były odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku biurowym.



Związana z pandemią potrzeba izolacji społecznej zmusiła firmy do zastosowania pracy zdalnej na niespotykaną wcześniej skalę i okazało się to skutecznym rozwiązaniem na czas kryzysu. Eksperci są jednak zgodni, że pracując tylko "online" powstaje wiele luk społecznych czy relacyjnych, także trudności związanych z zarządzaniem zespołami oraz transferem wiedzy między pracownikami. Choć dzisiaj, w kontekście przyszłości, najwięcej mówi się o modelu pracy hybrydowej, to biuro, ze względu na swoje niezastąpione funkcje, odgrywać będzie w nim kluczową rolę. Branża deweloperska też wyciągnęła wnioski i wprowadza nowe rozwiązania w biurowcach, na miarę postpandemicznego świata.

Po pierwsze analiza



Pandemia zaskoczyła wszystkich i wprowadziła niepewność do funkcjonowania wielu branż i firm. W wielu przypadkach wymusiła rewizję krótkoterminowych planów, czasami nawet strategicznych, ale przede wszystkim skłoniła biznes do solidnej analizy sytuacji i możliwych scenariuszy rozwoju rynku, w tym w poszukiwaniu nowych trendów i rozwiązań.

Firma Torus w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dokonała szerokiej analizy rynku. Powołała specjalny, ekspercki zespół, który we współpracy z doradcami i dostawcami ocenił blisko 100 różnego rodzaju rozwiązań budynkowych, także technologicznych - tych będących już w zastosowaniu, jak również innowacyjnych, weryfikowanych w Polsce i za granicą. Dokonała ich selekcji pod kątem rzeczywistej efektywności i wiarygodności, koncentrując się na tych rozwiązaniach, które mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracownika. Kilka technologii, o których mówi dzisiaj branża, było standardem Torusa jeszcze przed pandemią, choć nie powstrzymało to firmy przed poszukiwaniem innowacji i wprowadzaniem nowych rozwiązań.


Równolegle Torus przeprowadził badania wśród najemców celem analizy odczuć dotyczących pracy zdalnej i obaw związanych z powrotem do biur. Na pytanie "Za czym tęsknisz pracując z domu" 73 proc. ankietowanych odpowiedziało, że za kontaktami i relacjami z ludźmi/zespołem. 56 proc. wskazało, że odczuwa deficyt w obszarze wymiany informacji i wiedzy, a dla 36 proc. problem stanowi oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej. Brak ergonomicznego miejsca pracy dla 40 proc. respondentów był głównym wskazanym przez respondentów problemem utrudniającym pracę w trybie home office.

Na kolejnych pozycjach znalazły się zaburzony rytm dnia (33 proc.) i trudność ze skupieniem uwagi (26 proc.). Z kolei na pytanie "Co wpływa na poczucie bezpieczeństwa w biurze" odpowiadano następująco: 70 proc. - sprawna klimatyzacja i wentylacja; 68 proc. - zdrowie i czyste powietrze; 67 proc. - reżim sanitarny. Szeroka analiza rozwiązań budynkowych, jak również poznanie obaw i oczekiwań najemców (ich pracowników) pozwoliło Torusowi wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim standardzie powierzchni biurowych.

Ponadrynkowy standard



Po wielomiesięcznych pracach wewnętrznego zespołu badawczo-rozwojowego Torusa oraz zewnętrznych ekspertów, m.in. z gdyńskiej firmy VBW Engineering, gruntownie przeprojektowano system central wentylacyjnych, które stanowią newralgiczny element budynków biurowych. Powstało nowatorskie na rynku rozwiązanie, które jest już wdrażane w powstających budynkach (drugi etap Officyny oraz Format) i będzie elementem nowego standardu w planowanych inwestycjach. Polega ono na modyfikacji konstrukcji central oraz wykorzystaniu lamp UV-C (przepływowe lampy UV-C wykorzystujące światło ultrafioletowe są jednym z najskuteczniejszych urządzeń zdolnych usunąć z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby lub zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów), dzięki czemu eliminowane jest ryzyko przedostawania się jakichkolwiek patogenów z powietrza wywiewanego z powierzchni biurowej do nawiewanego.


To nie jedyna nowość po stronie Torusa. Przykładowo, w powstającym obecnie drugim etapie Officyny i biurowcu Format, a także w przyszłych inwestycjach, wśród elementów wchodzących w skład nowego standardu znajdą się także:
  1. Bezdotykowe, automatyczne czytniki temperatury w recepcji - są to nowej generacji urządzenia do wykrywania podwyższonej temperatury u osób wchodzących do budynku;
  2. Przepływowe lampy UV-C do dezynfekcji powietrza w szatniach i toaletach dla rowerzystów - jedne z najskuteczniejszych, dostępnych na rynku urządzeń zdolnych usuwać z powietrza wirusy, bakterie i grzyby, potrafiących też zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów;
  3. Urządzenia Elevator AirPurifier zapewniające czystsze i zdrowsze powietrze w windach - zastosowana w urządzeniach marki KONE wysokowydajna technologia utleniania fotokatalitycznego PCO pozwala skutecznie ograniczyć zanieczyszczenia unoszące się w przestrzeni kabiny; montowane są w suficie, dzięki czemu są niewidoczne dla użytkowników;
  4. Bezdotykowe urządzenia w częściach sanitarnych (dozowniki mydła oraz środka do dezynfekcji, krany umywalkowe);
  5. Powłoka tytanowa na powierzchniach w częściach wspólnych narażonych na częsty dotyk, np. lobby, windy, toalety - przeciwwirusowy i antybakteryjny system powłok fotowoltaicznych stworzony w oparciu o unikalne technologie chemiczne.


Torus testuje też kolektomat (paczkomat budynkowy) - urządzenie, które gwarantuje sprawne i zautomatyzowane dostarczanie, przechowywanie i odbieranie przesyłek oraz dokumentów.
Wprowadzane obecnie zmiany w standardzie uzupełniają wypracowane prze lata rozwiązania architektoniczne, budowlane i technologiczne, obejmujące m.in. bezpieczeństwo energetyczne oparte o dwie niezależne linie energetyczne, a także UPS-y i generator prądotwórczy wysokiej mocy; wprowadzanie na powierzchnię 50 m sześc. świeżego powietrza na osobę na godzinę (najwyższa wartość na trójmiejskim rynku, znacznie przewyższająca normy); zastosowanie bardzo dokładnych filtrów klasy ISO ePM2,5 70 proc. / ISO ePM1 50 proc. (w dawnej nomenklaturze F7) oczyszczających z zanieczyszczeń powietrze dostające się do budynku czy 3-metrowa wysokość biura od podłogi do sufitu (tworzy to nie tylko optycznie dużą i komfortową przestrzeń pracy, w której jest więcej powietrza niż w większości biur dostępnych na rynku). Wszystko to ma na celu zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo pracy.

Pomocna dłoń, ekspercki głos



W odpowiedzi na sygnały ze strony najemców Torus przygotował również katalog sprawdzonych na rynku rozwiązań, które firmy mogą wdrażać już bezpośrednio na swoich powierzchniach biurowych. Kilka miesięcy temu wznowione zostały również cykliczne spotkania z firmami celem wymiany aktualnej wiedzy i doświadczeń. Jest to szczególne istotne z perspektywy stopniowego powrotu pracowników do biur, do czego przygotowuje się coraz więcej najemców.


Torus stworzył również dedykowany serwis www (www.gotowi.torus.pl), w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w biurze, w tym m.in. wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników biurowców oraz wdrożone w budynkach procedury i rozwiązania. Ponadto można tam również znaleźć szczegółowe informacje dot. urządzeń, technologii i parametrów, które składają się na oferowany, ponadrynkowy standard biurowy.

W ostatnich miesiącach przedstawiciele i eksperci Torusa chętnie dzielili się też swoją wiedzą w środowisku branżowym, m.in. podczas konferencji Property Forum - Regiony, która odbyła się w formule online. Często zabierali również głos w mediach komentując bieżącą sytuację rynkową - razem z ekspertami innych dziedzin zwracali uwagę na ważne aspekty związane z pracą czy zarządzaniem zespołami w kontekście przestrzeni biurowej, prognozując przy tym kierunki rozwoju rynku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • Torus Gdańsk, al. Grunwaldzka 413
 

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane