Trójmiasto dla przedsiębiorczych. Konferencja "Perły Bałtyku - Perły Biznesu"

Podczas konferencji "Perły Bałtyku - Perły Biznesu" spojrzenie na światową sytuację gospodarczą i jej wpływ na rozwój naszego kraju przedstawił ekonomista Marek Zuber, zachęcając do inwestycji w czasie, kiedy większość inwestorów wstrzymuje decyzje o rozwoju.
Podczas konferencji "Perły Bałtyku - Perły Biznesu" spojrzenie na światową sytuację gospodarczą i jej wpływ na rozwój naszego kraju przedstawił ekonomista Marek Zuber, zachęcając do inwestycji w czasie, kiedy większość inwestorów wstrzymuje decyzje o rozwoju. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Już po raz drugi odbyła się w Sopocie konferencja z cyklu "Prospects in Poland" - "Perły Bałtyku - Perły Biznesu". Podczas spotkania poruszane były kwestie związane z rozwojem Pomorza oraz idei Airport City, koncepcji łączącej port lotniczy z miasteczkiem biurowym, powierzchniami magazynowymi i handlowymi.Spotkanie rozpoczęło się prezentacją perspektyw, jakie ma przed sobą Trójmiasto i cały region. Dyrektor Invest in Pomerania, Marcin Piątkowski, przedstawił plan rozwoju aglomeracji i pomysły na przyciągnięcie kolejnych inwestorów do naszego regionu.

- Od chwili powstania Invest in Pomerania, czyli od 2,5 roku, odpowiedzieliśmy na blisko 300 zapytań od inwestorów z 36 krajów. Udało nam się zrealizować 22 projekty inwestycyjne, a inwestorzy zadeklarowali utworzenie 2,6 tys. miejsc pracy w regionie - mówił Piątkowski. - Szykujemy już jednak kolejny program, który realizować będziemy do roku 2020. Ma go charakteryzować coś innowacyjnego w skali naszego kraju. Mamy w Polsce systemy zachęt dla inwestorów na poziomie rządowym, my jednak chcemy przygotować system takich zachęt na szczeblu regionalnym. W planach jest też silna promocja regionu widoczna nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Podczas spotkania odbyła się też debata, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Portu Lotniczego Gdańsk, inwestora prywatnego Bałtyckie Centrum Biznesu oraz Chopin Airport. Tematem była idea Airport City - koncepcji łączącej port lotniczy z miasteczkiem biurowym, powierzchniami magazynowymi i handlowymi. Jest to temat dla Pomorza bardzo aktualny z uwagi na ogłoszone wiosną 2013 roku plany wybudowania Airport City przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

- Dzięki tej idei powstać mogą nowe podmioty gospodarcze, a lotnisko jako spółka poszerzyć może swoją działalność - stwierdziła Marzenna Krefft, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk. - Wokół terminali powstać mają biurowce, hotel, sklepy. Lotnisko zyska całkowicie nową funkcjonalność. To jedne z lepiej skomunikowanych drogowo części Trójmiasta. Jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na doradcę biznesowego, który ma dokładnie ocenić potencjał naszych terenów i przygotować konkretną strategię naszego działania.

Spojrzenie na światową sytuację gospodarczą i jej wpływ na rozwój naszego kraju przedstawił też ekonomista Marek Zuber, zachęcając do inwestycji w czasie, kiedy większość inwestorów wstrzymuje decyzje o rozwoju. - Nie jest prawdą, że na świecie szaleje kryzys - mówił Zuber. - Są jedynie obszary kryzysowe. Mamy poprawę sytuacji gospodarczej w naszym regionie i widać to świetnie we wskaźnikach optymizmu i koniunktury.

Współcześnie żadne miasto nie może się rozwijać bez odpowiedniej infrastruktury biurowej. Trójmiasto zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem ilości dostępnej powierzchni biurowej. O trójmiejskim rynku nieruchomości opowiedzieli przedstawiciele Olivia Business Center i deweloperów Torus, Echo Investment, Knight Frank, Hines i CERTO Kancelaria Prawna.

Uczestnicy konferencji mieli też szansę zapoznać się z korzyściami inwestowania w inwestycje alternatywne. O tym, czy dzieło sztuki, wykwintne wino albo unikatowe samochody mogą być korzystną lokatą kapitału dyskutowali przedstawiciele Alior Banku, Banque Privee Espirito Santo i Yachts & Yachting.

Opinie (15) 2 zablokowane

 • "Prospects in Poland" ? (2)

  To my już nie w Polsce mieszkamy ?

  • 17 1

  • (1)

   Polska niedługo będzie już w dużej mierze na emigracji a tu zsotaną emeryci i "elita" polityczna!

   • 5 1

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • słowa, słowa, słowa ... (2)

  cyt.
  "Nie jest prawdą, że na świecie szaleje kryzys - mówił Zuber. - Są jedynie obszary kryzysowe. Mamy poprawę sytuacji gospodarczej w naszym regionie i widać to świetnie we wskaźnikach optymizmu i koniunktury. "

  Widać że, to wierny słuchacz Ryżego. Ryży obwieścił koniec kryzysu i tak fama poszła w świat ...

  • 9 5

  • przeczytaj ostatni artykuł dt zmian i rozkładu majątku w USA. Czy myślisz Józek, że mimo drukowanych nagminnie pieniędzy coś się zmieni???? to na temat tego idiotycznego komentarza.

   • 1 3

  • Kryzys w Polsce nigdy sie nieskończył sa tylko wachania raz jest ciut lepiej ale potem 5 razy gorzej

   akurat tak jest ze za rudego jest gorzej to wymyslił rajska zielona wyspa jak za PRLu wymyślili kraj miodem i zbożem płynący!!!

   • 1 0

 • Mowi niestety prawde lecz nie o Polsce !!!!!!!!!!!! (2)

  Chyba wczoraj pewien ekonomista w radiu opowiadal ze byl w Hiszpanii i mowil jak w Hiszpani wyglada kryzys ::::: Ulica tetni zyciem w Hiszpanii mowil, kawiarnie i restauracje pelne ludzi , w sklepach pelno ludzi robiacych zakupy itd. Hiszpanie jedynie narzekaja ze troche samochody zdrozaly :) no i chyba sie podobno im zarobki obnizyly ze teraz musza pracowac za marne 1600 euro i trudniej zarobic 2000 euro :). Jak mowil w Europie jest kryzys lecz wyglada on calkiem inaczej niz w Polsce bo w polsce kryzys to bieda a w np. Niemczech kryzys to ze kogos nie stac teraz na drogie wino co drugi dzien tylko raz na tydzien :). Nawet Grek sie kiedys wypowiadal w TVP ze ma minimalna emeryture 1600 euro i jak mu obniza do 1500 to sie powiesi bo przy tak malej emeryturze z glodu nie chce jak biedak umierac ,,,prawdziwy fakt ,,,,,,a co gorsze to Polska podobno wlasnie dlatego musi do Grecji doplacac aby Grecy mieli utrzymany pewien standard zycia europejskiego gdyz tam nikt sobie nawet nie wyobraza zeby pracowac za 300 euro ,,nawet jest to dla nich nie realne i aby nie bylo zamieszek musza miec standard na poziomie zycia za min. 1600 euro !. Znam tez wielu niemcow ktorzy z gazet niemieckich jak mi mowia wyczytuja co jakis czas ze rzad Polski w wywiadach podkresla ze polska to lider Europy ,,,,,, ja im mowie ze niestety jest w Polsce bieda ,,,,,,,to niemiec mnie sie pyta ::: a ile zarabiacie bo najbiedniejsza mowi jest dzis Grecja :),,,,,,To ja mu mowie ze zarobki polakow w wiekszosci to 300 do 400 euro dla robotnika ,,,, A Niemiec na to mi mowi :::: Na tydzien tyle zarabiacie ? :),,,,,,,,,,,,,I taka jest rozmowa o kryzysie a rzad sieje poprostu w wywiadach dla np. Niemieckich gazet zaklamana propagande i Niemcy mysla ze u nas tez sie zarabia 3000 euro no bo skoro polska jest liderem ! tragifarsa drodzy panstwo.

  • 24 2

  • przecież to są ci sami ludzie którzy sprzedawali polski przemysł za 1/10 wartości

   • 6 0

  • Donald zgodził sie na przyznanie biednym Grekom pomocy finansowej!!

   Tylko dlaczego nikt nie chce z tych biednych krajów do POlski przyjechać !!Dlaczego Grecy masowo nie emigrują do Rajskiej zielonej wyspy!!! Związki protestują i chca podwyzki płacy minimalnej o 100 zł to wielki szum sie robi ze to jest nierealne ze maja kosmiczne wymagania!

   • 2 0

 • Inwestycje

  Przedstawiciele Alior Banku to już zainwestowali - w mydło po Interchemie.

  • 7 1

 • (2)

  ta konferencja powinna być zatytułowana-"Kocham wyzysk"

  • 8 0

  • (1)

   niestety ale dzisiajesza Polska to kraj obłudy!

   • 2 0

   • w rzeczy samej-bardzo delikatne określenie...

    • 0 0

 • Pojedli, popili, pouśmiechali i co z tego wynika?

  NIC. Jak z 99% konferencji.

  • 2 0

 • Pan Zuber...

  ... Były pracownik piramidy finansowej WGI.

  Ludzie pieniądze stracili jak w Amber Gold

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...

Najczęściej czytane