Trójmiejski Portfel Inwestycyjny: ostatnie głosowanie

Najnowszy artukuł na ten temat

Żegnamy Trójmiejski Portfel Inwestycyjny

Spadek kursu KGHM, spowodowany niższymi cenami wydobywanej miedzi, zadziałał na całą GPW jak buldożer. W mgnieniu oka zniszczył plany inwestorów, myślących o wzrostach cen akcji.
Spadek kursu KGHM, spowodowany niższymi cenami wydobywanej miedzi, zadziałał na całą GPW jak buldożer. W mgnieniu oka zniszczył plany inwestorów, myślących o wzrostach cen akcji. mat. prasowe

Zapraszamy do oddawania ostatnich głosów, które zdecydują o kształcie Trójmiejskiego Portfela Inwestycyjnego na koniec tego roku. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nastroje były ostatnio fatalne. Czy mamy szansę na wzrost cen akcji do końca roku?W Trójmiejskim Portfelu Inwestycyjnym mamy obecnie akcje Energi, Lotosu i Vistalu. Wszystkie trzy w ostatnim tygodniu solidarnie spadły, choć zdecydowanie najgorsza była Energa, która w niespełna tydzień straciła ponad 12 proc. Najlepszy okazał się Lotos, którego cena zmniejszyła się zaledwie o 0,3 proc. To całkiem niezły wynik na tle całego rynku, który w minionym tygodniu przeżył spore załamanie. WIG stracił aż 2,99 proc. Jeszcze gorzej radziły sobie trójmiejskie spółki. Indeks WIG Trójmiasto zmniejszył wartość o 5,37 proc. Nasz portfel ulokował się w środku ze stratą 3,99 proc.

Skąd takie spadki na rynku akcji? Nie pomaga sytuacja na świecie, gdzie na większości giełd także przeważają sprzedający. Ale i sytuacja w kraju nie zachęca do inwestycji. Wyprzedaż napędzają spadki KGHM, które związane są z niższymi cenami miedzi oraz zapowiedziami, że podatek od kopalin pozostanie, choć były wcześniej głosy, że zostanie zlikwidowany. Nie pomógł też nowy podatek od aktywów ubezpieczycieli, który przełożył się na spadki PZU. A w ślad za gigantami rynku ruszyli inni i posypało się domino.

Czy świadczy to o słabości naszego rynku? Z jednej strony tak, bo większość spółek spadła bez racjonalnych powodów. Ale z drugiej strony, tak samo jest na całym świecie. Specyfika giełd to często po prostu owczy pęd, czy się to komuś podoba czy nie. Poza tym stara giełdowa prawda głosi, że z trendem jeszcze nikt nie wygrał.

[gielda_ankieta_88]

Do końca środy czekamy na głosy w ankietach, które określą kształt Trójmiejskiego Portfela Inwestycyjnego do końca tego roku. Ewentualnych transakcji sprzedaży lub zakupów dokonamy w czwartek lub piątek. Na koniec roku podsumujemy nasze mniej i bardziej udane inwestycje oraz burzliwy rok dla trójmiejskich spółek na giełdzie.

[gielda_ankieta_89]

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Adler

Prezes zarządu i jeden z współzałożycieli DGT, firmy zajmującej się telekomunikacją i...