• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Trudno o drewno opałowe. Ceny wysokie, a drewna brak nawet w lasach

Robert Kiewlicz
25 sierpnia 2022, godz. 08:00 
Coraz trudniej o drewno opałowe. Listy kolejkowe na zakup drewna od Lasów Państwowych. Coraz trudniej o drewno opałowe. Listy kolejkowe na zakup drewna od Lasów Państwowych.

Nie tylko ceny węgla rosną w oszałamiającym tempie. Ceny drewna opałowego też biją rekordy, choć najczęściej tego towaru brak. W jednostkach podlegających Lasom Państwowym ceny są niższe niż w firmach zajmujących się handlem drewnem, ale trzeba się zapisywać na listy kolejkowe i nie ma pewności, że drewno będzie można kupić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.Brak taniego węgla w Trójmieście. Pustki w składach, brak towaru w sklepie PGG Brak taniego węgla w Trójmieście. Pustki w składach, brak towaru w sklepie PGG

Czy obawiasz się zbliżającego się sezonu grzewczego?

Lasy otaczające Trójmiasto są lasami gospodarczymi, pozyskuje się z nich prawie 100 tys. m sześc. drewna rocznie. Sprzedaż detaliczna drewna mało i średniowymiarowego odbywa się w leśniczówkach. Sprzedaż realizowana jest do wyczerpania. Jego ilość ustalana jest w oparciu o możliwość jego pozyskania w danym okresie.

Duże zainteresowanie zakupem drewna opałowego- W tym roku zainteresowanie kupnem drewna opałowego wzrosło. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, stale zwiększamy dostępność drewna opałowego dla klientów indywidualnych. Te osoby mają pierwszeństwo w zakupie surowca opałowego poprzez detaliczny kanał dystrybucji. Dodatkowo wyznaczamy jak największą liczbę działek do pozyskiwania gałęzi opałowych, czyli najtańszego drewna - mówi Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Podwyżki cen ciepła. Nowe taryfy w OPEC i GPEC Podwyżki cen ciepła. Nowe taryfy w OPEC i GPEC

Listy kolejkowe na drewnoObecnie na rynku za m sześc. drewna opałowego trzeba zapłacić średnio ok. 500 zł. Wzrosły też ceny drewna kominkowego - do ok. 600 zł za m sześc. Ceny w Lasach Państwowych są niższe. W Nadleśnictwie Gdańsk aktualna cena drewna opałowego świerkowego i jodłowego to 196,80 zł za m sześc. Koszt drewna klasy S2A, o znacznie większej wartości opałowej, jest dużo wyższy i wynosi prawie 370 zł za m sześc. Cena drewna liściastego w zależności od klasy to: od 200 do 400 zł za m. sześc. Drewno małowymiarowe, czyli popularny chrust, kosztuje od 30 do ok. 60 zł.

Gdzie kupisz drewno opałowe w TrójmieścieJednak to nie ceny są największym problemem. Z informacji jakie trafiły do portalu Trojmiasto.pl wynika, że dostępne ilości drewna w Lasach Państwowych skończyły się już w czerwcu. Chętni mogą się obecnie zapisywać na listy i czekać. Choć pewności, że drewno dostaną jeszcze przed sezonem grzewczym, nie ma.

Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich. Węgiel, gaz czy ciepło systemowe Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich. Węgiel, gaz czy ciepło systemowe

Leśnicy twierdzą, że drewna starczy, ale trzeba poczekać- Nadleśnictwa koordynują sprzedaż drewna opałowego. Każda osoba zainteresowana kupnem może telefonicznie lub mailowo zgłosić do nas swoje zapotrzebowanie, a my skontaktujemy się z nią, gdy drewno będzie dostępne lub gotowe do odbioru. Ceny drewna opałowego oferowanego odbiorcom utrzymają się na przystępnym cenowo poziomie i nie ulegają gwałtownym zmianom - twierdzi Krefft. - Drewna opałowego nie zabraknie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że las to nie "magazyn", drewno opałowe jest więc wytwarzane na bieżąco. Jego ilość jest bezpośrednio uzależniona od intensywności m.in. zabiegów pielęgnacyjnych, hodowlanych, związanych z ochroną lasu czy też innych prac porządkowych, które mają charakter ciągły. 

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (212)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane