• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudny rynek pracy dla osób niepełnosprawnych

Aleksandra Wrona
13 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy to wciąż trudny temat. Agencje pracy zapewniają, że ofert dla pracowników z niepełnosprawnością pojawia się coraz więcej, a jednak wskaźnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych pozostaje niski. Wpływ na to mają małe zarobki, pułapka rentowa, bariery architektoniczne oraz oferty, które często są poniżej kwalifikacji poszukujących pracy osób.



- Często to brak wiedzy i świadomości wpływa na to, że osób niepełnosprawnych nie bierze się pod uwagę w procesie rekrutacji. Na szczęście to ciągle się zmienia, a poszczególne organizacje coraz chętniej i aktywniej wymieniają się pozytywnymi doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie - mówi Martyna Ładkowska, kierownik gdańskiego oddziału firmy Jobhouse Sp. z o.o.

Zatrudnianie niepełnosprawnych



Czy w twojej pracy zatrudnione są osoby niepełnosprawne?

- Oferty tego typu pojawiają się i z perspektywy kilku ostatnich lat jest ich na rynku coraz więcej. Jeśli chodzi o charakter pracy, to dotyczą one zarówno osób niewykwalifikowanych, które mogą wykonywać proste czynności, np. biurowe lub związane z dozorowaniem, ale także specjalistów. Ta druga grupa poszukiwana jest głównie przez korporacje, częściej zagraniczne, co wynika z przyjętych przez nie standardów i polityki zatrudniania. Wymagają one określonych kompetencji zawodowych, doświadczenia czy znajomości języków, a niepełnosprawność nie ma w tym przypadku znaczenia - mówi Magdalena Białek, regionalny kierownik rekrutacji stałych, Grupa Progres.
Czy ofert faktycznie jest tak dużo? Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, w okresie ostatniego roku wpłynęło tam 171 ofert (394 stanowiska pracy) dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością (różne stopnie niepełnosprawności). W większości były to jednak stanowiska niewymagające specjalnych kwalifikacji.

Oferty pracy



Jednym z częściej wymienianych problemów dotyczących aktywizowania zawodowego osób z niepełnosprawnością są oferty pracy, które znajdują się poniżej ich kwalifikacji. Wśród ofert, które w okresie ostatniego roku wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, znalazły się: doradca klienta, konserwator części/sprzętu, księgowy, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn czyszczących, pakowacz ręczny, kasjer, pracownik ochrony fizycznej, robotnik gospodarczy, sprzątaczka biurowa, sprzedawca, szwaczka maszynowa, ślusarz, technik prac biurowych, zaopatrzeniowiec, kontroler jakości, operator myjni, parkingowy, pilarz, pokojowa, pomoc laboratoryjna, rejestratorka medyczna, specjalista ds. reklamy, specjalista ds. kadr, specjalista ds. szkoleń.

- Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności najchętniej są zatrudniane jako wsparcie w dziale księgowości, kadr i płac, administracji czy obsłudze klienta, ale również w branży technicznej. Zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże organizacje są otwarte na zatrudnienie osób niepełnosprawnych - mówi Martyna Ładkowska.
Mimo to, jak podaje NSZZ Solidarność, w 2017 roku mniej niż 30 proc. osób z niepełnosprawnością pracowało lub aktywnie poszukiwało zatrudnienia, bo praca poniżej kwalifikacji to jedno, kolejny problem to niskie zarobki. Mało zarabiają zarówno osoby bez wysokich kwalifikacji, jak i specjaliści.

Problemy związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych



- Najważniejsze jest to, aby dokładnie sprawdzić, co jako firma, jako pracodawca, musimy zapewnić, zatrudniając te osoby, jak np. liczbę godzin pracy (nie większą niż 8 godz. w przypadku stopnia umiarkowanego, czy 7 godz. stopnia znacznego), odpowiednio przystosowane stanowisko pracy, jak i dodatkową przerwę. Praca, którą oferujemy, musi też być zgodna ze wskazaniami w orzeczeniu lekarskim - mówi Martyna Ładkowska.
Pracodawca powinien zadbać też o to, aby niepełnosprawny pracownik mógł bez problemu dostać się do miejsca pracy i komfortowo się w nim przemieszczać.

- Częstym problemem i barierą, zwłaszcza dla mniejszych firm, jest konieczność dostosowania infrastruktury, zarówno w aspekcie swobodnego poruszania się, jak również wyposażenia konkretnego stanowiska pracy. Zdecydowanie łatwiej jest podmiotom, które mają siedziby w nowoczesnych budynkach biurowych, dostosowanych do tego typu potrzeb. Choć rynek jest jeszcze mocno zróżnicowany pod tym względem, firmy są coraz bardziej otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Starają się inwestować w niezbędną infrastrukturę, a także odpowiednio szkolić kadrę managerską w tym zakresie - mówi Magdalena Białek, Grupa Progres.
Warto pamiętać, że niepełnosprawność obejmuje też schorzenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. O orzeczenie mogą starać się osoby chorujące m.in. na cukrzycę czy epilepsję, a także posiadające dysfunkcje wzroku. Zatrudniając takie osoby pracodawca powinien wziąć to pod uwagę. Przykładowo miejsce pracy osoby z cukrzycą powinno umożliwiać mu sprawdzenie poziomu cukru we krwi, wykonanie iniekcji insuliny lub zjedzenie przekąski.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Niestety, często staje się to dla pracodawcy głównym powodem zatrudnienia tych osób, którym oferowane są potem niekorzystne warunki finansowe. Z drugiej strony osoby niepełnosprawne często boją się, że podejmując zatrudnienie zostaną całkowicie lub częściowo pozbawione renty. Tak zamyka się błędne koło.

Miejsca

Opinie (56) 1 zablokowana

  • Wszyscy chcą silnych, młodych , z grupą inwalidzką za najniższą krajową

    ot i cała prawda o pracodawcach zatrudniających niepelnosprawnych po to aby nie ponosić kosztów ZUSu. O jakiej wy empatii mowicie !TO SĄ HIENY !

    • 34 0

  • To dla pełnosprawnych jest trudny rynek pracy (1)

    Ile już razy słyszałem, że do pracy tylko z ożeczeniem

    • 14 2

    • I trudny język.

      • 2 0

  • W artykule brakuje wypowiedzi wybitnego fachowca od zatrudniania niepełnosprawnych zięcia Kaczyńskiego..

    • 11 1

  • Niepelnosprawni chyba maja podobne problemy wszedzie a nie tylko w Polsce.

    Zauwazylem w biurach rzadowych w Kanadzie i Stanach jest zatrudniona duza ilosc pracownikow niepelnosprawnych. Wykonuja prace nie wymagajace wysokich kwalifikacji. W prywatnym sektorze bardzo rzadko.

    • 1 1

  • mam kolegę na wózku (2)

    zajmuje się informatyką - i to tą z wyższej półki. Niestety jego schorzenia nie pozwalają mu na siedzenie na wózku dłużej niż 3 godziny za jednym podejściem. Nieważne, ze przez te trzy godziny rozwiąże więcej problemów informatycznych niż 4 pełnosprawnych - miał siedzieć bite 7 godzin dzień w dzień w pracy za psi grosz. Po 1,5 miesiąca trafił do szpitala - powiedział, że ma w d*pie taką pracę, gdzie tylko go doją z wiedzy i umiejętności, zaś traktowany jest jak pies na łańcuchu...
    Dopóki to się nie zmieni, dopóki firmy będą dostawały dopłaty za zatrudnianie niepełnosprawnych - osoby te nigdy nie będą liczyły się w żadnej pracy. Pracodawcy - najczęściej hieny - bardziej patrzą na materialne korzyści (tani dotowany pracownik) niż na realne możliwości zarobkowania i rozwoju wykorzystując potencjał niepełnosprawnych. Niepełnosprawni, żeby żyć w świecie ludzi pełnosprawnych - nawet najbardziej przyjaznym i bez barier - i tak codziennie muszą pokonywać swoje demony. Tylko mało kto o tym wie i w sumie mało kto chce się tego dowiedzieć.
    60 lat PRLu zostawiło swój ślad w mentalności społeczeństwa - wystarczy spojrzeć na bardziej cywilizowane kraje, jak tam traktuje się osoby z niepełnosprawnością.

    Mógłbym ju jeszcze wiele napisać - tylko po co?
    Przecież dotyczy to tylko niepełnosprawnych...

    • 18 0

    • co ma prl do tego jak się traktuje niepełnosprawnych? to właśnie za "komuny" dużo więcej niepełnosprawnych pracowało w zakładach pracy chronionej które upadły w kapitalizmie, a te cywilizowane kraje są takie cywilizowane dlatego bo są bogatsze i stać je na zatrudnianie niepełnosprawnych w np. urzędach i tworzenie udogodnień a nie dlatego że ludzie mają tam taką czy inną mentalność.

      • 3 3

    • Podejrzewam że nie tylko niepełnosprawnych pracowników traktują "z buta"
      Myślę że podejście zależy od ludzi, od kierowników i to oni potrafią lub nie zapewnić odpowiednie warunki pracy. Firma którą opisujesz jest nastawiona nie na zatrudnienie ale na maksymalny wyzysk, myślę że firma miała by tak samo w poszanowaniu pelnosprawnego któremu by się zdarzyło poważnie zachorować.
      Generalnie są ludzie/firmy dla których się nie pracuje lub nawet nie powinno pracować , za żadne pieniądze bo szkoda zdrowia.

      • 3 0

  • A co dotacje za mała od państwa?

    • 1 4

  • Najlepszy pracodawca roku, to fundacja Fly - przekręty, ciągłe zmiany pracowników, chwala się, że pomagaja ludziom, a ciągle zmieniają pracowników, aby dostac nowe dofinansowania. Taka prawda o złodziejach.

    • 11 1

  • (2)

    Pracę niepełnosprawnym oferują , oczywiście za najniższą krajową, najczęściej prywaciarze-cwaniacy, bo chcą mieć pracownika za półdarmo, pobierając dotacje z Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
    Sam miałem okazję przekonać się, że w firmie "M...." czas pracy wynosi nie 7, tylko 7,5 godziny, sobota w miesiącu dodatkowo pracująca ( bez wynagrodzenia na okresie próbnym).
    Mam przy okazji pytanie: czy niepełnosprawny zatrudniony na 1/2 etatu powinien pracować w ramach tej "połówki" 4 godziny, czy 3,5. Bo ja pracuję cztery.

    • 3 0

    • 3,5 i ani minuty dłużej

      • 2 0

    • Czas pracy OzN

      W przypadku pół etatu czas pracy takiego pracownika wynosi 3,5 h.

      • 2 0

  • Praca osób niepełnosprawnych

    Tak jak napisała autorka tekstu - niestety jest jeszcze trochę elementów które wpływają na to że wskaźnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych jest niski. Jednak uważam, że często praca dla tych osób jest nawet pewnego rodzaju terapią. Czytałam o zakładach pracy chronionej i na portalu Rampa widziałam filmiki z pracy osób niepełnosprawnych. Da się! Mam nadzieję, że miejsc pracy dla niepełnosprawnych będzie coraz więcej.

    • 0 0

  • Praca dla niepełnosprawnych .

    Po pierwsze wrzucacie wszystkich do jednego worka .Osoba chora na kregoslup z wysokim wyksztalceniem bedzie miala normalna prace , słaba placa osoba bez wyksztalcenia gdize zanizaja sprawnoscią dynamike pracy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy...

Najczęściej czytane