• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudny rynek pracy dla osób niepełnosprawnych

Aleksandra Wrona
13 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy to wciąż trudny temat. Agencje pracy zapewniają, że ofert dla pracowników z niepełnosprawnością pojawia się coraz więcej, a jednak wskaźnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych pozostaje niski. Wpływ na to mają małe zarobki, pułapka rentowa, bariery architektoniczne oraz oferty, które często są poniżej kwalifikacji poszukujących pracy osób.



- Często to brak wiedzy i świadomości wpływa na to, że osób niepełnosprawnych nie bierze się pod uwagę w procesie rekrutacji. Na szczęście to ciągle się zmienia, a poszczególne organizacje coraz chętniej i aktywniej wymieniają się pozytywnymi doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie - mówi Martyna Ładkowska, kierownik gdańskiego oddziału firmy Jobhouse Sp. z o.o.

Zatrudnianie niepełnosprawnych



Czy w twojej pracy zatrudnione są osoby niepełnosprawne?

- Oferty tego typu pojawiają się i z perspektywy kilku ostatnich lat jest ich na rynku coraz więcej. Jeśli chodzi o charakter pracy, to dotyczą one zarówno osób niewykwalifikowanych, które mogą wykonywać proste czynności, np. biurowe lub związane z dozorowaniem, ale także specjalistów. Ta druga grupa poszukiwana jest głównie przez korporacje, częściej zagraniczne, co wynika z przyjętych przez nie standardów i polityki zatrudniania. Wymagają one określonych kompetencji zawodowych, doświadczenia czy znajomości języków, a niepełnosprawność nie ma w tym przypadku znaczenia - mówi Magdalena Białek, regionalny kierownik rekrutacji stałych, Grupa Progres.
Czy ofert faktycznie jest tak dużo? Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, w okresie ostatniego roku wpłynęło tam 171 ofert (394 stanowiska pracy) dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością (różne stopnie niepełnosprawności). W większości były to jednak stanowiska niewymagające specjalnych kwalifikacji.

Oferty pracy



Jednym z częściej wymienianych problemów dotyczących aktywizowania zawodowego osób z niepełnosprawnością są oferty pracy, które znajdują się poniżej ich kwalifikacji. Wśród ofert, które w okresie ostatniego roku wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, znalazły się: doradca klienta, konserwator części/sprzętu, księgowy, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn czyszczących, pakowacz ręczny, kasjer, pracownik ochrony fizycznej, robotnik gospodarczy, sprzątaczka biurowa, sprzedawca, szwaczka maszynowa, ślusarz, technik prac biurowych, zaopatrzeniowiec, kontroler jakości, operator myjni, parkingowy, pilarz, pokojowa, pomoc laboratoryjna, rejestratorka medyczna, specjalista ds. reklamy, specjalista ds. kadr, specjalista ds. szkoleń.

- Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności najchętniej są zatrudniane jako wsparcie w dziale księgowości, kadr i płac, administracji czy obsłudze klienta, ale również w branży technicznej. Zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże organizacje są otwarte na zatrudnienie osób niepełnosprawnych - mówi Martyna Ładkowska.
Mimo to, jak podaje NSZZ Solidarność, w 2017 roku mniej niż 30 proc. osób z niepełnosprawnością pracowało lub aktywnie poszukiwało zatrudnienia, bo praca poniżej kwalifikacji to jedno, kolejny problem to niskie zarobki. Mało zarabiają zarówno osoby bez wysokich kwalifikacji, jak i specjaliści.

Problemy związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych



- Najważniejsze jest to, aby dokładnie sprawdzić, co jako firma, jako pracodawca, musimy zapewnić, zatrudniając te osoby, jak np. liczbę godzin pracy (nie większą niż 8 godz. w przypadku stopnia umiarkowanego, czy 7 godz. stopnia znacznego), odpowiednio przystosowane stanowisko pracy, jak i dodatkową przerwę. Praca, którą oferujemy, musi też być zgodna ze wskazaniami w orzeczeniu lekarskim - mówi Martyna Ładkowska.
Pracodawca powinien zadbać też o to, aby niepełnosprawny pracownik mógł bez problemu dostać się do miejsca pracy i komfortowo się w nim przemieszczać.

- Częstym problemem i barierą, zwłaszcza dla mniejszych firm, jest konieczność dostosowania infrastruktury, zarówno w aspekcie swobodnego poruszania się, jak również wyposażenia konkretnego stanowiska pracy. Zdecydowanie łatwiej jest podmiotom, które mają siedziby w nowoczesnych budynkach biurowych, dostosowanych do tego typu potrzeb. Choć rynek jest jeszcze mocno zróżnicowany pod tym względem, firmy są coraz bardziej otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Starają się inwestować w niezbędną infrastrukturę, a także odpowiednio szkolić kadrę managerską w tym zakresie - mówi Magdalena Białek, Grupa Progres.
Warto pamiętać, że niepełnosprawność obejmuje też schorzenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. O orzeczenie mogą starać się osoby chorujące m.in. na cukrzycę czy epilepsję, a także posiadające dysfunkcje wzroku. Zatrudniając takie osoby pracodawca powinien wziąć to pod uwagę. Przykładowo miejsce pracy osoby z cukrzycą powinno umożliwiać mu sprawdzenie poziomu cukru we krwi, wykonanie iniekcji insuliny lub zjedzenie przekąski.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi pracodawcy korzyść w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Niestety, często staje się to dla pracodawcy głównym powodem zatrudnienia tych osób, którym oferowane są potem niekorzystne warunki finansowe. Z drugiej strony osoby niepełnosprawne często boją się, że podejmując zatrudnienie zostaną całkowicie lub częściowo pozbawione renty. Tak zamyka się błędne koło.

Miejsca

Opinie (56) 1 zablokowana

  • Zapraszam na płatny staż za niezłe pieniądze

    -jesli masz orzeczenie o st. niepełnosprawności
    -mieszkasz w Gdańsku
    -chcesz zdobyć doświadczenie
    -chcesz zarobić 1850 zł. na rękę
    -chcesz żebyśmy pomogli znaleźć Ci pracę po zakończeniu stażu
    zgłoś się do casu. Ul. Hoża 14 Gdańsk Stogi do naszego biura.Tel. 664-940-184.
    Szybka rekrutacja, szybki staż.
    Zapraszam :)

    • 0 0

  • Szukam osobę Niepełnosprawną do Pracy

    Mówi się i pisze,że osoby niepełnosprawne mają problem z zatrudnieniem. Ja w woj.kujawsko-pomorskim szukam takich osób do pracy i to w Kancelarii Prawnej ale nie ma chętnych.Warunki mamy dobre a ludzie są niechętni-dlaczego? zamiast pracy wolą MOPS?

    • 0 0

  • chciałabym być doceniana.... (1)

    Jestem niepełnosprawna, mimo to pracuje od kilku lat. Wiele energii , samozaparcia i poświęcenia mnie kosztowało by tą prace zdobyć i utrzymać. Na początku praca sprawiała mi wiele radości, wypełniała pustkę , zmniejszyła poczucie bycia niepotrzebnym, no coś wspaniałego. Od samego początku było tak że robiłam więcej niż powinnam. byłam na każde zawołanie. W święta, po godzinach, w wolnych dniach. Mi to odpowiadało. Cieszyło mnie że do czegoś się w końcu przydaje, że w końcu komuś jestem potrzebna. ale jak to bywa nic nie może wiecznie trwać. Zostały pozatrudniane nowe osoby, zdrowe, bez orzeczeń. I się zaczęło. Niby było dobrze, ale doszły mi nowe obowiązki bo nowi nie wszystko potrafili zrobić. Ja więcej roboty, oni więcej kasy, równowaga musi być prawda...
    Wiem, że jestem po prostu wykorzystywana, dużo w tym mojej winy bo sobie na to pozwalam. Jednak gdybym się postawiła to już dawno wyleciałabym na zbity pysk. Ostatnio coś zaczęło we mnie pękać. Coraz częściej myślę o odejściu i wróceniu do siedzenia w domu. Nie chce przez całe życie czuć się jak śmieć, gorsza od innych, nic nie warta. A tak własnie w ostatnim czasie zaczynam się czuć własnie dzięki pracy... Jakie życie potrafi być przewrotne.

    • 0 0

    • Chciala bym byc doceniana

      Hej skąd ja to znam mam orzeczenie w stopniu znacznym pracuje od ponad 7 lat zdobywając w między czasie liczne tytuły poprzez szkoły kursy i szkolenia . Każda szanująca się firma takie osoby awansuje ale w moim przypadku nastąpiła widać dyskryminacja .

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane