• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzeba zapewnić energię Pomorzu

Jakub Chabik
6 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Hybrydowy magazyn energii BESS przy farmie wiatrowej Bystra. Hybrydowy magazyn energii BESS przy farmie wiatrowej Bystra.

Nie wszyscy wiedzą, że na terenie gminy Pruszcz Gdański we wsi BystraMapka powstaje największy w Polsce magazyn energii. Służy on do "wygładzania charakterystyki" farmy wiatrowej. Mówiąc potocznie, kiedy mocno wieje, prądu jest zbyt dużo i sieć nie może go odebrać. Przekierowywany jest do magazynu i ładuje akumulatory. Kiedy wiatr ustaje i zaczyna go brakować - magazyn oddaje prąd do sieci, aby zapewnić odbiorcom energię.



Wszystko brzmi świetnie, dopóki nie spojrzymy na liczby. Maksymalna moc magazynu to 6 MW; jego pojemność to 27 MWh. Typowe roczne zużycie mieszkania dwupokojowego to ok. 2 MWh rocznie, domku jednorodzinnego - 5 MWh. Jeśli podzielimy zużycie roczne na liczbę dni w roku i dzienne zużycie (ok. 10 kWh) pomnożymy przez liczbę gospodarstw w samym Pruszczu Gdańskim (8 tys.), to wyjdzie nam, że w przypadku flauty (braku wiatru) magazyn mógłby zasilić miasto przez ok. 8 godzin.

Przypomnijmy, samo miasto, bez przylegających wsi, bez biur, zakładów przemysłowych, przychodni, szkół i oświetlenia miejskiego. Nie mówiąc o Gdańsku, Gdyni i tak energochłonnych zakładach jak rafineria, stocznie, centra danych czy zakłady produkcyjne w Tczewie i Kwidzynie. Okresy, w których nie wieje, na Wybrzeżu potrafią trwać nawet tydzień. Więc to raczej mała kropelka w morzu energetycznego zapotrzebowania Pomorza.

Port instalacyjny na potrzeby farm wiatrowych



To nie jest oczywiście argument przeciw magazynowi. To dobrze, że powstaje - dzięki temu sieci będą lepiej znosić wahania obciążenia wynikające z pogody. Nasz region posiada dobre warunki dla energetyki wiatrowej. Nad morzem i na morzu (farmy offshore) wieje więcej niż w innych częściach kraju, na dodatek produkcja i remont farm wiatrowych to cenne dochody i miejsca pracy w trójmiejskich stoczniach.

To jedynie argument za tym, żeby nie wiązać z takimi inwestycjami - czy w ogóle z inwestycjami w źródła niestabilne - nadziei na realizację potrzeb energetycznych Pomorza. Fakt, że Trójmiasto stało się hubem usługowym, a nie przemysłowym, to poniekąd konieczność: prądu jest u nas zwyczajnie mało. Najbliższe duże elektrownie - Dolna Odra oraz Pątnów - dożyją swoich dni w ciągu najbliższej dekady.

Właściwości hybrydowego systemu BESS. Właściwości hybrydowego systemu BESS.

Elektrownia jądrowa ma powstać, ale nie wiadomo, czy na Pomorzu



Aby metropolia rozwijała się dalej, potrzeba źródeł energii, które dają dużo prądu i dają go niezależnie od pogody. A na dodatek jest to czysty prąd - nieobciążony opłatami za emisje dwutlenku węgla, które rosną w lawinowym tempie. Trzy lata temu wynosiły 5 euro za tonę CO2, dzisiaj to ponad 30 euro.

Czy w przyszłości może brakować prądu w naszym regionie?

Dobra wiadomość jest taka, że inwestycja tego rodzaju - a być może dwie - są u nas planowane. To bloki jądrowe w dwóch lokalizacjach - Żarnowiec oraz Choczewo/Kopalino. 4-8 bloków energetycznych, każdy o mocy 400-600 MW, pozwolą ściągnąć do Trójmiasta kolejne inwestycje i miejsca pracy - w tym energochłonne fabryki, centra logistyczne, zakłady przetwórcze, centra danych. Jest też zła wiadomość - horyzont takiej inwestycji to około 10 lat, a jej koszty zdecydowanie przekraczają możliwości samorządu.

Magazyny takie jak ten pod Pruszczem są bardzo ważnym elementem stabilizacji sieci oraz bezpieczeństwa energetycznego. To dobrze, że powstają - ale nie można na ich podstawie wysnuwać wniosku, że da się zapewnić energię Pomorzu ze źródeł niestabilnych, takich jak energia wiatrowa.

O autorze

autor

Jakub Chabik - inżynier, menedżer, publicysta, naukowiec. Zajmuje się technologiami informatycznymi. Od ponad 20 lat popularyzuje naukę, technikę oraz biznes w mediach. Od ponad 20 lat bezgranicznie zakochany w Trójmieście i Pomorzu. Od 5 lat wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Opinie (121) 3 zablokowane

  • Jedno jest !!!pewne!!! Pomorze, pod kątem wytwarzania energii jest... pustynią...
    Więc czy to z wiatru, czy z wody, czy ze słońca(bo z węgla to żadna filozofia, to potrafi każda
    polska elektrociepłownia), warto rozwijać i rozbudowywać ten obszar.
    Bo EJ, to projekt palcem po wodzie... I na razie, na pomyśle EJ w Polsce,
    najbardziej zyskał zarząd EJ1 Sp. z o.o. z byłym ministrem skarbu na cele XD

    • 0 0

  • xxx

    energia z elektrowni węgłowych , energia z atomowej elektrowni , energia z elektrowni wodnych a na końcu energia z wiatraków
    jeśli ulegniemy naciskom Niemiec by zlikwidować elektrownie węglowe , będziemy musieli kupować energię od Niemiec, które teraz stawiają nowe elektrownie węglowe , tam wolno

    • 1 0

  • Przeczytajcie artykuł o spalarniach śmieci w Szewcji.
    Nie dość że produkuje prąd to i śmieci mniej. Śmieci to praktycznie darmowe źródło energii

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre....

Najczęściej czytane