Do listy podmiotów o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla Polski dołączyły dwie portowe straże i przedsiębiorstwo usług portowych z Gdańska. W zestawieniu figurują obok firm zajmujących się nawigacją wykorzystywaną przez wojsko, spadochronami, transporterami opancerzonymi oraz sprzętem potrzebnym armii, jak baterie czy akumulatory.
Czym zajmuje się firma/instytucja, w której pracujesz?
Trzy nowe firmy z Gdańska ważne dla państwa
- Ministerstwo zwróciło się do nas z zapytaniem, czy wyrażamy zgodę - usłyszeliśmy w spółce Straż Ochrony Portu Gdańsk, która należy do Zarządu Portu Morskiego Gdańsk SA. - Zarząd taką zgodę wyraził.
Rezerwa, druga firma, która trafiła na listę, zajmuje się różnymi pracami, od utrzymania zieleni zaczynając, a na odśnieżaniu dachów kończąc, ale także przeładunkami, robotami ziemnymi i remontami torów. Przedsiębiorstwo jest związane z gospodarką morską jako spółka zależna gdańskiego portu.
Trzecią, nową na liście firmą, jest Portowa Straż Pożarna "Florian" w Gdańsku.
- To nobilitacja i prestiż, że ktoś zauważył nasz rozwój i powiedział "weźmy tę spółkę" - mówi zastępca dyrektora Karol Madej. - Posiadamy umowę na zabezpieczenie operacyjne i prewencyjne w zakresie ochrony przeciwpożarowej terenów administrowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, ale jako portowa straż "Florian" jesteśmy niezależną spółką. To nas wyróżnia od innych straży - dodaje.
Lista firm najważniejszych dla państwa
Na liście umieszczona może być każda firma, która działa w dużej skali i jest związana z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, portami morskimi, lotniskami, paliwami i obrotem specjalnym (który podlega ograniczeniom), ale także telewizją oraz usługami pocztowymi albo telekomunikacyjnymi. W praktyce chodzi o to, aby w sytuacji kryzysowej, do stanu "W" włącznie, struktury państwa mogły dzięki nim dalej funkcjonować.
Procedura wpisywania na listę trwa kilka miesięcy, a wszystkie firmy znajdują się teraz pod wspólnym szyldem szczególnego znaczenia gospodarczo-obronnego. Przekrój jest więc spory: od stoczni, przez przedsiębiorstwo, które produkuje pojazdy m.in. dla wojska, po firmę AM Technologies, zajmującą się m.in. rozpoznaniem radioelektronicznym i współpracującą z Marynarką Wojenną RP. W poszczególnych przypadkach "nadzorcami" są konkretne resorty.
Obecni na liście mają obowiązki oraz przywileje
Co w praktyce oznacza umieszczenie w spisie? Zgodnie z prawem wszystkich obowiązuje lista ewentualnych zadań, do których trzeba się włączyć w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, a także w ostateczności, podczas wojny. Prace mogą być zlecone nie tylko na rzecz Wojska Polskiego, ale również innych sojuszniczych armii, a być związane z mobilizacją gospodarczą albo i szkoleniem.
Dodajmy, że lista nie jest "wymysłem" obecnych władz. W tym roku została zaktualizowana i poszerzona o kolejne firmy. Rozporządzenie zostało wprowadzone w 2015 r. Wśród dziesiątek przedsiębiorstw znalazły się na niej np. Stocznia Marynarki Wojennej SA w upadłości likwidacyjnej w Gdyni (według ówczesnej nazwy), Stocznia Remontowa Nauta SA w Gdyni, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni, Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Wcześniej, przed 2015 r., też obowiązywało analogicznie rozporządzenie.
Z drugiej strony wpisanie na listę może oznaczać dodatkowe pieniądze. Za obowiązkami idą bowiem środki pochodzące z budżetu państwa (choć część prac z założenia ma być finansowania "ze środków własnych przedsiębiorcy").
- Musimy myśleć, żeby zachować nasz sprzęt w odpowiednim stanie, ale faktycznie możemy starać się o to, aby minister wspomógł nas finansowo w utrzymaniu pełnej gotowości bojowej sprzętu - mówi zastępca dyrektora "Floriana".
Ta straż oprócz operacyjnego i prewencyjnego zabezpieczenia portu posiada również autoryzowany serwis sprzętu pożarniczego, który serwisuje w budynkach oraz na statkach. Zajmuje się także szkoleniami dla marynarzy w ramach ośrodka kształcenia i doskonalenia zawodowego i posiada poligon pożarowy.
- Dzięki temu, że się tak rozwijamy, zostaliśmy zauważeni i wpisani na tę listę - dodaje Karol Madej.