• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego

  • poniedziałek - piątek, 15 - 19 czerwca 2020
  • Lokalizacja
    Gdańsk, online

Nieprzypadkowo kampania rozpoczyna się w poniedziałek 15 czerwca, w Światowym Dniu Praw Osób Starszych. Tegoroczna oferta TBE jest bowiem adresowana zwłaszcza do gdańskich seniorek i seniorów. To właśnie ta grupa społeczna oraz osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej stają się ofiarami naciągaczy, cyberprzestępców. Beneficjantami tej edycji przedsięwzięcia są też rodziny, które nie poradziły sobie np. finansowo w stanie epidemii. Znacznie pogorszyła się jakość ich życia.

maj 8

środa, godz. 12:00

Online
Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w filmowym kadrze


Właśnie z racji pandemii ta kampania przenosi się w przestrzeń wirtualną. Od 15 do 19 czerwca, codziennie o godz. 14.00 na portalu miasta: www.gdansk.pl zainteresowani obejrzą kilkudziesięciominutowe filmy edukacyjno-pomocowe, poświęcone różnym aspektom bezpieczeństwa ekonomicznego. Odcinki można odtwarzać również w innych dniach. Eksperci m.in. z instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, kancelarii prawnych udzielają widzom porad i cennych wskazówek np. o zasadach upadłości konsumenckiej oraz alimentacji.

- W przystępnej formie podpowiadają na przykład, jak poradzić sobie ze spłatą zadłużenia lub kredytów zaciągniętych na bieżące potrzeby - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku. - W filmach wskazują też osobom starszym, jak uchronić się przed oszustami i gdzie znaleźć skuteczną pomoc w razie finansowych kłopotów. Zależy nam, aby informacja o wsparciu była powszechna i dostępna.

Jeden z odcinków jest poświęcony pomocy dla osób, którym w związku z epidemią grozi utrata pracy lub zostały zwolnione.

- Miasto konsekwentnie realizuje założenia Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016-2023, na rzecz potrzebujących mieszkańców - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent ds. edukacji i usług społecznych. - Prowadzimy między innymi działania w zakresie edukacji ekonomicznej i szerokiej prewencji. Adresatami są osoby w różnym wieku, gdańszczanki i gdańszczanie zmagający się z problemami zadłużenia, ofiary nadużyć finansowych oraz ich bliscy. Bezpłatne prawne czy psychologiczne wsparcie jest dostępne dla każdego potrzebującego człowieka w naszym mieście i naprawdę warto z tej pomocy korzystać.

Dodajmy, że w trakcie Tygodnia zostanie opublikowany również "Pocieszek - poradnik alimentacyjny", który będzie dostępny w wersji elektronicznej na stronie: Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To kolejny z serii edukacyjnych, pomocowych informatorów o szeroko rozumianym bezpieczeństwie ekonomicznym gdańszczanek i gdańszczan.

Realizatorami TBE są: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych (tj. CBEiWOZ, gł. organizator akcji), Wydział Rozwoju Społecznego UMG, MOPR w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Gdański Urząd Pracy (GUP), Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (WUP), Pomorska Izba Adwokacka oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Filmy nakręciło Gdańskie Centrum Multimedialne/gdansk.pl


Filmy TBE od 15 do 19 czerwca, godz. 14.00

1. Poniedziałek "Bezpieczeństwo ekonomiczne w Gdańsku" - w tym odcinku widzowie m.in. dowiedzą się, na jakie wsparcie w mieście mogą liczyć, mając problemy finansowe i bytowe. Jakie są potrzeby społeczne w tym zakresie. Wśród rozmówców wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych oraz ekspert CBEiWOZ. Nie zabraknie także wskazówek dla osób starszych, np. jak ustrzec się przed naciągaczami i internetowymi oszustami - to w filmie edukacyjnym gdańskiej Policji, którego emisja nastąpi dodatkowo po odcinku pt. "Bezpieczeństwo ekonomiczne w Gdańsku".

2. Wtorek "Alimenty - wszystko co trzeba wiedzieć w obecnej sytuacji" - o zasadach przyznawania świadczenia, odbiorcach, skali problemu opowiedzą w filmie specjaliści: nieodpłatnej pomocy prawnej koordynowanej przez gdański MOPR oraz jednej z gdańskich kancelarii prawnych. Porad udzieli też psycholog Roman Pomianowski, członek Zespołu ds. Alimentów przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

3. Środa "Zadłużenia i formy zabezpieczeń dłużnika" - to odcinek polecany osobom, które są w finansowych tarapatach i potrzebują wsparcia, jak i wierzycielom chcącym odzyskać należności np. z tytułu udzielonej pożyczki. O prawnych zawiłościach opowiedzą m.in. ekspert nieodpłatnej pomocy prawnej oraz przedstawiciel jednej z gdańskich kancelarii.

4. Czwartek "Tarcza antykryzysowa COVID-19, jak skorzystać z oferty wsparcia" - w filmie m.in. przedstawiciele GUP, WUP oraz nieodpłatnej pomocy prawnej podpowiedzą rozwiązania problemu osobom, które w związku z epidemią straciły pracę lub jej utratą są zagrożone. Będą też tematyczne informacje dla przedsiębiorców.

5. Piątek "Upadłość konsumencka krok po kroku" - w odcinku m.in. o możliwościach i zasadach przeprowadzenia postępowania upadłościowego w związku z długami. O procedurze opowiedzą zainteresowanym prawnicy: nieodpłatnej pomocy prawnej koordynowanej przez MOPR oraz jednej z gdańskich kancelarii.

Opinie

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki...