• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tysiąc dwieście nowych miejsc pracy. State Street w Gdańsku

Wioletta Kakowska-Mehring
28 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
State Street na swoją siedzibę wybrał gdańską Alchemię, w której zajmie ok. 14 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli jeden z budynków w kompleksie biurowym. State Street na swoją siedzibę wybrał gdańską Alchemię, w której zajmie ok. 14 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli jeden z budynków w kompleksie biurowym.

Jeden z największych światowych dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych, czyli amerykańska korporacja State Street wchodzi do Gdańska. Na początek 1200 miejsc pracy i 14 tys. m kw, czyli jeden z budynków w kompleksie biurowym Alchemia.


Dlaczego inwestorzy zagraniczni wybierają Trójmiasto?


State Street z siedzibą w Bostonie ma solidne podstawy. Firma powstała w 1792 roku. Zaczęło się od banku. Dziś koncern, notowany na nowojorskiej giełdzie, jest światowym dostawcą usług finansowych na rzecz inwestorów instytucjonalnych. Zajmuje się obsługą procesów z zakresu bankowości inwestycyjnej dla klientów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Wartość aktywów powierzonych State Street przez inwestorów wynosi blisko 22 biliony dolarów. Koncern prowadzi działalność w 29 krajach i zatrudnia ponad 29 tys. pracowników.

O wejściu dużego amerykańskiego inwestora na trójmiejski rynek spekulowało się od wielu tygodni. Bój o tę inwestycję toczyliśmy z Poznaniem. Ostatecznie inwestor wybrał Gdańsk. Jak się dowiedzieliśmy, siedziba ma być w gdańskiej Alchemii. Naszym atutem na pewno okazała się kadra. Mamy uczelnie wyższe kształcące w kierunkach finansowych. Dodatkowo przejęcie Nordea Banku przez PKO BP czy Meritum Banku przez Alior Bank spowodowało, że na rynku pojawili się dobrze wykwalifikowani pracownicy z sektora finansowego. Wciąż też nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Bank BPH, który ma centralę w Gdańsku. Od miesięcy mówi się, że właściciel banku myśli o jego sprzedaży. Te złe informacje wbrew pozorom mogły okazać się atutem dla Trójmiasta w rywalizacji o amerykańską inwestycję.

State Street jest już obecne w Polsce. Swój pierwszy oddział otworzyli pod koniec 2007 roku w Krakowie. Obecnie firma zatrudnia tam ponad 2 tys. osób. Polski oddział działa w zakresie obsługi księgowej funduszy inwestycyjnych, funduszy wysokiego ryzyka, derywatów oraz wyceny funduszy na zlecenie naszych biur w Europie. Kto będzie poszukiwany do oddziału w Gdańsku? Tego jeszcze nie podano. Prawdopodobnie też będzie chodziło o sektor finansowy. Więcej szczegółów władze koncernu zdradzą w czwartek 30 lipca. Tego dnia oficjalnie ogłoszą swoje wejście do Gdańska.

Sektor tzw. usług wspólnych wygenerował w ostatnich latach ok. 16 tys. miejsc pracy w Trójmieście. Jeszcze niedawno przegrywaliśmy z Poznaniem, Krakowem czy Wrocławiem rywalizację o miejsca pracy. Dziś jesteśmy w pierwszej lidze. Przenoszenie się do Trójmiasta zachodnich firm daje też impuls do rozwoju innym branżom. Zyskuje na tym budownictwo i nieruchomości. Wszystko przez to, że inwestujące firmy szukają przestrzeni, gdzie mogłyby utworzyć swoje biura. Od 2008 roku ilość nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosła u nas o 44 proc.

Opinie (343) ponad 10 zablokowanych

  • To nie zmienia faktu... (2)

    ...że Trójmiasto to prowincja. To piękna wioska, nie dająca żądnych perspektyw, a Polska staje się drugimi Chinami. Amazon ma u nas centra logistyczne, ale wysyłki do Polski jak nie było, tak nie ma. Znaleźli sobie tanią siłę roboczą.

    Żal mi tych wszystkich korposzczurów, którzy pójdą pracować do State Street. Za 1700 zł + multisport są w stanie się sprzedać, a co gorsza sprzedać współpracowników.

    No ale jak ktoś nie szanuje siebie, to dziwne, żeby inni go szanowali.

    • 5 4

    • Za 1700 nikt tam nie będzie pracował, uwierz mi

      • 4 0

    • Wysyłka do Polski jest od dawna

      Przez pewien czas była nawet darmowa

      • 0 0

  • ..w UK placili dwa razy wiecej

    pracowalam dla SS w edynburgu, odeszlam jakies dwa lata temu gdy zaczeli przenosic sie do Krakowa z wiekszoscia operacji - w Polsce placa pracownikom wykonujacym ta sama prace polowe tego co w Szkocji. Posiedza u nas pare lat i przeniosa sie gdzie bedzie jeszcze taniej. eh.

    • 2 0

  • praca w korpo nie ma sensu

    jeśli już jesteś taki szpenio to pracuj na własny rachunek a nie dla kogoś kto Cię do zera zjedzie i na tym nie wiele zarobisz. Dodatkowo może trochę poruchasz, jak pawik pochodzisz z dumnym ogonkiem bo przecież pracujesz w kopro i pływasz w basenie po godzinach. Nie oszukujcie się młodzi, miasto fajne za młodu a na starość też wam będzie korpo w głowie.... Byłem widział posmakowałem... praca na własny rachunek zdalnie daleko od miasta. Wycieczki weekendowe do miasta to jak wakacyjna wyprawa turystyczna :) serdecznie pozdrawiam ten co też był młody i naiwny piona!

    • 1 1

  • dobre pensje

    20 lat biedronki i dalej niskie pensje :) hahhaaa

    • 0 0

  • miejsca pracy

    a ile zlikwidowano?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Katarzyna Dobrzyniecka

Ekonomista, Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego Od ponad 10 lat Dyrektor...

Najczęściej czytane