stat

UniCredit ukarany za zerową wycenę Lotosu

W 2008 roku analitycy UniCredit, którzy wcześniej oceniali wartość gdańskiej spółki na 2,8 mld zł, przestrzegli, że jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że firma padnie.
W 2008 roku analitycy UniCredit, którzy wcześniej oceniali wartość gdańskiej spółki na 2,8 mld zł, przestrzegli, że jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że firma padnie. mat.prasowe

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na UniCredit CAIB Securities UK Ltd z Wielkiej Brytanii karę pieniężną w wysokości 500 tys. złotych za sporządzenie w listopadzie 2008 r. rekomendacji dotyczącej Grupy Lotos SA.W listopadzie 2008 roku analityk UniCredit uznał, że akcje gdańskiej firmy są bezwartościowe i wycenił je na 0 zł. Zaraz po ogłoszeniu rekomendacji akcje Lotosu straciły prawie 17 proc.. Handel nimi został nawet na pewien czas zawieszony.

W rekomendacji napisano m.in., że Grupa Lotos chyli się ku upadkowi i istnieje ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że może nie przetrwać w obecnej strukturze. Akcjonariusze zostali ostrzeżeni, że mogą stracić nawet całość swoich pieniędzy.

Natychmiast po tym wydarzeniu Lotos zapowiedział, że wystąpi na drogę sądową przeciwko UniCredit. Natomiast KNF rozpoczęła postępowanie w sprawie manipulacji kursem akcji.

KNF stwierdziła, ze rekomendacja została wydana bez zachowania należytej staranności i bez zapewnienia rzetelności. Polegało to m.in. na nieoparciu się przez analityka na dwóch metodach wyceny akcji spółki (naruszenie § 5 ust. 3 rozporządzenia MF z dn. 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców).

Komisja zaznaczyła, że pominięto też niektóre składniki majątku spółki przy zastosowaniu metody wyceny składników majątku i nieprzedstawiono analizy wrażliwości przyjętych założeń zastosowanej metody wyceny składników majątku spółki (naruszenie § 7 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia).

Opinie (49) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane