stat

UniCredit ukarany za zerową wycenę Lotosu

Najnowszy artukuł na ten temat

Wniosek o zgodę na przejęcie Lotosu w KE

W 2008 roku analitycy UniCredit, którzy wcześniej oceniali wartość gdańskiej spółki na 2,8 mld zł, przestrzegli, że jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że firma padnie.
W 2008 roku analitycy UniCredit, którzy wcześniej oceniali wartość gdańskiej spółki na 2,8 mld zł, przestrzegli, że jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że firma padnie. mat.prasowe

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na UniCredit CAIB Securities UK Ltd z Wielkiej Brytanii karę pieniężną w wysokości 500 tys. złotych za sporządzenie w listopadzie 2008 r. rekomendacji dotyczącej Grupy Lotos SA.W listopadzie 2008 roku analityk UniCredit uznał, że akcje gdańskiej firmy są bezwartościowe i wycenił je na 0 zł. Zaraz po ogłoszeniu rekomendacji akcje Lotosu straciły prawie 17 proc.. Handel nimi został nawet na pewien czas zawieszony.

W rekomendacji napisano m.in., że Grupa Lotos chyli się ku upadkowi i istnieje ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że może nie przetrwać w obecnej strukturze. Akcjonariusze zostali ostrzeżeni, że mogą stracić nawet całość swoich pieniędzy.

Natychmiast po tym wydarzeniu Lotos zapowiedział, że wystąpi na drogę sądową przeciwko UniCredit. Natomiast KNF rozpoczęła postępowanie w sprawie manipulacji kursem akcji.

KNF stwierdziła, ze rekomendacja została wydana bez zachowania należytej staranności i bez zapewnienia rzetelności. Polegało to m.in. na nieoparciu się przez analityka na dwóch metodach wyceny akcji spółki (naruszenie § 5 ust. 3 rozporządzenia MF z dn. 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców).

Komisja zaznaczyła, że pominięto też niektóre składniki majątku spółki przy zastosowaniu metody wyceny składników majątku i nieprzedstawiono analizy wrażliwości przyjętych założeń zastosowanej metody wyceny składników majątku spółki (naruszenie § 7 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia).

Opinie (49) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...