• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Upadłość konsumencka - czy mogę uratować swoją nieruchomość

6 kwietnia 2022 
- Kluczowa jest wnikliwa analiza sytuacji dłużnika i ustalenie dobrej strategii - podkreśla mecenas Daria Dampc-Dowbór. - Kluczowa jest wnikliwa analiza sytuacji dłużnika i ustalenie dobrej strategii - podkreśla mecenas Daria Dampc-Dowbór.

Galopujące stopy procentowe, inflacja, kryzys gospodarczy w Polce i na świecie. To wszystko sprawia, że coraz więcej firm oraz osób prywatnych zaczyna mieć problem z regulowaniem swoich zobowiązań, głównie kredytów na zakup mieszkania lub domu. - Niewypłacalność powstaje w sytuacji, w której dłużnik zaprzestaje regulowania zobowiązań, trwa to ponad trzy miesiące i nie rokuje na poprawę. Jest to przesłanką do ogłoszenia upadłości. Oczywiście inne reguły obowiązują w upadłości gospodarczej, a inne w upadłości konsumenckiej - mówi Daria Dampc-Dowbór, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, z którą rozmawiamy o tym jak przejść proces upadłości.Upadłość konsumencka - możliwe ścieżkiJaki scenariusz wybrał(a)byś w sytuacji, gdyby nie było cię stać na spłatę zobowiązań?

Trojmiasto.pl: Proces upadłości konsumenckiej powinien odbywać się w tzw. uproszczonej procedurze. Osoba zainteresowana sądową upadłością uzyskuje możliwość chociażby częściowego umorzenia zobowiązań. Nie jest to reguła, ale możliwość taka istnieje. Jak to zrobić?

Mecenas Daria Dampc-Dowbór: Wiem, że ludzie często są bardzo przywiązani do swoich nieruchomości. Odziedziczyli je po dziadkach, rodzicach, wychowali tam dzieci. To są trudne sytuacje, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. W klasycznej upadłości dochodzi do likwidacji całego majątku upadłej osoby. Środki przeznaczane są na pokrycie kosztów postępowania, spłatę bieżących zobowiązań (np. alimenty) oraz na zaspokojenie wierzycieli upadłego.

Czy jest szansa na uratowanie nieruchomości?

- Prawo upadłościowe umożliwia konsumentom zawarcie układu z wierzycielami. Jest to układ konsumencki, zwany także restrukturyzacją dla konsumentów. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie majątku dłużnika, np. nieruchomości zamieszkiwanej przez dłużnika. Dzięki zawarciu układu wspólnie z wierzycielami decydujemy o miesięcznym poziomie zaspokojenia wierzyciela, bez zajęcia wynagrodzenia, rachunków bankowych itd. Zgodę na zawarcie układu muszą jednak wyrazić wierzyciele, a całość musi zostać zatwierdzona przez sąd.

Dla kogo jest układ konsumencki?

- Możliwość zawarcia układu konsumenckiego ma dłużnik, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a który stał się niewypłacalny. Co najważniejsze, możliwości zarobkowe i sytuacja zawodowa dłużnika muszą wskazywać na zdolność do pokrycia kosztów postępowania o zawarcie układu oraz na to, że możliwe jest w ogóle zawarcie układu i wykonanie tego układu przez dłużnika. We wniosku o otwarcie takiego postępowania dłużnik musi m.in. przedstawić wstępne propozycje układowe, opisać swoją sytuację finansową i możliwości zarobkowe. Ostateczne propozycje dłużnik przygotowuje wraz z nadzorcą sądowym wyznaczonym przez sąd.

Co z pani punktu widzenia jest najważniejsze?

- Moje dotychczasowe doświadczenie w tego typu sprawach pokazuje, że kluczowa jest wnikliwa analiza sytuacji dłużnika i ustalenie dobrej strategii. Zastanowienie się czy upadłość to na pewno właściwa droga. A jeśli tak, to odpowiednie przygotowanie wniosku o upadłość. Ważna jest również świadomość swoich praw w upadłości konsumenckiej. Co mogę zachować? Co stracę? Czy przysługują mi środki na np. mieszkanie? Co muszę zrobić, aby je otrzymać? Zdarzały się sytuacje, że po analizie spraw klienta, znajdowałam z klientem inną, bardziej odpowiednią drogę, aniżeli upadłość.

Więcej informacji na stronie: www.mecenas-od-upadłości.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Daria Dampc-Dowbór

ul. Mikołaja Kopernika 17Mapka
80-208 Gdańsk
tel. 507-758-158

www.dampc-dowbor.pl
kancelaria@dampc-dowbor.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...