stat

Fałszywe SMS-y! Oszustwo na fakturę od PGE

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o nieopłaconych fakturach. Podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną.
Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o nieopłaconych fakturach. Podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną. fot.rawpixel/123rf.com/

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS, informujące o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Nadawcy wiadomości podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną. O nowej metodzie na wyłudzenie pieniędzy i danych poinformowali nas czytelnicy Trojmiasto.pl. Spółka PGE Obrót zgłosiła już sprawę do prokuratury.


Internetowe oszustwa to:

smutna codzienność, z którą nie da się walczyć 14%
cena postępu, ale i odpowiednie służby powinny się bardziej do tego przykładać 25%
niedopuszczalna działalność, trzeba bezwzględnie karać takie osoby 61%
zakończona Łącznie głosów: 256

- Rozsyłane są wiadomości SMS, nie tylko do mnie, ale również do ludzi w moim gronie znajomych. Informują o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za niedopłatę do faktury dla Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Po kliknięciu na link z SMS-a pojawia się przekierowanie na usługę PayPal, która wyłudza dane karty bankowej. Zaznaczam, że nie posiadam żadnej umowy z dostawcami prądu, dlatego ta wiadomość była dla mnie podejrzana. PGE S.A. została poinformowana o tym fakcie, ale uważam, że informacja powinna pójść globalnie do odbiorców - informuje Grzegorz, czytelnik Trojmiasto.pl.
Jak twierdzi Mariusz Majewski, kierownik Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Wewnętrznej PGE Obrót, fałszywe wiadomości SMS to kolejny, obok e-maili oraz fałszywych faktur, sposób działania oszustów.


- Zwracamy się do naszych klientów i pracowników o zachowanie szczególnej uwagi oraz przekazanie ostrzeżenia państwa rodzinom i znajomym. Prosimy również o zignorowanie takiego SMS-a i nieotwieranie strony podanej w wiadomości. Jej uruchomienie może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu - ostrzega Majewski. - SMS-y są różnej treści i pochodzą od różnych nadawców. Wszystkie posiadają odnośnik do strony, poprzez którą oszuści chcą wyłudzić pieniądze.

Uważaj na fałszywe SMS-y i e-maileDziałania oszustów to problem, z którym zmagają się wszyscy operatorzy usług. Kilka lat temu w Trójmieście ktoś podszywał się pod Energę i dostarczał mieszkańcom podrobione faktury. Dostawały je osoby niemające nawet podpisanych umów z Energą. Natomiast w lipcu 2019 roku użytkownicy internetu zaczęli otrzymywać e-maile łudząco podobne do tych, które co miesiąc wysyłane są do klientów Orange wraz z fakturą.

Pamiętaj, że zawsze trzeba zwrócić uwagę na wiadomości budzące twoją wątpliwość:

  • zawsze przeczytaj uważnie treść maila - jeśli masz wątpliwości - porównaj ją z innymi mailami od tego samego nadawcy,
  • zachowaj czujność w przypadku wiadomości w jakikolwiek sposób związanych z kwestiami finansowymi,
  • przed kliknięciem w link sprawdź, dokąd prowadzi - czy odsyła cię do formularza, w którym trzeba podać ważne dane,
  • uważaj na maile, w których nadawca straszy cię konsekwencjami lub zbyt wiele obiecuje,
  • nie otwieraj załączników, które budzą twoją wątpliwość,
  • uczciwi dostawcy usług nigdy nie proszą o podanie przez internet twoich danych, nie żądają też autoryzacji płatności.

Opinie (20) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Kasprzak

Były prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. Na stanowiskach kierowniczych pracował...