• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Vistal pozbywa się nieruchomości w gdyńskim porcie

erka
29 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (75)
Vistal rezygnuje z niektórych aktywów nieprodukcyjnych i produkcyjnych w związku z aktualną sytuacją na rynku wydobywczym. Vistal rezygnuje z niektórych aktywów nieprodukcyjnych i produkcyjnych w związku z aktualną sytuacją na rynku wydobywczym.

Nieruchomości na Nabrzeżu Węgierskim zobacz na mapie Gdyni w gdyńskim porcie chce pozbyć się Grupa Vistal. W miejscu tym działała dotychczas spółka Vistal Stocznia Remontowa. Jednak w związku ze słabą sytuacją na rynku wydobywczym Vistal zdecydował się na rezygnację z części aktywów nieprodukcyjnych i produkcyjnych.Vistal Gdynia rozpoczął negocjacje z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w prawie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego, wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń na nieruchomości o powierzchni około 35 tys. m kw., w tym nabrzeża o długości 440 mb w Gdyni na Nabrzeżu Węgierskim.

- Decyzja o ewentualnej sprzedaży nieruchomości na Nabrzeżu Węgierskim jest zgodna z realizowaną przez spółkę strategią zmniejszenia zadłużenia poprzez między innymi dezinwestycje niektórych aktywów nieprodukcyjnych i produkcyjnych oraz wynika również z aktualnej sytuacji na rynku Oil&Gas - czytamy w komunikacie Vistalu. - Zamówienia w tym segmencie rynku w zakresie oferowanym przez spółkę zostały zredukowane do nieistotnych dla Grupy Kapitałowej Vistal wartości i w ocenie zarządu spółki sytuacja będzie podobna w długookresowej perspektywie. Tereny na Nabrzeżu Węgierskim przeznaczone były głównie na potrzeby realizacji kontraktów z tego segmentu.
W 2010 roku, w związku z zakupem udziałów spółki Euro-Cynk Gdynia, Vistal Gdynia stał się właścicielem połowy jednego z najdłuższych nabrzeży w Porcie Gdynia - Nabrzeża Węgierskiego, które poddał modernizacji w kierunku pełniejszego dostosowania go do realizacji dużych projektów branży offshore i branży energetyki wiatrowej.

Vistal Gdynia SA istnieje od 1991 roku. Od ponad 25 lat buduje konstrukcje stalowe dla przemysłu budowlanego, energetycznego, okrętowego i offshore. Obecnie Grupę tworzy kilkanaście spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych, działających w kraju i za granicą.

Oprócz nieruchomości na Nabrzeżu Węgierskim Vistal posiada też halę położoną na Nabrzeżu Indyjskim zobacz na mapie Gdyni. Budynek, o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m kw. ma 212 m długości, 62 m szerokości i 34 m wysokości, co umożliwi realizację najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Hala Vistal-u na Nabrzeżu Indyjskim w gdyńskim porcie.

erka

Miejsca

Opinie (75) 1 zablokowana

 • przeinwestowali?

  tak to zawsze się zaczyna...

  • 36 4

 • (7)

  Offshoro ciągnie Vistal w dół od początku, i decyzja o pozbyciu się problemu powinna zapość już dawno. Można też podziękować parti obecnie rządzącej, za zabicie przemysłu wiatrowego. Morawiecki się całkiem niedawno lansował przed kamerami spacerując po Vistalu, a następnie dowalił branży wiatrowej. W ostatnim czasie firma zaczyna mieć problemy z płatnościami, czyli chyba nie jest za dobrze.

  • 53 15

  • Z ta kasa to przez zarząd vistalu ich wewnetrzne spory lewe spolki firmy... robienie ludzi w ci*la jakies poltorej roku temu wylecialo 2 czy 3 dyrektorow prezesow bo pieniadze wyplywala nana ich inne firmy.... tu nie chodzi o pis itp a o ich wewnetrze spory i topienie kasy

   • 26 2

  • Kto zabił przemysł wiatrowy? (4)

   Przemysł wiatrowy w Polsce został zabity 5 lat temu a wówczas PIS nie rządził rządziła koalicja PO-PSL.
   W związku z tym w ostatnich latach padli niemal wszyscy producenci produkujący elementy do przemysłu wiatrowego oczywiście w Polsce bo w Niemczech mają się dobrze. Inna rzecz to energia wiatrowa jest znacznie droższa niż pochodząca z węgla. Zawsze przy rozmowie o wiatrakach i innych eko wynalazkach trzeba pytać czy chcesz płacić 3-4 razy więcej za prąd.
   A problemem Vistalu wcale nie jest "sytuacja zewnętrza" tylko fatalne zarządzanie i chciwość prezesów oraz nie inwestowanie w pracowników. To z czasem rozłoży każdą firmę.

   • 19 9

   • (3)

    Słyszałeś o ustawie wiatrowej?
    Najpierw weszło prawo o lokalizacji farm wiatrowych, które pozwala budować już farmy chyba tylko na Bałtyku. Przepisy zostały tak skonstruowane że na lądzie prawie nie ma szans na postawianie wiatraka. Teraz weszła ustawa wiatrowa która zmieniła zasady zakupu zielonej energii przez firmy energetyczne, co spowodowało duże problemy dla firm które już mają farmy, czytaj milionowe kredyty na ich wybudowanie. Rząd nie ukrywa że stawia na węgiel, i jakąkolwiek konkurencja dla tego źródła energii, jest eliminowana. Prawda że na zachodzie farmy mają się dobrze, ale to dla tego że nie mają tak chorego prawa, które zaserwował nam pis. Ale Ciebie i tak nie przekonamy, bo jak ktoś jest wyznawcą a nie wyborcą, to żadne argumenty nie przekonają do chłodniej analizy zagadnienia.
    Jakie Peło
    Nie dość że padł przemysł wiatrowy, to po tej ustawie zaczynają mieć mega problemy firmy które już mają fermy wiatrowe.

    • 10 2

    • Najpierw. (2)

     "Najpierw weszło prawo o lokalizacji farm wiatrowych, które pozwala budować już farmy chyba tylko na Bałtyku."
     Najpierw drogi internauto przestało się opłacać ale tylko w Polsce produkować konstrukcje stalowe do farm wiatrowych w Niemczech dziwnym trafem nie. Większość Krajowych producentów zbankrutowało albo zaczęło produkować co innego. Następnie weszło prawo o lokalizacji farm wiatrowych dobrze było by podać datę głosowania w parlamencie by każdy wiedział komu to zawdzięcza. Inna rzecz to co w tym prawie jest złego to że ludzie mogą skutecznie nie pozwolić by w ich okolicy farma wiatrowa szpeciła teren? No to podstawa demokracji jest.
     "Rząd nie ukrywa że stawia na węgiel, i jakąkolwiek konkurencja dla tego źródła energii, jest eliminowana." Brawo rząd pomysły na farmy wiatrowe w Polsce zamiast tańszego prądu z węgla są tak kosmiczne jak namawianie Arabii Saudyjskiej by odeszła od wydobycia i sprzedaży ropy naftowej. Energia wiatrowa w Polsce nie musi być eliminowana eliminuje się sama jest znacznie droższa w produkcji. Zapytaj znajomych kto chciałby mieszkać w okolicy farmy wiatrowej i do tego 3-4 razy więcej płacić za energię. Ot cały problem.

     • 3 6

     • (1)

      20 maj 2016r głosowanie nad ustawą, przeszła głosami pis. Dwa dni później prezydent potpisał, a 16 lipca 2016 weszła w życie.Kto w tym czasie rządził? I nie nie chcę płacić więcej za prąd, ale skoro zobowiązaliśmy się jako kraj, że do (niepamiętam) ma być ileś % energii z źródeł odnawialnych, to powinniśmy się wywiązać. Inna sprawa że firmy które podpisały umowy na jakiś konkretnych warunkach na odbiór i dopłaty za produkowaną energie, teraz mają problemy finansowe, bo rząd zmienił zasady i nie wywiązał się z umowy. A za prąd i tak zapłacę więcej , no bo przecież wpadli na pomysł podatku mocowego. Ja wiem że kłamstwo powtarzane po wielokroć, podobno stanie się prawdą. Ale może choć nieliczni sprawdzą sobie zagadnienie i poznają prawdę a nie propagandę którą siejesz.
      Ps
      Z częścią twoich tez się zgadzam, ale co do meritum, to daleko mijasz się z prawdą.
      I tak na koniec, to dzisiaj dowiedziałem się że Pis wprowadził nas do UE.
      Chyba że miało być wyprowadził?

      • 3 0

      • Nie ma zobowiązań z których nie można się wycofać.

       ' I nie nie chcę płacić więcej za prąd, ale skoro zobowiązaliśmy się jako kraj, że do (niepamiętam) ma być ileś % energii z źródeł odnawialnych, to powinniśmy się wywiązać."
       Moim zdanie te Europejskie zobowiązania są właśnie tym co rozwali UE do końca.
       Po pierwsze nie ma takich zobowiązań z których nie można się wycofać. Dziś nie jest w naszym interesie wywiązanie się z nich więc wycofajmy się czym prędzej to żadna hańba, to normalne działanie w polityce nie ma kraju który by się z jakiś zobowiązań nie wycofał. A nakładanie na wszystkich tych samych % energii odnawialnej to absurd pokazujący że w naszej UE to mamy wyższość ideologii nad rozumem. Być może są kraje w UE gdzie w roku dni wiatrowych z wiatrem nadającym się do produkcji energii jest 250- 300 z tego co się orientuję w Polsce w zdecydowanej większości jest mniej.
       Być może gdzieś w krajach południowych można czerpać energię słoneczną bo dni słonecznych jest 300 w roku u nas zdecydowanie mniej nie można więc dla wszystkich stosować tej samej normy. Nie twierdzę że ci którzy zgadzali się na te zobowiązania na pewno byli źli i w spisku. Ale dziś bogatsi o doświadczenie ostatnich lat nie powinniśmy trzymać się dla nas nie korzystnych rozwiązań tylko możliwie najtaniej pozyskiwać energię z węgla którego pokładów mamy jeszcze trochę w kraju.
       PS.
       W maju 2016 roku większość krajowych producentów wierz wiatrowych już zbankrutowało więc nie te przepisy były przyczyną. Najpierw wielu producentów konstrukcji stalowych chciało je budować. W każdej stoczni jeszcze przed ich upadkiem były plany dywersyfikacji produkcji okrętowej o wierze wiatrowe. W żadnej ani nawet na terenie żadnej z nich nawet 2014 roku nikt tego nie produkował okazało się że w Polsce to żaden interes w Niemczech i owszem produkuje się je nadal.

       • 0 3

  • Przemysł wiatrowy powinien być chyba na Kubie a nie w Polsce - tam wieją silne wiatry - tu wiatraki zaburzają nam panoramę i krajobrazy, a starych holendrów nie chcą odbudować.

   • 0 1

 • Teren idealny dla dewelopera pod nowe osiedle mieszkaniowe:)) (9)

  • 21 13

  • Za duzy syf moim zdaniem

   • 7 1

  • (4)

   puknij sie w baniak. osiedle w stoczni ? ! troll albo głupek.

   • 11 5

   • Raczej jedno i drugie.

    • 10 2

   • skoro juz niedługo szczur zabuduje dalmor to dlaczego nie stocznię:) (2)

    • 6 3

    • Przecież tego nie buduje Szczurek, tylko Polski Holding Niruchomości, który jest właścicielem tego terenu. (1)

     To jest spółka państwowa, która powstała po przekształceniu Dalomoru. Szczurek tu nie ma nic do gadania.

     • 0 1

     • ma, oj ma - Gminy okradły porty - gospodarkamorska.pl

      "Co więcej, są przykłady, że gmina nie dość, że nie wniosła swoich terenów aportem do spółki, to poczyniła zakusy na tereny portu. W 2003 r., na wniosek Rady Miasta Gdyni, ówczesny wiceminister infrastruktury (najwyraźniej o małej wyobraźni) pozbawił port gdyński 181 ha, m.in.: terenów Dalmoru, 44 ha na t.zw. „międzytorzu” i dalszych kilkudziesięciu w okolicach elektrociepłowni oraz od strony Oksywia. Port został więc okrojony prawie ze wszystkich stron – co pozbawiło go możliwości terytorialnego rozwoju."

      Więc takie jest podejście "miasta" - szybki deal za szybki pieniądz. I na "ciecia" do spółki, która będzie zarządzać nieruchomością... I nie zasłaniaj sie jakąś "wydmuszką"...

      • 2 1

  • To ja może zagram na inną nutę trollową. Co robi nasz rząd, że firmy stoczniowe upadają i sprzedają majątek. (2)

   Gdzie jest premier Szydło, gdzie jest minister Gróbarczyk!! Czemu na to pozwalają? Żeby Polska oddalała się od morza.

   • 7 4

   • Na razie położyli stępkę pod prom bez projektu (1)

    to coś jak rozpocząć budowę domu na który nie ma projektu ani pozwolenia

    • 9 2

    • Czyli się dzieje w kraju jednym zdaniem! Gospodarka rośnie, kraj się rozwija, cud, miód i orzeszki.

     • 1 0

 • Węgierskie największe !!!!!!! Bzdura (1)

  Nawet zwykły plan miasta wystarczy żeby zobaczyć że największe jest nab. Polskie.
  Dla przykładu większe od Węgierskiego jest Rumuńskie, Indyjskie Helskie Stanów Zjednoczonych, Bułgarskie.
  Jak zwykle na Trójmieście podają bzdury. "Zawodowcy" jakich mało są tam zatrudniani.

  • 28 4

  • A co vistal na tym nabrzeżu wyremontował? Odbudował skrzynie powymieniał pale i wymienił nawierzchnię bzdura wybużylo kwałek budynki wymienili popękane płyty i według reaktora to jest modernizacja haha zobacz jak zmodernizowano część nabrzeża rumuńskiego i porównaj a co do długości to redaktorku nie pisz głupot i załatw sobie wejściówkę i zmierz nabrzeża i wtedy się wypowiadaj na ten temat najdłuższe nabrzeże to POLSKIE

   • 3 0

 • Kurs dziennikarstwa (1)

  Z powodu zastoju na rynku off-shore, czyli wydobycia ropy i gazu z dna morskiego, Vistal sprzedaje część nabrzeża służącego do produkcji dla tego sektora.
  I tyle wystarczy, bo reszta to bełkot.

  • 37 1

  • Pulizer, jak widać dla niektórych jest to zbyt trudne do zrozumienia, że sprzedaje się linię produkcyjną, która jest przystosowana do produkcji wyrobów, na które nie ma popytu :)

   • 5 1

 • (6)

  Pewnie ten teren łyknie Nauta po sąsiedzku.

  • 8 3

  • Teren dla stoczni remontowej NAUTA SA (4)

   I to byłby dobry ruch. Polska potrzebuje dobrej stoczni - rozbudowanej i dobrze zarządzanej Nauty, nie tylko dla dobra ogółu przemysłu stoczniowego, ale dla tysięcy pracowników z naszego regionu.

   • 2 4

   • Dobrze zarządzanej.. . I pozamiatane

    • 3 2

   • (2)

    tylko musicie w tej dobrze zarządzanej rządowej stoczni uważać by wam nabrzeże nie zatonęło...

    • 7 1

    • Tak jak sok i Chorfador 5

     • 1 0

    • Zdarzylo sie trudno. Nalezy uczyc sie na bledach, aby w przyszłości do tego znowu nie doszlo. Moze zdarzyc sie najlepszym, uczyc sie na własnych bledach i zdarzeniach.
     Nauta powinna sie bardziej rozwinac, taki vistal moglby z nia wspolpracowac. (Już troche wspolpracuje).

     • 1 1

  • Brak kasy trzeba zapłacić za podwodne wodowanie doku i chemikaliowca

   • 0 2

 • A gdzie informacja dnia ze Amazon daje podwyżkę pracownikom całe 1 zł na godzinę :) (2)

  a jak pracuje dłużej niż 2 lata to 2 zł :) Najbogatszy człowiek na świecie ten to ma gest :)

  • 23 2

  • Jakby tak sie z kazdym dzielil

   to nie bylby najbogatszy. Jest najbogatszy, bo jest najbardziej skapy i chciwy.

   • 8 2

  • Dlatego jest najbogatszy - na niego pracują dziesiątki tysięcy słabo opłacanych ludzi.

   • 2 0

 • Mega cena MWh (1)

  Energetyka wiatrowa to niemieckie/hiszpańskie/włoskie (podkreśl właściwe) know-how oraz ich systemy w spawanych w Polsce konstrukcjach.Płacone jak za zboże kilkukrotnie :raz za projekt ,za wyposażenie i najwyższa w Unii cena za MWh którą przemysł płaci i obywatele też.Odnawialne Źródła Energii to perfekcyjny plan na wydrenowanie kapitału z krajów węgla.

  • 18 9

  • Widzę że kompletnie nie znasz OZE !! Koszt wytworzenia 1MWh wprzez turbinę wiatrową jest już od roku niższe niż

   to samo z węgla a powoli zbliża sie już do kosztów najtańszej czyli energii z atomówek, skrzydła dla wiekszości turbin robione są pod Szczecinem sekcje czyli stalowe rury w wielu stoczniach w Polsce, obudowy z włókna szklanego w których znajduje się generator na szczycie turbiny robione są koło Bielsko Białej, szafy sterujące elektryką też robione koło Bielsko Białej. Każdy kraj na świecie inwestuje w OZE to niesamowite że 150 krajów chce zniszczyć biedny polski przemysł wydobywczy hahahahahaha. Węgiel to Rosja i Putin węgiel to przeszłość, OZE generuje tysiące miejsc pracy !!!! każda farma wiatrowa jest jakby samodzielną elektrownią co wpływa znacząco na bezpieczeństwo energetyczne kraju

   • 10 5

 • VISTAL sprzedaje ponieważ nasza "dobra zmiana" praktycznie zakazała budowy turbin na terenie kraju (11)

  po to aby duda ze swoimi górniczymi związkowcami mogli żyć jak pączki w maśle

  • 32 24

  • Bzdura. (7)

   Zakaz budowy turbin, wierz i infrastruktury do przemysłu Wiatrowego to dostał DONALD TUSK od pani Angeli w 2008 roku jak zaczął się kryzys.
   Od tamtego czasu w Polsce zbankrutowała większość producentów w tej branży po to by ratować miejsca pracy w Niemczech. Tamtejsi producenci przetrwali. A DONALD TUSK wielokrotnie przez Niemców nie tylko za to był nagradzany. (Po co na Bałtyku tyle stoczni jak są w Niemczech pamiętacie też 2008 rok) Przepraszam o tym będzie w następnych odcinkach nagrań u SOWY.
   Inna rzecz że prąd z wiatraków jest dużo droższy niż z węgla.

   • 12 28

   • Co tobie konkretnego zrobił Donaldinho? Zabrał ci pracę? Nie spłacił kredytu za ciebie? (5)

    Matkę ci pobił? Tak mnie ciekawi.

    • 17 9

    • Tusk bardzo szkodzi Polsce (1)

     Oddał strategiczne przedsiębiorstwa w obce ręce
     Jest lojalny wobec Kanclerz Niemieckiej, nie dba o rodzime interesy
     "nie jestem Polakiem, jestem Europejczykiem "
     ten cytat chyba mówi wszystko

     • 13 19

     • Tzn. on teraz, w tym momencie będąc w Brukseli szkodzi Polsce?

      Które to strategiczne spółki oddał w obce ręce?
      Przykład lojalności Tuska wobec Merkel?
      "nie jestem Polakiem, jestem Europejczykiem "
      ten cytat chyba mówi wszystko - dziwne, bo wujek google nie przypisuje tego cytatu Donkowi, czyżby wyszukiwarka google miała słabą pamięć? A może ty zmyślasz i pokazujesz swoje fobie i swoją awersję do Tuska? Bądźmy poważni, twoje słowo kontra wielomilionowa wyszukiwarka. Chyba logiczne, że w tym sporze jesteś na przegranej pozycji.

      • 2 1

    • A musiał coś zrobić? (1)

     Przypomniałem tylko dokonania premiera państwa teoretycznego. No i to że za swoje dokonania był nagradzany przez sąsiadów z Niemiec nie jednokrotnie zresztą. Pewnie mieli ku temu powody.
     A Polacy naród niewdzięczny za państwo teoretyczne nagrodzić nie chcą i po sądach jeszcze ciągają.

     • 9 12

     • Podaj nazwę nagrody i uzasadnienie za jakie zasługi ją dostał z Niemiec.

      • 1 1

    • Podpisał z Gazpromem umowę do 2022 r. na skandalicznych warunkach cenowych

     Zyski za tranzyt ruskiego gazu przez EuroPol Gaz w umowie z ruskimi sprowadził do zera.
     Pozwolił na wyprowadzenie z Polski przez mafie paliwowe i zagraniczne koncerny 250 mld PLN .
     ....
     mało ???

     • 10 7

   • Znowu jakiś spam masowo rozpowszechniany

    a nie mający związku z prawdą
    Fajna praca, 2.5 zł od postu

    • 11 4

  • Mam nadzieje ze to cos upadnie (1)

   Najgorsza firma w jakiej pracowalem. Zero dobrych ludzi, zero sprzetu. Nie ma wody. Nie jestes pracownikiem jestes podwykonawca. Nie masz zadnych praw pracowniczych. Ekipy cienkie jak sik pająka. Zero fachowcow. Sama zbieranina. Do tego zawsze sobie wycieraja buzie w podwykonawcow. Im sie trafiaja najtrudniejsze projekty

   • 12 2

   • I do tego liderzy i kierownicy mieli w d*pie bhp. Ludzie chcą żyć i wracac do rodzin

    • 7 0

  • Vistal turbin nie produkowal nigdy

   Tym bardziej na starym euro cynku

   • 10 1

 • Vistal to firma rodzinna ktora dostala po d*pie od czasu przejecia wladzy od pis....czyzby terazniejsza wladza nie tolerowala walkow vistala i stad te problemy??Jesli cos jest na przekretach to w panstwie prawa powinno zdechnac i chyba tak to jest z vistalem.pozdrawiam zarzad:)

  • 15 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...