• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Vistal zakłada spółki w Brazylii i Szwecji. Myśli o rynku niemieckim

Robert Kiewlicz
19 listopada 2014 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (5)
Grupa Vistal rozpoczęła działalność 23 lata temu, obecnie tworzy ją łącznie 11 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych. Na zdjęciu załadunek części nóg tzw. "spud can", dla jednostki przeznaczonej do transportu i montażu fundamentów farm wiatrowych i turbin wiatrowych Grupa Vistal rozpoczęła działalność 23 lata temu, obecnie tworzy ją łącznie 11 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych. Na zdjęciu załadunek części nóg tzw. "spud can", dla jednostki przeznaczonej do transportu i montażu fundamentów farm wiatrowych i turbin wiatrowych

Nowe spółki w Brazylii i Szwecji planuje w najbliższych miesiącach utworzyć gdyński Vistal. Giełdowa spółka z branży wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych interesuje się także rynkiem niemieckim w związku z programem inwestycyjnym prowadzonym przez Deutsche Bahn.


Budowa hali na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni była pierwszym i najważniejszym etapem inwestycji Grupy Vistal o łącznej wartości 102 mln zł,


Już w najbliższych miesiącach zarząd Vistalu podejmie decyzję o formie zaangażowania na rynku brazylijskim. - Obecnie rozmawiamy z konkretnymi partnerami o ewentualnych możliwościach współpracy - mówi Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia SA. - Widzimy, że na tym rynku jest zapotrzebowanie na dostawy i usługi w branży marine-offshore, ale brakuje doświadczonej kadry i technologii. Vistal posiada potencjał techniczny i umiejętności umożliwiające realizację wspólnych projektów na tym rynku.

Ameryka Południowa to nie jedyny rynek, którym interesuje się Vistal. Spółka chce się silnie rozwijać także na rynkach europejskich. - Na początku przyszłego roku utworzymy także spółkę zależną Vistal AB na rynku szwedzkim, z siedzibą w Goteborgu. Pozwoli nam to być bliżej rynków skandynawskich i zwiększy rozpoznawalność marki Vistal na tych rynkach, pomoże zwiększać sprzedaż - dodaje Matyka. - Interesujemy się także rynkiem niemieckim, na który dostarczaliśmy już część naszych projektów. Obecnie rynek ten interesuje nas szczególnie, w związku z programem Deutsche Bahn, w ramach którego w latach 2015-2019 prowadzone będą remonty 875 mostów oraz pozostałej infrastruktury kolejowej.
Struktura Grupy Kapitałowej Vistal. Struktura Grupy Kapitałowej Vistal.

Deutsche Bahn realizuje obecnie program remontowy dotyczący mostów oraz pozostałej infrastruktury kolejowej w kwocie 28 mld euro. Natomiast W Skandynawii spółka Vistal realizuje prace już od 2009 roku. Ma na swoim koncie ponad 20 obiektów mostowych i konstrukcje ponad 40 projektów przemysłowych i hydrotechnicznych.

Grupa Vistal wypracowała po trzech kwartałach 2014 roku dobre wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży Grupy w tym okresie wzrosły o blisko 10 proc. do 226,6 mln zł w porównaniu do 206,4 mln zł wypracowanych w okresie trzech kwartałów 2013 roku. EBIT wyniósł 18,4 mln zł wobec 20,4 mln zł rok wcześniej, z kolei EBITDA była zbliżona do ubiegłorocznego wyniku i wyniosła 28 mln zł wobec 28,3 mln zł po trzech kwartałach 2013 r. Zysk netto Grupy po trzech kwartałach 2014 r. osiągnął poziom 9,4 mln zł w porównaniu do 9,8 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Portfel zamówień Grupy na rok 2014 i lata następne obejmuje umowy o wartości 217 mln zł. Dodatkowo Grupa jest w finalnej fazie negocjacji kontraktów o łącznej wartości 161 mln zł.

Na początku 2014 roku ruszyła produkcja w nowej hali Vistalu w Gdyni. Budynek o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m kw. to jeden z największych tego typu obiektów w rejonie Morza Bałtyckiego. Hala ma 212 m długości, 62 m szerokości i 34 m wysokości, co umożliwia realizację najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Co utrudnia firmom wejście na zagraniczne rynki?


Budowa hali stanowiła pierwszy i najważniejszy etap inwestycji Grupy Vistal o łącznej wartości 102 mln zł. Hala położona jest na Nabrzeżu Indyjskim zobacz na mapie Gdyni, co oznacza możliwość łatwego załadunku (elementów nawet do 8 tys. ton) i transportu morskiego produkowanych przez spółkę konstrukcji.

W trzecim kwartale 2014 roku Grupa zakończyła ostatni etap inwestycji na Nabrzeżu Indyjskim - budowę i wyposażenie zakładu antykorozji. Inwestycja ta umożliwia realizację najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji głównie dla segmentu marine i offshore, a także konstrukcji stalowych dla zagranicznego segmentu infrastruktury.

- Największa i najważniejsza jak dotąd inwestycja w historii Grupy na Nabrzeżu Indyjskim jest na etapie finalizacji. W czwartym kwartale Grupa osiągnie pełne możliwości produkcyjne wynikające z realizacji programu inwestycji, ale już od początku roku wykonujemy na jej terenie znaczące kontrakty, których realizacja wcześniej nie byłaby możliwa - dodaje Ryszard Matyka.

Łączny koszt zaplanowanych na 2014 rok inwestycji Grupy wynosi 44,5 mln zł, przy czym po trzech kwartałach spółka zrealizowała już inwestycje o wartości 41,4 mln zł.

Grupa Vistal rozpoczęła działalność 23 lata temu i tworzy ją łącznie 11 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych. Głównym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie i montaż stalowych konstrukcji spawanych wszelkiego typu, w tym dla sektora infrastrukturalnego, offshore, budownictwa kubaturowego oraz energetycznego. Grupa oferuje również usługi zabezpieczeń antykorozyjnych, wykonawstwa rurociągów oraz konstrukcje ze stali nierdzewnej i aluminium dla sektora ochrony środowiska. Ponadto w ramach świadczonych usług znajdują się kompleksowe usługi wykonywania powłok antykorozyjnych, w tym cynkowanie.

Zobacz gdyński port widziany z żurawia wieżowego, który pracował na placu budowy przy Nabrzeżu Indyjskim.

Scalanie łuków wiaduktu nad torami we Wrzeszczu. Za jego montaż odpowiadał gdyński Vistal.

Miejsca

Opinie (5) 2 zablokowane

 • Bardzo dobrze! Trzymam kciuki.

  • 28 3

 • Tylko nie przenoście haniebnie siedziby na Cypr.

  • 25 3

 • Brawo!!! Tylko się cieszyć. Pomyślcie teraz sobie jak dumni muszą być Niemcy, Japończycy, Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi czy inne narody posiadające całą masę rozpoznawalnych globalnych biznesów. Ile to znaczy i jak wpływa na morale obywatela.

  • 23 4

 • Bardzo dobrze,

  życzę Vistalowi powodzenia!!! Wykupili nas, teraz my zacznijmy wykupywać ich!

  • 30 2

 • Super.

  Firma się rozwija fajnie, inwestuje też super, a co z pracownikami? Gdzie podwyżki? Z tej marnej wypłaty nie da się wyżyć miesiąca....

  • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej....