• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W nowym świecie lider musi być... zwinny

Wioletta Kakowska-Mehring
17 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Morfologia Przywództwa, czyli spotkanie menedżerów wszystkich branż, poświęcone jest tematyce dotyczącej liderów w firmach. Morfologia Przywództwa, czyli spotkanie menedżerów wszystkich branż, poświęcone jest tematyce dotyczącej liderów w firmach.

Rynek pracy się zmienia. Najmłodsze pokolenie ma coraz większe wymagania i nie poddaje się prostej motywacji, typu kasa i benefity. Czy w takich zmieniających się realiach zarządzanie hierarchiczne jest skuteczne, czy może warto pomyśleć o przejściu w kierunku zarządzania partycypacyjnego? Czy w nowych czasach menedżer powinien być... Agile. O tym i nie tylko rozmawiano na Morfologii Przywództwa - Konferencji Liderów Nowej Generacji, która odbyła się w  AmberExpo w Gdańsku.- Na naszym spotkaniu staraliśmy się namawiać menedżerów, żeby przeszli od takiego typowego zarządzania hierarchicznego w kierunku zarządzania partycypacyjnego, czyli żeby więcej uwagi poświęcić ludziom i pracy z ludźmi. Aby stosowali metody, które są przyjaźniejsze. To jest nie tylko chęć, ale też wymóg zgodny z nowymi czasami. Trzeba szukać nowego podejścia do zarządzania - mówił Jacek Czarnowski z Cetus Consulting, twórca i organizator konferencji.

Zwinny lider, czyli AgileTaką nowością jest np. przywództwo Agile, czyli tzw. przywództwo zwinnych liderów. O tym na konferencji mówił Jerzy Stawicki, ekspert z ponad 25-letnim doświadczeniem w obszarze zarządzania projektami, programami i portfelem projektów oraz budowania organizacji projektowych i transformacji Agile.

- Świat bardzo się zmienia. Jest złożony, dwuznaczny, niepewny. Jak sobie radzić z zarządzaniem w takim świecie? Przede wszystkim trzeba umieć się znaleźć w tym złożonym środowisku. Bo przywództwo w świecie zmiennym powinno być Agile, czyli zwinne. W tym świecie silny akcent postawiony jest na samozarządzanie zespołu - mówił Jerzy Stawicki.
A co z liderem, gdy większość kompetencji zarządczych przechodzi do zespołów? Jaka jest wówczas jego rola? On musi stworzyć zespołom warunki do pracy, ubrać to w ramy, przekonać do zmiany sposobu myślenia o współpracy.

- Musi być trochę filozofem, ale takim jak w starożytności, czyli kimś, kto zajmuje się sztuką dobrego życia. Te wartości powinien dopasowywać do sytuacji biznesowych. Zwinny lider musi zadbać o zdefiniowanie wartości, o wypracowanie spójnej strategii oraz musi zadbać o zaangażowanie i motywację pracowników. Musi też sam ze sobą przepracować to, że przekazanie kompetencji i uprawnień nie ogranicza jego roli w firmie - wyjaśniał Jerzy Stawicki.

PKS Oliwa stawia na turkusNa konferencji sporo miejsca poświęcono nowej na naszym rynku metodzie pracy w firmach, czyli przejściu ze struktur hierarchicznych do bardziej płaskich, opartych na samozarządzających się zespołach. Na spotkaniu przedstawiono to zagadnienie m.in. na przykładzie trójmiejskiej firmy PKS Gdańsk-Oliwa, która ma doświadczenia we wdrażaniu tzw. "turkusowych" sposobów zarządzania. O tym jak rozpocząć wdrażanie tak gigantycznej zmiany w firmie zatrudniającej 240 osób, opowiedział Jacek Czarnowski.

- Wielu osobom PKS Gdańsk-Oliwa wciąż może się kojarzyć z przewozem ludzi autobusami ze wsi do wsi. A dziś ta firma to duże przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne, osiągające przychody na poziomie 292 mln zł. I właśnie to przedsiębiorstwo prawie rok temu postanowiło się zmienić. Postawiono na samozarządzanie - mówi Jacek Czarnowski.
Podzielono firmę na zespoły spedytorów, które same wyznaczały sobie cele i zadania. Każdy mógł sam zdecydować, w jakim zespole się widzi. Zlikwidowano stanowiska kierownicze, zrezygnowano z premii indywidualnych na rzecz zespołowych. Wypracowano kodeks koleżeński i system wartości, powstał blog firmowy, na którym każdy może się wypowiedzieć. Sprawy dotyczące całej firmy rozwiązują tzw. zespoły problemowe.

- To były ogromne zmiany, które różnie zostały przyjęte. Nie wszystko się udało, okazało się, że nie tak łatwo wyeliminować rywalizację, tylko teraz rywalizują zespoły. Czasami zmniejszało się zaangażowanie, był problem ze sprawnym podejmowaniem decyzji - mówi Jacek Czarnowski.
Tak czy inaczej po prawie roku funkcjonowania po nowemu, aż 47 proc. pracowników uznało, że są entuzjastami zmian, 36 proc. stawia się w roli życzliwych obserwatorów i tylko 17 proc. czuje się sfrustrowana.

Od motywacji po mentoring theatreWśród sceptyków samozarządzania często pojawia się obawa, że brak odgórnego określania celów i kontrolowania wyników doprowadzić może do samowolki, chaosu i katastrofy. Nic bardziej mylnego. O tym opowiedziała Ewa Bocian, która jest partnerem w Dwarfs and Giants, organizacji specjalizującej się w transformacjach w kierunku idei opartych na samozarządzaniu, transparencji, autonomii, współpracy, sensie istnienia oraz ewolucyjności. Z kolei o drodze do efektywnej firmy i dobrego życia opowiedział Andrzej Jeznach, przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych, inżynier mechanik, absolwent Politechniki Gdańskiej i doktor ekonomii.  

O  motywacji i wizerunku lidera i o  marce osobistej opowiadał Sergiusz Trzeciak, politolog, prawnik, ekspert personal brandingu, wizerunku publicznego, public relations i marketingu politycznego. O ukrytych pokładach motywacji opowiedział Sławomir Jarmuż, doktor psychologii (Polska Akademia Nauk), współwłaściciel firmy szkoleniowo-doradczej, moderator, trener i coach. Z kolei o sztuce błądzenia mówił Rafał Żak, specjalista od rozwoju ludzi i organizacji, trener, mówca, coach. 

Na koniec konferencji organizatorzy zaprosili na tzw. mentoring theatre, czyli edukację i refleksję w przestrzeni teatru. Nowy spektakl Milczarek Bukowski trio "Rzecz o motywacji, czyli słów kilka o zaangażowaniu, niechęci i całej tej ściemie...", to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co właściwie nas motywuje i jak kierować własnym życiem. Spotkanie dwóch perspektyw. Odpowiedzi nie są proste. Historie są zawiłe. Trudno połapać się w gąszczu przyczyn i skutków. Czy da się coś z tego wyłuskać?

Morfologia Przywództwa to w pewnym sensie "siostra" odbywającej się od 2012 roku konferencji Morfologia Sprzedaży, czyli konferencji dla menedżerów odpowiadających za sprzedaż w firmie i szukających sposobów na zwiększenie sprzedaży oraz efektywności zespołu będzie się odbywać w cyklu jesiennym. Z kolei Morfologia Przywództwa, czyli spotkanie menedżerów wszystkich branż, będzie odbywać w cyklu wiosennym. Ta poświęcona jest tematyce dotyczącej liderów w firmach.

Miejsca

Opinie (53) 1 zablokowana

 • Szarlatanizm. (12)

  To zadziwiające jak skutecznie charyzmatyczni kuglarze, rozprawiający o wszystkim i o niczym są w stanie wyciągać pieniądze od firm które chcą być "trendy".

  Firmy marnotrawią olbrzymie środki na bzdurne soft-skille, które mogłyby zostać przeznaczone konstruktywne inwestycje.

  Pracownika motywuje najlepiej solidna wypłata, a nie jakieś blogi czy mentoring.

  • 79 13

  • Mój pracodawca (jedno z największych korpo w Gdyni) (5)

   W zeszłym roku zorganizował całodzienne szkolenie (8h) dla wszystkich pracowników z tych pierdół.

   Ponad tysiąc osób musiało w ciągu tygodnia oderwać się od pracy by słuchać tych głupot. Olbrzymie środki wyrzucane są w błoto, podczas gdy faktycznie ogarnięci ludzie zgłaszając pomysły na jakieś techniczne i potencjalnie zyskowne usprawnienia to słyszą, że jest brak środków na wdrożenie i nie można zatrudnić nowych ludzi, bo to za drogie.

   Ale tak, mamy korpo-facebook'a i niedojrzałe owoce w kuchni, więc jesteśmy świetni.

   • 56 4

   • Pozdrawiam z jednego z największych korpo w Gdańsku, u nas to samo.
    Może nie całodzienne szkolenia, ale wciskają to badziewie na każdym kroku i traktują jak rozwiązanie każdego problemu. A nie. Przepraszam. W naszej firmie nie ma problemów. Są WYZWANIA.

    • 24 0

   • (1)

    Jakie to korpo? Na wszelki wypadek aby unikać.

    • 1 0

    • Korpo w Gdyni to moze byc tylko UM...

     • 5 2

   • Do nerwowej Polskiej kultury wiecznej sr*czki i ogólnego chaosu w projekcie filozofia Agile i metodyki takie jak Scrum rzeczywiście mało pasują. Chodzi w nich głównie o kulturę, komunikację i planowanie której w Polsce większość ludzi nie ma/nie potrafi albo nie dostrzega w tym żadnej wartości. Mówię to z pozycji inżyniera a nie managera. Dobra kultura pomaga w projekcie ale mało ludzi w Polsce potrafi to zrozumieć.

    • 5 1

   • u nas dokladnie to samo

    totalna masakra

    • 0 0

  • Szarlataneria

   jeśli już...

   • 11 1

  • Solidna kasa motywuje, ale do czasu. Jak masz h...wą atmosferę albo tępego szefa/zarząd to szybko uciekniesz mimo super zarobków.

   • 21 0

  • (1)

   a czego ty sie spodziewasz czytajac portale typu trojmiasyto onet gazeta? ze co ci powiedza?

   • 2 0

   • lesze niż trwam;)

    • 2 0

  • Nie do końca się zgodzę

   Wszystko zależy ile zarabiasz. Każdy z nas ma w głowie zarobki na jakimś wystarczającym poziomie i gdy je osiąga to nie koniecznie to staje się głównym aspektem pracy. Bo co z tego, że pracodawca doda tobie tysiaka do pensji skoro będzie z ciebie wyciskał ostatnie poty w komórce, gdzie obok ciebie siedzi od cholery ludzi przez siebie krzyczących.
   W pewnym momencie wolisz zamiast wyższej pensji dostać po prostu lepsze lub godniejsze warunki pracy. Ogólnie większość z nas w pracy i na dojazdach spędza więcej czasu niż w domu.

   • 7 1

  • Bzduuuuuuraaaaa

   po wpisie widać, że z zarządzaniem i motywacją masz tyle wspólnego co nic... Przez takie twardogłowie polskie firmy w większości wyglądają jak wyglądają...

   • 1 1

 • Kindersztuba i inteligencja. (6)

  Zwinny to moze byc gimnastyk

  • 22 12

  • Nie wyobrażam sobie kompetentnego menadżera, który by się w to bawił. (1)

   Chyba, że mentoring można sobie wrzucić w koszty i przy okazji zgarnąć coś dla siebie.

   • 10 3

   • Kompetentny manager czyli taki co pokazuje palcem i rozdaje rozkazy. :D

    • 2 0

  • trzeba być zwinnym (2)

   Aby szybko i skutecznie zakrzątnąć się wokól odpowiednich uszy i kieszeni, oszołomić potokiem słów i obrazów, odciąć od możliwości weryfikacji, ogłuszyć perspekywami i potencjałem. Potencjalnym... Zachować decyzyjność a pozbyć się odpowiedzialności.
   Następnie podstawić ponurego "muła" do czarnej roboty oraz zniknąć zwinnie i skutecznie oraz bez śladu.
   Wtedy można zacząć od nowa... Szybko i zwinnie

   • 17 0

   • i to jest agile (1)

    rozegrac wszystko tak aby sie nie narobic i zarobic

    • 4 0

    • świetna ksywa

     10/10
     idealna definicja tego całego zamieszania...

     • 3 0

  • "Polski manager nie ma luzu, rusza się i myśli jak wóz z węglem, a przydałoby się trochę polotu i finezji w tym smutnym jak piz.. mieście"

   • 2 0

 • ....

  Mentoring theatre?Co to za bzdety?Dobrze że nie uczestniczę w tej nowo modzie i praniu mózgów.W korpo wyścigu podobnie.Te no lify myślą tylko o kasie i jak tu drugiego podp.....ć.Nie dziękuje wolę normalne życie.A morfologia to jest krwi a nie jakieś robienie wody z mózgu.

  • 33 4

 • Ogólnie rzecz biorąc, z reguły nie jest to szarlatanizm jak niektórzy mówią.

  Inna sprawa, że skuteczność tego typu szkoleń zależy od bardzo wielu czynników i z reguły jest niska a dlaczego tak się dzieje to dłuższy już temat.

  Stwierdzenie z planszy : Sukces + Pieniądze zamienione na Dobre Życie - jest tak niskich lotów, że dyskwalifikuje autora/ów tego szkolenia już na starcie.

  Sorry.

  • 25 1

 • Metodyka agile to już jakaś epidemia. (2)

  Z IT gdzie nie zawsze się sprawdza teraz w biznesie już jest Agile? "Lider" musi być agile? Czy to nowomowa z PRL? Kto następny ma pracować w trybie agile? Urzędnicy? Taksówkarze? Komornicy? Policjanci będą sobie sprinty planować?

  • 37 5

  • agile = sprinty? masz bardzo wąski horyzont wiedzy o agile

   • 5 11

  • Taksówkarze akurat pracują w trybie agile :)

   W praktyce widzę, że cała ta filozofia polega na tym, że klient może w każdej chwili zmienić zdanie i ch*j.

   • 5 0

 • Zal mi tych ludzi, zmanierowane miernoty..

  • 20 0

 • Rzetelna analiza jest potrzebna

  No tak. Krytykować można wszystko i wszystkich. Drobna uwaga. Mentorzy, coache itd., próbują na siłę wdrażać zachodnie schematy na naszym podwórku... Zawsze jest ale... A, ale u nas w Kraju jest dużo. Młodzi ludzie potrzebują bardziej elastycznych liderów? Proszę mi powiedzieć dlaczego? Czy na zachodzie są jacyś inni menedżerowie? Dobre sobie. Absolutnie NIE!!! Miałem okazję współpracować z zagranicznymi kierownikami. Też można spotkać osobę: niekompetentną, arogancką, prostacką niestety też... Więc niech nie próbuje się wmawiać nam, że jeśli nie przejmiemy tych schematów Agile, to zarządzanie się zawali. Potrzeba rzetelnej analizy w firmach, gdzie są problemy z komunikacją, współpracą i wynikami. Pieniądz wciąż rządzi światem. Światem wyboru pracodawcy też. I to się prędko nie zmieni. KONIEC. Uff się umęczyłem tym pisaniem... :-)

  • 18 2

 • Dlaczego niema dopisku ze tekst sponsorowany !Udział wtym szkoleniu dla frajerów to 700zł (2)

  PKS niż poza spedycją robić nie potrafi bo przewozy autobusowe nie maja szans z Polskim busem ale oni tam nie potrzebują morfologi gimbusa .Firm spedycyjnych u nas nie brakuje bo cały transport opiera sie na zacofanym systemie wiec sie frajerom wciska bajki .Ale przyszłości nie mają żadnej.Dobrze ze publikują zdjęcia bedzie można zapamiętać frajerów co myslec samodzielnie nie potrafią!

  hahaha i te stosy książek w pułapce mysli :) takich ksiazek własnie powstało setki dla bezmózgowców świetny interes czyli paplanie bez sensu dla bezmyślnych to wiedza tajemna musza czymś zatkać pustkę we łbie :)

  • 19 2

  • Ideal (1)

   No czytam komentarz i nie moge uwiezyc jak ich "rozgruzles". Chyba mam ogromne szczescie ze dokopalem sie do tego komenatarza robionego przez:
   A) osobe ktora stracila stanowisko kierownicze na rzecz zespolu
   B) konkurencje, co mimo twojego zaproszenia, super rabatow wybrala to sympozium a nie twoje
   C) zyciowego frustata ktorego korporacja kopnela w d*pe pi wielu latach kierownictwa

   Naprawde wspolczuje

   • 0 1

   • a moze obserwator?

    Ktory ze smutkim widzie od lat przerost formy nad trescia oraz trwanie ponad cel? Widzie zgubne skutki mody I baraniego uporu oraz lemingowatego pedy za mrzonka?
    Mozna tak interpretowac? Mozna...
    Bo mozna oslodzic sobie herbate samym mieszaniem. Pod warunkiem, ze miesza sie w cudzej herbacie...

    • 4 0

 • p...lenie o Szopenie

  • 6 1

 • Ekstra foty pod artykułem

  Ktoś ułomny się napstrykał chyba

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki...

Najczęściej czytane