Więcej pracowników zagranicznych na Pomorzu

Padł kolejny rekord w liczbie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w pomorskich oddziałach ZUS. Na koniec czerwca 2021 r. było ich ponad 52 tys.
Padł kolejny rekord w liczbie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w pomorskich oddziałach ZUS. Na koniec czerwca 2021 r. było ich ponad 52 tys. fot. 123rf/ bialasiewicz

Przeszło 52 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS na koniec czerwca tego roku. To oznacza, że w I półroczu 2021 r. przybyło ich ponad 7,6 tys.W gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było blisko 45,5 tys., a  w słupskim ponad 6,6 tys. cudzoziemców. Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, przekroczyła 25 tys., podczas gdy na 31 marca było ich blisko 23,2 tys., zaś na koniec ubiegłego roku ponad 21,9 tys. Przybyło również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1318 na koniec grudnia 2020 r. do 1361 na koniec czerwca 2021 roku. Pozostali przybysze z zagranicy zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Tysiące cudzoziemców chce mieszkać i pracować w TrójmieścieZgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy pochodzą ze 100 państw. Na koniec czerwca najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy - prawie 39,8 tys. To oznacza, że tylko w II kwartale tego roku przybyło ich ponad 6 tys. Drugą grupę stanowiło ponad 3,6 tys. obywateli Białorusi, których od końca grudnia 2021 r. przybyło ponad czterystu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (1013), Gruzji (964) i Mołdawii (842). Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było np. po trzech obywateli Nigerii i Urugwaju, a także po czterech obywateli Boliwii, Kambodży, Korei, Libii, Arabii Saudyjskiej, Tajwanu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

Nielegalna praca obcokrajowców to rzadkośćRzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS.

Opinie (5)

 • Po prostu wyrobiliśmy sobie negatywna reklamę drogiego, przeludnionego i totalnie przereklamowanego miasta z rynkiem pracy i zarobkami nieco lepszym niż w Bydgoszczy, ale za to z cenami życia takimi jak w stolicy:) Po prostu ciężej jest ściągać tutaj nowych naiwniaków którzy będą chcieli dygać jak niewolnicy u polskiego Janusza, z czego 2/3 wypłaty wydadzą na wynajem zdezelowanego mieszkania w satrym zasilanym bloku, a resztę na jedzenie:)

  • 10 1

 • Najwięcej cudzoziemców to licencjonowani partnerzy firm Freenow, Uber, Bolt.

  Nie, nie są pracownikami, są licencjonowanymi partnerami firm zagranicznych Freenow, Bolt, Uber. Niewidoczni dla ZUS, dla US, dla UP. Pracują po 12-16 godzin, śpią na zmiany w jednym łóżku, lub w wynajętym aucie. Tak się robi interesy! - nie widać, a kasa płynie.

  • 5 2

 • Ale tu trzeba się cieszyć, że ktoś będzie pracował.

  A nie za chwilę będzie pełni emerytów i nikt nie będzie robił na nich. Ludzie zrozumcie, że polska się wyludnia i najlepszym rozwiązaniem jest pozyskanie ludzi pracujących z innych państw. Tylko żeby pracowali, a nie na zasiłkach.

  • 1 5

 • Z czego

  Z czego się cieszyć oni nie odprowadzają u nas podatku ani Zusu rozliczają się u siebie bądź pracują na lewo. A u nas kordony emerytów druga połowa to siedzącą w domu i pobierająca cuda obiecane.

  • 2 0

 • Pozwolenie na wjazd pracowników zza granicy najbardziej uderzyło w osoby które te prace wykonywały

  za to najbardziej na tym zyskali właściciele firm budowlanych, Polakom którzy wykonywali te nisko płatne prace zabrano możliwość podniesie sobie stanu życia przez naturalne wymuszenie na pracodawcy podwyżki pensji, de facto wpuszczanie pracowników zagranicznych niewykształconych, bez doświadczenia, utrzymuje najniższe pensje (nie mylić z płacą "minimalną") na ciągle tym samym poziomie .

  Nie mam nic do innych narodowości ale najważniejszy jest nasz interes i tym powinniśmy się kierować przy wpuszczaniu pracowników z innych krajów.

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...

Najczęściej czytane