Wirus zmienia biznes. Normalność wkrótce do nas powróci

Najnowszy artukuł na ten temat

Wirus zmienia biznes. IT dobrze wykorzystało trudny czas

- Życzę wszystkim, aby utrzymali się pomimo niesprzyjających warunków. Wierzę, że normalność wkrótce do nas powróci - mówi Tomasz Sznajder, prezes firmy Primagran.
- Życzę wszystkim, aby utrzymali się pomimo niesprzyjających warunków. Wierzę, że normalność wkrótce do nas powróci - mówi Tomasz Sznajder, prezes firmy Primagran. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czas pandemii to nie tylko czas strachu o przyszłość firmy i pracowników, to też czas, kiedy można wprowadzać innowacje, a nawet wejść na nowe, zagraniczne rynki. W kolejnym odcinku cyklu "Wirus zmienia biznes" o tym, jak pandemia wpłynęła na firmę, opowiada Tomasz Sznajder, prezes firmy Primagran - rodzinnej firmy produkującej zlewozmywaki granitowe oraz akcesoria kuchenne. W poprzedniej odsłonie cyklu rozmawialiśmy z Joanną Żebrowską i Jackiem Basiukiewiczem z Grupy JBS. Za tydzień spotkanie z Michałem Sypniewskim, dyrektor sprzedaży firmy kurierskiej BPS.- Pierwsze dni pandemii pamiętam jak przez mgłę. To była mieszanka strachu o pracowników i o firmę, ale także zaciekawienia i refleksji nad tym, jak długo ten czas potrwa i jak zmieni świat. Pamiętam, że w tym czasie już prawie wygaszono pandemię w Chinach, co napawało mnie wtedy wiarą, że społeczeństwa w walce z wirusem nie są bezbronne - opowiada Tomasz Sznajder, prezes firmy Primagran.
Początkowo obawy o dalszą przyszłość firmy były bardzo silne. Jednak, na całe szczęście, branża, w której działa Primagran - produkcja zlewozmywaków i sprzedaż przez internet - znalazła się wśród tych branż, które przynajmniej na ten moment nie tracą.

- Naszą główną obawą, która zresztą w części się zmaterializowała, były przerwane łańcuchy dostaw z zagranicy, zatrzymanie produkcji w kooperujących fabrykach we Włoszech oraz obawa o dostępność importowanych komponentów i kondycję branży transportowej, która jest kluczowa dla branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Sznajder. - Już w listopadzie i grudniu 2019 rozważaliśmy negatywny scenariusz rozwoju pandemii. Dzięki dobremu planowaniu byliśmy już częściowo przygotowani na pierwszą falę.

Ograniczenia zmobilizowały firmęJak wspomina prezes Sznajder, ograniczania bardzo mocno zmobilizowały cały zespół.

- Bardzo szybko podjęliśmy decyzję o zwiększeniu zapasów kluczowych komponentów, wyszukiwaliśmy alternatywnych dostawców oraz uzgodniliśmy stały monitoring sytuacji. Te działania uspokoiły sytuację i uświadomiły nam, że możemy wykorzystać zaistniałą sytuację - dodaje.
Primagran produkuje zlewozmywaki granitowe oraz akcesoria kuchenne. Ma klientów w Polsce i wielu krajach europejskich. Jest firmą rodzinną, działająca na rynku od 2010 roku.
Primagran produkuje zlewozmywaki granitowe oraz akcesoria kuchenne. Ma klientów w Polsce i wielu krajach europejskich. Jest firmą rodzinną, działająca na rynku od 2010 roku. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Primagran jest małą firmą. Jej struktura jest płaska, a zarząd dwuosobowy. Kadra zarządzająca komunikuje się ze sobą codziennie. Decyzje dotyczące potrzebnych zmian zapadały więc bardzo szybko.

- Przede wszystkim najwyższym priorytetem stało się dla nas bezpieczeństwo pracowników i klientów. Wprowadziliśmy procedury, aby wykształcić praktykę odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań, np. home office, codzienne mierzenie wszystkim temperatury, przemywanie klamek płynami bakteriobójczymi co dwie godziny, nakaz chodzenia w maseczkach czy ograniczenie spotkań bezpośrednich na rzecz telekonferencji - mówi Sznajder. - Dziś większość firm zapewne stosuje takie zasady, ale na początku pandemii to była improwizacja. Nikt z nas nie wiedział, jak groźny jest wirus i jak z nim walczyć. Od strony biznesowej skupiliśmy się na wykorzystaniu nadarzających się szans. W tym czasie przykładowo Primagran wszedł na dwa nowe duże rynki - Włochy i Hiszpanię.

Recesja to czas, aby pracować nad pozycją firmyWedług Tomasza Sznajdera obecny kryzys, ale także nadchodząca zapewne recesja, uczą nas, że cały czas trzeba pracować nad pozycją konkurencyjną firmy - jakością jej produktów, obsługi, wizerunkiem w odbiorze klientów.

- Bardzo łatwo jest osiąść na laurach, zatrzymać się, przyzwyczaić się do status quo. Tylko w takich trudnych czasach, gdy warunki konkurencyjne zaostrzają się, okazuje się, że przetrwają tylko najlepsze firmy, takie, które cały czas obserwują rynek, przewidują zachodzące na nim zmiany i szybko dopasowują swoje działania tak, aby wykorzystać ich potencjał. Ale na to pracuje się latami - mówi Sznajder. - Myślę, że Primagran taką firmą jest. Ten kryzys pokazał nam też, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo firmy, czyli takie planowanie cash flow, aby nawet w skrajnych przypadkach mogła ona przetrwać sześć czy nawet dziewięć miesięcy. Wcześniej takiej świadomości nie mieliśmy, nie brałem pod uwagę możliwości takiego rozwoju sytuacji. To, co się dzieje obecnie, unaocznia to, że niemożliwe jeszcze rok temu scenariusze stają się realne.

Część firm wyjdzie z kryzysu wzmocnionaFirma Primagran radzi sobie w dobie pandemii naprawdę dobrze i, jak zaznacza jej prezes, nie potrzebuje pomocy od państwa i dotychczas z niej nie korzystała.

- Znaczna część przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej czy gastronomicznej, może jednak nie przeżyć bez pomocy państwa. Myślę, że w naszym wspólnym interesie jest to, aby jak najwięcej firm przetrwało. To nie tylko utrzymane miejsc pracy, ale też zachowane relacje z kontrahentami itd. Alternatywnie duża liczba bankructw w tych sektorach może przynieść efekt domina w innych branżach, które dzisiaj mają się dobrze, a taki scenariusz byłby szkodliwy dla nas wszystkich - wyjaśnia Sznajder.
Według Sznajdera polscy przedsiębiorcy są bardzo pracowici i kreatywni.

- Myślę, że znaczna część sobie poradzi i wyjdzie z tego kryzysu wzmocniona. Niestety w branżach, w których załamanie sprzedaży sięga 90 proc., bez zewnętrznej pomocy będzie następować powolne załamanie. O ile wiele dobrze prosperujących firm mogło przeżyć bez przychodów dwa, trzy miesiące w trakcie pierwszego lockdownu, to obecne przedłużanie się takiej sytuacji jest o wiele groźniejsze, gdyż część rezerw została już wcześniej wyczerpana - podsumowuje Tomasz Sznajder. - Życzę wszystkim, aby utrzymali się pomimo niesprzyjających warunków. Wierzę, że normalność wkrótce do nas powróci.

Opinie (62) ponad 10 zablokowanych

 • (8)

  Obowiązkowe zdjęcie z założonymi rękami - jest. +100 do biznesu. Przy okazji takie pytanie, jeśli sesja była robiona pod ten konkretny artykuł, to dlaczego prezes nie ma maseczki na zewnątrz?

  • 57 15

  • Co ci do tego, że nie ma maseczki? Z policji jesteś?

   • 12 18

  • eee tam, słabo! nie widać zegarka! (1)

   • 22 4

   • Neolepiej.... rurkarz czubaty z cienkim rado pod rękawem golfika i maska z szarym logo firmy na dworzu przed szklanym wejściem.

    • 4 1

  • Akurat te maseczki na świeżym powietrzu to kompletny absurd. (3)

   Kogo i w jaki sposób masz zarazić przebywając na dworze? Co do reszty się zgadzam. :)

   • 13 9

   • (2)

    Bzdura lex, sed lex. Jak już jest, niech obowiązuje wszystkich bo z tego co wiem to nie wyłącza z przestrzegania prezesów w trakcie sesji fotograficznej.

    • 16 2

    • (1)

     nadal te przepisy są niezgodne z prawem, więc co ma obowiązywać ;)

     • 4 4

     • Kolejny prawnik po uniwerku facebooka i youtube się objawił o_O

      • 4 1

  • bo przyjrzyj sie

   czy tego nie widzisz? Jest wklejony w to foto.

   • 3 0

 • Jasnowidz biznesu (2)

  Już w listopadzie i grudniu 2019 rozważaliśmy negatywny scenariusz rozwoju pandemii - mistrzunio PR

  • 43 4

  • Dokładnie, śmiechu warte. Przepis na sukces.... w przyszłym roku bedzie korona pro2.0 albo inne g*wno. Największą przeszkodą i tak zostaje pisowski fanatyczny rząd.

   • 8 2

  • nie wiem co w tym dziwnego , my już w grudniu rozważaliśmy różne scenariusze związane z pandemią, dzięki temu nic nas nie zaskoczyło i w pandemii mamy się świetnie. Pandemia wymusiła szybszą restrukturyzację firmy i jest nam z tym teraz bardzo dobrze :).
   W dniu ogłoszenia lockdownu będziemy pić szampana

   • 1 4

 • Janusz, jestem z Ciebie dumna. (5)

  Tylko ty mi powiedz Janusz, dlaczego nie masz 50% rynku ;) i oplaca się kupować 1 szt z ali z wysyłką za 100zl :D bez złośliwości. Nie zarabia się u Ciebie 30zl/h

  • 21 5

  • bo 30zł na rękę kosztuje Janusza 50, z reklamacjami kieruj się do ZUS i budżetu państwa (3)

   a potem z tych 30zł oddasz jeszcze 5 w VAT czy akcyzie, wszystko po to, aby darmozjady z rządu mogły rozdawać Twoją kasę kupując wyborców.

   • 15 5

   • (2)

    nie płać podatków, ale...
    nie korzystaj z dróg, sieci wodociągowych i grzewczych, ze służby zdrowia, sądownictwa, policji, szkolnictwa, systemów emerytalnych, miejskiej infrastruktury i jeszcze całej masy innych rzeczy na które składamy się w podatkach
    zbuduj sobie nowy wspaniały korwinowski świat wolności i przedsiębiorczości

    • 5 10

    • Nie mówimy o niepłaceniu podatków wcale, ale o wydawaniu kasy z budżetu na bzdury.

     Pińcetplusy, miliardy na publiczną telewizję, pensje krewnych i znajomych królika na wszelkich możliwych stołkach w Spółkach Skarbu Państwa, na milionowe nagrody dla Toruńskiego biznesmena z każdego możliwego Ministerstwa, maszty patriotyczne, pomniki prezydenta tysiąclecia, setki miliardów na nierentowne kopalnie i wielu, wielu innych niepotrzebnych wydatkach za które płaci polski podatnik.

     • 9 2

    • akurat na niektóre

     to się osobno płaci. Podatki na policję czy ochronę zdrowia - owszem. Chociaż składka zdrowotna jest znana i wiadomo ile dokładnie z pensji na to idzie. ile procent mojej pensji na policję tego już nie wiem. Ale na sieć / wodociągi / grzanie czy np. szkołę to już płacę prywatnie. Na każdej umowie mam wyszczególnione ile za przesył a ile za zużycie. Przesył idzie na utrzymanie infrastruktury. A jak się nie podoba to zawsze mogę pójść do konkurencji. Więc nie tak do końca moje podatki na to idą. Większość na roszczeniowców wyciągjącyc łapy po socjal którzy nic nie robią lub właśnie na kupienie głosów wybroczych czy widzimisię w postaci przekopu mierzei

     • 1 1

  • Zawsze mnie zastanawia, dlaczego osoby krytykujące takiego "Janusza" same biznesu nie założą?

   Przecież to taki cud, miód i orzeszki, siedzisz sobie na krytym basenie w swojej willi na Seszelach i tylko liczysz kasę którą ukradłeś pracownikom o_O

   • 7 3

 • Napisali (7)

  Napisali że firma produkuje eleganckie zmywaki itp. Wszystko pięknie ładnie tylko gdzie te urządzenia postawić jak dla młodych mieszkań nie ma. Dziwnie to wszystko urządzone w tych poststyropianowych czasach.

  • 15 10

  • (6)

   mieszkań jest nadpodaż, do tego ceny lecą w dół i przez najbliższe lata utrzyma się tendencja spadkowa

   • 1 11

   • Wiem (3)

    Wiem że jest trochę mieszkań na sprzedaż ale ceny oderwane od rzeczywistości. Skąd młody ma wziąć przynajmniej pół miliona jeśli nie ma ojca farmera ????????.??

    • 9 3

    • Byle nie ukradł, bo rząd nie lubi konkurencji.

     • 3 3

    • Idź zapytaj Andrzeja Dudy, tak jak swego czasu chłopaczek z PiSu pytał Bronisława Komorowskiego.

     Komorowski odpowiedział - Zmień pracę, weź kredyt - Co odpowie dzisiaj Duda na to pytanie? - Zrób sobie piątkę kaszojadów, a "PiS" ci da 500zł na każde i sobie odłożysz? - Wyrób legitymację partyjną, stołki w Spółkach Skarbu Państwa czekają z otwartymi ramionami, popracujesz trzy miesiące i weźmiesz milion odprawy?

     • 6 2

    • chodzi o to, że mieszkania kupuje się po to by nie tracić na lokatach

     dlatego póki oprocentowanie lokat bedzie tak niskie jak obecnie (lub niższe) to ludzie będą kupować drożejące mieszkania - do NBP z pretensjami. Z kolei jeśli NBP urealni stopy procentowe to kredyciarze bedą płakać i gospodarka zacznie już mocno zwalniać. Z dwojga złego chyba lepsza inflacja - każdy potrafiący używać mózgu wiedział od początku że tak się skończy rozdawanie kasy.

     • 6 0

   • Gdzie te ceny lecą ?
    Tam gdzie szukam cały czas się trzymają .

    • 6 2

   • Sprzedaż mieszkań spada, ale ceny stoją w miejscu.

    • 6 1

 • Firma Prymasort ! (4)

  Czy maja owocowe czwartki ?

  • 19 3

  • Som chmielowe poniedziałki.

   • 11 2

  • Bananowe środy tylko. (1)

   • 9 0

   • I kakaowe piątki

    • 9 0

  • piątek z whisky. z lodem

   • 1 0

 • (1)

  Nakaz chodzenia w maskach, ale sam pan prezes pozuje sobie do zdjęć bez. Współczuję pracownikom.

  • 14 10

  • czy tego nie widzisz?

   Przeciez on tu jest ewidentnie wklejony

   przynajmniej w tym drugim foto.

   • 1 0

 • Bardzo dobra firma! Pan Tomasz to mądry wizjoner (3)

  I takie podejście do biznesu powinno być w każdej firmie , koronawirus pokazał w polskich przedsiębiorstwach , z wyłączenie sektora turystycznego, umiejętność zarządzania zmianą.

  • 6 11

  • wizjoner to np Orwell ekhmmmm

   • 5 0

  • U koleżanki kosmetyczki/ kosmetolog obrot spadł o ponad połowę (1)

   i nie dlatego, że nie umie zarządzać firmą, ale dlatego, że klientki nie chcą wydawać pieniędzy.
   wielu usługodawców upadło właśnie z tego powodu.

   • 6 0

   • Jak napisałam, z wyłączeniem sektora turystycznego ten nie miał szans się obronić

    • 2 3

 • produkcja w Polsce! mega szacunek dla tego gościa!

  • 12 4

 • Przyjaciół (3)

  poznaje się w biedzie A dobrego zarządcę jak radzi sobie w trakcie kryzysu. Niestety ale duży procent z nich nie zdało.

  • 7 2

  • Większość. (1)

   Bo większość to janusze biznesu.

   • 2 2

   • zabraniam ci zarabiać 5ty miesiąc w tym roku, a jak padniesz, to jesteś Janusz biznesu

    • 1 1

  • co to znaczy dobra firma? A złe to jakie? Te co upadły? Nieprzetrwały?

   • 4 0

 • Czytam i wydaje mi się że to same bzdury (4)

  Też mam firmę - jedno osobową ale firma, już w październiku 2019 przygotowywałem się na problemy i tylko przypadek sprawił że na pandemii zyskałem. I to nie moja zasługa tylko branży w jakiej jestem. Więc takie głupoty jak co niektórzy opisują i prężą się na fotkach to do mnie nie przemwiają, po prostu robię dalej swoje bo to dla mnie okazja, jedna na 100 lat

  • 19 3

  • Epidemie są dużo cześciej niż raz na 100 lat, i w Polsce będą nowe

   • 2 1

  • Nie masz racji (1)

   Prawda jest taka że jest wiele przykładów firm króre zyskały nie na covidzie a na umiejętności dostosowania. Wielu moich klientów/ Prezesów: Zarządzających na początku wpadło w panikę bo było m.in Zarzadzanie kasą po bandzie i zgadzam się z autorem artykułu. Dużo opinii negatywnych bo jak zwykle Polak zazdrości komuś komu się udało zamiast ze zrozumieniem przeczytać artykuł i zastanowić się jak skorzystać dobre praktyki innych

   • 4 1

   • Polak gardzi chwalipiętami i tylko tyle

    • 2 0

  • Niektórzy ludzie lubią przyporządkowywać sobie sukcesy stworzone przez przypadki ;)

   • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane