• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wpadki podczas rekrutacji. Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?

Aleksandra Wrona
18 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Praca detektywa: wymagania, predyspozycje, zadania
Rozmowy rekrutacyjne dla niektórych są bardzo stresującym przeżyciem. Warto dobrze się do nich przygotować. Rozmowy rekrutacyjne dla niektórych są bardzo stresującym przeżyciem. Warto dobrze się do nich przygotować.

Rekrutacja do pracy to często wieloetapowy proces, podczas którego czyha na nas wiele pułapek. Jak się przed nimi ustrzec i zostawić po sobie dobre wrażenie? Zapytaliśmy rekruterów zarówno o popularne, jak i o mniej typowe wpadki kandydatów do pracy. Wszak nie od dziś wiadomo, że ludzie uczą się na błędach, jednak kto powiedział, że koniecznie na własnych?



Przepraszam, a jakie to stanowisko?



O ile nie ma nic złego w odpowiadaniu jednocześnie na kilka ogłoszeń o pracę, o tyle dawanie pracodawcy do zrozumienia, że jest "jednym z wielu" może obniżyć naszą szansę na zatrudnienie. Rekruterzy radzą, żeby notować sobie oferty, na które aplikujemy, a przed rozmową odwiedzić stronę firmy i odświeżyć sobie o niej informacje.

- Jednym z błędów jest to, że kandydaci aplikując na dane ogłoszenie nie zapisują go sobie, później przychodzą na rozmowę i pytają: "A na jakie stanowisko aplikowałem? Czy może mi pani opowiedzieć więcej o tym stanowisku?" - mówi Karolina, rekruterka.

Czy denerwujesz się podczas rozmowów kwalifikacjynych?

Dobrze jednak, jeśli nasza wiedza o firmie będzie wynikała ze znajomości branży i osobistych doświadczeń, a nie ograniczy się do bezrefleksyjnie powtarzanych informacji z internetu.

- Jedna osoba była bardzo solidnie przygotowana do rozmowy, ponieważ na wstępie wyrecytowała pół Wikipedii na temat firmy, do której aplikowała. Nie ma nic złego w tym, że ktoś się nauczy podstawowych informacji o firmie, wręcz przeciwnie - świadczy to o tym, że mu zależy, ale ten kandydat recytował tekst jak z podręcznika do historii, niestety zupełnie nie odpowiadając wymaganiom w tej pracy - mówi Ola, rekruterka.
Taśmowe wysyłanie CV również niesie ze sobą pułapki. Warto poświęcić chwilę i dokładnie doczytać szczegóły ogłoszenia.

- Zacznijmy od tego, że wielu kandydatów nie potrafi czytać ze zrozumieniem ogłoszeń o pracę. Przykładowo: wymóg w ofercie pracy to przesłanie CV w formacie pdf, a 90 proc. dokumentów, które otrzymuję to pliki programu MS Word - z pozoru szczegół, ale po pierwsze takie CV na każdym komputerze będzie wyglądać inaczej i prawdopodobnie się brzydko "rozjedzie", a po drugie zwykle świadczy to o tym, że osoba może być roztargniona, chaotyczna albo wysyła CV gdzie popadnie i nie czyta ogłoszeń dokładnie, do końca - mówi Aneta, rekruterka.

Kreatywny, twórczy i pracowity. Kilka słów o CV



Curriculum Vitae zwane w skrócie "CV" to kolejny ważny krok do udanej rekrutacji. Poradników o tym, jak je napisać znajdziemy w internecie mnóstwo. Co ma kluczowe znaczenie dla rekruterów?

- W CV oczywiście "smaczków" można znaleźć od groma, ale przede wszystkim kandydaci aplikują na nieodpowiednie stanowiska, ich doświadczenie zawodowe znacznie odbiega od wymogów w danej pracy, a w CV znajduje się bardzo dużo zbędnych informacji, które nikogo nie interesują, np. stan cywilny. Czasami w życiorysach spotykam się też z tym, że ktoś wypisuje swoje cechy charakteru - zwykle większość takich osób pisze to samo, więc rekruter przeglądający 100 takich CV i tak nie będzie tego traktował poważnie, ale szczególnie drażni mnie, kiedy osoba deklaruje, że jest kreatywna i twórcza, a jej CV wygląda, jakby napisało je dziecko z podstawówki - mówi Ola.
Odpowiednie zdjęcie w CV wydaje się być oczywistością, a jednak doświadczenia rekruterów pokazują, że wcale tak nie jest. Warto pamiętać, że w przypadku rekrutacji ważniejsze jest to, czy na zdjęciu wyglądamy odpowiednio profesjonalnie niż to czy wyszliśmy na nim najładniej. Odpadają zdjęcia z wczasów, spotkań rodzinnych czy - coraz bardziej popularne w życiorysach - selfie.

- Raz w CV zdarzyło mi się zobaczyć "stylowe" zdjęcie kandydata na fotelu w białych mokasynkach - wspomina Piotrek, rekruter.
- Kiedyś szukałam pracownika do sklepu. Pewien chłopak przysłał swoje CV bez zdjęcia, a zdjęcie dosłał w osobnym załączniku. Była to fotografia z celi więziennej, w której leżał na pryczy. Chłopak oczywiście przeprosił i dodał, że od kilku lat nie ma innych fotek, ale niedługo wychodzi z więzienia i nadrobi zaległości - wspomina Marta, rekruterka.

Rozmowa rekrutacyjna



Jak podkreślają rekruterzy, absolutną podstawą rozmowy rekrutacyjnej jest przyjście na nią osobiście i punktualnie. Niestety, okazuje się, że dla przyszłych kandydatów nie zawsze jest to oczywiste. Niektórzy kandydaci tak boją się spóźnienia, że przychodzą na rozmowę dużo za wcześnie. Warto pamiętać, że firma nie zawsze ma na takie okoliczności specjalne "poczekalnie", a wałęsanie się po korytarzu nie jest mile widziane.

- Problematyczni są kandydaci, którzy przychodzą na spotkanie dużo za wcześnie, nawet pół godziny przed czasem. Lepiej poczekać w okolicy niż przyjść z takim wyprzedzeniem - ostrzega Karolina.
Należy pamiętać też, że rekruter zaprasza na rozmowę nas, a nie naszych bliskich.

- Największe zdziwienie, jakiego doświadczyłam jako rekruter, to sytuacja, w której na rozmowie pojawiła się mama kandydata w jego imieniu. Tłumaczyła, że syn dzień wcześniej długo siedział z kolegami i tego dnia nie był w dobrej formie, a że bardzo zależy jej na pracy, to postanowiła przyjść i porozmawiać w jego imieniu, żeby nie zmarnować okazji. Podobne sytuacje dotyczące składania CV przez mamy czy żony też nie są rzadkością. Czasami kandydatom zależy mniej na pracy niż osobom, które z nimi mieszkają - mówi Karolina.
- W mojej pracy częsty przypadek to żony kandydatów, które umawiają ich na rozmowę. Zdarza się też, że przyjeżdżają wraz z nimi i wpraszają się na rozmowę, gdzie wypowiadają się tylko one - mówi Łukasz.
- Kiedyś z pytaniem o wyniki rekrutacji dzwoniła do nas przyszła teściowa kandydata - śmieje się Kasia, rekruterka.
Zadbajmy o to, żeby nasze CV wyglądało możliwie profesjonalnie. Zadbajmy o to, żeby nasze CV wyglądało możliwie profesjonalnie.
Umiejętności wpisane w CV bardzo często nie mają pokrycia z rzeczywistością. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest to sprawdzić.

- Niektórzy chwalą się też, że w CV że mają magistra, ale na spotkaniu nie potrafią odpowiedzieć, na jaki temat pisali pracę magisterską. Miałam również przypadek, kiedy kandydatka przyznała, że tematu nie pamięta, gdyż pracę pisał jej ktoś inny - mówi Aneta.
- Zdarza się, że podczas rozmowy kandydat zapewnia, że Excel mu nie straszny, a kiedy podczas drugiego etapu rekrutacji ma dodać do tabeli trzy komórki to okazuje się, że "tego to nie pamięta". Dużo przychylniej patrzmy na osobę, która mówi wprost: "Nie wiem/nie pamiętam, ale chętnie się nauczę/przypomnę" - mówi Piotrek.
Warto też przygotować się na rozmowę o sobie. Przed przyjściem przećwiczmy w domu odpowiedź na popularne pytania o swoje predyspozycje oraz zastanówmy się czego (także finansowo), oczekujemy od pracodawcy.

- Z mojego doświadczenia wynika, że przyszli pracownicy, szczególnie młodzi, nie potrafią mówić o sobie i zawalczyć o siebie. Mają problem z podaniem swoich mocnych i słabych stron, co oznacza, że nie przygotowują się do rozmowy, bo jest to dość powszechne pytanie. Zapytani o to, jak te cechy przydadzą się w pracy, patrzą na mnie z przerażeniem. Poza tym często nie potrafią podać kwoty, jaką chcieliby zarabiać, a już notorycznie nie potrafią poprzeć jej argumentami. Często podają też kwoty, które są nieosiągalne przy tak małym doświadczeniu w branży - mówi Patrycja, rekruterka.
Szukasz pracy? Sprawdź oferty w naszym serwisie Praca

- Na rekrutację do banku przyszedł ostatnio kandydat, który wcześniej pracował na budowie. Zapytany "dlaczego chce zmienić branżę" powiedział, że chciałby, żeby mama była z niego dumna. Na pytanie "gdzie widzi siebie za dwa lata" stwierdził, że na kolei, bo to państwowa, dobra firma - wspomina Piotrek.
Dużą rolę odgrywa też pierwsze wrażenie i schludny wygląd.

- Na rozmowy rekrutacyjne przychodzą różne osoby, rekrutowałam kiedyś dla bardzo luksusowej marki IT, a kandydat przyszedł na spotkanie ubrany w brudny, szary dres i siedział nachylony nad stołem, z łokciami opartymi o kolana. Inny zaś, przy pytaniach o doświadczenie zawodowe i jego opinie o poprzednich miejscach pracy uznał, że w zasadzie podobała mu się praca tylko tam, gdzie nie musiał nic robić - wspomina Aneta. - Miałam też na rozmowie kandydata, który przez cały czas miał minę, jakby przyszedł tu za karę, nie był w stanie podać odpowiedzi na większość moich nieskomplikowanych pytań, ale przede wszystkim patrzył na mnie jakby chciał mnie zabić. Na koniec rozmowy, wstając, zajrzał do mojego laptopa, w którym miałam notatki ze spotkania.
Na rozmowie postarajmy się też szanować zasady panujące w firmie, inaczej możemy zostać zapamiętani nie tak, jak nam się marzy.

- Miałam kandydatkę, która uparła się, żeby umyć po sobie szklankę. Po zakończonej rozmowie zabrała szklankę i zapytała, gdzie jest kuchnia, mimo zapewnień, że sprzątniemy, nie udało się jej przekonać. Wzbudziło to nasz niepokój, ale kandydatka dała się zapamiętać na długie lata - mówi Karolina.

Nie dotrzesz? Uprzedź!



Zdarza się, że na spotkanie z rekruterem dotrzeć nie możemy. Czasem decydują o tym względy losowe, innym razem nie jesteśmy już zainteresowani pracą. Najgorsze, co możemy zrobić, to o tym nie uprzedzić. Jako największy problem rekruterzy wskazują kandydatów, którzy nie informują ich o tym, że nie dotrą na spotkanie.

- Dość oczywista sprawa, ale jednak wciąż duży problem - kandydaci, którzy nie przychodzą na umówione spotkanie nie informując o tym wcześniej, a później za kilka miesięcy aplikują ponownie licząc, że nie pamiętamy tej sytuacji. Rekruterzy skrzętnie odnotowują takie sytuacje i jest spora szansa, że trafi się na tę samą osobę, chcąc zatrudnić się za jakiś czas w tej lub nawet w innej firmie. Świat HR nie jest aż tak duży, rekruterzy zmieniają pracę i można przekreślić swoje szanse na zatrudnienie, będąc nieodpowiedzialnym - kwituje Karolina.

Czy jest się czego bać?



Jak widać, rekrutacyjnych faux pas jest naprawdę sporo, jednak warto pamiętać o tym, że rekruter też jest człowiekiem, a w swojej pracy widział już naprawdę sporo, więc na niektóre niedociągnięcia, szczególnie te wynikające ze stresu, potrafi przymknąć oko.

- Oprócz takich oczywistych rzeczy jak nieprzyjście na rozmowę, to moim zdaniem, nieczytelne CV, czy jakieś jednostkowe zachowanie lub wypowiedź, często pod wpływem stresu, nie powinna dyskwalifikować kandydatów. Jeśli kandydat jest dobry, to dwa lub trzy etapy rekrutacji wystarczą, żeby to zweryfikować - mówi Agnieszka, rekruterka.

Opinie (188) 3 zablokowane

  • (13)

    nigdy nie zrozumiem jak można dać w CV zdjęcie z imprezy i kłamać co do swoich kwalifikacji i umiejętności... Jest to żenujące i takie osoby powinny maksymalnie kopać rowy skoro nie rozumieją i nie widzą problemu w kłamstwie już na początku procesu rekrutacji.

    • 62 13

    • rodo (2)

      Obecnie nie daje się cv ze zdjęciem! Podobnie, jak nie podaje się daty urodzenia.

      • 22 2

      • (1)

        jak już to od 25 maja b.r.

        • 7 1

        • srodo -kolejne rozporządzenie które daje tyko zarobić inpektorom ochrony danych....

          • 6 4

    • (5)

      "..takie osoby powinny maksymalnie kopać rowy.."
      Żeby dobrze wykopać rów, to trzeba tez myśleć, bo jak nie myśli, to można szpadlem
      trafić w kabel, który przesyła 15kV i pojara albo Wacka albo dziurkę...

      • 13 0

      • (1)

        przy kopaniu rowów to jest brygadzista od tego, żeby jeden z drugim nie trafił w kabel i kierownik budowy, który na podstawie planów w razie potrzeby upomni brygadzistę.

        • 9 5

        • Tu masz łopatę a tu masz linie gdzie kopać, ja wracam o 15 to ma być zrobione.

          • 3 0

      • a widziałeś taki kabel? (2)

        spróbuj przebić izolację szpadlem, a nawet to na odpowiedniej głębokości dodatkowo kładzie się specjalną folię która informuje kopiącego o kablu leżącym pod nią.

        • 6 4

        • Teoretycznie, kable z lat 70 i 80 nie mają żadnych oznaczen (1)

          • 7 0

          • W latach 70 i 80 o jakich oznaczaniach mowa.... tym bardziej o folii....XD

            • 3 1

    • Kopać rowy? To jakaś nowa specjalizacja w HR, i to wreszcie jakaś przydatna?

      • 8 0

    • (2)

      "ale przede wszystkim kandydaci aplikują na nieodpowiednie stanowiska, ich doświadczenie zawodowe znacznie odbiega od wymogów w danej pracy"

      Autorka tych bredni powinna strzelić sobie w kolano.
      Co? Jak jestem z zawodu mechanikiem to nie mogę być stolarzem? Po to zmieniam pracę żeby zmienić pracę... nielogiczne?
      Ojej, może Pani z biura nie ma w zwyczaju zmiany zawodu, bo biuro to biuro przecież.

      Mam pełno uprawnień na sprzęt ciężki, szkole mechaniczną samochodową, kilka kat. prawa jazdy. I za kilka lat NIE ZAMIERZAM pracować na żadnych z tych stanowisk. Czy to jest nierealne dla Pani z HR? Czy może przed podjęciem pracy powinienem cofnąć się w czasie i wybrać inny zawód, a może udać się w wieku 28lat na studia np: stolarki? A może wyjechać w Bieszczady?
      BREDNIE, BREDNIE PRZEZ WIELKIE LITERY Ż CAPSLOCKIEM KTÓREGO FIZYCZNIE NA TELEFONIE NIE MAM.
      Dalej tego bzdurnego artykułu nie czytam, dział HR to dział najbardziej odsunięty od rzeczywistości. Kropka

      • 17 5

      • Jeszcze tylko dodam waszą super tajną broń. Jakim zwierzęciem chciałbyś być i dlaczego?
        Niedźwiedziem polarnym, żeby więcej nie czytać takich bzdur i nie mieć kontaktu z amebami. Elo

        • 18 1

      • Że wszystkim się zgadzam , ale CAPSA w tel masz po szybkim 2-krotnym naciśnięciu "shifta ;)

        • 2 0

  • teraz jest rynek pracownika, nie miałam problemów z znalezieniem pracy. (10)

    jak pracodawca na rozmowie zaczął cwaniakować, gadać, że to zaszczyt u nich pracować za 2500 brutto, tekst w stylu proszę sprzedać mi ten długopis czy spotkanie w IKEA, to albo wstałam i wyszłam albo nie pojechałam.

    • 108 14

    • (8)

      a mi do pracy w szpitalu powiedzieli, że u nich 2400 zł to zaszczyt, bo mogę nieustannie się rozwijać głównie poprzez płatne z własnej kieszeni kursy. a jestem lekarzem a nie jakimś tam robolem. wynika z tego, że proponowano mi tyranie w cenie robola z ulicy, przejrzałem na oczy dzięki takim wpisom jak tej pani powyżej- byłby to skandal, gdybym pracował za tyle co ona, chociażby z tytułu profesji jaką wykonuję

      • 25 18

      • Dorobisz sobie Panie lekarzu w prywatnym gabinecie..ale prędzej uciekniesz z dyżuru w szpitalu.

        • 28 1

      • (2)

        Wyżej sr*m niż d*pę mam, bo jestem lekarzem, a nie jakimś tam byle jakim robolem. Matka cie szacunku nie nauczyła to idź buraki sadzić, a nie bierzesz się za leczenie "roboli" Najpierw pokaż, że coś potrafisz,a potem żądaj.

        • 52 12

        • (1)

          Ciebie szacunku nie nauczyła ani matka ani szkoła. Zawód lekarza wymaga skromności i traktowania wszystkich jednakowo, ten zawód staje się drugą naturą. Pacjent jest człowiekiem a nie robolem czy intelektualistą. Podaj lepiej swoje imię i nazwisko skoro jesteś z siebie taki dumny. Ludzie będą przynajmniej wiedzieć kogo lepiej omijać szerokim łukiem. Ty smrodzie dopiero przekonasz się, że nie dyplom czyni cię kimś, lecz to jak traktujesz pacjentów i czy potrafisz im pomóc.

          • 14 2

          • Coś ci się chyba misiu drogi pokręciło, albo przeczytać nie potrafisz tego co komentujesz. To jest odniesienie do komentarza pana doktora, który "a jestem lekarzem a nie jakimś tam robolem. wynika z tego, że proponowano mi tyranie w cenie robola z ulicy"

            • 3 1

      • (1)

        szanuj lekarza swego bo niedługo możesz nie mieć żadnego
        gość prawdę napisał, czas judymów się skończył

        • 13 13

        • Jak lekarz ma naganiać sobie pacjentów do prywatnej praktyki, jak nie będzie w publicznym szpitalu?

          Dlatego się godzą pracować za śmieszne pieniądze, i tak się zwraca z 'za 3 lata, albo u mnie, prywatnie'

          • 10 2

      • no sorry bardzo, ale każdy lekarz wie, żeby nie zadawać się z byle kim. Wydaje mi się to chyba oczywiste i ludzie też to wiedzą, ale pewnie chcieliby żeby to właśnie lekarz a nie oni się kajali

        • 1 7

      • Szanowny Panie Doktorze ,

        Uprzejmie prosimy o Pana godność w celu uniknięcia wizyty w przyszłości.

        Łączymy pozdrowienia

        • 1 0

    • nie pojechałaś na rozmowę na której się tego wszystkiego dowiedziałaś? No no spryciula

      • 21 1

  • A druga strona medalu (8)

    A często się zdarza, że rekruter nie ma pojęcia o branży i zadaje nie odpowiednie pytania.
    Zdarzyło mi się to już kilka razy. Byłem zapraszany na rozmowę przez headhuntera, który dostał zlecenie na znalezienie osoby z dużym doświadczeniem w branży transportowej.
    Na podstawowe pytanie odnośnie strategi firmy, programów, systemu rozliczania czasu pracy itp nie umiał udzielić mi odpowiedzi. Za to padło sakramentalne pytanie:"co pan chce robić za 5 lat"?? Pytania z ABC młodego rekrutera są dobre, ale dla osób które szukają pierwszej pracy. Jak szukacie ludzi z doświadczeniem i znajomością w danej branży to przyłóżcie się trochę bardziej.
    Drodzy rekruterzy, zadajcie sobie również czasem trud, i przeanalizujcie dobrze CV kandydata.
    Od nas wymagacie, zapoznania się z firmą, informacji na jej temat, nie spóźniania się itp.
    A komu i ile razy się zdarzyło, że czekał na swoją rozmowę 5-10 minut bo poprzednia się przedłużyła. Czy to nie jest nie szanowanie czasu.

    • 205 1

    • Mój ulubiony motyw w programowaniu (4)

      To 5 lat doświadczenia w języku, który istnieje od 2...

      • 45 0

      • (1)

        tak, i znajomość wielu różnych języków zupełnie z innej parafii
        taki kombajn a pensja jedna

        znalazłam Pana profil w internetach, mam dla Pana wspaniałą ofertę!
        a jak prosisz o szczegóły to cisza...udają że ich nie ma

        • 17 0

        • Też tak mam

          Najśmieszniejsze, że dostaję bardzo często identyczne teksty, a jestem kobietą. Jak ten mój profil taki interesujący, to chociaż by imię przeczytali...

          • 16 0

      • Z ciekawości obejrzałem parę ogłoszeń z IT (1)

        Wszędzie wymagają doświadczenia i "bardzo dobra znajomość X"
        Są oferty na staż, junior, senior - wymagania wszędzie takie same (doświadczenie + znajomość technologii X) zatem zgaduję, że junior i senior robią to samo a jedyna różnica, to pensja :)

        • 10 0

        • @Zi0m, różnica to doświadczenie :)

          • 0 0

    • do Kymaty (1)

      Wyprzedziłeś ;)
      Zachowanie drugiej strony podczas procesów rekrutacji, to elaborat słowny o książkowy.
      Zamieszczanie kilka razy, w odstępach czasu, tego samego ogłoszenia
      - informując kandydata/-ów, przy pierwszym podejściu, że znaleziono Kogoś innego....
      Nieprzygotowanie do rekrutacji, zarówno czasowe.. : oczekiwanie przez kandydata
      przez 5-10 to jeszcze "ujdzie w tłumie", ale 20 i więcej minut to już przegięcie...
      jak i merytoryczne: czyli zadawanie pytań z kosmosu..
      Ale clou tematu, to obiecanki, pt. "Otrzyma Pan/Pani odpowiedź, np. do Piątku"
      A w Piątek oczywiście cisza... itd.

      • 21 0

      • dlatego nie chodzę na rozmowy do agencji

        kilka razy nie wiedzieli do końca, jak wyglądałoby moje stanowisko, raz mnie oszukali (mówili że praca bezpośrednia a na miejscu okazało się że przez agencję) i po prostu przestałam tracić czas. Rozmowy trwały często po półtorej godziny.
        Ostatnio byłam na rozmowie bezpośrednio u pracodawcy i wzbudziłam szczere zdziwienie, kiedy po 30 minutach oczekiwania na rekrutującego wyszłam podziękowawszy. Nawet nikt nie przyszedł przeprosić za spóźnienie, nic. Ale sekretarka była w szoku, że wychodzę :)))

        • 32 0

    • Zgadzam się w zupełności. Zadaje taki "mądre" pytania... Że niby to takie sztuczki na wychwycenie cech kandydata??? Nie zawsze. I sakramentalne w języku angielskim - "opowiedz o sobie" lub "co robisz w wolnym czasie".

      • 9 0

  • Achi ci haerowcy (2)

    ciekawe kiedy odejdą do lamusa albo kiedy zaczną trzeźwo oceniać sytuację, na prawdę wezmą się za robotę i odejdą od schematów.

    • 84 1

    • Kiedy przestanie przychodzić 300 CV na jedną ofertę pracy

      Ludzie, którzy mają wybór, na g... typu "więdnąca firma o spetryfikowanej pozycji na rynku" nawet nie patrzą a na rozmowy w stylu "na tym etapie deprymacji nie udzielamy takich informacji" nawet nie chodzą - łapią więc jakiś desperatów (których nikt nie chce), a potem narzekają, że piją dyktę zamiast wódki.
      Bo przecież trzeba poudawać, że nasza firma to drugie jabłko a nasi specjaliści to nie fiolety spod UP.
      Tylko wystarczy, że brak rąk do pracy przyciśnie i nagle widzisz:
      "Januszorybol zatrudni do krojenia filetów, 20 PLN/h"

      • 17 1

    • Skąd się wzięło to "na prawdę"? Wszędzie to widzę. Także rozdzielanie "nie" od rzeczowników i przymiotników.
      Co do wypowiedzi: masz rację, jadą bardzo sztampowo.

      • 11 1

  • A kiedy artykuł... (2)

    ... o wpadkach i idiotycznych pytaniach rekruterów?

    • 138 2

    • Po co? Łatwiej się śmiać z ludzi, którzy szukają pracy. Zwłaszcza z tego, że nie są androwidami.

      • 29 0

    • Na taki artykuł nie starczyłoby internetu na tym portalu.

      • 7 0

  • Na mnie zawsze robi wrażenie ,gdy młoda ,ładna, atrakcyjna pani rzeczowo odpowiada na pytania (2)

    i jeżeli widzę że jest' fachowcem'.
    Ale coraz więcej młodych spożnia się na rozmowę kwalifikacyjną ,a w CV stoi : punktualność, odpowiedzialność. Niechby sobie te słowa darowali. Kiedyś pracowałem z wybitnym specjalistą
    w branży ,ale notorycznie się spóźniał .Nikt z przełożonych nigdy mu tego nie wytykał, bo taki już był.

    • 27 4

    • haha (1)

      bo w dzisiejszych czasach to pracodawca powienien sie starac zeby dobrze wypasc przed pracownikiem, a nie opowiadac kocopoly

      • 13 0

      • To weź daj znać pracodawcom, że powinni się starać

        Bo chyba jeszcze się nie zorientowali i jest odwrotnie.

        • 7 0

  • (1)

    Najlepsze pytanie od rekrutera na rozmowie - proszę mi powiedzieć, gdzie pan pracował dotychczas i co pan robił w danej pracy.
    Ja rozumiem, że trzeba sprawdzić znajomość swojego cv, ale szanujmy siebie nawzajem!

    • 80 5

    • Dlatego moje siwi to pół strony

      Chociaż mam ponad 20 lat doświadczenia w kilkunastu firmach wpisuje tylko 5 ostatnich w układzie rok, nazwa firmy, nazwa stanowiska.
      Kilkustronicowego siwi nikt nie będzie czytał czy weryfikował - bo niby Januszopol do którego aplikuję zapłaci kilka tysi za proces rekrutacji? Już to widzę jak płacą haerom za czytanie cefałek xD
      Masz minutę na kandydata a jak nie wyrabiasz to mam już paru chętnych na to miejsce :)

      • 8 0

  • Jest mało pracy, do tego ściągają ludzi z zagranicy. Skandal! (1)

    Napiszcie od razu o błędach rekruterów m.in. dresiki, kawusia, pączusie :-D))

    • 37 4

    • 90% artykułu do kosza

      manipulacja. gospodarka w proszku, to nie ma pracy. to nie jest wina "kowalskiego", że złe cv wysłał. Gdyby nie pracownicy ze wschodu, to polacy by lepiej zarabiali i na urlop by jezdzili do Australii, a nie do Babich Dołów.

      • 30 5

  • Zmiana pracy gwarancją lepszych zarobków (2)

    To co robią kandydaci to mały Pikuś w porównaniu z tym, co robią rekruterzy. Serio
    Jeśli ogłoszenie zaczyna się od łamania prawa (prosimy o CV ze zdjęciem)
    to można się spodziewać jaka jazda będzie dalej

    I chyba mamy rynek pracownika, to firma powinna kusić bonusami i na rozmowie opowiadać dlaczego kandydat ma pracować akurat tam a nie u konkurencji

    • 57 6

    • A czemu tylko z jednej strony? (1)

      Bez sensu jest takie myślenie "rynek pracownika" vs. "rynek pracodawcy". Według mnie to nie powinno być tak, że firma ma kusić i zachwalać lub pracownik zabiegać o jej względy. To relacja dwustronna - firma przedstawia co ma do zaoferowania, pracownik pokazuje co może wnieść do firmy. Jeśli każda ze stron uzna, że na tym skorzysta, mogą nawiązać współpracę.

      • 20 4

      • Tak powinno być
        tyle teoria mówi, a praktyka jest taka
        że czasem mam wrażenie że występuję w ukrytej kamerze

        ej, to jest dobry pomysł na kanał na YT - dziwne i śmieszno-straszne filmiki z rozmów z pracodaffcami :P

        • 15 0

  • (2)

    Powiem szczerze bo pracuje w rekrutacjach na codzień- przestałam zwracać uwagę na formę CV jeśli kandydat spełnia wymagania. Czasy się zmieniły i obecnie nie ma znaczenia czy to PDF czy w Wordzie - jeśli ma doświadczenie i spełnia wymagania to zapraszam na rozmowę. Z resztą ostatnio widać spadek aplikacji we wszystkich branżach.

    • 55 3

    • Jak widzę (na szczęście rzadko) (1)

      że CV mabyc w pdfie to od razu podejrzliwie podchodzę do tej oferty. dlaczego nie dopuszczają innych np. rtf?
      Konieczność umieszczenia zdjęcia w CV też odpada jeśli stanowisko nie jest "reprezentacyjne".
      Prawie nigdzie nie ma podanego wynagrodzenia. Jakość w tej "gorszej" części Europy to standard że wynagrodzenie jest podawane.

      • 32 2

      • bo oni nie mają pojęcia o istnieniu pliku ujednoliconego to jak mają o niego prosić?

        • 18 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Katarzyna Dobrzyniecka

Ekonomista, Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego Od ponad 10 lat Dyrektor...

Najczęściej czytane