• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wsparcie dla biznesu. Tablica ogłoszeń pomoże "ogarnąć kryzys"

Wioletta Kakowska-Mehring
17 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia przyniesie przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac. Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia przyniesie przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac.

Powstają kolejne inicjatywy uruchomione przez lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców, które mają pomóc firmom znaleźć najlepsze dla nich rozwiązania w programach rządowych. A pomoc będzie bardzo potrzebna, bo - jak pokazują najnowsze dane - problemy się pogłębiają.



Czy obawiasz się o przyszłość swojej firmy z powodu spodziewanego kryzysu?

Była tarcza antykryzysowa, potem propozycje nowelizacji tej tarczy, teraz jest tarcza 2.0 i jeszcze tarcza 1.1. Przeciętny Kowalski zaczyna się chyba już gubić w tych nowelizacjach nowelizacji. Trudno już się połapać w formach wsparcia i tym, gdzie go szukać. Z pomocą przychodzą lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców.

Gdańsk "ogarnia kryzys", Gdynia liczy na samopomoc



Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości prowadząca Inkubator Przedsiębiorczości Starter przygotowała działania, które przede wszystkim mają pomóc firmom, które w dobie kryzysu szukają kompleksowego wsparcia.

- Wystartowaliśmy z kampanią "Ogarnij kryzys", której celem jest stworzenie jednego miejsca, w którym przedsiębiorca będzie mógł czerpać informacje o działaniach wspomagających. Stąd stworzenie dedykowanej strony wraz z doradztwem skierowanym do indywidualnego przedsiębiorcy - mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Kampania "Ogarnij kryzys" to przede wszystkim bezpłatna usługa doradztwa online, która jest jednym z elementów #gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców. Eksperci, z którymi gdański Starter współpracuje od dłuższego czasu, będą pomagać i proponować rozwiązania z zakresu m.in.: marketingu, brandingu, social media, pozyskiwania funduszy, rozwiązań prawnych czy też interpretacji zapisów tarczy antykryzysowej. Tematyka doradztw została zaprojektowana na podstawie ankiet, które przedsiębiorcy wypełniali już w trakcie panowania pandemii.

W ramach kampanii przygotowany został serwis www.biznes.inkubatorstarter.pl, w którym przedsiębiorcy znajdą kompleksowe informacje o wsparciu zarówno na poziomie lokalnym - jak gdański pakiet wsparcia, ogólnopolskim, jak i działaniach finansowanych ze środków europejskich. Poprzez wypełnienie formularza przedsiębiorca będzie mógł wybrać doradcę według swoich potrzeb i umówić się na sesje. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez gdański Starter dla przedsiębiorców w ramach

51,5 mln zł od samorządu na pożyczki dla firm



Swoją inicjatywę uruchomili też gdyńscy przedsiębiorcy. Do akcji #przedsiebiorcysiewspiraja zaproszone są wszystkie firmy, które są w stanie przygotować dla innych przedsiębiorstw atrakcyjne oferty na swoje usługi i produkty. Zainteresowani mogą rejestrować się e-mailowo na adres tarcza@taxomatic.pl lub telefonicznie pod numerem 577 553 358. Akcję zainicjował Marcin Suchocki, chief executive officer firmy Taxomatic Tritum Group. Przedsiębiorstwo zaoferowało firmom darmowe korzystanie przez sześć miesięcy ze swojego programu online do pełnej księgowości.

- Jako przedsiębiorcy sami musimy się wspierać, dlatego postanowiliśmy obniżyć cenę programu do księgowości i zarządzania firmą Taxomatic do zera. System daje możliwości pracy zdalnej, a to dzisiaj dla wszystkich jest ważne - mówi Marcin Suchocki.

"Tablica Ogłoszeń" Pomoc dla firm! Pomorskie



Do akcji ruszył też Samorząd Województwa Pomorskiego, który uruchomił stronę internetową dla przedsiębiorców i firm z naszego regionu, które zostały dotknięte skutkami epidemii. Strona ma być narzędziem skupiającym informacje o wszystkich formach dostępnego obecnie wsparcia. Strona jest dostępna pod adresem pomocdlafirm.pomorskie.eu.

Na stronie dostępne są informacje na temat ulg i świadczeń dla firm oferowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, w tym świadczenie postojowe oraz dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych. Strona to również miejsce, gdzie można uzyskać informacje, jak skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy oraz Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych m.in. w ramach środków w wysokości 80 mln zł wygospodarowanych przez samorząd województwa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Zrozumieć pakiet antykryzysowy. Biznes pomaga biznesowi



W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pomorskie przedsiębiorstwa Samorząd Województwa uruchomił też na Facebooku specjalną "Tablicę Ogłoszeń" Pomoc dla firm! Pomorskie. Tablica dedykowana jest przedsiębiorcom oferującym określone produkty, np. z krótkim terminem przydatności, oraz tym szukającym określonych produktów czy współpracy w zakresie uruchomienia konkretnej produkcji.

Czekają nas zatory płatnicze



A pomoc i współpraca będzie w najbliższych miesiącach bardzo potrzebna. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w badaniu przeprowadzonym przez Research&Grow dla BIG InfoMonitor w zdecydowanej większości stwierdziły, że prawdopodobnie przestaną płacić swoim kontrahentom. Przyznawało to nawet dwie trzecie mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób. Pozytywnego scenariusza spodziewają się jedynie trzy przedsiębiorstwa na 10.

- Niektóre z opóźnionych płatności będą naturalnym zjawiskiem wynikającym z realnych kłopotów firm, ale część kontrahentów nie zapłaci z egoizmu. Jedni przez zapobiegliwość i w trosce o własny biznes zatrzymają gotówkę na koncie na wszelki wypadek, inni, co i przed pandemią nie należało do rzadkości, będą po prostu w ten sposób kredytować się cudzym kosztem. Zwlekanie z zapłatą z negatywnych pobudek nakręca dodatkowo problem zatorów płatniczych w całej gospodarce - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Ale czy faktycznie krucha płynność finansowa skłoni firmy do zmiany podejścia do kontrahentów i rozliczeń? Odpowiedź na to pytanie może wydać się zaskakująca. Co trzeci przedsiębiorca deklaruje, że teraz będzie bardziej wyrozumiały w upominaniu się o swoje należności. Połowa stwierdziła, że nic nie zmieni w podejściu do ściągania należności. Bardziej rygorystyczny zamierza być jedynie co szósty badany mikro, mały i średni przedsiębiorca (16 proc.).

- Kryzys się skończy, gospodarka wstanie z kolan, a to, jak ktoś zachowywał się w czasie największych trudności, z pewnością zostanie zapamiętane. Wobec odbiorców, z którymi relacje trwają od lat i do tej pory nas nie zawodzili, warto wykazać się większą empatią. To zapewne mają na myśli respondenci, mówiący o bardziej wyrozumiałym podejściu w ściąganiu należności w czasach epidemii. Jednocześnie zachęcam jednak do nowego otwarcia w rozliczeniach z kontrahentami, którzy przysparzali problemów z płatnościami nawet w okresie dobrej koniunktury - mówi Sławomir Grzelczak.
Tym bardziej że przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że pandemia sprowadzi na firmy kłopoty, przede wszystkim spadek obrotów, a dla załogi w najlepszym przypadku zamrożenie płac. Na kolejnych pozycjach przez 71 proc. firm wymieniane są problemy z utrzymaniem płynności, niewiele mniej dodaje też opóźnienia w zamówieniach i dostawach. Prawie połowa przedsiębiorców ma również obawy, że inni będą wywierać silniejszą presję na odzyskiwanie długów.

Miejsca

Opinie (34) 1 zablokowana

  • Zasada jest prosta i przyjmijcie ją do wiadomości: nikt, nikomu nie pomaga w biznesie. To nie filantropia. (1)

    Firmy, które się trzymają, bo mają zlecenia, będą przejmować rynek konkurencji, bezwzględnie, nie licząc się z nikim i niczym - skądinąd słusznie, bo z nimi również nikt by się nie patyczkował. W biznesie kopie się leżących, a nie im pomaga, chyba, że za kasę. Prowadzę małą firmę, mam również konkurencję, która powoli zaczyna się sypać, a ja nie zasypiam gruszek w popiele i zwyczajnie wchodzę na ich miejsce w zlecenia. Nie oczekuję od nikogo pomocy, chętnie przyjmę kasę od pisowskiego reżimu, w każdej postaci, korzystam ze wszystkiego, co dają. Wycisnę z tego kryzysu ile się da, bez cienia żalu i skrupułów. W 2009 roku ledwo przetrwałem, a ci, co teraz skamlą o pomoc, wtedy nie zrobili nic, by pomóc innym. Karma wraca.

    • 16 6

    • Jedz, bo Ciebie zjedzą.

      • 0 0

  • Kogo to obchodzi gdy mamy konstytucje zagrozoną

    • 5 7

  • Wystawiac ile fabryka w internecie

    Wszystkie towary na bank ktos cos kupi

    • 0 0

  • Niby zakaz uprawiania sportu itp a wszyscy mają jakieś sale do wynajęcia....

    • 0 0

  • Ten napis SALE to co znaczy? Mają tam SALE do wynajęcia czy co? Gęsiopolska ma się dobrze.

    • 0 0

  • Gdansk przeciw przedsiebiorcom

    W Gdańsku dochodzi jeszcze jedna epidemia: zakaz reklamowania swoich usług! Brawo? To drugi gwóźdź do trumny drobnych przedsiębiorców.
    Może urzędnicy na państwowych posadach powinni się ogarnąć bo może zabraknąć pieniędzy na ich pensje - to my przedsiębiorcy jesteśmy sponsorami ich dobrobytu

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy...

Najczęściej czytane