• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

MSC Poesia zainaugurowała sezon, Sky Princess pobije rekord

Wioletta Kakowska-Mehring
15 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie w Gdyni

Do Portu Gdynia wpłynął pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec. MSC Poesia ma 293,8 m długości. Jednak prawdziwy kolos, czyli Sky Princess mający 329,81 m długości spodziewany jest we wtorek 17 maja. To on pobije "gdyński rekord".Czy oglądasz wycieczkowce przypływające do Gdyni?

W sumie w tym sezonie w Porcie Gdynia statki wycieczkowe mają zawijać 39 razy, niektóre pojawią się parokrotnie. Oczywiście o ile uda się utrzymać harmonogram. Od czasu pandemii jest to dość trudne, bo armatorzy potrafią prawie w ostatniej chwili zrezygnować z zawinięcia.

12 pokładów dla 3 tys. gościJeszcze na początku kwietnia wydawało się, że sezon w Porcie Gdynia rozpocznie się już 28 kwietnia, bo wówczas według wstępnych planów miał przybyć pierwszy statek. Tak się jednak nie stało.

Wycieczkowce w Porcie GdyniaNie 28 kwietnia, a dopiero 15 maja pojawił się pierwszy wycieczkowiec i jest nim MSC Poesia. Statek pasażerski ma 293,8 m długości, a jego armatorem jest MSC Cruises - największa włoska linia rejsowa, która jest jedną z popularniejszych linii cruisingowych na polskim rynku.

MSC Poesia ma 12 pokładów, na które może zabrać 3 tys. pasażerów, nad którymi może czuwać nawet 987 osób załogi. Statek ten jeszcze raz pojawi się w tym sezonie w Gdyni (26 maja).

Czytaj też:

"Hamburg" w Gdańsku. Sezon rozpoczętyNajwiększy wycieczkowiec w Porcie Gdynia we wtorekPrawdziwa gratka czeka jednak nas już we wtorek, 17 maja. Wówczas do Portu Gdynia wejdzie największy statek wycieczkowy w tym sezonie i największy, jaki w ogóle wchodził do Gdyni. Sky Princess ma 329,81 długości i według harmonogramu powinien pojawić się w porcie o godz. 10 (przy tzw. główkach przy wejściu do portu już o 9).

"Gdyński rekord" do tej pory należał do Norwegian Getaway, który ma 325,7 m długości, a na jego pokładzie znajduje się ponad 2 tys. kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4 tys. pasażerów. Statek Sky Princess jest więc dłuższy o ponad 4 metry.

Sky Princess ma 329,81 długości i ma pojawić się w Porcie we wtorek 17 maja o godz. 10. Sky Princess ma 329,81 długości i ma pojawić się w Porcie we wtorek 17 maja o godz. 10.
Jednostka może pomieścić na swoim pokładzie ponad 3,6 tys. pasażerów i ponad 1,3 tys. członków załogi. Została zbudowana w stoczni Fincantieri we włoskim Monfalcone w 2019 roku. Jest wyposażona m.in. w baseny, spa, kort tenisowy, boiska do koszykówki, trasy do joggingu, sklepy i butiki czy galerie sztuki.

Kolos jeszcze dwa razy w tym sezonie zawita do Portu Gdynia - 20 lipca i 6 września

Ilu turystów wycieczkowcami przybędzie w tym sezonie do Trójmiasta?

- Liczbę pasażerów trudno jest obecnie szacować z uwagi na niejednolitą oraz zmieniającą się politykę wypełniania jednostek gośćmi. Początek sezonu powinien pokazać trend, który pozwoli zrobić pewne urealnione szacunki. Segment wycieczkowców bardzo dobrze radzi sobie z pandemią. Oczywiście należy podkreślić ogrom pracy i wyrzeczeń, którym zostało to okupione. Niemniej jednak determinacja linii wycieczkowych, jak również ich kooperantów, doprowadziła do przywrócenia możliwości bezpiecznego wypoczynku tysiącom gości na całym świecie. Z tego też powodu sądzimy, iż sektor ten pozostanie silny i będzie się dalej rozwijał - mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. handlowych Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy zawodowej ściśle związany z gospodarką morską i regionem pomorskim. Założyciel i prezes zarządu Inter Marine Sp. z o. o. - jednej z pierwszych w Polsce prywatnych agencji żeglugowych (rok zał. 1990), która po 22 latach działalności jest wiodącą w Polsce firmą branży usług sektora morskiego, usług stoczniowych oraz pośrednictwa pracy za granicą będąc jednocześnie ”firmą matką”...

Najczęściej czytane