Wygraj srebrne monety NBP

Narodowy Bank Polski emituje kolejne srebrne monety o nominalne 10 zł z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Tym razem pojawią się na nich wizerunki Ferdynanda Zweiga i Adama Krzyżanowskiego (18.03.) oraz Adama Heydla (25.03.). Monety będzie można wygrać w konkursie, który prezentujemy pod artykułem.Seria upamiętniająca polskich ekonomistów została zainaugurowana w 2017 r. Do tej pory ukazały się monety poświęcone Mikołajowi Kopernikowi, Fryderykowi Skarbkowi, Romanowi Rybarskiemu, Stanisławowi Głąbińskiemu, Stanisławowi Grabskiemu i Leopoldowi Caro.

W marcu zostają wprowadzone do obiegu kolejne trzy monety, na ich rewersach będą prezentowane wizerunki:

  1. Ferdynanda Zweiga (18.03.),
  2. Adama Krzyżanowskiego (18.03.),
  3. Adama Heydla (25.03.).

Monety można nabyć w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz sklepie internetowym Kolekcjoner.

- Monety okolicznościowe są emitowane w ograniczonym nakładzie. Aktualna marcowa wielkość każdej emisji wynosi do 10 tys. sztuk. Każda kolejna emisja tego tematu wzbudza równie duże zainteresowanie - podkreśla Wiktor Kamiński, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku. - Cała seria będzie prezentować kilkunastu przedstawicieli polskiej myśli ekonomicznej. Cały zbór jest więc dla kolekcjonerów, choć nie tylko dla nich, cennym nabytkiem.
Z okazji kolejnych emisji monet z tej serii Oddział Okręgowy NBP w Gdańsku zaprasza do udziału w konkursie. Wystarczy udzielić odpowiedzi na pytanie konkursowe, które prezentujemy pod artykułem. Na odpowiedzi czekamy do 23.03. do godz. 15. Okolicznościowymi monetami nagrodzimy trzy najciekawsze, zdaniem redakcji, odpowiedzi. Każdy z wyróżnionych autorów otrzyma po jednym srebrnym krążku.

Ferdynand Zweig (1896-1988)


Polski ekonomista i socjolog, uczeń Adama Krzyżanowskiego, doradca ekonomiczny gen. Władysława Sikorskiego.

Był zwolennikiem liberalizmu gospodarczego, sprzeciwiał się etatyzmowi i nadmiernej roli państwa w gospodarce. Rozwój Polski wiązał z szybkim rozwojem przemysłu, przeciwstawiając się ideom opartym na koncepcjach agrarnych. Podkreślał jednocześnie konieczność rentowności przemysłu. Nie dopuszczał bowiem możliwości dofinansowywania upadających firm z kieszeni podatnika.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Prowadził prace badawcze i wykładał na uniwersytecie w Oxfordzie. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Zmarł w 1988 r. w Londynie.

Adam Krzyżanowski (1873-1963)


Polski ekonomista, teoretyk libertarianizmu, profesor i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II RP i do Krajowej Rady Narodowej.

Był zdania, że ekonomia nie tworzy praw uniwersalnych, bowiem ludzie oprócz przesłanek ekonomicznych kierują się także kwestiami etycznymi, politycznymi, narodowymi i religijnymi

W 1927 r. uczestniczył w negocjacjach finansowych w Nowym Jorku, dzięki którym polski rząd uzyskał pożyczkę pozwalającą m.in. na podjęcie działań zmierzających do ustabilizowania sytuacji polskiego złotego.

W latach 30. XX w. zgłosił program finansowy walki ze zubożeniem ludności.

Opracował własną klasyfikację pieniądza, zajmował się też badaniami nad zagadnieniem kredytu.

W 1945 r. wziął udział w obradach w Moskwie, w wyniku których utworzono Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Został posłem na Sejm Ustawodawczy z ramienia Stronnictwa Demokratycznego.

Zmarł w 1963 r.

Adam Heydel (1893-1941)


Polski ekonomista, profesor prawa, przedstawiciel tzw. krakowskiej szkoły ekonomii, był zdecydowanym zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej.

Według Heydla drogą do rozwoju przemysłu w Polsce miałoby być wyzyskanie specjalizacji w produkcji rolnej, a także zniesienie protekcjonizmu i interwencji na rynku. Postulował zniesienie ceł importowych, co miało pozwolić obniżyć ceny i wywołać prawdziwą konkurencję w branżach zmonopolizowanych, a także obniżenie podatków do niezbędnego minimum.

Uważał, że wydatki publiczne powinny pokrywać jedynie obszary niezbędne dla funkcjonowania państwa, że należy zrezygnować z administracyjnego regulowania cen, płac i stóp procentowych, a przedsiębiorstwa państwowe najlepiej sprywatyzować, skomercjalizować i zrównać w prawach z prywatnymi.

Ekonomia nie była jedyną pasją Adama Heydla. Był autorem obszernej monografii o Jacku Malczewskim, jednym z najwybitniejszych polskich malarzy.

14 marca 1941 r. został rozstrzelany w obozie Auschwitz-Birkenau.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane