Wyłudzenia kredytów na wysokim poziomie

Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć.
Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć. źródło: ZBP

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln zł. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach - w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.W ostatnim kwartale do bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone dodano 37 190 danych - to o 16 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało 409 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,1 mln takich dokumentów.

- W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii COVID-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność - tym samym apelujemy o ostrożność. A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty, prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Łączna kwota 1914 prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2021 r. wyniosła 76,3 mln zł. Odnotowano dwie próby przekraczające kwotę 1 mln zł, z czego ta największa dotyczyła 6 mln zł (woj. warmińsko-mazurskie).

Opinie (5)

 • Niech teraz się wypowiedzą zwolennicy załatwiania wszystkiego ( łącznie z DO) przez internet (1)

  • 4 1

  • niue jestem zwolennikiem ale ten artykul wyraznie pokazuje ze jestescie narodem zlodzieji, i tu jest problem a nie w internecie, w krajach normalnych sie da ,nawet kwity z adresem przychodza normalna poczta , a owoce i warzywa sprzedaje sie z wystawiona skarbonka obok warzyw i nikt tego nie pilnuje, takze jak widze po panu swiat czarow mitow i bajek, ale sa takie kraje , holandia skandynawia szwajcaria i tak tez tám kradna ...polacy i inni ale sie da

   • 3 1

 • Cóż

  Szkolić zatrudniać i płacić pracownikom banku Kraj mój taki piękny tylko ludzie to ..

  • 3 0

 • W dowodach, paszportach, prawach jazdy powinien być zakodowany odcisk palca, teczowka oka, adres. Otrzymywanie kredytu, pożyczki tylko osobiście w placówce

  • 6 0

 • Absurdy

  U nas wszystko się da i to pokazuje jak nieszczelne są przepisy tylko na papierze. Ale o czym tu mówić jak w Bankach wśród pracowników są lewizny i wychodzi to dopiero jak ktoś coś niechcąco gdzieś puścił słówko bo generalnie jest to tajemnica. U nas złodziej ma większe prawa niż normalny człowiek i to jest paradoks na skalę Europejską.

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Słupski

Od 1995 roku prezes zarządu ARGO w Gdańsku. Jest doktorem nauk ekonomicznych, stopień uzyskany na...

Najczęściej czytane