• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyspa Ostrów: stoczniowe serce Gdańska - z lotu ptaka

Małgorzata Zimnoch
29 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Kiedyś były tu pastwiska, później gospodarstwa rolne, wiatraki i tartaki, a nawet huta, szpital, cmentarz i lotnisko. Uprawiano tu szparagi, a w czasie II wojny światowej budowano U-booty. Dziś funkcjonują tu głównie stocznie. Obejrzyjcie przemysłowe tereny Wyspy Ostrów z lotu ptaka.



Holm czyli "wyspa rzeczna"



Widok znad placu Zebrań Ludowych na Wyspę Ostrów Widok znad placu Zebrań Ludowych na Wyspę Ostrów
Polska nazwa "Ostrów" została nadana dopiero w 1949 r., wcześniej była to wyspa Holm (z niem. "wyspa rzeczna"). Południowa część Wyspy to głównie tereny Stoczni Gdańsk i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zapowiedziała niedawno rewitalizację tego obszaru, ujętą w programie "Stoczni Gdańsk 4.0 Nowy Początek". Jak na razie na zapowiedziach się skończyło.

"Stocznia Gdańsk Nowy Początek" zobacz na mapie Gdańska



Widok znad ul. Głównej na wschód Widok znad ul. Głównej na wschód
Na wyspę prowadzą dwa mosty - jeden z nich, w części południowej, to widoczny na zdjęciu most pontonowy. Za korytem Martwej Wisły znajdują się tereny PSSE. Po prawej stronie w głębi widoczne budynki Stoczni Gdańsk, którą Skarb Państwa niedawno odkupił od ukraińskiego właściciela. Ul. Główna prowadzi w głąb Wyspy - po lewej stronie znajduje się budynek Hali nr 26 ("Ubotowni") zobacz na mapie Gdańska, która - zgodnie z projektem "Nowy Początek" - ma stać się centrum nowoczesnego Kampusu Edukacyjnego.

Most ul. Na Ostrowiu zobacz na mapie Gdańska



Widok znad mostu na ul. Na Ostrowiu na wschód Widok znad mostu na ul. Na Ostrowiu na wschód
Most w ciągu ul. Na Ostrowiu łączy Wyspę z miastem od strony zachodniej. Po prawej stronie widoczny dawny spichlerz Westpreußen (niem. Prusy Zachodnie), niegdyś największy w Gdańsku, obecnie własność spółki Gdańskie Młyny i Spichlerze. To właśnie w tej części Wyspy Ostrów w 2016 r. odkryto schron zbudowany z u-boota, który teraz można oglądać na terenie Twierdzy Wisłoujście.

Północny cypel Wyspy Ostrów zobacz na mapie Gdańska



Widok znad mostu na ul. Na Ostrowiu na północ Widok znad mostu na ul. Na Ostrowiu na północ
Tu znajdują się doki i nabrzeża Stoczni Remontowa.

Kanał Kaszubski zobacz na mapie Gdańska



Widok znad ul. Ku Ujściu (po wschodniej stronie Wyspy Ostrów) na zachód Widok znad ul. Ku Ujściu (po wschodniej stronie Wyspy Ostrów) na zachód
Wschodnią stronę Wyspy Ostrów otaczają wody Kanału Kaszubskiego, który powstał w 1904 r. Z Portu Cesarskiego (na terenie obecnej Przeróbki) na Wyspę Ostrów transportowano na pocz. XX wieku przez kanał części kadłubów - używano do tego celu promów kolejowych "Danzig" i "Gedania". Ostatni prom kolejowy popłynął po Kanale Kaszubskim w 1996 r. - była to jednostka "Ostrów".

Opinie (236) ponad 20 zablokowanych

  • Nic nie ma (1)

    stoczni gdańskiej już nie ma.zostały strzępy.Nie wiadomo co tam sie robi????

    • 2 2

    • Mój drogi miły i kochany

      Planem Adamowicza jest umieszczenie w naszym Gdańsku stoczni złomowej obsługującą
      cały wschodni rynek.
      Teraz ci co na niego głosowali będą musieli się z tym faktem zmierzyć i przyjąć na barki swoich potomków. Bo jest to syf niesamowity i trucie mieszkańców przez lata.

      • 0 1

  • Obecna remontowa to jak zakład blacharski stojący przy dawnej montowni samochodów.

    Zwyczajnie bazują na tym co wcześniej rozkradli z nieistniejących dziś stoczni, st. gdańskiej i północnej

    • 0 9

  • Autor

    Do Autora..
    Żebyście chociaż aktualne zdjęcia wrzucili ... Paranoja .. zdjęcia z 29 grudnia gdzie niektóre statki już nawet na dokach nie stały ... Polecam uaktualnić dane

    • 2 0

  • Pani Małgorzato... (1)

    A zgoda na fotografowanie obiektów poddanych obowiązkowej ochronie to gdzie jest? Podczas latania dronem zarzekała się Pani, że nie będzie fotografowała obiektów portowych... oj nie ładnie, nie ładnie...

    • 3 2

    • Można fotografować, nie można latać nad

      portem czy elektrociepłownią, zdjęcia można robić :)

      • 0 2

  • niedoszły stoczniowiec

    Kiedyś pracowałem w zakładach produkcyjnych. Jak poszedłem do budowlanki, uważałem, że nie ma gorszej grupy zawodowej niż budowlanka kubaturowa. Ale jak przyszedłem do stoczni, stoczniowcy pobili wszystkich na łeb - pracownicy po których trzeba poprawiać, niewykształcony i niekompetentny nadzór, alkohol, kradzieże, napisy w kiblu na kogoś ... Też pracowałem w stoczni gdzie pracownicy smarowali odchodami umywalki. Albo przed odbiorem 15 min ktoś zostawił kloca w zbiorniku. Ludzie pracujący tam to ... szkoda słów. Jednak wracam do zakładów produkcyjnych. A wy dalej róbcie pod siebie, chlejcie. Po prostu mało fachowe miejsce pracy. Już nie wspomnę o kulturze pracujących tam osób. Ale statki - wspaniała rzecz. W stoczni nie ma miejsca dla ludzi wykształconych i myślących, za to jest miejsce dla ludzi co pisać nie potrafią... Oczywiście nie piszę o wszystkich.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także...

Najczęściej czytane