• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wyższe stopy procentowe. RPP podjęła decyzję o podwyżce do 6,50 proc.

Robert Kiewlicz
7 lipca 2022, godz. 15:35 
Opinie (360)
Najnowszy artykuł na ten temat Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 proc.
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe już po raz 10. z rzędu. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe już po raz 10. z rzędu.

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe - już po raz 10. z rzędu od października 2021 r. Stopa referencyjna wzrosła z 6 proc. do 6,50 proc. Kluczowym argumentem za kontynuacją podwyżek stóp w Polsce jest uporczywie rosnąca inflacja. Wstępny odczyt pokazał, że inflacja CPI osiągnęła w czerwcu poziom 15,6 proc., najwyższy od 1996 r.Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022 r.Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 6,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,55 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,60 proc. w skali rocznej.

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 lipca 2022 r.

Inflacja w Polsce 2021-2022. Inflacja w Polsce 2021-2022.

- Inflacja utrzymuje się znacznie powyżej głównej granicy celu NBP (2,5 proc. ± 1 pp.) i mimo że największy szok może już być za nami, w krótkim terminie prawdopodobnie pozostanie nieakceptowalnie wysoka. Co więcej, szanse na jej powrót do przedziału celu inflacyjnego są niewielkie nie tylko w tym roku, ale również w 2023 r. - twierdzą analitycy Ebury. - Inflacja nie jest jedynym argumentem przemawiającym za zacieśnieniem polityki pieniężnej. Akomodacyjna polityka fiskalna w Polsce i rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących wymagają zbilansowania przez ciaśniejszą politykę monetarną. Podwyżki stóp mogą też wspierać walutę, która w ostatnich tygodniach wykazywała oznaki słabości. Zacieśnianie polityki w kraju jest szczególnie istotne w kontekście sytuacji zewnętrznej - w ostatnich miesiącach banki centralne agresywnie podnoszą stopy.

Upadłość konsumencka to ostateczność. Co robić, gdy brakuje na ratę kredytu?Stopy procentowe, stawki 3M IBOR i wycena stawek 3M IBOR za sześć miesięcy w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Stopy procentowe, stawki 3M IBOR i wycena stawek 3M IBOR za sześć miesięcy w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

- Już od dłuższego czasu RPP nie ma łatwego zadania. Dane stawiają Narodowy Bank Centralny przed coraz większym dylematem. Z jednej strony mamy do czynienia z niesłabnącą presją inflacyjną, z drugiej - coraz bardziej czytelne sygnały nadciągającej recesji. W czerwcu PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość zaledwie 44,4 pkt, drugi miesiąc z rzędu utrzymując się poniżej poziomu 50 pkt. Wyniki te sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej - wynika z danych S&P Global Poland Manufacturing PMI - mówi Aleksander Pawlak, prezesa zarządu Tavex. - Istotny również jest fakt umiarkowanej skuteczności wcześniejszych działań. Dotychczasowe podwyżki skutecznie schłodziły popyt na kredyty hipoteczne. O 59,9 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe - według najnowszego, czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Coraz powszechniejsze stało się również nadpłacanie kredytów przez osoby, które mogą sobie na to pozwolić. Jednak kredyty gotówkowe w maju 2022 br. w porównaniu do maja 2021 r. nadal odnotowywały wzrost - banki i SKOK-i przyznały ich więcej o 1,5 proc.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (360)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka...

Najczęściej czytane