Pierwszy rejs Nova Star. Zobacz, jakie jeszcze promy pływają do Szwecji

Najnowszy artukuł na ten temat Zwiedziliśmy prom Nova Star

Nova Star płynie do Nynäshamn.


W swój pierwszy rejs na Bałtyk wyruszył prom Nova Star dzierżawiony przez PŻB. Będzie pływał na trasie Gdańsk-Nynäshamn. A jakie jeszcze promy pływają z Trójmiasta do Szwecji? Na razie kursuje pięć jednostek, niebawem będzie ich sześć.Aktualizacja, 15 września, godz. 9:10.

14 września, po kilku miesiącach opóźnienia, prom Nova Star wyruszył w pierwszy rejs z pasażerami na pokładzie. Bedzie pływać na linii Gdańsk-Nynäshamn wymiennie z promem Wawel. Jest to jednostka wyższej klasy. Posiada znacznie więcej miejsc kabinowych oraz lepiej przygotowaną przestrzeń pasażerską. Do dyspozycji pasażerów są sklepy, kafeterie, restauracje oraz sale konferencyjne. Na promie znajdują się również place zabaw dla dzieci. Prom został wyczarterowany na razie na dwa lata od armatora z Singapuru ST Engineering Marine Ltd. W marcu prom trafił do Gdańskiej Stoczni Remontowa, gdzie przeszedł remont.


Nova Star to drugi prom Polferries pływający z Trójmiasta do Szwecji. Drugi operator, Stena Line, dysponuje trzema jednostkami, a w październiku dołączy do nich jeszcze jedna.

 Stena Spirit to prom Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. Statek ma 176 m długości i 29 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21,5 węzłów. Zabiera na pokład 1700 pasażerów. Stena Spirit wszedł do eksploatacji w 1988 roku jako Stena Scandinavica, a po generalnym remoncie w 2011 roku wszedł na linię Karlskrona-Gdynia. Nazwę Stena Spirit wyłoniono na drodze ogólnopolskiego konkursu. Matką chrzestną była pochodząca z Gdyni aktorka Anna Przybylska.
Stena Spirit to prom Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. Statek ma 176 m długości i 29 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21,5 węzłów. Zabiera na pokład 1700 pasażerów. Stena Spirit wszedł do eksploatacji w 1988 roku jako Stena Scandinavica, a po generalnym remoncie w 2011 roku wszedł na linię Karlskrona-Gdynia. Nazwę Stena Spirit wyłoniono na drodze ogólnopolskiego konkursu. Matką chrzestną była pochodząca z Gdyni aktorka Anna Przybylska. fot. materiały prasowe

 Stena Vision to prom Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. Statek ma 175 m długości i 28,5 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21,5 węzłów. Zabiera na pokład 1700 pasażerów. Statek został zwodowany w 1981 roku jako MF Stena Scandinavica. Jednak ze względu na problemy Stoczni Gdańskiej, w której był budowany, wykończenie jednostki zostało opóźnione i dopiero w 1987 roku wszedł do eksploatacji. W 2010 przeszedł przebudowę, trafił na trasę Gdynia-Karlskrona i zyskał nowa nazwę.
Stena Vision to prom Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. Statek ma 175 m długości i 28,5 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21,5 węzłów. Zabiera na pokład 1700 pasażerów. Statek został zwodowany w 1981 roku jako MF Stena Scandinavica. Jednak ze względu na problemy Stoczni Gdańskiej, w której był budowany, wykończenie jednostki zostało opóźnione i dopiero w 1987 roku wszedł do eksploatacji. W 2010 przeszedł przebudowę, trafił na trasę Gdynia-Karlskrona i zyskał nowa nazwę. fot. materiały prasowe

 Stena Baltica to prom, którego operatorem jest Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. To typowa jednostka ro-pax przeznaczona głównie do transportu samochodów ciężarowych i ich kierowców. Jednostka ma 167 m długości i 26,8 m szerokości. Może płynąć z prędkością eksploatacyjną 23 węzłów. Prom został wybudowany w 2007 roku w Finlandii. Stena Line użytkuje go od 2013 roku.
Stena Baltica to prom, którego operatorem jest Stena Line pływający na trasie Gdynia-Karlskrona. To typowa jednostka ro-pax przeznaczona głównie do transportu samochodów ciężarowych i ich kierowców. Jednostka ma 167 m długości i 26,8 m szerokości. Może płynąć z prędkością eksploatacyjną 23 węzłów. Prom został wybudowany w 2007 roku w Finlandii. Stena Line użytkuje go od 2013 roku. fot. materiały prasowe

 Wawel to prom polskiego armatora PŻB Polferries pływający na trasie Gdańsk-Nynäshamn. Statek ma 163,96 m długości i 27,63 m szerokości. Może płynąć z prędkością eksploatacyjną 16,7 węzłów. Zabiera na pokład 1000 pasażerów. Został zbudowany w 1980 roku w szwedzkiej stoczni w Malmö, przebudowany w roku 1989 w stoczni w Bremerhaven. W roku 2004 zostały przeprowadzone prace dostosowawcze do potrzeb Polferries.
Wawel to prom polskiego armatora PŻB Polferries pływający na trasie Gdańsk-Nynäshamn. Statek ma 163,96 m długości i 27,63 m szerokości. Może płynąć z prędkością eksploatacyjną 16,7 węzłów. Zabiera na pokład 1000 pasażerów. Został zbudowany w 1980 roku w szwedzkiej stoczni w Malmö, przebudowany w roku 1989 w stoczni w Bremerhaven. W roku 2004 zostały przeprowadzone prace dostosowawcze do potrzeb Polferries. fot. materiały prasowe

 Nova Star to prom ro-pax dzierżawiony przez PŻB Polferries pływający na trasie Gdańsk-Nynäshamn. Statek ma 161 m długości i 25,6 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21 węzłów. Zabiera na pokład 1215 pasażerów. "Nova Star" to prom typu ro-pax zbudowany w 2011 roku, w stoczni ST Marine w Singapurze. Jeszcze niedawno pływał na linii z Maroka do Hiszpanii.
Nova Star to prom ro-pax dzierżawiony przez PŻB Polferries pływający na trasie Gdańsk-Nynäshamn. Statek ma 161 m długości i 25,6 m szerokości. Może płynąć z prędkością maksymalną 21 węzłów. Zabiera na pokład 1215 pasażerów. "Nova Star" to prom typu ro-pax zbudowany w 2011 roku, w stoczni ST Marine w Singapurze. Jeszcze niedawno pływał na linii z Maroka do Hiszpanii. fot. materiały prasowe

Już w październiku na trasie Gdynia-Karlskrona pojawi się kolejny prom Stena Line, czyli Stena Nordica . Jest to jednostka ro-pax i zastąpi statek towarowy Gute. Statek ma 170 m długości i 26 m szerokości, a na pokład zabierze 450 osób i nawet 300 samochodów osobowych. Dodatkowo, dzięki niemal dwukrotnie większej powierzchni ładunkowej, nowa jednostka może również zabrać znaczną liczbę samochodów ciężarowych. Stena Nordica to statek zbudowany w roku 2000. Od tego czasu był kilkakrotnie modernizowany.
Już w październiku na trasie Gdynia-Karlskrona pojawi się kolejny prom Stena Line, czyli Stena Nordica. Jest to jednostka ro-pax i zastąpi statek towarowy Gute. Statek ma 170 m długości i 26 m szerokości, a na pokład zabierze 450 osób i nawet 300 samochodów osobowych. Dodatkowo, dzięki niemal dwukrotnie większej powierzchni ładunkowej, nowa jednostka może również zabrać znaczną liczbę samochodów ciężarowych. Stena Nordica to statek zbudowany w roku 2000. Od tego czasu był kilkakrotnie modernizowany. fot. materiały prasowe

Opinie (160) 7 zablokowanych

 • nowy terminal i jego położenie (4)

  czy nie spowoduje to jeszcze większych korków na Wiśniewskiego?

  • 20 45

  • Oczywiście że tak nie trzeba być jasnowidzem :)

   • 14 7

  • Dlaczego prom nie jest czarny?

   • 2 5

  • Edek gadasz głupoty

   Tylko z Gdyni pewny jest rejs do Szwecji. Z tym pzb to różnie bywa

   • 3 1

  • ale on będzie wypływał z Westerplatte

   • 12 1

 • Szkoda że Stena nie pływa z Gdyni też do innych miast niż Karlskrona (4)

  • 106 14

  • to najkrótsza trasa - w sumie po co?

   do Sztokholmu lepiej lecieć samolotem, a z samochodem najlepiej przedostać się do Szwecji jak najszybciej, a potem już jechać

   założę się, ze szybciej do Sztokholmu dojedzie się w sumie w taki sposób

   • 17 18

  • nynashamn

   pływa do Nynashamn

   • 9 4

  • Przydało by się (1)

   Gdynia/Gdańsk - Kłaipeda = państwa nadbałtyckie stają otworem

   • 18 3

   • dla kogo? kto bym tam pływał? gdyby było to opłacalne, to już jakiś armator utworzyl połączenie

    • 6 4

 • (19)

  Płyneliśmy ostatnio z żoną i dzieciakami pierwszy raz w życiu promem pasażerskim właśnie do Szwecji. Fajna przygoda. Starszy syn zachwycony. Statek nie pierwszej młodości,ale ok. Kabiny niestety brudne. Sprzątane na odpie... Po tym rejsie marzymy teraz o rejsie po morzu śródziemnym no,ale to już inne pieniążki niestety...Szweja/Karlskrona fajne miasteczko. Czysto. Okolice ładne,dużo jezior czy innych akwenów,fajne widoki.

  • 94 7

  • Karlskrona to dziura (11)

   Jedyną rzeczą wartą zwiedzania jest muzeum morskie. Dla samego muzeum warto popłynąć. Ale prom przypływa do Karlskrony ok 7 rano. Nawet McDonald o tej porze jest tam nieczynny, więc jak ktoś nie ma własnego prowiantu na śniadanie to jest lipa. Można kupić jakieś bułeczki słodkie itp. w piekarni, ale ceny zwalają z nóg. Za 4 bułeczki wielkości naszych kajzerek podobne smakiem do drożdżówek dałem 64 złote. Z punktów gastronomicznych czynnych wcześnie rano jest jeszcze Subway (koło parku i przystanków autobusowych) z cenami na granicy zawału serca. Jest jeszcze koślawy plac zabaw przy parku i drugi przy muzeum morskim. Kolejny plac zabaw jest przy kompleksie sportowym. Generalnie bieda, jeśli chodzi o rozrywki dla dzieci. Samo muzeum fantastyczne z kilkoma współczesnymi okrętami wojennymi w tym dużym okrętem podwodnym do zwiedzania - chyba nawet większy niż nasz Orzeł. Jeszcze do 2000 roku pływał w służbie. Miasto zupełnie nie nastawione na turystów.

   • 15 29

   • sam jesteś dziura (5)

    Karlskrona to jest bardzo przyjemne miejsce na spędzenie jednego dnia nie w biegu, ale na luzie.
    Prom owszem, przypływa o 7-mej rano, ale zanim z niego zejdziesz i dojedziesz autobusem do miasta to już jest przed 8-mą. Kawiarnie obok rynku o tej porze są już otwarte. A że w twoim przeliczniku cebulo-złotówkowym w sklepach jest drogo? To weź ze sobą jajka na twardo i kabanosy, jak cię nie stać.
    Byłem w Karlskronie sam, byłem tylko z żoną, byłem z całą rodziną, w tym małymi i większymi dziećmi i za każdym razem miło spędziłem tam czas.
    Bilety na prom warto kupować w promocjach, za ostatnią wycieczkę zapłaciłem w sumie 250zł za 4-osobową kabinę w obie strony.

    • 45 13

    • a, no i gdzie się nie ruszysz, to masz po polsku (3)

     na stronie Stena Line możesz ściągnąć sobie kompleksowy przewodnik po Blekinge i Karlskronie po polsku. W biletomatach autobusowych w terminalu promowym masz do wyboru język polski, drukowany przewodnik i ulotki w Marinmuseum też są po polsku, nawet w knajpach w których byliśmy masz polskie karty (jeśli nie umiesz dogadać się po angielsku, po którym gada każdy możliwy Szwed, od kelnerki w kawiarni po kierowcę autobusu miejskiego).
     Szwedzi są kulturalni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Aż wstyd czasem patrzeć co wyprawiają tam najeżdżający tę niewielką miejscowość hunowie z Polski.

     • 30 4

     • (2)

      Ogolnie Polacy na urlopach za granica to w 98% katastrofa a juz w takich malych klimatycznych miejscowosciach... Czasami az wstyd sie po polsku odezwac... Niestety takie sa fakty i jeszcze ten polisz inglisz ktory rozp....la nie tylko obcokrajowcow ale i naszych w miare kumatych rodakow.

      • 21 7

      • (1)

       ty oczywiscie "mufisz" plynnie i idiomatycznie

       • 11 7

       • po to sie czlowiek zapisuje na kursy zeby sie w obcym jezyku dogadac no i jeszcze szkola ale widze ze chyba i jedno i drugie jest ci obce jezeli wolisz robic z siebie d**ila to zyj dalej w swoim swiecie i nie odzywaj sie jezeli czegos nie wiesz

        • 6 2

    • A czemu nie kupiłeś jak europejczyk? Tylko w cebulowo-złotówkowej promocji ??

     • 10 6

   • (2)

    Gołodupcy nie powinni przekraczać granicy swojego województwa. Skandynawia jest bardzo droga, ludzie dobrze zarabiają, ale płacą gigantyczne podatki. Ceny są nieporównywalnie wyższe.

    • 12 1

    • Szwecja jest ok. Droga to jest Norwegia i Islandia...

     • 8 0

    • Ale wódka w Polsce niestety jest droższa,w Szwecji za flaszkę 0,7 placilem15 zeta w Polsce za taka samą 30 zeta.Warto nawet przywieżć do Polski na handel

     • 1 4

   • Tych placów zabaw jest jednak więcej

    A można było wziąć śniadanie na statku ;) Tych placów zabaw jest jeszcze kilka, nawet jeden bardzo fajny w hali. Ale co tam, lepiej skrytykować bo się nie chciało doczytać.

    • 9 1

   • Kanapka 30 cm (czyli cały obiad dla dorosłego) w Szwecji max 80 koron czyli 35 zł. To jest cena na granicy zawału serca?

    • 3 1

  • Najlepszy jest prom Polonia ze Świnoujścia. (3)

   Polecam prom Polonia Unity Line ze Świnoujścia. Wszędzie czyściutko, pycha jedzenie, bardzo miła załoga, fajne imprezy dla dorosłych, animacje dla dzieciaczków - każdy coś ma dla siebie i nie trzeba też całego rejsu spędzać z dziećmi, można chwilę odetchnąć :)
   Do tego nie kołysze tak jak na innych. Bardzo mamy miłe wspomnienia z tym promem. Wiele osób go chwali w internecie dlatego się przepłynęliśmy. Teraz już też mogę polecić.

   • 13 2

   • Jo, tylko trochę daleko z Gdańska do Świnoujścia

    6 h autem....

    • 9 2

   • Imprezy dla dorosłych Animacje? (1)

    To znaczy, że animatorzy zajmują się dzieciaczkami, a dorośli raczą się alkoholem. Zwłaszcza, że można odetchnąć od dzieci i nie trzeba spędzać z nimi całego rejsu. Oj, tylko dla dzieciatych. Pozostali powinni wykupić child free cruise.

    • 3 1

    • Nie mierz kazdego

     własną miarą.

     • 2 2

  • Pieniążki?

   A nie pieniądze?

   • 7 2

  • Brudne kabiny? Zbuduje jaki przewoźnik!

   stena line

   • 0 2

  • kolego to jest prom a nie statek wycieczkowy. Pływam tymi promami 2 razy w tygodniu i nie jest tak czarno

   • 0 0

 • Sassnitz Trelleborg dobry przelot 4h.

  • 11 3

 • słaba oferta. (1)

  • 27 7

  • Kiedyś były dużo lepsze

   Na "dniach otwartych" za 99,- tam i z powrotem z kajutą i jednym posiłkiem.
   Popyt coraz większy, to i promocje coraz słabsze. Nawet żarcie się pogorszyło. Dyskobandżo już nie do rana itp. itd. etc.

   • 4 1

 • (11)

  Kto tym pływa, chyba nikt normalny skoro ranił linia lotnicza do Sztokholmu zabiera mnie w godzinę za 39 pln w dwie strony

  • 22 59

  • Dokładnie, nie ma to żadnego sensu... (3)

   ...chyba tylko rodziny z dziećmi pływają, bo dla dzieci to niewątpliwie atrakcja.
   Promy mają uzasadnienie jak są tańsze od innych środków transportu. Dla przykładu jak płynąłem promem na trasie Tallinn-Helsinki zapłaciłem sporo mniej niż miałbym zapłacić za lot. Podobnie jest z promami na Morzu Śródziemnym, nierzadko są tańsze niż samoloty. Wtedy nawet ze cenę dużo dłuższej podróży rejs ma po prostu sens.

   • 6 29

   • to zapakuj TIR do samolotu

    • 50 3

   • ciekawe, że niektórzy to absolutnie nie wstydzą się swojej głupoty

    • 41 3

   • Niektóre na Morzu Śródziemnym za darmo nawet wożą turystów z Afryki do Europy. Darmowy bilet jest jednak tylko w jedną stronę. W drugą jest płatny.

    • 4 0

  • jak tam pracujesz na budowie

   to pakujesz swojego passata b5 kombi po dach słoikami z żarciem, czystymi ubraniami i ci starcza na pół roku

   • 40 2

  • (1)

   Np. ci co chcą pojeździć po Szwecji swoim samochodem...

   • 44 1

   • LoL

    • 0 6

  • do skavsta nie arlanda (2)

   i bujasz sie do tcetralen z 80minut.
   Ale i tak jest spoko. Slyszalem ze w rinkeby sie z**balo totalnie juz, i ze nawet w Solna jest juz lekko wkit.

   • 4 7

   • Co??

    • 9 0

   • Napisz jeszcze raz po Polsku.

    • 9 0

  • to nie prawda

   nie ma takiej ceny chyba ze w 1 strone a koszty dojazdu z lotniska przewyzszaja 8 krotnie dolot kompletna bzdura

   • 8 1

 • kajakiem było ciekawiej (3)

  za moich czasów się tam pływało kajakiem albo pontonem. Ile czasu ? migiem (29) aby nie mogli dogonić. Teraz zdaje się, że to Szwedzi wykupują kajaki, pontony i mapę polski.

  • 27 6

  • Trafny komentarz. Prawdziwy. (1)

   • 7 4

   • Jak najbardziej prawdziwy. Codziennie widze na plazy przybijajace pontony ze szwedami z mapa polski w reku.

    • 4 1

  • I trzeciegondnianpo wylądowaniu na polskiej plaży staniesz się ich takim opłacanym niewolnikiem.

   • 0 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • ale bedą dwa, jak 3 zezłomujemy.

   • 0 2

 • plynelam Wawelem (1)

  Fajna przygoda, bardzo dobre i syte jedzenie no i mozna poszalec na promie, wycieczki objazdowe tez niczego sobie, polecam

  • 22 13

  • to fakt, żeśmy poszaleli

   • 6 1

 • warto do tej Szwecji płynąć? (25)

  jest tam coś ciekawego?

  • 32 24

  • polskie dzowny w co drugim kościele (1)

   te co podczas Potopu zabrali

   • 44 5

   • to prawie jak w Rosji :)

    • 24 2

  • JAk masz za dużo kasy to warto.

   • 12 6

  • tak, tylko wez pale do obrony przed "prawdziwymi" szwedami

   • 19 8

  • malo polakoe, jest wspaniale!

   • 8 5

  • jest bardzo drogo, ale kazde miejsce ma swoj urok, ciekawy system pracy i wychowywania dzieci, bardzo fajny klimat arcktiko :) ja sie zastanawiam nad ponowna wizyta tym razem blizej polnocy

   • 17 3

  • (2)

   Można tam zobaczyć bardzo dużo muzułmanów.

   • 27 14

   • To taki rezerwat Szwedów pośród braci muzułmańskiej

    • 28 8

   • Można tam zobaczyć bardzo dużo muzułmanów.

    powiedzal...pierdzistolek

    • 6 12

  • (1)

   Dużo muslimów

   • 15 8

   • ale za to malo katolikow

    • 6 1

  • Szwedki

   • 7 6

  • byk

   Nie.

   • 3 3

  • (2)

   można obejrzeć dwa brązowe lwy zdobiące Zamek Królewski w Sztokholmie zrabowane podczas potopu sprzed warszawskiego pałacu Kazanowskich, czy zbiory przebogatej biblioteki warmińskiej, zgromadzonej przez jezuitów, albo księgozbiór z Fromborka z dziełami Mikołaja Kopernika, w tym z pierwszym wydaniem „O obrotach sfer niebieskich", przechowywane w bibliotece uniwersyteckiej w Uppsali.

   Na podstawie artykułów VII i IX zawartego w 1660 r. traktatu oliwskiego, kończącego okres wojen polsko-szwedzkich Szwedzi zobowiązali się w Oliwie do zwrotu zarówno publicznych i kościelnych, jak i prywatnych akt i dokumentów oraz Biblioteki Królewskiej – nie później niż w ciągu trzech miesięcy od chwili ratyfikacji traktatu. Pomimo upływu prawie 350 lat strona szwedzka się z tego nie wywiązała.

   • 27 1

   • Wow

    Smutne

    • 2 0

   • dobrze że nie oddali

    Przez kolejne 350 lat żaden obcy nie wdarł się na teren Szwecji, a na nasze tereny:
    1. wojna północna
    2. konfederacja barska
    3. I rozbiór
    4. wojna polsko-rosyjska i II rozbiór
    5. powstanie kościuszkowskie i III rozbiór
    6. wojny napoleońskie
    7. powstanie listopadowe
    8. wiosna ludów 1848
    9.powstanie styczniowe
    10. rewolucja 1905
    11. I wojna światowa
    12. wojna z bolszewikami 1920
    13. II wojna światowa
    wiec może dobrze że zabrali i nie oddali.

    • 1 0

  • FFalukorv

   • 1 0

  • Taaaa....

   Bułki szwedki

   • 3 1

  • Przyroda jest wspaniala, nie to co u nas, śmieci w lesie...

   • 5 0

  • (1)

   Jeszcze nie wysiądziesz z promu, a już się zdziwisz, że domki jednorodzinne nie mają tam płotów.

   • 8 0

   • A w oknach nie ma firanek

    • 5 0

  • "postęp po Szwecku" (2)

   • 2 2

   • Szwedzku

    • 1 0

   • Słaby film/dokument.

    • 1 0

  • A średnia wieku aut, to 6 lat

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre....

Najczęściej czytane